εσεις τι θα επιλεγατε?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
pasalimani
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Απρ 11, 2015 6:55 pm
Μηχανή:: wega mininova

εσεις τι θα επιλεγατε?

Δημοσίευση από pasalimani » Πέμ Μάιος 20, 2021 11:16 pm

καλησπερα guru του καφε

νεος χρηστης θελω τα φωτα σας για κατι συγκεκριμενο που εχω στο μυαλο μου

---ψαχνω μια μηχανη espresso η οποια θα χρησιμοποιείται για καποιους μηνες σε μικρη ξενοδοχειακη μοναδα(να βγαζει 10-20 espresso την ημερα)

--θα ειναι ευκολη στη χρηση σχετικα μπας και την χρησιμοποιει και η γυναικα μου και να μην με ψαχνουν ολοι για να πιουν ενα espresso

--θα φτιαχνει κατι αξιοπρεπεστατο για τα στανταρ του φορουμ σε espresso

--θα ειναι μικρη σε μεγεθος και σχετικα ευκολη στη μεταφορα γιατι σκεφτομαι τον χειμωνα να την φερνω μαζι μου στην Αθηνα να φτιαχνω το καφεδακι μου

αυτη τη στιγμη εχω αυτη
https://www.skroutz.gr/s/16384889/Wega- ... om=catspan

με αυτον τον μυλο
https://evo24.gr/product/mylos-la-san-m ... ser-black/

την μηχανη την λατρευω, το κακο ειναι πως ουτε καποιος αλλος μπορει ν ασχοληθει,ουτε καν να μετακινηθει στην αθηνα περα δωθε,
ο μυλος ειναι γενικα αβολος, τεραστιος σε μεγεθος,βαρυς, το δοχειο μπροστα δυσκολευει τη παρασκευη καφε,γιατι πρεπει να ζυγιζεις πριν το κοψιμο και μετα

και τωρα σκεφτομαι, μηπως να πουλησω την wega και τον μυλο (by the way ποσο λετε να πιανανε?)

και να παρω κατι πιο compact οπως

https://www.skroutz.gr/s/16406844/Lelit ... _favorites


https://www.skroutz.gr/s/20894361/Sage- ... EEU1A.html

καποια αλλη ιδεα? μηπως να μεινω στην wega και να παρω αλλο μυλο?αλλα δεν γινεται να κανω αυτο το πραγμα πανω κατω, η δε wega για το μεγεθος της ειναι ασηκωτη και ατσουμπαλη στη μεταφορα

thanks gurus

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: εσεις τι θα επιλεγατε?

Δημοσίευση από dkstopo » Πέμ Μάιος 20, 2021 11:46 pm

καθαρή υποβάθμιση
στην θέση σου θα έμενα εως εχει στο μαγαζί και θα έπαιρνα μια για το σπίτι.
και η γυναίκα σου εαν δεν θελει να χάνει λεφτά πεςτης οτι πρέπει να την μαθει καλυτερα από σενα, και να μαθει να κανει σχεδια στο καπουτσινο.
Γιαυτό δεν βρισκουμε καφε εξω να πιούμε, γιατί οι επαγγελματίες δεν μαθαίνουν την δουλειά τους.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: εσεις τι θα επιλεγατε?

Δημοσίευση από johnsin » Παρ Μάιος 21, 2021 8:36 am

Σωστός και καυστικός πάντα Κώστα, συμφονώ με τον προλαλήσαντα και δεν κερδίζεις τίποτα, ας αφιερώσει λίγο παραπάνω χρόνο να την μάθει καλλίτερα την διαδικασία.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: εσεις τι θα επιλεγατε?

Δημοσίευση από Zen308 » Παρ Μάιος 21, 2021 8:47 am

Είναι κρίμα να πουλήσεις τη wega.
Καταλαβαίνω ότι λόγω βάρους και όγκου δεν μεταφέρεται εύκολα αλλά είναι πολύ καλή μηχανη τόσο για το σπίτι όσο και για μια μικρή μονάδα.
Δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις, ή που θα κουβαλάς μηχανη/μύλο στο τέλος κάθε σεζόν ή θα πάρεις 2ο εξοπλισμό.
H φθηνότερη & ποιοτική λύση που θα σε καλύψει για μικρή παραγωγή πχ 10/20 ροφήματα, είναι μια simonelli oscar.
Από μύλο θα πρότεινα για να κρατηθεί χαμηλά το μπάτζετ και να έχεις ταυτόχρονα σωστη αλεση έναν cunill ή τον eurogat k3.
Επίσης η σύζυγός πρέπει να μάθει να χειρίζεται τον εξοπλισμό, αλλιώς πάρε μια υπεραυτοματη όπως έχουν τα περισσότερα ξενοδοχεία που βγάζουν όμως άθλιο καφέ και ησύχαζετε....

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: εσεις τι θα επιλεγατε?

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Μάιος 21, 2021 1:30 pm

Ή Lelit είναι για οικιακή χρήση δεν θα αντέξει να είναι συνέχεια ανοικτή για να εκτελεστεί γρήγορα η παραγγελία καφέ.
Τον μύλο τον αφήνεις μόνιμα εκεί και παίρνεις ένα καλύτερο για εδώ.

pasalimani
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Απρ 11, 2015 6:55 pm
Μηχανή:: wega mininova

Re: εσεις τι θα επιλεγατε?

Δημοσίευση από pasalimani » Παρ Μάιος 21, 2021 4:59 pm

Ευχαριστώ για τις απάντησεις, δηλαδή υπάρχει τόσο μεγάλο χάσμα σε σχέση με την lelit?επειδή η wega είναι 15ετιας είχα την εντύπωση ότι οι νέες πλέον μηχανές θα έχουν ξεπεράσει τις παλιές,
κανένα μύλο που να έχει καλό κόψιμο και γιατί όχι και ζύγισμα απευθείας στο portafilter,χωρίς να ξεφεύγουμε πολύ έχετε να προτείνετε?γιατί κάτι τέτοιο θα έκανε την δουλειά πολύ πιο εύκολα

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: εσεις τι θα επιλεγατε?

Δημοσίευση από johnsin » Παρ Μάιος 21, 2021 5:29 pm

Η γριά κότα εχει το ζουμί λένε και εχει πολλά χρόνια μπροστά της να βγάζει καλούς καφέδες (ζουμί της κότας) αρκεί να υπάρχει σωστή συντήρηση.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: εσεις τι θα επιλεγατε?

Δημοσίευση από Zen308 » Παρ Μάιος 21, 2021 8:00 pm

pasalimani έγραψε:
Παρ Μάιος 21, 2021 4:59 pm
επειδή η wega είναι 15ετιας είχα την εντύπωση ότι οι νέες πλέον μηχανές θα έχουν ξεπεράσει τις παλιές,
κανένα μύλο που να έχει καλό κόψιμο και γιατί όχι και ζύγισμα απευθείας στο portafilter,χωρίς να ξεφεύγουμε πολύ έχετε να προτείνετε?γιατί κάτι τέτοιο θα έκανε την δουλειά πολύ πιο εύκολα
Αυτές οι μηχανές δεν είναι τεχνολογικά προϊόντα για να ξεπεραστούν.
Αν μια τετοια μηχανή espresso είναι καλή, θα είναι καλή για πάντα εφόσον γίνεται σωστή συντήρηση.
Μύλο που να ζυγίζει στο portafilter απευθείας θεωρώ ότι δε χρειαζεσαι εφόσον θα δουλεύεις με κόκκο στο hopper και ο μύλος θα χρονόμετρα τη δόση, αλλά αν το προτιμάς δες τον Baratza sette 270wi. Δεν είναι επαγγελματικός αλλά για τους καφέδες που θα φτιάχνεις, την κάνει τη δουλειά.

pasalimani
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Απρ 11, 2015 6:55 pm
Μηχανή:: wega mininova

Re: εσεις τι θα επιλεγατε?

Δημοσίευση από pasalimani » Κυρ Μάιος 23, 2021 1:51 pm

ειναι παλιο ομως το set up η μηχανη θελει μια ωρα αναμα πριν την χρηση, δεν τη σβηνεις ποτε, η συντηρηση της ειναι ολο και πιο πολυεξοδη,εστω ναι μυλο με χρονομετρητη, αυτο θα βοηθουσε πολυ την κατασταση,

η lelit η kate μηπως μπορει να καλυψει τις αναγκες?η ουτε αυτη δεν θεωρειται αντιστοιχο quality set up

https://www.barista.gr/el/lelit-kate-pl ... i-espresso

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: εσεις τι θα επιλεγατε?

Δημοσίευση από Zen308 » Κυρ Μάιος 23, 2021 4:20 pm

Εφόσον προορίζεται για μικρή μονάδα, λογικά η μηχανή σου καλό είναι να έχει πάντα διαθέσιμο ατμό.
Δλδ αν στο πρωινο σου πούν φτιάξε 2 δίπλα εσπρέσο και 3 καπουτσίνο σε μια παρέα, πότε θα τα ετοιμάσεις με την Kate? Όχι πως δε γίνεται, αλλά είναι ταλαιπωρία, όταν θα χεις κι άλλα πράγματα να κάνεις ταυτόχρονα σε λίγο χρόνο.
Για μένα καλό είναι να πάρεις hx ή dual boiler.

Απάντηση