lelit pl41 plust pid vs Bezzera Bz13 DE vs ??

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
lucky13
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2018 10:06 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Delonghi DedicaEc685
Μύλος:: SAGE SmartGrinderPro

lelit pl41 plust pid vs Bezzera Bz13 DE vs ??

Δημοσίευση από lucky13 » Πέμ Απρ 22, 2021 1:17 am

Καλησπέρα ,πρωτάρης σε ποστ στο φόρουμ και σας παρακαλώ μην πυροβολείτε!
Αρχικα να πώ οτι δεν έχω τρελάθει , ειμαι νυμφαλιος και ολα τα σχετικά!

η ερώτηση ειναι κανονικη και όχι τρολ γι αυτο θα ήθελα απο τους έμπειρους 1-2 κάλες απαντήσεις!

ειμαι με σταρτερ πακ αυτη τη στιγμη dedica ec685 με νον πρεσ καλαθακι + sage smart grinder pro!
ναι πείρα τον sage γιατι πίνω και γαλλικο και μοκα και αεροπρεσσο και ηθελα κατι να τα κανει ολα εξίσου καλα ή εξισου μετρια τες πα πείτε το οπως θέλετε!

Στο ψητό τώρα ας πούμε οτι μπορώ να κάνω υπέρβαση και να φτάσω τα λεφτα της bezzera bz13 που ειναι κοντα στα 1,7κ ...
στην αλλη μερια εχουμε την λελιτ την plust που μαζι με ενα μανομετράκι παμε στα 700 ευρα ,
και απέχουμε απο την bezzera ποιοτητα κατασκευης ,θερμοκρασιακη σταθεροτητα στην εκχιληση , καλα θερμενόμενο γκρουπ περαν του design klp
αν δεν μου διαφευγει κατι τραγικα μεγάλο σε διαφορα more or less εκει είμαστε σε διαφορές...(οποιος εχει να προσθέσει κι άλλες καλοδεχουμενες ,εγω ειπαμε νιουφης)
αξίζουν αυτές οι διαφορές ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ 1000 ευρω??δηλαδη θα τις καταλάβουμε ποτέ σε γεύση??και αν ναι αυτη η διαφορά αξιζει 1000 ευρω?? ειναι 1000 τα ευρα ! δεν ειναι 100-200!!
υπαρχει καποια ενδιάμεση (στο στυλακι της μπεζερα που να πω την αληθεια μου αρεσει σαν σχεδιο) σε τιμη που να ειναι σοβαρη η διαφορά της με την λελιτ οποτε να μ πει καποιος, ρε αδερφε οκ καλη η λελιτ αλλα δωσε πχ 100 -200 παραπάνω και παρε την ταδε, εχει οτι εχει και η λελιτ ..δεν της λειπει ουτε τονος αλλα εχει και αυτο και εκεινο και κανει και το τριτο καλυτερα ..πολυ καλυτερα , η τα ανταλλακτικα της ειναι πιο ευκολα πιο φθηνα κατι (μπεζερα γιουνικα πχ θα ηταν μια επιλογη τετοια??)

αυτα προς το παρον περιμένω τις απαντησεις σας παρακαλω και συγγνωμη αν σας κούρασα
υγ: κάνω το ποστ με μεγάλη επιφύλαξη γιατι δεν έχω παρακολουθήσει πολλά νήματα με προσοχη και συνηθως οταν εχουμε να κάνουμε με χομπι υπάρχει κοσμος που ειναι της λογικής αν δεν δωσεις πακετο δουλεια δεν κάνεις (πακετο στον καφε μπορει να εννοεί καποιος τα 5κ!! 3,5κ μηχανη 1,5κ μυλος)...οπότε παιδια λιγο συγκρατημένα!!

ευχαριστω εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: lelit pl41 plust pid vs Bezzera Bz13 DE vs ??

Δημοσίευση από Hatori » Πέμ Απρ 22, 2021 1:39 am

Εγώ θα σου πρότεινα να εστιάσεις σε καλό μύλο και μετά στη μηχανή. Κράτα τα 1000€ που περισσεύουν για μύλο και τα υπόλοιπα μηχανή. Βέβαια σαν χρήστης της lelit σου λέω ότι κάνει ότι υπόσχεται με την υποστήριξη καλού μύλου φυσικά αλλά πάντα θα θες κάτι καλύτερο και θα σκέφτεσαι αναβάθμιση. Με το καλό ότι κι αν αποφασίσεις αλλά αν διαβάσεις παλιότερα post οι περισσότεροι αναφέρουν ότι τη μεγάλη διαφορά τη κάνει ο μύλος.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: lelit pl41 plust pid vs Bezzera Bz13 DE vs ??

Δημοσίευση από Zen308 » Πέμ Απρ 22, 2021 11:29 am

Με λίγα λόγια αναγνωρίζεις ότι η bezzera είναι σε κάθε τομέα ανώτερη από την lelit, αλλά αναρωτιέσαι αν αξίζει τα 1000€ παραπάνω.
Για να δεις αν αξίζει η διαφορά, πρέπει να σκεφθείς για τον εαυτό σου δυο βασικά πράγματα.
1)Ποσο εμπειρία έχεις πάνω στον εσπρέσο και τι περιμένεις ότι μπορεί να σου δώσει κάθε μηχανη
2)Ποσο εύκολα ή δύσκολα βγάζεις 1000€

Για το θέμα του μυλου με κάλυψε ο συμφορουμιτης πιο πάνω απόλυτα.

lucky13
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2018 10:06 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Delonghi DedicaEc685
Μύλος:: SAGE SmartGrinderPro

Re: lelit pl41 plust pid vs Bezzera Bz13 DE vs ??

Δημοσίευση από lucky13 » Πέμ Απρ 22, 2021 5:14 pm

καλησπερα και παλι και ευχαριστω για τις απαντήσεις ..καταννοω πως ο μυλος μου ειναι περιορισμένων δυνατοτήτων και σε βάθος χρόνου αν δεν δω κατι αλλο να με εντυπωσιάσει μαλλον θα καταλείξω με niche zero νομιζω για τη χρηση που κάνω ειναι ιδανικός...οταν έρθει η ώρα του θα το συζητήσουμε !!

οσο αφορα τη μηχανή ! δεν είναι πόσο εύκολα βγαζεις τα 1000 ευρω (φυσικα και παιζει το ρόλο του)
προτιμάω να καθηστερίσω την αγορα και να πάω απο τα 600 ή τα 800 ,1000 στα 1700 που εχει η bezzera bz13 γιατι εχει καποια πραγματακια που μου αρέσουν αρκετα ...οπως τα προγραμματισιμα κουμπακια που ειναι μεγάλη ευκολία ειδικα στο να φτιάχνει καφε και η γυναίκα που δεν θα κάτσει να ασχοληθει με χρονομετρα και ζυγαριές!! θα τις κοβω καφε θα τον έχω ζυγισει ακριβως θα περνει πορταφιλτερ θα παταει κουμπι θα πινει καφέ!

αλλα και παλι δεν ειμαι διατεθειμένος αν η διαφορα στο φλιτζανι (στη γευση δλδ) δεν ειναι τοσο χαοτικη να φτάσω τοσο ψηλα!!!

ειμαι αρκετα μπερδεμένος ...και μάλλον αν δεν τις εχεις στο σπιτι σου να τις δουλέψεις δεν θα μάθεις ποτε την αληθεια για το αν αξιζε που εφτασες στα 2000ευρω ή κακος έδωσες μονο 600-800 αντι για 1000-1200!!

ελπιζω σε περισσοτρες απαντησεις και εναν επικοδομητικο διάλογο.....ίσως βοηθηθει και κανενας άλλος

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: lelit pl41 plust pid vs Bezzera Bz13 DE vs ??

Δημοσίευση από Zen308 » Πέμ Απρ 22, 2021 5:25 pm

Αγαπητέ lucky νομιζω οτι καπως κανεις τα πραγματα πολυπλοκα,ενω δεν ειναι. :a038:

Λες όσοι έχουν μηχανές των 2.000Ε,να έχουν πετάξει τα χρήματα τους?

Ποιος καθορίζει το αν η διαφορά είναι χαωτικη,αληθεια πώς μετράται αυτό?Ειδικά στο θέμα εσπρέσο το οποίο είναι πολυπαραγοντικο. :a014:

Αξίζει να αποταμιεύσω για μια μηχανή εσπρέσο?Για μένα όχι,για άλλον ναι, για σένα μπορεί.....

lucky13
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2018 10:06 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Delonghi DedicaEc685
Μύλος:: SAGE SmartGrinderPro

Re: lelit pl41 plust pid vs Bezzera Bz13 DE vs ??

Δημοσίευση από lucky13 » Πέμ Απρ 22, 2021 7:22 pm

οχι νομιζω πως το θεμα παραμένει απλο! και όχι δεν θα πω πως κάποιος που έχει δώσει 2κ τα πέταξε ! αλλωστε είναι χόμπι και οι καψουρες πλερωνονται! αλλα περαν του υποκειμενικου του πράγματος , υπάρχει και το αντικειμενικό . αλλα μάλλον μεσα απο μια κουβεντα σε ένα φόρουμ δεν θα μου λυθει η απορια γιατι στα χόμπι οι πιο πολυ το βλεπουν καπως ...ετσι ειναι και με το ηλ. τσιγαρο ..που για καμποσους (οπως εγω) εγινε χόμπι ...εφυγε δλδ απο τον αρχικό του σκοπο! οπως εκει ετσι κι εδω οι πιο πολλοι μαλλον δεν μπορουν να μιλήσουν αντικειμενικα ή γιατι δεν ξερουν ή γιατι δεν θέλουν για χι ψι λογους ... τες πα να σαι καλα !!

lucky13
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2018 10:06 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Delonghi DedicaEc685
Μύλος:: SAGE SmartGrinderPro

Re: lelit pl41 plust pid vs Bezzera Bz13 DE vs ??

Δημοσίευση από lucky13 » Πέμ Απρ 22, 2021 7:30 pm

θα στο πω με ένα παραδειγμα δικο μ να το καταλαβεις !! εχω ένα ηλ τσιγαρο που κοστιζει τιμη αγορας 800 ευρω !! το κάτω κομματι ειναι χειροποιιτο ξυλινο και το πάνω κομματι συλλεκτικο! τα ίδια ακριβως πράγματα δλδ με το κατω κομματι να εχει την ιδια πλακετα αλλα σε κουφαρι γραμμης παραγωγης και το πάνω κομματι μη συλλεκτικο θα κοστιζε 250 ευρω..θα έκαναν ακριβως την ίδια δουλεια! αλλα εγω πλέρωκα υπεραξία λογο καψουρας! οποτε δεν θα κράξω κανεναν γιατι τα έσκασε να παρει μια linea mini πχ!! αλλα θέλω να ξέρω αν αντικειμενικα αξιζει να ανεβω απο τα 1000ευρω πχ στα 1700 ...το τι θα κάνω στο τέλος ειναι αλουνου παππα!! :a013:

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: lelit pl41 plust pid vs Bezzera Bz13 DE vs ??

Δημοσίευση από Hatori » Πέμ Απρ 22, 2021 7:36 pm

Εννοείται ότι θα δεις διαφορά ανάμεσα στις δύο μηχανές, αλλά η αλήθεια είναι ότι θα δεις πολύ μεγάλη διαφορά με έναν πολύ καλό μυλο και μέτρια μηχανή και μικρή διαφορά με έναν μέτριο μύλο και πολύ καλή μηχανή. Η καψουροαποφαση δική σου.

lucky13
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2018 10:06 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Delonghi DedicaEc685
Μύλος:: SAGE SmartGrinderPro

Re: lelit pl41 plust pid vs Bezzera Bz13 DE vs ??

Δημοσίευση από lucky13 » Πέμ Απρ 22, 2021 7:49 pm

Εννοείται πως θα δω διαφορά κι εγώ το πιστεύω... Βασικά είμαι σίγουρος!! Δεν είναι αυτό το ερώτημα μ όμως... Είναι τόσο μεγάλη να δικαιολογεί 1000 ευρώ?? Υπάρχει κάτι άλλο κάπου ενδιάμεσα στα 1200πχ που να πούμε ότι εδώ ας πούμε η διαφορά με την μπεζερα δεν είναι τόσο μεγάλη και μετά είναι θέμα καψούρας τα παραπάνω λεφτά! Δεν είμαι γνωστής, προσπαθώ να μάθω διαβάζοντας βιβλία καίγοντας καφέδες σε dialing in, διαβάζοντας θρεντ σε φόρουμς, βλέποντας βίντεο στο γιου τιουμπ..

Αλλά σίγουρα ή γνώμη ενως γνώστη που θέλει να απαντήσει και αντικειμενικά και χωρίς ταμπου
(γιατί πχ έχει πάρει μια λινεα γιατί γούσταρε και μαγκιά του)
και ντρέπεται να πει πως και με 1400 ευρώ πχ θα έκανες σχεδόν ίδια δουλειά, αλλά εγώ μάγκα πείρα αυτή γιατί γούσταρα γιατί τα είχα γιατί είμαι γκικ γιατί γιατί γιατί... Τα γιατί του καθενός δεν με αφορούν...
θα με βοηθούσε πολύ στην πολύ συγκεκριμένη και απλή ερώτηση που κάνω αν όλα τα παραπάνω δεν μας εμποδιζαν τις πιο πολλές φορές!!

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: lelit pl41 plust pid vs Bezzera Bz13 DE vs ??

Δημοσίευση από Hatori » Πέμ Απρ 22, 2021 9:54 pm

Γιατί δε κοιτάς και την ascaso?
https://kawacom.gr/product/ascaso-steel ... e-machine/

Απάντηση