Διαλογή μηχανής με κάψουλες

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Διαλογή μηχανής με κάψουλες

Δημοσίευση από thodoris5321 » Παρ Σεπ 10, 2021 6:38 pm

Καλησπέρα σε όλους.
Ψάχνω να βρω ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή για μηχανή με κάψουλες για να υπάρχει ως δεύτερη (τρίτη, τέταρτη) επιλογή για καφέ στο σπίτι.

Βλέπω τύπου Iperespresso, Hausbrandt και Lavazza ή ακόμα και Bialeti για μηχανή με κάψουλες, βέβαια νομίζω πως απ' όλες αυτές μόνο με Iperespresso θα βρω περισσότερες επιλογές από τρίτους να πουλάνε κάψουλες για τη μηχανή τύπου Iperespresso.

Ξεκίνησα να βλέπω για nespresso, ωστόσο οι Vertuo λόγω barcode πωλούνται μόνο από nespresso, και οι original nespresso μου φαίνονται πολύ φθηνιάρικες μηχανές (με εξαίρεση της Sage) και μικρής δόσης κάψουλες. Φοβάμαι πως χρειάζονται και τα 19bar για να εξαλείψουν τα λάθη από την αστάθεια θερμοκρασίας των μηχανών τους. Βέβαια αυτό θα ισχύει και για τις υπόλοιπες αλλά ελπίζω σε μικρότερο βαθμό (?).

Έχει κάνει κάποιος έρευνα αγοράς για τις παραπάνω ή και άλλες μηχανές, ή έχει δοκιμάσει ώστε να γνωρίζει ποιες μπορεί να είναι καλύτερες επιλογές;

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διαλογή μηχανής με κάψουλες

Δημοσίευση από Zen308 » Σάβ Σεπ 11, 2021 11:10 am

Με μοναδικό κριτήριο την γεύση κι όχι οικονομοτεχνικους παράγοντες,ο καλύτερος καψουλοκαφες που έχω πιει είναι lavazza ,από μηχανή lavazza.

https://www.skroutz.gr/s/24267364/Lavaz ... -Blue.html


Έχω πιει σχεδόν απ' όλες τις υπόλοιπες μάρκες αλλά το σύστημα της lavazza μου φάνηκε ότι προσφέρει μακράν το πιο γευστικό φλυτζάνι.

thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: Διαλογή μηχανής με κάψουλες

Δημοσίευση από thodoris5321 » Κυρ Σεπ 12, 2021 8:42 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση. Γνωρίζεις μήπως αν υπάρχει κάποιος Ελληνικός (ή μη) roaster που να πουλάει κάψουλες συμβατές με lavazza blue με roasting/grind date?

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διαλογή μηχανής με κάψουλες

Δημοσίευση από Zen308 » Δευ Σεπ 13, 2021 10:39 am

Δυστυχώς δεν γνωρίζω.

Απάντηση