Μυλος, κατοπιν εορτης...

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Stelios28
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 29, 2021 2:07 am

Μυλος, κατοπιν εορτης...

Δημοσίευση από Stelios28 » Κυρ Αύγ 29, 2021 2:22 am

Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα.

Προσφατα αποφασισα να μετακινηθω μετα απο 6,7 χρονια απο νεσπρεσσο σε "κανονικη" μηχανη. Χωρις καμια γνωση, με οσο διαβασμα καταφερα ως ασχετος να κανω και χωρις διαθεση να διαθεσω πολυ μεγαλο ποσο προς το παρον, αγορασα την Sage Duo Temp Pro (SES810), στα 230E, τα οποια θεωρησα σε γενικες γραμμες καλη τιμη για οσα εχει πανω της , οσο μπορεσα να κρινω σε πρωτη φαση τουλαχιστον.
Η ερωτηση τωρα ειναι: Ποσα χρηματα αξιζει να δωσω για μυλο που θα χρησιμοποιηθει με την μηχανη αυτη? Μου εκανε κλικ ας πουμε ο Eureka Mignon Crono, τον οποιο βρισκω στα 200Ε και συμπληρωνει περιπου το μπατζετ των 500Ε που υπολογισα εξαρχης να διαθεσω. Ειναι οκ, ειναι πολλα, ειναι λιγα? (Παντα σε συνδυασμο με την μηχανη που ηδη εχω παρει ξαναλεω, και δεν θα αλλαξω συντομα). Χρησιμοποιω προς το παρον μονο pressurized φιλτρο προφανως, διοτι ο καφες ειναι προαλεσμενος και με το απλο φιλτρο βγαινει νερο... Θα δω διαφορα με φρεσκοκομμενο καλης ποιοτητας, η δεν ειναι για πολλα πολλα η μηχανη και να συμβιβαστω με τον κομμενο και τον αφρο του pressurized?

Φχαριστω!

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μυλος, κατοπιν εορτης...

Δημοσίευση από Zen308 » Δευ Αύγ 30, 2021 10:28 am

Πάρε τον mignon chrono,είναι μια χαρά μύλος.
Χρησιμοποίησε φρέσκο καφέ και το κανονικό καλαθάκι.

Stelios28
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 29, 2021 2:07 am

Re: Μυλος, κατοπιν εορτης...

Δημοσίευση από Stelios28 » Παρ Σεπ 03, 2021 11:08 am

Να σαι καλα, ευχαριστω για την απαντηση. Εχει ερθει ηδη και προσπαθω να τον μαθω σιγα σιγα.

skoudinio
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 07, 2011 5:41 pm
Όνομα: δημητρης
Μηχανή:: gaggia baby
Μύλος:: Graef cm 702
Τοποθεσία: Μυτιληνη

Re: Μυλος, κατοπιν εορτης...

Δημοσίευση από skoudinio » Κυρ Σεπ 05, 2021 11:08 pm

Καλησπέρα μπορείς να μου πεις από που πήρες τον μύλο. Με το καλό να χαρείς το σετακι σου και καλούς καφέδες

Απάντηση