Αναβαθμιση gaggia prestige

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Saron
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2021 10:39 am

Αναβαθμιση gaggia prestige

Δημοσίευση από Saron » Δευ Σεπ 13, 2021 10:45 am

:worthy:

Saron
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2021 10:39 am

Re: Αναβαθμιση gaggia prestige

Δημοσίευση από Saron » Δευ Σεπ 13, 2021 10:49 am

Γεια σας σε ολους .θα ηθελα τα φώτα σας.αφορασα πρόσφατα μια gaggia prestige.τωρα θα ξεκινησω να πειραματίζομαι και να φτιαχνω espresso.απο ολες τις συζητησεις σας που εχω διαβασει εδω και ολα τα βιντεακια στο youtube εχω καταληξει οτι χρειαζομαι:
tamper μεταλλικο
Μυλο
Ηλεκτρονικη ζυγαρια για αρχη και βλεπουμε.καμια αλλη ιδεα?

S.F.
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2021 9:18 pm
Όνομα: πανος
Μηχανή:: lelit PL41 Tem PID
2η Μηχανή:: Gaggia Pure
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: ascaso i2
Οι καφέδες μου:: φρεσκια μπαγιατιλα!

Re: Αναβαθμιση gaggia prestige

Δημοσίευση από S.F. » Τρί Σεπ 14, 2021 11:14 pm

μυλο ζυγαρια και ξεκινας, βαζεις 15-18 γραμμαρια αναλογα ποσο χωραει το καλαθακι σου βγαζεις 30-35 γρ
με σωστο κοψιμο και καλη διανομη στο καλαθι θα πιεις καλο καφεδακι ακομη και με αυτη τη μηχανη
επισης δες αν εχει καποιο πλαστικο το καλαθακι που μπορεις να βγαλεις για να εχει ελευθερη ροη ο καφες

Saron
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2021 10:39 am

Re: Αναβαθμιση gaggia prestige

Δημοσίευση από Saron » Τετ Σεπ 15, 2021 5:01 pm

Σ ευχαριστω πολυ.δεν καταλαβα αυτο που ειπες με το πλαστικο.εχεις καμια προταση που να αγορασω κοκκους καφε στην Αττικη?

S.F.
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2021 9:18 pm
Όνομα: πανος
Μηχανή:: lelit PL41 Tem PID
2η Μηχανή:: Gaggia Pure
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: ascaso i2
Οι καφέδες μου:: φρεσκια μπαγιατιλα!

Re: Αναβαθμιση gaggia prestige

Δημοσίευση από S.F. » Τετ Σεπ 15, 2021 8:50 pm

Saron έγραψε:
Τετ Σεπ 15, 2021 5:01 pm
Σ ευχαριστω πολυ.δεν καταλαβα αυτο που ειπες με το πλαστικο.εχεις καμια προταση που να αγορασω κοκκους καφε στην Αττικη?
λογικα εχεις καλαθακι pressurized δηλαδη εχουν βαλει κατι πανω απο τη σιτα για να σου κανει κρεμα, σε μερικα μοντελα αυτο βγαινει
κοιταξε το μηπως βγαινει και στο δικο σου, αν ναι καλως
καφεδακι για αρχη θα προτεινα κατι εμπορικο, εγω οταν δεν θελω να παιδευτω παιρνω ipanema απο το kawa, αν δεν κανω λαθος η φουρνια που εχουν εχει ψησιμο αυγουστου, δηλαδη οτι πρεπει
μετα αν θες να πειραματιστεις με κατι πιο δυσκολο υπαρχουν αρκετα μαγαζια οπως το cup10 , round cup..αλλα δεν το προτεινω γιατι θες βαρβατο εξοπλισμο και μεγαλη εμπειρια

Απάντηση