Από Nespresso σε μηχανή με μύλο

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
dimitrisl
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2021 3:05 pm

Από Nespresso σε μηχανή με μύλο

Δημοσίευση από dimitrisl » Τρί Μάιος 25, 2021 3:34 pm

Καλησπέρα σας,

Ύστερα από 6+ χρόνια χρήσης Nespresso μηχανής αποφάσισα να αναβαθμιστώ σε κάτι (πολύ) καλύτερο γευστικά.

Οι απαιτήσεις μου είναι καθημερινά 1 espresso, 1 freddo espresso, 1 cappuccino (freddo cappuccino το καλοκαίρι). Καταλαβαίνω ότι τη μεγαλύτερη διαφορά θα τη δω στον espresso και όχι τόσο στους κρύους καφέδες. Δε με ενδιαφέρει τόσο η χρήση της παρασκευής αφρού από τη μηχανή ακόμα και αν το υποστηρίζει.

Χωρίς να έχω συγκεκριμένα επιχειρήματα, από ερωτήσεις σε γνωστούς είμαι κοντά στην Gaggia Brera για χρήση του μύλου. Πιστεύετε ότι θα είναι καλή αναβάθμιση που θα με κρατήσει για άλλα 6-8 χρόνια; Θα μπορούσα να ανεβάσω το budget και λίγο ακόμα, αν η διαφορά τιμής θα έχει διαφορά στο αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Από Nespresso σε μηχανή με μύλο

Δημοσίευση από nkout » Τρί Μάιος 25, 2021 5:13 pm

Δεν νομιζω πως καποιος εδω μεσα θα σου προτεινει υπεραυτοματη μηχανη (σαν αυτη που λες) για να πιεις καλο καφε. Αμα ψαξεις λιγο παλιοτερα θεματα θα καταλαβεις γιατι.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Από Nespresso σε μηχανή με μύλο

Δημοσίευση από nkout » Τρί Μάιος 25, 2021 5:25 pm

viewtopic.php?f=19&t=5507

Λιγο πολυ τα ιδια ισχυουν κ για αυτη που λες εσυ

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Από Nespresso σε μηχανή με μύλο

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Μάιος 25, 2021 7:21 pm

Αν είναι να πας σε αυτόματη μείνε στη κάψουλα διάφορα μεγάλη δεν θα δεις.
Και αν σου φαίνεται ακριβή περισσότερα θα σου κοστίσει η αυτόματη μαζί και με τα ακριβά service που θα ζητήσει στο κύκλο ζωής της.

dimitrisl
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2021 3:05 pm

Re: Από Nespresso σε μηχανή με μύλο

Δημοσίευση από dimitrisl » Τρί Μάιος 25, 2021 9:55 pm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

Με budget κοντά στα 500€, μπορείτε να μου προτείνετε κάποια μηχανή (όχι αυτόματη) και μύλο μαζί;

Εάν σε αυτά τα χρήματα δε θα δω μεγάλη διαφορά από Nespresso, μάλλον θα το αφήσω όπως έχει.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Από Nespresso σε μηχανή με μύλο

Δημοσίευση από Zen308 » Τετ Μάιος 26, 2021 8:52 am

dimitrisl έγραψε:
Τρί Μάιος 25, 2021 9:55 pm

Με budget κοντά στα 500€, μπορείτε να μου προτείνετε κάποια μηχανή (όχι αυτόματη) και μύλο μαζί;

Εάν σε αυτά τα χρήματα δε θα δω μεγάλη διαφορά από Nespresso, μάλλον θα το αφήσω όπως έχει.
Καλημέρα.
Φοβάμαι πως τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, δλδ αγοράζεις μια μηχανή κι έναν μύλο κι αρχίζεις να πίνεις καφεδαρες.Θελει λίγη δουλίτσα κυρίως στο ξεκίνημα, για να πάρεις ένα καλό φλυτζανι με την παραδοσιακή μηχανή, κι όσο ασχολείσαι, τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα εχεις. Φυσικά μιλάμε για εσπρέσο που δε συγκρίνεται με κάψουλα ή με τις αυτόματες.
Αν δεν έχεις ορεξη/χρόνο να ασχοληθείς, καλύτερα μείνε στις κάψουλες και μη χαλάς τα λ7 σου.

dimitrisl
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2021 3:05 pm

Re: Από Nespresso σε μηχανή με μύλο

Δημοσίευση από dimitrisl » Τετ Μάιος 26, 2021 9:13 am

Καλημέρα! Γνωρίζω σφαιρικά ότι χρειάζονται πολλοί πειραματισμοί με ρυθμίσεις που θα πρέπει να δοκιμάσω για να φτάσω σε αποτελέσματα που θα είναι στα μέτρα μου.

Έχω διάθεση να ασχοληθώ με πειραματισμούς μιας και πιστεύω ότι όταν ασχολείσαι με κάτι προσωπικά το ευχαριστιέσαι περισσότερο, αλλά επειδή δεν έχω τη γνώση για σωστή επιλογή μηχανής και μύλου, ζητάω από κόσμο που γνωρίζει να μου κάνει 1-2 προτάσεις (αν αξίζει σε αυτά τα χρήματα) και από κει και πέρα να ασχοληθώ με το "άθλημα".

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Από Nespresso σε μηχανή με μύλο

Δημοσίευση από Zen308 » Τετ Μάιος 26, 2021 9:25 am

Θεωρώ κάπως χαμηλό το μπάτζετ 500€ για καινούριο εξοπλισμό, ειδικά αν συμπεριλάβουμε και τα απαραίτητα αξεσουάρ πχ πατητήρι, ζυγαριά, knock box, υλικά καθαρισμού κλπ.
Ομως, ευτυχως συχνά πυκνά βγαίνουν σε αγγελίες εδώ στο φόρουμ τόσο μηχανές οσο και μυλοι σε άριστη κατάσταση και λογικές τιμές από συμφορουμιτες.
Με λίγη υπομονή σίγουρα θα βρεις 2ο χέρι πχ μια gaggia classic ή lelit κι έναν mazzer χωρίς να ξεπεράσεις το μπάτζετ.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Από Nespresso σε μηχανή με μύλο

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Μάιος 26, 2021 10:17 am

dimitrisl αν ο στόχος σου είναι η γευστική αναβάθμιση τότε το τρίπτυχο μηχανή+μύλος+ποιοτικός καφές είναι μονόδρομος.

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις όσα περισσότερα μπορείς (υπάρχει θησαυρός γνώσεων εδώ μέσα), να κατασταλάξεις σύμφωνα με τις ανάγκες σου σε 2-3-5 πιθανές επιλογές σε μηχανή και μύλο και μετά να ρωτήσεις γνώμες.H απόκτηση γνώσης θα σε βοηθήσει να διακρίνεις τον "σωστό" εξοπλισμό, ο οποίος είναι διαφορετικός για τον καθένα μας .

Πρέπει πρώτα να αποκτήσεις μια επαφή με το τι σημαίνει μύλος, επίπεδα & κωνικά μαχαίρια, boiler, πόσο σημασία έχει η πίεση και η θερμοκρασία γιατί όλα αυτά θα σε βοηθήσουν να φτάσεις στο επιθυμητό αποτελέσματα γλιτώνοντας ταλαιπωρία, νεύρα και χρήμα.

evoman
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2020 3:50 pm
Όνομα: Άρης
Μηχανή:: VBM Domobar Super HX
2η Μηχανή:: Lelit Kate PL82T

Re: Από Nespresso σε μηχανή με μύλο

Δημοσίευση από evoman » Δευ Ιουν 07, 2021 3:51 pm

dimitrisl έγραψε:
Τετ Μάιος 26, 2021 9:13 am
Καλημέρα! Γνωρίζω σφαιρικά ότι χρειάζονται πολλοί πειραματισμοί με ρυθμίσεις που θα πρέπει να δοκιμάσω για να φτάσω σε αποτελέσματα που θα είναι στα μέτρα μου.

Έχω διάθεση να ασχοληθώ με πειραματισμούς μιας και πιστεύω ότι όταν ασχολείσαι με κάτι προσωπικά το ευχαριστιέσαι περισσότερο, αλλά επειδή δεν έχω τη γνώση για σωστή επιλογή μηχανής και μύλου, ζητάω από κόσμο που γνωρίζει να μου κάνει 1-2 προτάσεις (αν αξίζει σε αυτά τα χρήματα) και από κει και πέρα να ασχοληθώ με το "άθλημα".
Επειδή βλέπω ότι ακόμα δεν πήρες απάντηση στην ερώτησή σου, θα σου απαντήσω εγώ.
Σε entry level μηχανές, μπορείς να πάρεις gaggia classic, lelit pl41em (και οι 2 κάτω από 400 ευρώ).
Ο πιο οικονομικός αξιοπρεπής μύλος είναι o Graef CM 702 (κάτω από 100 ευρώ).
Εδώ να σημειώσω ότι δεν έχω δουλέψει ποτέ τον συνδυασμό αυτόν, οπότε αν κάποιο άλλο μέλος γνωρίζει ας μας πει αν μπορείς να πιεις καλό εσπρέσο έτσι.

Μια ακόμα οικονομική εναλλακτική για τον φρέντο σου είναι να πάρεις τον μύλο της Graef και αντί για εσπρέσο να φτιάχνεις εξαιρετικό καφεδάκι με bialetti brikka (περίπου 40 ευρώ).

Όλα αυτά δίνουν πολύ πιο γευστικό αποτέλεσμα από Νεσπρεσσο, ειδικά αν αγοράζεις και φρέσκους καφέδες.

Απάντηση