Αναβαθμιση σε τι;

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Αναβαθμιση σε τι;

Δημοσίευση από Batman » Παρ Αύγ 27, 2021 9:13 am

Χαιρετω τους φιλους του forum..
Οπως ολους εδω μεσα με εχει πιασει τον τελευταιο καιρο το μικροβιο της αναβαθμισης...
Ειμαι κατοχος μιας Cimbali Μ21 junior σεταρισμενη με εναν Mazzer Major...
Η αληθεια ειναι οτι πινω εξαιρετικα καφεδακια..
Ομως παντα ψαχνουμε το κατι παραπανω...
Οποτε σε τι setup θα μπορουσα να μεταβω;
Θα ηταν μια Linea Mini με εναν Atom 75 ουσιωδης αναβαθμιση;;
Ή απλα θα αλλαζα ενα setup ιδιας κατηγοριας;;
Κριτηριο κ μονο η γευση..
Και αγορα απο Ελλαδα/Ευρωπη..

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Αναβαθμιση σε τι;

Δημοσίευση από Rallakias » Παρ Αύγ 27, 2021 10:48 am

Ξεφεύγωντας απο την Cimbali Μ21 junior , αν πήγαινες σε κατι άλλο οικιακής χρησης θα κέρδιζες σε ευκολίες , σε αισθητική (θεωρω την cimbali άσχημη) ,ίσως και σε οικονομία ρεύματος αλλά σε γεύση δύσκολα θα έβλεπες διαφορά. Ειδικά μια linea mini δεν θα κανει καμια διαφορά στη γεύση.
Διαφορά στη γεύση θα έκανε ενα flow control σε μια μηχανή αρκετά φθηνοτερη της linea mini ,αλλά μιας και η τσέπη σου φτάνει μεχρι εκει θα σου πρότεινα να κοιτάξεις προς Decent espresso μεριά αν θέλεις να πάς σε εντελώς άλλο επίπεδο στον εσπρέσσο.
Οσο για το μύλο σου , ισχύει κάτι παρόμοιο.Να φύγεις απο τα 83 μαχαίρια για να πας στα 75 γιατι? Αναβάθμιση θα ηταν ενας high end οικιακός μύλος με κόστος 2.000+ και πάλι υπο προυποθέσεις.Ευκολία θα κέρδιζες και θα έβγαζες ενα τεράστιο μύλο απο τον πάγκο της κουζίνας σου για κατι πιο κομψό.Διαφορά στη γεύση , οχι.
Προσωπικά θα άλλαζα μηχανή με κάτι γύρω στα 2.000 (π.χ.lelit bianca) αλλά οχι μύλο.

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Αναβαθμιση σε τι;

Δημοσίευση από Batman » Παρ Αύγ 27, 2021 11:18 am

Rallakias έγραψε:
Παρ Αύγ 27, 2021 10:48 am
Ξεφεύγωντας απο την Cimbali Μ21 junior , αν πήγαινες σε κατι άλλο οικιακής χρησης θα κέρδιζες σε ευκολίες , σε αισθητική (θεωρω την cimbali άσχημη) ,ίσως και σε οικονομία ρεύματος αλλά σε γεύση δύσκολα θα έβλεπες διαφορά. Ειδικά μια linea mini δεν θα κανει καμια διαφορά στη γεύση.
Διαφορά στη γεύση θα έκανε ενα flow control σε μια μηχανή αρκετά φθηνοτερη της linea mini ,αλλά μιας και η τσέπη σου φτάνει μεχρι εκει θα σου πρότεινα να κοιτάξεις προς Decent espresso μεριά αν θέλεις να πάς σε εντελώς άλλο επίπεδο στον εσπρέσσο.
Οσο για το μύλο σου , ισχύει κάτι παρόμοιο.Να φύγεις απο τα 83 μαχαίρια για να πας στα 75 γιατι? Αναβάθμιση θα ηταν ενας high end οικιακός μύλος με κόστος 2.000+ και πάλι υπο προυποθέσεις.Ευκολία θα κέρδιζες και θα έβγαζες ενα τεράστιο μύλο απο τον πάγκο της κουζίνας σου για κατι πιο κομψό.Διαφορά στη γεύση , οχι.
Προσωπικά θα άλλαζα μηχανή με κάτι γύρω στα 2.000 (π.χ.lelit bianca) αλλά οχι μύλο.
Decent πολυ δυσκολα θα επιλεξω...δεν μου καθεται καλα!
Εχω σκεφτει Bosco Lever, marzocco gs3, speedster...
Κ απο μυλους atom 75 και mythos..
Δεν ξερω ομως αυτα τα χιλιαρικα αν θα μεταφραστουν σε παραπανω γευση...

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αναβαθμιση σε τι;

Δημοσίευση από Zen308 » Παρ Αύγ 27, 2021 11:48 am

Θα συμφωνήσω με τον Rallakia,έχεις έναν εξοπλισμό πάρα πολύ ικανό,από κει και πέρα κάτι νέο θα βελτιωνε κυρίως το κομμάτι του workflow και ίσως το αισθητικό κομμάτι.Απο γεύση δε θα περίμενα παρά μικροδιαφορές κι όχι αναγκαστικά προς το καλύτερο.
Πάντως έχουμε τα ίδια γούστα,για μένα μια bosco είναι το holly grail μου,μιας και είμαι λατρης της ναπολιτανικης κουλτούρας του espresso κι όχι τόσο φαν του σύγχρονου espresso.
Decent κι εγώ με τίποτα....
Και δεν είναι τόσο το θέμα του κόστους για μένα όσο του χώρου που απαιτείται στην κουζίνα μου η όποια είναι σχετικά μικρή(για τη bosco lever μιλάω).
Από μύλο μετά τον major έχει νόημα μόνο ένας μύλος τύπου kafatek αν σε ενδιαφέρει φυσικά το single dosing....

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αναβαθμιση σε τι;

Δημοσίευση από dkstopo » Παρ Αύγ 27, 2021 12:02 pm

μείνεις ως έχεις
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Αναβαθμιση σε τι;

Δημοσίευση από Batman » Παρ Αύγ 27, 2021 12:09 pm

Zen308 έγραψε:
Παρ Αύγ 27, 2021 11:48 am
Θα συμφωνήσω με τον Rallakia,έχεις έναν εξοπλισμό πάρα πολύ ικανό,από κει και πέρα κάτι νέο θα βελτιωνε κυρίως το κομμάτι του workflow και ίσως το αισθητικό κομμάτι.Απο γεύση δε θα περίμενα παρά μικροδιαφορές κι όχι αναγκαστικά προς το καλύτερο.
Πάντως έχουμε τα ίδια γούστα,για μένα μια bosco είναι το holly grail μου,μιας και είμαι λατρης της ναπολιτανικης κουλτούρας του espresso κι όχι τόσο φαν του σύγχρονου espresso.
Decent κι εγώ με τίποτα....
Και δεν είναι τόσο το θέμα του κόστους για μένα όσο του χώρου που απαιτείται στην κουζίνα μου η όποια είναι σχετικά μικρή(για τη bosco lever μιλάω).
Από μύλο μετά τον major έχει νόημα μόνο ένας μύλος τύπου kafatek αν σε ενδιαφέρει φυσικά το single dosing....
Bosco ειναι για μερακληδες!! :a049: :a049:
Επισης παρακολουθω με ενδιαφερον και τον Nautilus του titus

Άβαταρ μέλους
Βασιλης Α.
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2014 7:51 pm
Μηχανή:: LM GS3 MP 2017
2η Μηχανή:: LP Prof. 83
Μύλος:: Monolith Flat
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Taf, Gardelli, The Barn,Coff. Collective
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αναβαθμιση σε τι;

Δημοσίευση από Βασιλης Α. » Παρ Αύγ 27, 2021 11:27 pm

Ο Nautilus του Titus εχει γύρω στα 3,500€ καθώς και εξωτερική μονάδα με το μοτέρ την οποία ο παίχτης δεν τη δείχνει γιατί δεν βλέπεται.
Άσε που θέλει να τρυπήσεις ντουλάπι για να περάσει το καλώδιο του ρεύματος, μιας και πάνω στον πάγκο δεν μπαίνει τέτοιο πραγμα εύκολα.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Αναβαθμιση σε τι;

Δημοσίευση από nkout » Τετ Σεπ 01, 2021 10:57 am

ek43 μονταρισμενος απο titus?
Ειναι κατι που το σκεφτομαι συχνα αλλα δεν παει το χερι στην τσεπη :P

Νομιζω τον εχει ο Rallakias οποτε μπορει να μας πει τη γνωμη του

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Αναβαθμιση σε τι;

Δημοσίευση από Batman » Τετ Σεπ 01, 2021 1:20 pm

Rallakia εμφανισου!
:a013:

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Αναβαθμιση σε τι;

Δημοσίευση από Rallakias » Τετ Σεπ 01, 2021 4:09 pm

Παιδιά τη γνώμη μου την είπα αμέσως αλλά πάνω στο συγκεκριμένο ερώτημα του Batman-οχι γενικά στο τι εξοπλισμό θα πρότεινα.Αν πάμε σε τέτοια συζητηση θα ξεκινησουμε πρώτα απο το διαθεσιμο ποσό για να μην μιλάμε στον αέρα.
Οσον αφορά στον EK43 υπάρχει αντιστοιχο τόπικ με γενικές πληροφορίες όπου στη σελίδα 4 και μετά εχω φωτογραφίες,βιντεο,εντυπώσεις.Ειδικότερα έχω γράψει την εμπειρία σαν ενα πρώτο review με το οποίο συμφωνώ απόλυτα και σήμερα μετα απο τόσο καιρό χρήσης του μύλου.Τι άλλο να πω?
Ο μύλος δεν αμφισβητείται για το τι μπορεί να κάνει - το θέμα ειναι διαθέτει κάποιος 3.000 για μύλο ? Αν ναι , γύρω σε αυτό το ποσό υπάρχουν και 1-2 άλλες επιλογές προς συζητηση.

Απάντηση