Gaggia Classic Mod vs Μηχανές >1000 ευρώ!

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Gaggia Classic Mod vs Μηχανές >1000 ευρώ!

Δημοσίευση από Gaggia BC » Δευ Αύγ 16, 2021 11:53 am

Ξεκίνησα με μια baby την οποία και κράτησα κάμποσα χρόνια προσθέτοντας mods. Οχι extreme πράγματα, τα βασικά (pid, brass διανομέα, καλά καλαθάκια κτλ). Ο καφές που έπινα ήταν εξαιρετικός. Έκτοτε ακολούθησαν μια lelit με όλα τα δυνατά mods, μια bezzera unica και η VBM που έχω τώρα.Η διαφορά στον καφέ είναι αισθητή, σίγουρα όχι η μέρα με τη νύχτα. Αυτό όμως που αλλάζει δραματικά είναι η επαναληψιμότητα. Δηλαδή, αν κάνω ένα godshot, με τη vbm μπορώ επαναλαμβάνοντας τη διαδικασία να πάρω τον ακριβώς ίδιο καφέ. Όχι παρόμοιο. Τον ακριβώς ίδιο. Πίνω σακούλια ολόκληρα κάνοντας απλά μικρορύθμιση του μύλου για να ακολουθώ το "μπαγιατεμα" του κόκκου και να κρατάω τους χρόνους ίδιους. Ξέρω πως όσον αφορά τη μηχανή θα έχω πάντα τις ίδιες παραμέτρους. Το μικρό boiler της gaggia και η αντλία δόνησης έχουν τους φυσικούς περιορισμούς τους. Μην παρεξηγηθώ, τη λάτρευα τη gaggia καθώς εκεί έμαθα να πίνω καφέ και θα μπορούσα κάλλιστα να μείνω πολύ περισσότερο καιρό μ'αυτή.
Συνοψίζοντας, όχι δε θα πιεις 1000€ καλύτερο καφέ. Αλλά θα είναι καλύτερος και θα είναι κάθε φορά καλύτερος.

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Classic Mod vs Μηχανές >1000 ευρώ!

Δημοσίευση από slaughter » Δευ Αύγ 16, 2021 12:37 pm

hackertom έγραψε:
Δευ Αύγ 16, 2021 1:48 am
slaughter έγραψε:
Σάβ Αύγ 14, 2021 8:43 pm
Καλησπέρα, Η άποψη μου είναι οτι αν είσαι ικανοποιημένος απο τον καφέ που πίνεις τώρα περίμενε μέχρι να αλλάξει κάτι (χαλάσει η μηχανή, αλλάξουν οι απαιτήσεις -π.χ. Light roasts- κλπ) πριν κάνεις την μετάβαση. Οι "μεγάλες" μηχανές θα σου κάνουν πιο εύκολο αυτό που τώρα θέλει τον κόπο του για να πετύχεις. θα μπορείς να φτιάχνεις πολλούς καφέδες στην σειρά που τώρα λογικά θα σε ζορίζει. Αν πίνεις καφέδες με γάλα τότε θα δεις τεράστια διαφορά στο steam. Εγώ είχα την Sage Barista Express και το αποτέλεσμά μου ήταν μέτρια, η μετάβαση στην Lelit Bianca ήταν η μέρα με την νύχτα σε όλα της. Οπότε θα σου έλεγα βάζε στην ακρη λεφτά και όταν έρθει η ώρα πάρε κάτι πολύ καλό για να σου μείνει και να μην σκεφτείς την αναβάθμιση πάλι.
Γεια σου φίλε , τώρα διάβασα το μήνυμα σου; Όταν λες ή μέρα με την νύχτα θες να γίνεις λιγάκι ποιό συγκεκριμένος; Βλέπω έχεις πλέον άριστο εξοπλισμό! Θες να μας πεις διαφορές πριν και μετά; Μύλο στην Sage δούλευες αυτόν που έχει πάνω; Καφέδες από που; κτλπ ;
Καλημέρα, στην Sage στην αρχή είχα τον built in. Ήταν ΟΚ αλλά επειδή είναι stepped δεν μπορούσα να πετύχω πάντα τους χρόνους εκχύλισης (γενικά η barista express παίζει με πάνω απο 9bar για να έχει καλό flow. αν κόψεις με βάση τα 9bar τότε θα σου βγάλει τον καφέ στα 20 sec μαζί με το preinfusion). Οι καφέδες σχεδόν πάντα απο TAF (blends & single estates).

Με τον Specialita και με weight based recipes η κατάσταση βελτιώθηκε αισθητά αλλά και πάλι πάλευα για τα βασικά ( pressure, temperature, flow rate). Το οτι τα περισσότερα μέρη της συσκευής ήταν πλαστικά και το power saving feature που την έκλεινε μετά απο 20 λεπτά δεν βοηθούσε να ζεσταθεί κανονικά. Επίσης μετά τον 2,3 καφέ στην σειρά έπρεπε να κάνεις διάλειμμα γιατί η μηχανή πνιγόταν. Για τον ατμό τι να σου πω, ήταν πολύ καλύτερος απο την παλιά μου krups αλλά και πάλι η εναλαγή μεταξύ brew and steam ήταν μαρτύριο όταν έφτιαχνα 2 cappuccino στην σειρά. Μην σου πω την εμπειρία μου με naked portafilter στην Sage. Channeling και χάλια εκχύλιση σχεδόν σε όλες τις προσπάθειες.

Η Bianca είναι άλλη ιστορία. Με το που την βλέπεις, βλέπεις που πήγαν τα λεφτά σου. Η κατασκευή πολύ καλή, όλο μέταλο και καλό φινίρισμα (φαντάσου πως θα είναι οι ECM). Όταν ζεσταίνεται εκπέμπει ζέστη όχι αστεία, το Portafilter δεν μπορείς να το πιάσεις για να στρώσεις τον καφέ, το grouphead επίσης. Ακόμα και η πρώτη προσπάθεια μου εκεί ήταν πολύ καλύτερη απο πολλές προσπάθειες με την Sage. Για τον ατμό απλά δεν έχω λόγια :worthy: . Φαντάσου λόγο κακής εμπειρίας με τον naked έκανα μια βδομάδα να το δοκιμάσω στην Bianca. Πρώτη προσπάθεια άψογη :a013: δεν το πίστευα. Δεν έχω παίξει ακόμα με το flow profile περιμένω να στρώσω το κανονικό και μετά βλέπουμε, αλλά αν δω οτι η πίεση πάει πάνω απο 9 κάνω την διόρθωσή μου :oneup: .

Γευστικά το αποτέλεσμα είναι πολύ πιο consistent και χωρίς κόπο. Επειδή πίνω βασικός milk based drinks ακόμα και οι αποτυχημένες προσπάθειες είναι ωραίες. Δεν λέω με την Sage στην αρχή ήμουν ενθουσιασμένος (εε μετά απο krups) αλλά με τον καιρό είδα τα θέματά της. Ειδικά μεσα στην καραντίνα που πίναμε καφέδες όλη μέρα έβλεπα ότι με τόση προσπάθεια δεν έφτιαχνα καφέ ισάξιο με μιας καλής καφετέριας παρότι έκανα καλύτερη προετημασία και είχα καλύτερη πρώτη ύλη. Για αυτό και αναβάθμισα.

Αν είσαι ικανοποιημένος τώρα θα σου έλεγα περίμενε μέχρι να μην είσαι ή να αναζητάς κάτι παραπάνω (π.χ. light roasts or better steam power) και τότε κάνε μια καλή αναβάθμιση.

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Classic Mod vs Μηχανές >1000 ευρώ!

Δημοσίευση από slaughter » Δευ Αύγ 16, 2021 8:39 pm

hackertom έγραψε:
Δευ Αύγ 16, 2021 1:48 am
slaughter έγραψε:
Σάβ Αύγ 14, 2021 8:43 pm
Καλησπέρα, Η άποψη μου είναι οτι αν είσαι ικανοποιημένος απο τον καφέ που πίνεις τώρα περίμενε μέχρι να αλλάξει κάτι (χαλάσει η μηχανή, αλλάξουν οι απαιτήσεις -π.χ. Light roasts- κλπ) πριν κάνεις την μετάβαση. Οι "μεγάλες" μηχανές θα σου κάνουν πιο εύκολο αυτό που τώρα θέλει τον κόπο του για να πετύχεις. θα μπορείς να φτιάχνεις πολλούς καφέδες στην σειρά που τώρα λογικά θα σε ζορίζει. Αν πίνεις καφέδες με γάλα τότε θα δεις τεράστια διαφορά στο steam. Εγώ είχα την Sage Barista Express και το αποτέλεσμά μου ήταν μέτρια, η μετάβαση στην Lelit Bianca ήταν η μέρα με την νύχτα σε όλα της. Οπότε θα σου έλεγα βάζε στην ακρη λεφτά και όταν έρθει η ώρα πάρε κάτι πολύ καλό για να σου μείνει και να μην σκεφτείς την αναβάθμιση πάλι.
Γεια σου φίλε , τώρα διάβασα το μήνυμα σου; Όταν λες ή μέρα με την νύχτα θες να γίνεις λιγάκι ποιό συγκεκριμένος; Βλέπω έχεις πλέον άριστο εξοπλισμό! Θες να μας πεις διαφορές πριν και μετά; Μύλο στην Sage δούλευες αυτόν που έχει πάνω; Καφέδες από που; κτλπ ;
Για να απαντήσω στις επιπλέων ερωτήσεις σου (μιας και δεν μπορώ να σου στείλε PM :down: ), την μηχανή την πήρα απο τον Έλληνα αντιπρόσωπο (βλέπε barista.gr) μιας και ήθελα να έχω στην διαθεσή μου εύκολα και γρήγορα ανταλακτικά και κάποια εγγύηση. Αρχικά ζαχάρωνα τις Profitec αλλά τότε δεν τις έφερνε κανείς στην Ελλάδα (μετά τις έφερε ο παραπάνω αντιπρόσωπος). Η Bianca είναι πραγματικά value for money επιλογή ,η επόμενή μου ήταν η Syncronica αλλά δεν μπορούσα να δικαιολογήσω την παραπάνω τιμή μόνο κ μόνο για την ποιοτικότερη κατασκευή και με λιγότερα χαρακτηριστικά. Bonus το εξωτερικό water tank που αν την βάλεις σε παροχή το βγάζεις και δεν σου πιάνει χώρο και το naked portafilter χωρίς έξτρα κόστος :oneup:

Απάντηση