Αγορά μηχανής και μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
es1ra
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 01, 2019 12:06 pm

Αγορά μηχανής και μύλου

Δημοσίευση από es1ra » Σάβ Αύγ 21, 2021 4:49 pm

Την καλησπέρα μου στην ομάδα! Καταρχάς να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά του φόρουμ που βοηθάνε με τις γνώσεις τους και μαθαίνουμε και εμείς σιγά σιγά πέντε πραγματάκια για τον εσπρέσσο.

Στο προκείμενο τώρα, νομίζω πως ήρθε η ώρα για αγορά μηχανής και μύλου και κάπου εδώ θα χρειαστώ τη βοήθεια σας. Αρχικά έκανα την απόπειρα να δοκιμάσω με μια delonghi dedica και χωρίς μύλο (γιατί για να πω την αλήθεια θεωρούσα λίγο υπερβολή τα όσα γράφονταν εδώ μέσα περί μηχανών και μύλων για έναν καλό εσπρέσσο) αλλά το αποτέλεσμα τελικά ήταν η απόλυτη δικαίωση των όσων γράφονται εδώ μέσα. :D

Την μια ο καφές ήταν έτσι, την άλλη αλλιώς, που και που έβγαινε ένα σχετικά μέτριο αποτέλεσμα και μια στο τόσο, όταν ευθυγραμμίζοταν τα αστέρια, έπινα και εγώ έναν καλούτσικο καφέ. Και καλαθάκια άλλαξα και το portafilter έκοψα για να παρακολουθώ την εκχύλιση μήπως κάνω κάτι λάθος και με φρεσκοαλεσμένο καφέ δοκίμασα αλλά 9 στις 10 φορές το αποτέλεσμα ήταν τέτοιο που ένιωθα πως απλά χάνω τον χρόνο μου. Και επειδή είμαι άτομο που πεθαίνει για καφέ, ήρθε η ώρα να γίνει μια σωστή επένδυση.

Τώρα, σχετικά με τον εξοπλισμό, σκεφτόμουν να πάω με μια ECM Classika PID για μηχανή και τον Baratza Sette 270Wi για μύλο. Βέβαια, δεν έχω πολλές γνώσεις πάνω σε εξοπλισμό οπότε εδώ χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Υπάρχουν κάποια "θέλω" που προσπαθώ να ικανοποιήσω. Για αρχή, σκοπός είναι να ξεμπερδέψω μια και καλή με τον εξοπλισμό. Δηλαδή, δεν θέλω σε 1-2 χρόνια η μηχανή που έχω ή ο μύλος να μην είναι αρκετά και να νιώθω πως χρειάζεται αναβάθμιση οπότε προφανώς και το budget είναι συζητήσιμο. Αν το endgame απαιτεί πχ να ανέβουμε στα 2.5κ για ένα καλύτερο μύλο, so be it. Όσο για τους καφέδες, πίνω μόνο εσπρέσσο/φρέντο και δεν ασχολούμαι καθόλου με καπουτσίνο, κρέμες κτλπ οπότε το να μην φτιάχνει καλό αφρόγαλα η μηχανή είναι παντελώς αδιάφορο σαν χαρακτηριστικό. Ποσοτικά, μιλάμε για 3-4 φρέντο εσπρέσσο τη μέρα κατά μέσο όρο. Σαν γεύσεις μου αρέσουν οι όξινοι καφέδες αλλά εδώ δεν θέλω να υπάρχει περιορισμός. Δηλαδή ο μύλος και η μηχανή θα πρέπει να βγάζουν το 100% της ποιότητας του καφέ είτε μιλάμε για όξινο ή για γλυκό ή για οτιδήποτε χαρακτηριστικό μπορεί να έχει η εκάστοτε ποικιλία. Και αυτό γιατί μου αρέσει να δοκιμάζω διαφορετικές γεύσεις οπότε αν και η βάση μου είναι οι όξινοι καφέδες, θέλω να παίρνω το 100% και από τους υπόλοιπους. Αυτό το αναφέρω γιατί απ' ό, τι έχω καταλάβει (και διορθώστε με αν κάνω λάθος) υπάρχουν μύλοι που είναι κάλοι για συγκεκριμένες κατηγορίες. Επίσης, θα πρέπει να υπάρχει επαναληψιμότητα. Δηλαδή αν φτιάξω 10 φορές καφέ, να είναι και τις 10 το ίδιο. Όχι απλά παρόμοιος αλλά ο ίδιος. Αυτό το χάλι με την dedica που κάθε φορά ο καφές ήταν τζόγος δεν θέλω να το ξαναπεράσω. Τέλος, καλό θα ήταν η όλη διαδικασία να είναι όσο πιο έυκολη και γρήγορη γίνεται. Αν πχ ανεβάζοντας λίγο το budget μπορώ να γλυτώσω 5-10 λεπτά κάθε φορά που φτιάχνω καφέ ή μπορώ να κερδίσω σε ευκολία και χρόνο συντήρησης του εξοπλισμού, τότε δεν υπάρχει θέμα. Αυτός είναι και ένας λόγος που μου άρεσε ο συγκεκριμένος μύλος, επειδή αλέθει με βάση την ποσότητα που φαντάζομαι αυτό δίνει και επαναληψιμότητα και μια έξτρα ευκολία γιατί δεν θα χρειάζεται να είμαι με την ζυγαριά κάθε φορά.

Αυτά τα όλιγα. Ελπίζω να μην κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας!

Άβαταρ μέλους
christos.k
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2012 2:45 pm
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Compak K3
Οι καφέδες μου:: Nine grams, Handpickers, Blend 65
Τοποθεσία: Νεο Φαληρο

Re: Αγορά μηχανής και μύλου

Δημοσίευση από christos.k » Σάβ Αύγ 21, 2021 6:14 pm

Καλησπέρα.

Η επιλογή της μηχανής που παραθέτεις είναι εξαιρετική εφόσον δε θελήσεις ποτέ γάλα. Βέβαια κι εγώ κάποτε έτσι ήμουν και εκ των υστέρων άλλαξα γνώμη. Προσωπική άποψη είναι να πάρεις μια μηχανή η οποία θα καλύψει όλα τα πιθανά μελλοντικά σενάρια.
Ε61 για πιθανό flow control, HX ή Dual boiler για γάλα.
Στο budget που σκέπτεσαι η Mara X τα έχει όλα και συμφέρει αλλά και η Appartamento είναι επιλογή φοβερή. Μη σε αγχώνει το cooling flush. Το μαθαίνεις εύκολα. Εγώ πήγα από PID σε HX χειρότερη της Rocket κι έπινα καφεδάρες. Το + της Mara X είναι το brew priority και το ανοξείδωτο boiler.
Όσον αφορά το μύλο η ένσταση μου στον sette είναι η “φασαρία” που κάνει και η αξιοπιστία του.

Τροφή για σκέψη σου δίνω.
Καλή συνέχεια.

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Αγορά μηχανής και μύλου

Δημοσίευση από NiPi » Σάβ Αύγ 21, 2021 11:18 pm

Η μηχανή είναι ΟΚ και αναβαθμίζεται με flow control kit, αν κάποια στιγμή θελήσεις και κάτι παραπάνω. Το κομμάτι του εξοπλισμού που επηρρεάζει περισσότερο το "φλυτζάνι" είνα ο μύλος και εκεί νομίζω ότι θα πρέπει να πας παραπάνω από το Sette, και αφού σε ενδιφέρει η ευκολία πλέον μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σε αρκετούς αξιόπιστους single dose grinders και αφού μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα, θα σου πρότεινα να μην πας κάτω από niche zero.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μηχανής και μύλου

Δημοσίευση από Zen308 » Κυρ Αύγ 22, 2021 12:40 pm

Από μηχανή τα πράγματα είναι σχετικά απλά.

Στο θέμα του μύλου....

Έχω τον. Sette 270 και είναι απλά εξαιρετικός για οικιακή χρήση,εργονομικός,με αφρατη άλεση και ιδανικός για espresso,ΑΛΛΑ δεν τα πάει καλά με τις οξύτητες που λες ότι προτιμάς .
Είναι τέλειος για medium, medium-dark ,αναδυκνυει σοκολάτες και ξηρούς καρπούς,αλλά όχι νότες φρούτων και ιδιαίτερες οξύτητες.Τουλαχιστον από τη δική μου εμπειρία και για τα δικά μου γούστα .
Για νότες φρούτων και οξύτητες,κατά τη γνώμη μου θέλεις μύλο με μεγαλα μαχαίρια,δλδ μεγάλη επιφάνεια άλεσης,επίπεδα ή και κωνικά.Το. minimum ίσως είναι ο atom 75 στα 1000+ €.
Έτσι κι αλλιώς οι light roasted καφέδες δεν είναι εύκολοι για espresso,ειδικά για αρχάριους.
Καλή επιλογή.

es1ra
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 01, 2019 12:06 pm

Re: Αγορά μηχανής και μύλου

Δημοσίευση από es1ra » Τρί Αύγ 24, 2021 5:45 pm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Απ' ό, τι βλέπω, κατά κοινή ομολογία, θα χρειαστεί να πάμε πιο πάνω από sette. Έχω βρει κάποιους μύλους, συγκεκριμένα τον atom 75 specialty, fiorenzato f83 και κάποιους ceado που κυμαίνονται σε αυτά τα εύρη τιμών. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος που να υπερτερεί έναντι των άλλων?

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Αγορά μηχανής και μύλου

Δημοσίευση από spyros12 » Τρί Αύγ 24, 2021 6:43 pm

Παρε εναν atom 65 και θα εισαι βασιλιας....
Αν καταλαβεις διαφορα απο τα 65 mm του atom κ πανω τοτε τι να πω respect (εως τα 83 mm του fiorenzato)
Αν τα χρηματα δ ειναι εμποδιο,αν το ποσο θα τον πουλήσεις μετα δ σε ενδιαφερει,αν το μεγεθος δεν ενοχλει,αν η κατακράτηση που ειναι ενας μερος της "τελειας" αλεσης που ολοι επιθυμουμε στα μεγαλα μαχαιρια δ ειναι πρόβλημα,αν δ σε απασχολει καθολου ο καθαρισμος,αν δ αλλαζεις συννεχεια καφεδες,εισαι στον σωστο το δρομο...πολλες φορες επειδη συν πλην τα πλεονεκτηματα σε αυτο το επιπεδο είναι ιδια-παρομοια κοιτα κ τα αρνητικα του καθε ενα ξεχωριστα μηπως κ βοηθηθεις πιο ευκολα...

και ετσι για την αλητεια δ κοιτας κ τον anfim practica που ειναι σαν τον κ30 ..???????και δ τον εχουν κ πολλοι...

Απάντηση