Συμβουλές για μηχανή Lelit

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Αλεξ
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 15, 2019 4:20 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Dedica EC685
Μύλος:: 1Zpresso JX-PRO

Συμβουλές για μηχανή Lelit

Δημοσίευση από Αλεξ » Τρί Μάιος 18, 2021 4:27 pm

Καλησπέρα παιδιά!

Σκέφτομαι για αγορά μηχανής γύρω στα 700€ και μετά από μελέτη στο φόρουμ κοιτάω μοντέλα της Lelit.
Έχω καταλήξει σε δύο επιλογές και θα ήθελα τη γνώμη σας.
  • Lelit PL41 PLUST PID
  • Lelit PL91T Victoria PID
Δεδομένου ότι η Victoria ξεφεύγει λίγο από το budget θεωρείτε ότι αξίζει τη διαφορά στην τιμή;
Αν υπάρχει και άλλη πρόταση σε αυτό το εύρος τιμών είναι καλοδεχούμενη.

Ενδιαφέρομαι μόνο για παρασκευή εσπρέσο. Δε βάζω γάλα στον καφέ, άρα δε με αφορά το ακροφύσιο.

ultimamage
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2021 9:02 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: G-iota DF64
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Συμβουλές για μηχανή Lelit

Δημοσίευση από ultimamage » Τρί Μάιος 18, 2021 8:44 pm

Για κοίτα και την cafelat robot στα 400 ευρώ. Άλλη φιλοσοφία εντελώς αλλά από τη στιγμή που δεν θέλεις και ακροφύσιο νομίζω θα σε καλύψει.

Επίσης παίρνεις και pressure profiling που μόνο οι πολύ ακριβές μηχανές σου το δίνουν.

Υπάρχει και θέμα για την μηχανή στην ενότητα χειροκίνητες μηχανές αν θες να ρίξεις μια ματιά.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές για μηχανή Lelit

Δημοσίευση από Zen308 » Τρί Μάιος 18, 2021 10:12 pm

Και οι δυο έχουν 300ml boiler & 58αρια Portafilter.

Απ'οτι βλέπω η victoria εχει διαφορά ηλεκτρονικά καλούδια που προσωπικά δεν τα θέλω στις μηχανές διότι με το πέρασμα του χρόνου είναι πιθανόν να εμφανίζουν βλάβες.

Αν είχε πχ μεγαλύτερο boiler ή κατι καλυτερο στο γκρουπ οκ,αλλα μονο για τα ηλεκτρονικα δεν ψηνομαι.

Θα προτιμούσα την pl41plust pid και τα 200Ε διαφορα θα τα αξιοποιουσα στο μυλο.

Αλεξ
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 15, 2019 4:20 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Dedica EC685
Μύλος:: 1Zpresso JX-PRO

Re: Συμβουλές για μηχανή Lelit

Δημοσίευση από Αλεξ » Τρί Μάιος 18, 2021 11:16 pm

ultimamage έγραψε:
Τρί Μάιος 18, 2021 8:44 pm
Για κοίτα και την cafelat robot στα 400 ευρώ. Άλλη φιλοσοφία εντελώς αλλά από τη στιγμή που δεν θέλεις και ακροφύσιο νομίζω θα σε καλύψει.

Επίσης παίρνεις και pressure profiling που μόνο οι πολύ ακριβές μηχανές σου το δίνουν.

Υπάρχει και θέμα για την μηχανή στην ενότητα χειροκίνητες μηχανές αν θες να ρίξεις μια ματιά.
Τη φοβάμαι λίγο τη χειροκίνητη επειδή φτιάχνω 2 καφέδες ανά μέρα, μήπως με κουράσει με τον καιρό.
Zen308 έγραψε:
Τρί Μάιος 18, 2021 10:12 pm
Και οι δυο έχουν 300ml boiler & 58αρια Portafilter.

Απ'οτι βλέπω η victoria εχει διαφορά ηλεκτρονικά καλούδια που προσωπικά δεν τα θέλω στις μηχανές διότι με το πέρασμα του χρόνου είναι πιθανόν να εμφανίζουν βλάβες.

Αν είχε πχ μεγαλύτερο boiler ή κατι καλυτερο στο γκρουπ οκ,αλλα μονο για τα ηλεκτρονικα δεν ψηνομαι.

Θα προτιμούσα την pl41plust pid και τα 200Ε διαφορα θα τα αξιοποιουσα στο μυλο.
Νομίζω έχει και μανόμετρο η victoria, αλλά και πάλι συμφέρει να το εγκαταστήσω με +50 ευρώ στην plt41plust pid.
Δε το είχα σκεφτεί αυτό για τα ηλεκτρονικά, έχεις δίκιο.

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Συμβουλές για μηχανή Lelit

Δημοσίευση από NiPi » Τετ Μάιος 19, 2021 6:51 pm

Νομίζω ότι δεν αξίζει η διαφορά στην τιμή και επιπλέον το PID της VIctoria είναι ρυθμισμένο να δείχνει μόνο την επιθυμητή θερμοκρασία καιμόχι τη μετρούμενη στο boiler.

Marin_x
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2019 11:47 pm

Re: Συμβουλές για μηχανή Lelit

Δημοσίευση από Marin_x » Τετ Μάιος 19, 2021 11:57 pm

Ρε παιδιά και εγώ έχω καινούργια lelit plust pid και κάνω διάφορες μετρήσεις για τη διαφορά θερμοκρασίας και έχω καταλήξει ότι έχει 11 βαθμούς διαφορά ενώ διαβάζω ότι την βρίσκουν γύρω στους 7 με 8 υπάρχει πιθανότητα να έχετε κάνει κάποια μέτρηση ;

Αλεξ
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 15, 2019 4:20 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Dedica EC685
Μύλος:: 1Zpresso JX-PRO

Re: Συμβουλές για μηχανή Lelit

Δημοσίευση από Αλεξ » Πέμ Μάιος 20, 2021 1:01 am

Με βλέπω και μένα να καταλήγω στην Lelit pl41 plust pid και συγκεκριμένα από barista.gr όπου έχω διαβάσει στο φόρουμ τα καλύτερα.
Marin_x έγραψε:
Τετ Μάιος 19, 2021 11:57 pm
Ρε παιδιά και εγώ έχω καινούργια lelit plust pid και κάνω διάφορες μετρήσεις για τη διαφορά θερμοκρασίας και έχω καταλήξει ότι έχει 11 βαθμούς διαφορά ενώ διαβάζω ότι την βρίσκουν γύρω στους 7 με 8 υπάρχει πιθανότητα να έχετε κάνει κάποια μέτρηση ;
Από το post που υπάρχει στο φόρουμ για τη μηχανή διάβασα κι εγώ ότι είναι γύρω στου 7-8 βαθμούς το offset. Αν έχεις τα κατάλληλα εργαλεία για μια σωστή μέτρηση go for it, αλλιώς γνώμη μου είναι να το πας με τη γεύση.

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Συμβουλές για μηχανή Lelit

Δημοσίευση από NiPi » Πέμ Μάιος 20, 2021 7:51 pm

Marin_x έγραψε:
Τετ Μάιος 19, 2021 11:57 pm
Ρε παιδιά και εγώ έχω καινούργια lelit plust pid και κάνω διάφορες μετρήσεις για τη διαφορά θερμοκρασίας και έχω καταλήξει ότι έχει 11 βαθμούς διαφορά ενώ διαβάζω ότι την βρίσκουν γύρω στους 7 με 8 υπάρχει πιθανότητα να έχετε κάνει κάποια μέτρηση ;
Κι εγώ γύρω στους 10 βαθμούς είχα υπολογίσει. Τώρα έχω το offset στο 0 και παίζω στο εύρος 102-105.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Συμβουλές για μηχανή Lelit

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Μάιος 20, 2021 9:19 pm

Αν θυμάμαι καλά την είχα μετρήσει στους 7 ή 8 βαθμούς με καλιμπραρισμένο θερμοζεύγος.
Φυσικά εξαρτάται και που βρίσκεται ο αισθητήρας θερμοκρασίας, αλλά αυτό δεν θα κάνει μεγάλη διαφορά.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Συμβουλές για μηχανή Lelit

Δημοσίευση από Hatori » Πέμ Μάιος 20, 2021 10:02 pm

Κι εγώ πιστεύω ότι είναι λιγότερο από 10 βαθμούς χωρίς να το έχω μετρήσει, εμπειρικά από 15 μήνες χρήσης αυτό συμπεραίνω

Απάντηση