εσεις τι θα επιλεγατε?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
pasalimani
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Απρ 11, 2015 6:55 pm
Μηχανή:: wega mininova

Re: εσεις τι θα επιλεγατε?

Δημοσίευση από pasalimani » Κυρ Μάιος 23, 2021 5:50 pm

Ναι γιατί τώρα αν μου κάτσει τέτοια παραγγελία θα είμαι γρήγορος νομίζεις :D
Με το ζυγι πριν το κόψιμο και ζυγι μετά το κόψιμο,γενικά δεν παίζουν τέτοιες παραγγελίες,δουλεύω με ξένους πιο πολύ οι οποίοι πάντα προτιμούν τον γαλλικό ο οποίος δεν έχει χρέωση στο πρωινο,αλλά και επειδή είναι κυρίως Ιταλοί μόνο εσπρεσακια δίνω , άντε σ' ένα πρωινό(σ ένα δίωρο) να κάτσουν 8 εσπρέσσο 1-2 καπουτσίνο και μετά οι δικοι μου καφέδες. Στην καλύτερη να κάτσει και κανένα απογευματινό εσπρεσακι

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: εσεις τι θα επιλεγατε?

Δημοσίευση από Zen308 » Κυρ Μάιος 23, 2021 6:00 pm

pasalimani έγραψε:
Κυρ Μάιος 23, 2021 5:50 pm
Ναι γιατί τώρα αν μου κάτσει τέτοια παραγγελία θα είμαι γρήγορος νομίζεις :D
Με το ζυγι πριν το κόψιμο και ζυγι μετά το κόψιμο,γενικά δεν παίζουν τέτοιες παραγγελίες,δουλεύω με ξένους πιο πολύ οι οποίοι πάντα προτιμούν τον γαλλικό ο οποίος δεν έχει χρέωση στο πρωινο,αλλά και επειδή είναι κυρίως Ιταλοί μόνο εσπρεσακια δίνω , άντε σ' ένα πρωινό(σ ένα δίωρο) να κάτσουν 8 εσπρέσσο 1-2 καπουτσίνο και μετά οι δικοι μου καφέδες. Στην καλύτερη να κάτσει και κανένα απογευματινό εσπρεσακι
OK, εσύ ξέρεις καλύτερα τις ανάγκες σου,εμεις υποθέσεις κάνουμε.
Προσωπικά θα αγοράζα τη simonelli oscar 2 για χαμηλο ογκο εργασιας,εχει παντα ατμο διαθεσιμο και συνδεεται και στο δικτυο,ενδεχομενως και η leλit που λες να σου κανει.
Τώρα από μύλους,οι πιο πολλοι κάνουν χρονομέτρηση της δόσης,δε θα δυσκολευτείς να βρεις σε λογική τιμή ακόμη και 2ο χέρι.

pasalimani
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Απρ 11, 2015 6:55 pm
Μηχανή:: wega mininova

Re: εσεις τι θα επιλεγατε?

Δημοσίευση από pasalimani » Κυρ Μάιος 23, 2021 6:16 pm

Θεωρείς ότι ο μύλος που έχει πάνω η lelit δεν είναι αξιόλογος?γιατί το compact σύνολο είναι που ψάχνω για να το μεταφέρω και στην Αθήνα,από service σαν εταιρεία έχουμε καθόλου στην Ελλάδα?η θα κάνω τον μάστορα από βιντεάκια στο YouTube?

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: εσεις τι θα επιλεγατε?

Δημοσίευση από Zen308 » Κυρ Μάιος 23, 2021 7:58 pm

pasalimani έγραψε:
Κυρ Μάιος 23, 2021 6:16 pm
Θεωρείς ότι ο μύλος που έχει πάνω η lelit δεν είναι αξιόλογος?γιατί το compact σύνολο είναι που ψάχνω για να το μεταφέρω και στην Αθήνα,από service σαν εταιρεία έχουμε καθόλου στην Ελλάδα?η θα κάνω τον μάστορα από βιντεάκια στο YouTube?
Λελιτ αντιπροσωπεία υπάρχει νομίζω στο barista.gr.

Ο μύλος που έχει ενσωματομενο είναι απλά οκ,κανει τη δουλειά του.

Αν το Νο1 ζητούμενο είναι η φορητότητα,go for it.

Απάντηση