ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ RANCILIO PRO Ή HX E61

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
faasf
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Απρ 24, 2021 3:12 pm
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Rancilio Silvia pid
Μύλος:: Mazzer SJ Grocery
2ος Μύλος:: Ascaso Mini i2
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ RANCILIO PRO Ή HX E61

Δημοσίευση από faasf » Παρ Μάιος 14, 2021 2:19 pm

spyros12 έγραψε:
Παρ Μάιος 14, 2021 1:53 pm
εγω κατι λαθος καταλαβα,κατι μπερδεψα.
Αν εννοείς τo boiler, μάλλον είχες διαβάσει ότι το θερμαντικό στοιχείο ήταν κολλημένο (ενιαίο) στο boiler μέχρι και την silvia V3.
Στις επόμενες εκδόσεις το θερμαντικό στοιχείο (stainless steel) είναι ανεξάρτητο από το boiler και σε περίπτωση που καεί, αλλάζεις (ξεβιδώνει) μόνο αυτό χωρίς να χρειαστεί αλλαγή του boiler.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ RANCILIO PRO Ή HX E61

Δημοσίευση από Zen308 » Παρ Μάιος 14, 2021 2:26 pm

faasf έγραψε:
Παρ Μάιος 14, 2021 2:19 pm
Αν εννοείς τo boiler, μάλλον είχες διαβάσει ότι το θερμαντικό στοιχείο ήταν κολλημένο (ενιαίο) στο boiler μέχρι και την silvia V3.
Στις επόμενες εκδόσεις το θερμαντικό στοιχείο (stainless steel) είναι ανεξάρτητο από το boiler και σε περίπτωση που καεί, αλλάζεις (ξεβιδώνει) μόνο αυτό χωρίς να χρειαστεί αλλαγή του boiler.
Σωστός.
Εκεί θα έγινε το μπέρδεμα.

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ RANCILIO PRO Ή HX E61

Δημοσίευση από spyros12 » Παρ Μάιος 14, 2021 3:23 pm

Ναι μαριε αυτο...《γιαυτο κ επι λεξει ειπα:αν δ με απατα η μνημη μου οι παλιες ειχαν》.
αρα αν κρινω μεχρι στιγμης rancilio pro "δαγκωτο" προτεινετε...

faasf
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Απρ 24, 2021 3:12 pm
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Rancilio Silvia pid
Μύλος:: Mazzer SJ Grocery
2ος Μύλος:: Ascaso Mini i2
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ RANCILIO PRO Ή HX E61

Δημοσίευση από faasf » Σάβ Μάιος 15, 2021 10:31 am

spyros12 έγραψε:
Παρ Μάιος 14, 2021 3:23 pm
αρα αν κρινω μεχρι στιγμης rancilio pro "δαγκωτο" προτεινετε...
Σπύρο εγώ δεν είμαι σε θέση να σου προτείνω κάποια μηχανή από αυτές που αναφέρεις, γιατί δεν τις γνωρίζω τις άλλες, άρα δεν μπορώ να κάνω σύγκριση.
Ένα σημείο μόνο για την επιλογή σου... Επειδή γράφεις για espresso και ορισμένους καπουτσίνο μόνο τον χειμώνα μήπως δεν σου χρειάζονται τα 2 boilers; Για 3-4 λεπτά επιπλέον κάθε τόσο δε νομίζω ότι χάλασε ο κόσμος. Εκτός αν πρόκειται για συνεχόμενους, που εκεί σαφώς θα υπάρχει ταλαιπωρία.

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ RANCILIO PRO Ή HX E61

Δημοσίευση από mantraxalos » Σάβ Μάιος 15, 2021 10:52 am

Σπυρο ουτε εγω μπορω να σου προτεινω καποιες απο αυτες γιατι δεν τις γνωριζω αν και η rancilio ειναι ενα πολυ καλο brand.

Εχω πιει καφε απο rancilio 2-3 φορες σε φιλο και μου αρεσε.

Η προτιμηση μου σε μηχανες ειναι σε group E61 Για λογους περισσοτερο θερμοκρασιακης σταθεροτητας
Αν πινεις 4 καφαδακια η και παραπανω καποιες φορες τα 2B Θα βοηθησουν αρκετα στην ευκολια ειδικα αν παρεμβαλοντε και latte-capuccino ενδιαμεσα
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ RANCILIO PRO Ή HX E61

Δημοσίευση από spyros12 » Σάβ Μάιος 15, 2021 10:54 am

Σευχαριστω πολυ κυριε χρηστο,βοηθας αρκετα...

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ RANCILIO PRO Ή HX E61

Δημοσίευση από spyros12 » Σάβ Μάιος 15, 2021 11:35 am

faasf έγραψε:
Σάβ Μάιος 15, 2021 10:31 am
spyros12 έγραψε:
Παρ Μάιος 14, 2021 3:23 pm
αρα αν κρινω μεχρι στιγμης rancilio pro "δαγκωτο" προτεινετε...
Σπύρο εγώ δεν είμαι σε θέση να σου προτείνω κάποια μηχανή από αυτές που αναφέρεις, γιατί δεν τις γνωρίζω τις άλλες, άρα δεν μπορώ να κάνω σύγκριση.
Ένα σημείο μόνο για την επιλογή σου... Επειδή γράφεις για espresso και ορισμένους καπουτσίνο μόνο τον χειμώνα μήπως δεν σου χρειάζονται τα 2 boilers; Για 3-4 λεπτά επιπλέον κάθε τόσο δε νομίζω ότι χάλασε ο κόσμος. Εκτός αν πρόκειται για συνεχόμενους, που εκεί σαφώς θα υπάρχει ταλαιπωρία.
Μια τελευταια ερωτηση κ.μαριε κ να μην σε ζαλιζω..τωρα π την ξερεις την μηχανη σου καλα(silvia)
Με απολυτο ελεγχο θερμοκρασιας back του back ποσα περιπου εσπρεσσακια μπορεις να κανεις κ ποσο χρονικο διαστημα πρεπει να κανει η μηχανη recovery για να ξανα κανεις π.χ αλλα τρια.δηλ να εχω μια εικονα απο τις δυνατοτητες του 1boiler.

Υ.γ.εννοειται οτι οντως τα 3-5 λεπτα δ φερνουν την συντελεια του κοσμου ,κ εχεις δικιο.
κατα την αποψη μου ειναι κ ισως υπερβολη-κ ισως και πολυτελεια τα 2b (τουλαχ να αναφερθω για το δικο μ σπιτι κ μην δημιουργησω παρεξηγησεις...)απλα επειδη δ ειμαι γνωστης καλος του αντικειμενου και επειδη παντα ειμαι της αποψης αν ειναι να παρεις κατι παρτο καλο κ μην ξανα ασχοληθεις,γιαυτο το ψυριζω λιγοπαραπανω.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ RANCILIO PRO Ή HX E61

Δημοσίευση από Zen308 » Σάβ Μάιος 15, 2021 11:51 am

spyros12 έγραψε:
Σάβ Μάιος 15, 2021 11:35 am

Μια τελευταια ερωτηση κ.μαριε κ να μην σε ζαλιζω..τωρα π την ξερεις την μηχανη σου καλα(silvia)
Με απολυτο ελεγχο θερμοκρασιας back του back ποσα περιπου εσπρεσσακια μπορεις να κανεις κ ποσο χρονικο διαστημα πρεπει να κανει η μηχανη recovery για να ξανα κανεις π.χ αλλα τρια.δηλ να εχω μια εικονα απο τις δυνατοτητες του 1boiler
Αν και δεν είμαι ο Μάριος :)
Επειδή έχω κι εγώ τη silvia, αν έχει pid μπορεί κάνει συνέχεια back to back εσπρέσο με απόλυτη σταθερότητα στο αποτέλεσμα, αφού πρώτα έχει ζεσταθεί τουλάχιστον ένα μισάωρο.
Το θεμα περιπλέκεται αν χρειαστεί να φτιάξεις και κάνα cappuccino στα ενδιάμεσα, οπότε προσωπικά θα σου πρότεινα να πάρεις την pro αν σε παίρνει οικονομικά.
Στην τελική έχει και περισσότερα features από την απλή, πέραν του 2πλου boiler.

faasf
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Απρ 24, 2021 3:12 pm
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Rancilio Silvia pid
Μύλος:: Mazzer SJ Grocery
2ος Μύλος:: Ascaso Mini i2
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ RANCILIO PRO Ή HX E61

Δημοσίευση από faasf » Σάβ Μάιος 15, 2021 12:38 pm

spyros12 έγραψε:
Παρ Μάιος 14, 2021 3:23 pm
Μια τελευταια ερωτηση κ.μαριε κ να μην σε ζαλιζω..τωρα π την ξερεις την μηχανη σου καλα(silvia)
Με απολυτο ελεγχο θερμοκρασιας back του back ποσα περιπου εσπρεσσακια μπορεις να κανεις κ ποσο χρονικο διαστημα πρεπει να κανει η μηχανη recovery για να ξανα κανεις π.χ αλλα τρια.δηλ να εχω μια εικονα απο τις δυνατοτητες του 1boiler.

Υ.γ.εννοειται οτι οντως τα 3-5 λεπτα δ φερνουν την συντελεια του κοσμου ,κ εχεις δικιο.
κατα την αποψη μου ειναι κ ισως υπερβολη-κ ισως και πολυτελεια τα 2b (τουλαχ να αναφερθω για το δικο μ σπιτι κ μην δημιουργησω παρεξηγησεις...)απλα επειδη δ ειμαι γνωστης καλος του αντικειμενου και επειδη παντα ειμαι της αποψης αν ειναι να παρεις κατι παρτο καλο κ μην ξανα ασχοληθεις,γιαυτο το ψυριζω λιγοπαραπανω.
Τη silvia τη γνωρίζω καλά, την έχω 10 χρόνια περίπου χωρίς ποτέ να με απασχολήσει το παραμικρό ζήτημα. Δε σκέφτηκα ποτέ να αναβαθμιστώ στη μηχανή. Προφανώς υπάρχουν καλύτερες λύσεις (μεγαλύτερης χωρητικότητας boiler, καλύτερη θερμοκρασιακή σταθερότητα κ.τ.λ.), αλλά τα δικά μου standards τα καλύπτει. Δοκιμασμένη μηχανή, αξιόπιστη, «σκυλί μαύρο». Τονίζω τα συγκεκριμένα πλεονεκτήματα, γιατί θεωρώ την αξιοπιστία πολύ σημαντικό χαρακτηριστικό σε συγκεκριμένου τύπου συσκευές.

Με pid και συνεχόμενα espresso ισχύει ότι σου γράφει ο Θοδωρής.
Χωρίς pid για συνεχόμενα espresso υπολόγιζε ότι θα χρειάζεσαι 2-3 λεπτά επιπλέον (ενδιάμεσα). Για συνεχόμενα καπουτσίνο αυξάνει αρκετά ο χρόνος παρασκευής, με συνέπεια τα 2 boilers (ή παρόμοιου τύπου) να αποτελούν -κατά τη γνώμη μου- μονόδρομο.
Το χρόνο προθέρμανσης (20 μίνιμουμ λεπτά, ιδανικά 30 λεπτά) δεν τον γλιτώνεις αν θες καλή απόδοση. Μπορείς να φτιάξεις καφέ στο 5λεπτο, αλλά θα διαπιστώσεις μόνος σου ότι είναι απαραίτητος ο χρόνος προθέρμανσης για να έχεις όμορφο αποτέλεσμα.

Από 'κει και πέρα πρέπει να δεις τι χρειάζεσαι (παρασκευές). Βλέπω την pro στα 1400 ευρώ και την απλή v6 γύρω στα 600. Μαζί με pid (το εύκολης τοποθέτησης) θα σου έρθει γύρω στα 750 η απλή. Είναι μισή τιμή. Δεν τη λες και μικρή τη διαφορά Αν δεν χρειάζεσαι δηλαδή την pro μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με 600 και όποτε θες (αν δεις ότι δυσκολεύεσαι να την καταλάβεις) κοτσάρεις pid.

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ RANCILIO PRO Ή HX E61

Δημοσίευση από spyros12 » Σάβ Μάιος 15, 2021 12:43 pm

Μαριε κ θοδωρη αναλυτικοτατοι..σας ευχαριστω..

Απάντηση