Ηλ. Μύλος και Μηχανή έως 400€ για decaf

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
giannistzw
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Απρ 24, 2021 10:03 am

Ηλ. Μύλος και Μηχανή έως 400€ για decaf

Δημοσίευση από giannistzw » Σάβ Απρ 24, 2021 10:20 am

Καλημέρα σας παιδιά και καλωσηρθα στο φόρουμ.
Μπαίνω και διαβάζω εδώ και πολύ καιρό και αποφάσισα επιτέλους να εγγραφώ.

Μεγάλος λάτρης του καφέ, ωστόσο δυστυχώς εδώ και 1 χρόνο για λόγους υγείας που δε θα ήθελα να αναλύσω πολύ, δεν μπορώ να πιω καφεΐνη. Λατρεύω τη γεύση του καφέ και για αυτό καταναλωνουμε κι εγω και το έτερον ήμισυ 4 φρεντο εσπρέσο την ημέρα χειμώνα καλοκαίρι.

Το πρόβλημα είναι ότι δυστυχώς σε decaf οι απ έξω είτε δεν είναι συνεπείς σε γεύση/ποιότητα, είτε λόγω του ότι δεν φεύγουν πολύ, μου φαίνονται μπαγιάτικοι.

Για να καταλάβετε, πολλές φορές η dolce gusto με συγκεκριμένη ιταλική decaf κάψουλα βγάζει ίδιο αν όχι καλύτερο φρεντο με αυτούς που αγοράζω από έξω..

Για το λόγο αυτό θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια λύση έως 400€ βαριά είτε σε ηλ. μύλο και μηχανη είτε σε τύπου αυτόματη.

Βασικό κομμάτι για μένα είναι η ευκολία χρήσης και καθαρισμού και το ας πούμε αποτύπωμα που έχουν σε οτι αφορά το χώρο που καταλαμβάνουν (μην πιάνουν το μισό παγκο). Η αγορά μπορεί να γίνει από Ελλάδα ή από EU.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Ηλ. Μύλος και Μηχανή έως 400€ για decaf

Δημοσίευση από johnsin » Σάβ Απρ 24, 2021 10:44 am

Με 400 ευρώ δεν πιάνεις την χαμηλότερη τιμή για μηχανή και μύλο για να δουλέψεις αξιοπρεπέστατα και να βγάλεις καλό αποτέλεσμα.
Η μία λύση είναι να πάρεις κατι μεταχειρισμένο, εξάλλου μόνο ένα καφέ θα πάρεις αναγκαστικά. Η παραμένεις στην κάψουλα αφού σε ικανοποιεί γευστικά.

giannistzw
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Απρ 24, 2021 10:03 am

Re: Ηλ. Μύλος και Μηχανή έως 400€ για decaf

Δημοσίευση από giannistzw » Σάβ Απρ 24, 2021 11:47 am

Ευχαριστώ για την απαντηση.

Δλδ ας πούμε με έναν graef ή mignon και μια dedica δε γίνεται δουλειά;

Μτχ δε θέλω να πάρω

Άβαταρ μέλους
madnifestah
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2018 2:07 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Sculptor 078s
2ος Μύλος:: KINGrinder k4
Οι καφέδες μου:: roasters-kolektiva.com
Τοποθεσία: Σέρρες
Επικοινωνία:

Re: Ηλ. Μύλος και Μηχανή έως 400€ για decaf

Δημοσίευση από madnifestah » Σάβ Απρ 24, 2021 11:57 am

Eγώ πάντως θα δοκίμαζα με aeropress από την στιγμη που μιλάμε μόνο για freddo.
με περίπου 30 euro κάνει εξαιρετικό καφέ. (κάτι μεταξύ espresso Και φίλτρου, όπως και στης καφετέριες δηλαδή που βγάζουν 80Ml για freddo )
Με έναν μύλο θα έχεις πολύ καλά και σταθερά αποτελέσματα. και με μια κουπα απο το aeropress Θα κάνεις δύο φρεντάκια τέλεια...

νομίζω πως για να μην πετάξεις λευτά,και να μην έχεις θέματα,η αρχή πρέπει να γίνει με μύλο αυτόν
https://www.barista.gr/en/LELIT-PL043MM ... S-ALESHS-2
και μία gaggia classic τώρα που έχει πέσει και η τιμή της
https://shopon.gr/index.php?route=produ ... 3MiOiIifV0
δυστηχώς είναι πολλά τα λευτά και για freddo δεν αξίζει να τα δώσεις..

οι μηχανές απο 30 έως 300 είναι το ίδιο πράγμα.. thermoblock και 51mm portafilter. η χρηματική διαφορά είναι για τα υλικά, και τους αυτοματισμους, το αποτέλεσμα όμως είναι 95% ίδιο.

giannistzw
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Απρ 24, 2021 10:03 am

Re: Ηλ. Μύλος και Μηχανή έως 400€ για decaf

Δημοσίευση από giannistzw » Σάβ Απρ 24, 2021 1:04 pm

Ευχαριστώ πολύ, το aeropress το έχω δει, ωστόσο πολλή μανούρα για αυτό που το θέλω...

Δλδ ρε παιδιά ας πούμε έστω μια αυτόματη με μύλο μέχρι τα 400 ευρώ δεν υπάρχει για να κάνω 4 φρεντο decaf την ημέρα αξιοπρεπώς;

Απλά θέλω να έχω μια συνέπεια στη γεύση και να έχω φρέσκο καφέ με μια σχετική ευκολία! Και σε αυτό το πλαισιο σκέφτηκα ότι αν είναι να δίνουμε κατα μέσο όρο 5 ευρώ την ημέρα για καφέ απ έξω, να τον κανουμε σπίτι χωρίς να ξοδέψουμε και μια περιουσία...

Δεν είμαι ούτε enthusiast πλέον, ούτε ψαχνω να διυλισω τον κώνωπα και να κάνω τον barista...

giannistzw
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Απρ 24, 2021 10:03 am

Re: Ηλ. Μύλος και Μηχανή έως 400€ για decaf

Δημοσίευση από giannistzw » Σάβ Απρ 24, 2021 1:20 pm

Κατανοώ ότι υπάρχουν πολλοί ψαγμένοι στο φόρουμ, αλλά πραγματικά θα ήθελα κάτι που να ανταποκρίνεται στις ανάγκες μου. Δλδ decaf, κόκκοι, ευκολία, όχι γκουμουτσα, για 4 freddo την ημέρα.

Ας πούμε με μια delonghi esam 4000.b που βγαίνει στα 330 ευρώ δε θα έχω ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα σε σχέση με τα νερουλιασμενα ή μπαγιατικα decaf που παίρνω απ εξω;

ultimamage
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2021 9:02 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: G-iota DF64
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Ηλ. Μύλος και Μηχανή έως 400€ για decaf

Δημοσίευση από ultimamage » Σάβ Απρ 24, 2021 2:15 pm

Η πας σε μεταχειρισμένο εξοπλισμό όπως είπαν πιο πριν η αν θέλεις ευκολία αντί για την dolce gusto που έχεις πάνε σε μια nesspreso που κάνει καλύτερο από το νεροζουμι της dolce( το ξέρω γιατί έχουμε στην δουλειά τέτοια)

Δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι λόγο του κοβιντ αλλά στα μεγάλα καταστήματα μπορείς να δοκιμάσεις και φρέντο από nesspreso από τις κοπέλες που είναι στην προώθηση των μηχανών.

Η δεύτερη επιλογή μου φαίνεται πιο κατάλληλη στην περίπτωση σου από την στιγμή που δεν θέλεις την "πολύ φασαρία"

Όπως και να έχει μπορείς να πας να δοκιμάσεις και αν δεν σου αρέσει ξανά κοιτάς αλλού.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Ηλ. Μύλος και Μηχανή έως 400€ για decaf

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Απρ 24, 2021 3:46 pm

Αφού αναφέρεις συνέχεια την ευκολία και το budget που έχεις δεν φτάνει για κάτι βασικό,μένεις σε κάψουλες και ησυχάζεις. Αλλά όχι φυσικά dolce gusto που είναι ότι χειρότερο κυκλοφορεί εκεί έξω.

https://www.skroutz.gr/c/1550/kapsoules ... er_dir=asc

giannistzw
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Απρ 24, 2021 10:03 am

Re: Ηλ. Μύλος και Μηχανή έως 400€ για decaf

Δημοσίευση από giannistzw » Σάβ Απρ 24, 2021 4:16 pm

Σας ευχαριστώ όλους.

Εντέλει μάλλον θα προχωρήσω σε αγορά της Gaggia Brera.

Διαφορετικά θα μείνω με τη dolce gusto.

Πάντως γενικά μιλώντας, νομίζω πως είναι υπερβολικά αυτά του τύπου ότι δεν μπορείς να πάρεις κάτι βασικό με budget 400€...

Και ειδικά για κάποιον που μιλάει για decaf και ευκολία. Δεν είναι όλοι enthusiasts!

Όπως και να έχει ευχαριστώ για το χρόνο σας και για τη φιλοξενία του θέματος. Αν τελικά προχωρήσω στη brera θα ενημερώσω αν τελικά αφού έκανε, σε περίπτωση που υπάρχει κάποιος σαν εμένα που θέλει πληροφορίες.

ultimamage
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2021 9:02 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: G-iota DF64
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Ηλ. Μύλος και Μηχανή έως 400€ για decaf

Δημοσίευση από ultimamage » Σάβ Απρ 24, 2021 4:37 pm

giannistzw έγραψε:
Σάβ Απρ 24, 2021 4:16 pm
Πάντως γενικά μιλώντας, νομίζω πως είναι υπερβολικά αυτά του τύπου ότι δεν μπορείς να πάρεις κάτι βασικό με budget 400€...

Και ειδικά για κάποιον που μιλάει για decaf και ευκολία. Δεν είναι όλοι enthusiasts!

Όπως και να έχει ευχαριστώ για το χρόνο σας και για τη φιλοξενία του θέματος. Αν τελικά προχωρήσω στη brera θα ενημερώσω αν τελικά αφού έκανε, σε περίπτωση που υπάρχει κάποιος σαν εμένα που θέλει πληροφορίες.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα μιας και εγώ ήμουν εκεί που είσαι τώρα και κατέληξα εν τέλει σε 1300 ευρώ εξοπλισμό.

Επίσης να επισημάνω ότι δεν είναι σίγουρο ότι με την ,brera θα πάρεις κάτι καλύτερο σε σχέση με μια nespresso.

Το ότι θα δώσεις 400+ ευρώ για τι μηχανή αυτή νομίζω ότι σε βάζει σε ένα πλασιμπο εφέ .

Αν κάποιος όμως έχει την συγκεκριμένη μηχανή ίσως μπορεί να σου απαντήσει στο τι αποδίδει.

Τέλος το " να πάρεις κάτι βασικό" είναι εντελώς υποκειμενικό .

Με όλη την καλή διάθεση θα σου ξανά πρότεινα να πας πχ σε ενα media markt και να σου φτιάξουν ένα φρεντακι μήπως σε καλύψει και Σουν μείνουν και 300+ ευρώ στην τσέπη.

Πάντος ότι και να πάρεις θα είναι καλύτερο από την dolce gusto

Απάντηση