Αντιο DEDICA - Αγορα Πραγματικης Εspresso Mηχανης

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Prospectoras
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2020 12:14 am

Αντιο DEDICA - Αγορα Πραγματικης Εspresso Mηχανης

Δημοσίευση από Prospectoras » Τετ Απρ 28, 2021 2:42 am

Ειχατε δικιο. Οριστε το ειπα. Πιστευα οτι τα reviews θα σας διαψευσουν αλλα οχι. Ειχα δικιο. Βαλτε στη λιστα αλλο ενα ατομο που μετανοιωσε την αγορα του που πηρε την Dedica και νομιζε θα πιει ποιοτικο καφε. Οπως το βλεπει βεβαια κανεις γιατι αλλος θα πει οτι αν δεν παθεις δεν θα μαθεις, οποτε ας πουμε οτι εμαθα αρκετα λογο της φθηνης επιλογης μου. Παμε ομως στο ψητο.

Ξεκιναμε απο τις αναγκες μου. Πινω ΜΟΝΟ freddo espresso, ωραιο και το espressακι αλλα μαρεσει υπερβολικα ο freddo. Σαν κλασικος νεος παιχτης στο χωρο αυτον ξεκινησα με το κλασικο combo Dedica + Graef Cm702,1μιση χρονο τωρα. Το κυριως προβλημα μου ειναι η Σταθεροτητα,ποτε δεν ειχα ποτε δεν την απεκτησα. Εχω διαβασει οτι υπαρχει στο ιντερνετ και εδω φυσικα οσο αφορα της δυνατοτητας αυτου του combo αλλα το καλυτερο αποτελεσμα ηταν να παρω ελαχιστες φορες κιολας ΟΚ+ καφε. Ναι εχω παρει non-pressurised portafilter και το κλασικο κινεζικο καλαθακι, ναι μετραω καθε φορα τον καφε μου με φρεσκο παντα καφε, ναι χαραμισα ΑΠΕΙΡΟΥΣ ακριβους καφεδες τσαμπα γιατι ποτε δεν με τρελεναι το αποτελεσμα, οσο και αν επαιζα στα 16-17gr. Τελοσπαντων αν θελει καποιος και εχει ορεξη να μιλησουμε πως να βγαλεις 50ml+ χωρις να βγει νεροζουμι ο καφες,δεκτο αλλα νομιζω πως θελω να αλλαξω επιτελους espresso μηχανη.

Τι αλλαγες εκανα προσφατα? Επειδη εβλεπα οτι ο Graef δεν εκοβε αρκετα fine οπως ειχα καταληξει να χρειαστω, επειτα που ψαξιμο που εκανα κυριως σε ξενα sites, κατεληξα στοn Sage Smart Grinder Pro που εδω δεν ειναι τοσο διασημος αλλα στο εξωτερικο ειναι σχεδον Sold out παντου και τον πηρα σε πολυ καλη τιμη 200Ε απο Amazon που κανω παντα τις αγορες μου λογο απαλαγης ΦΠΑ, θεωρώντας οτι θα ειναι τελειο value for money Grinder. Μπορω ακομα να τον γυρισω πισω αν μου πειτε οτι ειναι ΟΝΤΩΣ καλυτερος ενας Mignon η ενας Sette 270. Παραπονο δεν εχω ειναι η αληθεια παρα μονο οτι μου ριχνει τον καφε καπως σαν μαζεμενο απο οτι βρηκα λεγεται clumb και εχει απειρο απο αυτο. Παλι ομως ο καφες δεν βγαινει γευστικος,ποτε ξινος,ποτε πικρος και ποτε νορμαλ αλλα χωρις σωμα/γευση.

Παμε τελος και στο ουσιαστικη ερωτηση που κανω ποια Espresso μηχανη πιστεύετε οτι ειναι ιδανικοτερη για τις αναγκες μου (freddo), για χρηση μονο 1 το πολυ 2 καφεδες την ημερα, η οποια θα επιθυμουσα να ηταν κατω απο 700Ε διοτι τοσα καταφερα να μαζεψω για μηχανη + 400Ε ΑΝ ΟΝΤΩΣ χρειαζεται να αλλαξω και grinder. Αρα ας πουμε οτι καταλυγουμε στο πιο ειναι το καλυτερο εφικτο Combo 1000E για μηχανη + grinder. Τα φωτα σας και ευχαριστω προκαταβολικα σε οποιον ασχοληθει.

ultimamage
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2021 9:02 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: G-iota DF64
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Αντιο DEDICA - Αγορα Πραγματικης Εspresso Mηχανης

Δημοσίευση από ultimamage » Τετ Απρ 28, 2021 8:44 am

Καλημέρα. Αν μπορείς να ανεβάσεις λίγο το μπάτζετ σου στα 500 ευρώ πας σε μια λελιτ με pid που θα σου δώσει μια σταθερότητα στην θερμοκρασία .
https://www.barista.gr/el/lelit-pl41tem-pid-5

Αν πάλι πρέπει να μείνεις στα 400 πας εδώ
https://www.barista.gr/el/lelit-pl41em-mixani-kafe η στην LEM

Γενικά οι lelit είναι καλό vrm.
Για μύλο δεν μπορώ να σου πω μια και δεν έχω κανέναν από όσους ανέφερες .

faasf
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Απρ 24, 2021 3:12 pm
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Rancilio Silvia pid
Μύλος:: Mazzer SJ Grocery
2ος Μύλος:: Ascaso Mini i2
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αντιο DEDICA - Αγορα Πραγματικης Εspresso Mηχανης

Δημοσίευση από faasf » Τετ Απρ 28, 2021 11:45 am

Prospectoras έγραψε:
Τετ Απρ 28, 2021 2:42 am
απο Amazon που κανω παντα τις αγορες μου λογο απαλαγης ΦΠA
Στο coffeeitalia.it ή coffeeitalia.de μπορείς να πληρώσεις μέσω Amazon. Πρόσφατα αγόρασα μύλο από 'κει. Για την απαλλαγή φπα λογικά θα ισχύει, αφού σε πετάει στo Amazon κατά την πληρωμή, αν επιλέξεις προφανώς μέσω Amazon.

Στα 1000 ευρώ combo μηχανή και μύλο (και χωρίς φπα) είσαι κάτι παραπάνω από μια χαρά.
Ίσως να ανοίξεις ένα θέμα με τίτλο combo μηχανή/μύλο με το όριό σου (βγάζοντας τον φπα και έχοντας υπόψιν το κατάστημα που σου γράφω, εφόσον φυσικά ισχύει κάνοντας μια δοκιμή). Θα στα γράψουν καλύτερα άλλοι που έχουν δοκιμάσει διάφορους συνδυασμούς.

Εκτός από τη Lelit κάτω από 500 (με φπα), δες και τη Rancilio Silvia. Eίναι σκυλί, χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις συντήρησης που για μένα είναι σημαντικό, γιατί δε θέλω να ασχολούμαι ιδιαίτερα, πέρα από τον αναγκαστικό (minimum) χρόνο παρασκευής του καφέ (+ γάλα καθώς πίνω αρκετά καπουτσίνο). Τη μηχανή την έχω γύρω στα 11-12 χρόνια (δε θυμάμαι ακριβώς) και δε με απασχόλησε ποτέ το παραμικρό ζήτημα σε σχέση με τη λειτουργία της.

Την V5 θα τη βρεις 479 ευρώ (άρα υπολόγισε χωρίς φπα) στο site που σου γράφω. Έχει και τη V6 χωρίς ιδιαίτερες διαφορές.
Δες εδώ μόνος σου τις διαφορές: https://coffeedino.com/rancilio-silvia- ... ne-review/

Ίσως να μείνεις με τον μύλο που πήρες και βλέπεις πώς πάνε τα πράγματα. Διαφορετικά αν μπορείς να τον αλλάξεις ή το μετάνιωσες, θα σε συμβουλέψουν εδώ ή στο νέο νήμα που θα ανοίξεις. Δες και το νήμα που άνοιξα πρόσφατα (έψαχνα μύλο γύρω στα 500): viewtopic.php?f=6&t=7535

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αντιο DEDICA - Αγορα Πραγματικης Εspresso Mηχανης

Δημοσίευση από dkstopo » Τετ Απρ 28, 2021 12:40 pm

στα 500+- μονο silvia ουτε pid ουτε τιποτα, δωστης μόνο χρονο να ζεσταθει
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

alex2468
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 4:49 pm
Μηχανή:: Flair Signature
Μύλος:: Mazzer SJ

Re: Αντιο DEDICA - Αγορα Πραγματικης Εspresso Mηχανης

Δημοσίευση από alex2468 » Τετ Απρ 28, 2021 1:52 pm

Πάντως ανεβαίνουν συχνά αγγελίες με μηχανές εδώ στο site και πριν λίγο είδα μια για lelit στα 300 ευρώ περίπου και σίγουρα είναι πολύ πιο αξιόλογη από αυτή που έχεις σκέψου το για μεταχειρισμένη συμφέρει.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αντιο DEDICA - Αγορα Πραγματικης Εspresso Mηχανης

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Απρ 28, 2021 3:13 pm

Prospectoras έγραψε:
Τετ Απρ 28, 2021 2:42 am
Ειχατε δικιο. Οριστε το ειπα. Πιστευα οτι τα reviews θα σας διαψευσουν αλλα οχι. Ειχα δικιο. Βαλτε στη λιστα αλλο ενα ατομο που μετανοιωσε την αγορα του που πηρε την Dedica και νομιζε θα πιει ποιοτικο καφε. Οπως το βλεπει βεβαια κανεις γιατι αλλος θα πει οτι αν δεν παθεις δεν θα μαθεις, οποτε ας πουμε οτι εμαθα αρκετα λογο της φθηνης επιλογης μου.
Για τις ψευτοκαφετιέρες τα έχουμε πει χιλιάδες φορές ότι είναι πεταμένα λεφτά και όχι από άποψη όπως μας κατηγορούν δεξιά και αριστερά καπνίζοντας την πίπα τους αλλά γιατί την πατήσαμε και εμείς με αυτές πριν κάποια χρόνια με κάτι krops τότε (μιλάω και για τον αείμνηστο Χρήστο) και ένα καφέ της προκοπής δεν ηπιαμε από αυτές.
Κανονικά την εμπειρία σου πρέπει να την αναφέρεις σε κάτι αξιολογήσεις αγορών που ορισμένοι γράφουν τα καλύτερα για κάτι dedica και παίρνουν κόσμο στο λαιμό τους.
Τώρα από κινέζικο Graef να πας σε Sage πάλι κινέζικο και πέρα από τις κριτικές που διάβασες και τον αγόρασες το μόνο που θα αναφέρω είναι ότι ο μύλος για εσπρέσσο είναι δύσκολη υπόθεση για πολλούς ειδικά για τους κινέζους.
Καλύτερα να έμενες για λίγο με Graef και τα λεφτά που έδωσες για τέτοιο μύλο να τα εδινες για μία Lelit plusT που είναι καφετιέρα για μία ζωή και μετά όταν θα μπορούσες οικονομικά να πήγαινες σε σοβαρό μύλο.

faasf
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Απρ 24, 2021 3:12 pm
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Rancilio Silvia pid
Μύλος:: Mazzer SJ Grocery
2ος Μύλος:: Ascaso Mini i2
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αντιο DEDICA - Αγορα Πραγματικης Εspresso Mηχανης

Δημοσίευση από faasf » Τετ Απρ 28, 2021 3:59 pm

Artisti έγραψε:
Τετ Απρ 28, 2021 3:13 pm
με κάτι krops τότε (μιλάω και για τον αείμνηστο Χρήστο) και ένα καφέ της προκοπής δεν ηπιαμε από αυτές.
Καταλαβαίνω τι λες, αλλά....
έχω μια crupps xp (δε θυμάμαι αριθμό) αρκετά χρόνια και τη χρησιμοποιώ αποκλειστικά για freddo καπουτσίνο στις διακοπές με τον ascaso και illy σπυρί ή αν δεν έχω τον μύλο, με jacobs ή με illy αλεσμένο για αυτά τα ένα δύο καφεδάκια που βαριέσαι να πεταχτείς έξω. Δεν θα έλεγα ότι είναι απάτη. Ίσως χρειάζεται να τη μάθει κάποιος (κυρίως να μην κάψει τον καφέ, γιατί ανεβάζει θερμοκρασία γρήγορα), παίζει μεγάλο ρόλο πόσο δυνατά (ή όχι) θα πιέσεις τον καφέ, πόσο καφέ ή πόσο νερό θα βάλεις κ.τ.λ. Και εννοείται θα πρέπει να χρησιμοποιήσει κάποιος αρκετά λιγότερη ποσότητα νερού για freddo.
Ακόμη και το αφρόγαλα παλεύεται σε κάποιες παρασκευές τύπου cappucino. Εννοείται δε θα τη συνιστούσα σε κάποιον που πίνει αποκλειστικά εσπρέσο ή καπουτσίνο, ή φρένο εσπρέσο (όπως ο φίλος), αλλά για φρέντο καπουτσίνο -κατά τη γνώμη μου- μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου γύρω στο 70% (κατά την δική μου πάντα γεύση) ακολουθώντας αυτά που αναφέρω παραπάνω. Διαχωρίζω τον φρέντο καπουτσίνο γιατί προσφέρει και το γάλα στη γεύση αρκετά, οπότε ο συνδυασμός παλεύεται.

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Αντιο DEDICA - Αγορα Πραγματικης Εspresso Mηχανης

Δημοσίευση από Zabou » Τετ Απρ 28, 2021 5:24 pm

Έχεις σκεφτεί καθόλου την κατηγορία lever machines? Μια αγορά μηχανής cafelat robot ίσως είναι η καλύτερη επιλογή και μέσα στο budget. Αποφευγεις συντήρηση, αφαλάτωση backflash, cafiza και ένα σωρό παρελκόμενα που κοστίζουν Χρημα και χώρο στον παγκο και παιρνεις μια καταπληκτική μηχανή espresso με απίστευτο αποτέλεσμα στο φλυτζάνι, pressure profile που μόνο ακριβότερα μοντέλα μπορούν να προσφέρουν, συνοχη στο αποτελεσμα και τέλος φορητότητα γιατί μόλις συνηθίσεις το αποτέλεσμα θα θέλεις να την έχεις μαζί σου παντου! Τσέκαρε μια το νημα εδώ στο forum ή στο home barista.

alex2468
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 4:49 pm
Μηχανή:: Flair Signature
Μύλος:: Mazzer SJ

Re: Αντιο DEDICA - Αγορα Πραγματικης Εspresso Mηχανης

Δημοσίευση από alex2468 » Τετ Απρ 28, 2021 6:25 pm

Zabou έγραψε:
Τετ Απρ 28, 2021 5:24 pm
Έχεις σκεφτεί καθόλου την κατηγορία lever machines? Μια αγορά μηχανής cafelat robot ίσως είναι η καλύτερη επιλογή και μέσα στο budget. Αποφευγεις συντήρηση, αφαλάτωση backflash, cafiza και ένα σωρό παρελκόμενα που κοστίζουν Χρημα και χώρο στον παγκο και παιρνεις μια καταπληκτική μηχανή espresso με απίστευτο αποτέλεσμα στο φλυτζάνι, pressure profile που μόνο ακριβότερα μοντέλα μπορούν να προσφέρουν, συνοχη στο αποτελεσμα και τέλος φορητότητα γιατί μόλις συνηθίσεις το αποτέλεσμα θα θέλεις να την έχεις μαζί σου παντου! Τσέκαρε μια το νημα εδώ στο forum ή στο home barista.
Έχω χειροκίνητη flair δεν το μετανιώνω στιγμή φοβερή επιλογή!!!

Fokos
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 27, 2020 12:40 am

Re: Αντιο DEDICA - Αγορα Πραγματικης Εspresso Mηχανης

Δημοσίευση από Fokos » Τετ Απρ 28, 2021 8:17 pm

Lelit Pl41 tem pid + Eureka mignon crono. Για εμένα είναι η πιο vfm επιλογή και σε κρατάει κάτω του budget σου. Τον δικό σου μύλο δεν τον γνωρίζω και δεν μπορώ να ξέρω αν αξίζει να τον αντικαταστήσεις με τον crono. Αν το μόνο μειονέκτημά του είναι τα συσσωματωματα καφέ κράτα τον και διάβασε για τη μέθοδο wdt.

Απάντηση