lelit pl41 plust pid vs Bezzera Bz13 DE vs ??

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
lucky13
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2018 10:06 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Delonghi DedicaEc685
Μύλος:: SAGE SmartGrinderPro

Re: lelit pl41 plust pid vs Bezzera Bz13 DE vs ??

Δημοσίευση από lucky13 » Πέμ Απρ 22, 2021 10:44 pm

Φίλε hatori εκ πρωτης μου φαίνεται πολύ ωραία θα την κοιτάξω και αυτήν την επιλογή στα μάτια μου φαίνεται πιο καλή ας πούμε σε σχέση με την breville/sage dual Boiler που είναι πάνω κάτω στα ίδια λεφτά και δεν την είχα ξαναδεί ποτέ.... Και φαίνεται να έχει και πιο πολλά "features" που λένε και στο χωριό μ σε σχέση με την lelit plust βέβαια είναι και στα διπλά λεφτά σχεδόν...εσεις που ξέρετε καλό είναι να στέλνεται επιλογές σε εμάς τους νιουφιδες, και αφού τις εξετάσουμε να μπορούμε να κάνουμε ένα επικοδομητικο debate!!!


Τι έχεις να πεις στο lelit vs ascaso σαν εταιρίες??

DimK
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 6:19 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: lelit pl042temp
2η Μηχανή:: gaggia pure
Μύλος:: DF64P
2ος Μύλος:: Lelit PL43
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt,New York,Moka efti,TAF
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: lelit pl41 plust pid vs Bezzera Bz13 DE vs ??

Δημοσίευση από DimK » Πέμ Απρ 22, 2021 11:02 pm

Καλησπερα
Εχεις ενα παρα μα παρα πολυ ομορφο διλημμα! Ειχα βρεθει κιεγω σε ενα τετοιο προσφατα...αναμεσα σε lelit pl42 temp για οικονομια χωρου και σε bezzera bz09 με σκοπο να "της βαλω χερι στο θερμοστατη" και ξεχωριστο μυλο. Διαφορα χρηματων....περιπου 500. Πηρα την lelit ως πιο ευκολη, μπας.και αφησει τη νεσπρεσο η γυναικα, και για οικονομια χωρου στον παγκο. Πινω μια χαρα καφε, οντως εκανα οικονομια χωρου, γλυτωσα τα 500 ισως και παραπανω, η γυναικα δεν αφησε τη νεσπρεσσο και.....οποτε βλεπω bezzera λεω ...αχχχ. Οποτε στην χειροτερη περιπτωση αν παρεις την bezzera ειναι..να "χασεις" τα 1000, η γυναικα σου να μην την ακουμπησει, πιστευω οτι με τον ιδιο μυλο ολοι θα συμφωνησουν οτι δεν υπαρχει περιπτωση να πιεις χειροτερο καφε στην bezzera απο οτι στην lelit αλλα ...δεν θα λες αχχχ οποτε τη βλεπεις σε φωτο!!! Θα λες οταν τη βλεπεις στον παγκο σου!!!!
Αλλοι ( καλα κανουν) δινουν 1000 για ζαντες στο αυτοκινητο....που οταν οδηγουν ΔΕΝ τις βλεπουν, οταν ειναι σπιτι ΔΕΝ τις βλεπουν, και οταν τις βλεπουν μαλλον θα ειναι βρωμικες. Αν τα 1000 δεν θα σε βαλουν σε μπελαδες.......παρε τη bezzera ή οποια αλλη σου γυαλισει πχ ecm classica με περιπου 1200€ για να μετριασεις το κοστος. Αλλα και παλι ....η bezzera σου γυαλισε....οποτε....απλα κανε ενα τσεκ οτι οντως εχει τις λειτουργιες που επιθυμεις (αυτοματισμοι , χρονος ζεσταματος κλπ) και....διαλεξε προμηθευτη.(στο εξωτερικο παιζουν συχνα καλες προσφορες)
Δεν εισαι ο μονος που το βλεπει ετσι...γιαυτο οι εταιριες.βγαζουν ομορφες μηχανες.Δεν ειναι αναγκη ο καφες ...ειναι διασκεδαση απο την αγορα μηχανης κ καφε, στην παρακευη και στην απολαυση του στο τελος.
.......ΟΠΟΤΕ... Καλοριζικη η bezzera!!

lucky13
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2018 10:06 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Delonghi DedicaEc685
Μύλος:: SAGE SmartGrinderPro

Re: lelit pl41 plust pid vs Bezzera Bz13 DE vs ??

Δημοσίευση από lucky13 » Πέμ Απρ 22, 2021 11:50 pm

Dimk κι εγώ προέρχομαι από νεσπρεσο 10 χρόνια τώρα... Η γυναίκα μ δεν λέει να αφήσει την ευκολία της και την καταλαβαίνω.. Βέβαια όταν είμαστε μαζί μπορεί σε ένα απόγευμα να της φτιάξω και 2 καφέδες από την παλιό dedica

(φοβερή επιλογή για πρώτη μηχανή νομίζω και όταν γίνει η αναβάθμιση της δεν θα αλλάξω γνώμη... Είναι καλό σχολείο, + ότι κάνεις μια δοκιμή σε κάτι καινούργιο και δεν κλαις αν δεν σ αρέσει το χόμπι... Γιατί αν έχεισ δώσει 600 π ήθελα να δώσω εγώ από την αρχή είναι κάτι μέρες με το dialing in που κάνω σε κάτι random καφέδες από "καλά" καφεκοπτεια που θα έκλαιγα πάνω στη μηχανή 2 φορές... Μια γιατί έχω δώσει 600 και πίνω λεμονιλα αν και είμαι ένα βήμα πριν τον κόψω τον καφέ σε πάχος ελληνικού και μια γιατί δεν πίνω καφέ.)

Κλείνει η παρένθεση..

Τώρα στο δια ταύτα η αλήθεια είναι πως τα λεφτά της bezzera bz13 είναι αρκετά και θα ήθελα να αποφύγω την αγορά της έστω και αν αυτή δεν είναι τόσο άμεση (έχω γκρινιάξει στη γυναίκα για τις ηλεκτικες συσκευές miele που έχουμε και θα με σκησει τώρα με 1700 ευρα εσπρεσιερα)

Από την άλλη είναι πανέμορφη στα μάτια μ... Έχει 2 προγραμματισιμα κουμπιά που είναι μεγάλη ευκολία... Και έχει και το μανουαλ κουμπί να μπορείς να κάνεις dialing ιν σαν άνθρωπος... + pid klp klp φαίνεται πολύ στιβαρή και πριμιουμ... Τολαχιστο που λέει και μια ψυχή εντυπωσιακή... Απλα επειδή έχω τη βλακεια στο κεφάλι μ μέσα όπως είδες στο παράδειγμα που έδωσα με το ηλ τσιγάρο... Έλεγα μήπως κάποιος πιο λογικός με παρασύρει προς τα κάτω... Αυτός βέβαια δεν είσαι εσύ γιατί σκέφτεσαι ακριβώς όπως εγώ αν και έπραξες αντίθετα!!
σ ευχαριστώ πολύ πάντως ...
Θα κάνω τρελή έρευνα αγοράς μέχρι να καταλήξω το ξέρω..
Βέβαια δεν με βιάζει τπτ μιας και ακόμα έχω πολλά να μάθω στο κορμάκι της dedica...
Δεν θα πάρω τον πύραυλο και να μην μπορώ να πιλοταρω τέλεια ούτε πατίνι!!

Παιδιά δώστε ιδέες μπας και κατεβάσουμε το κόστος...
Εσύ που ξέρεις και διαβάζεις αυτό το ποστ μην το παίζεις Κινέζος... Απλα γράψε ^^

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: lelit pl41 plust pid vs Bezzera Bz13 DE vs ??

Δημοσίευση από NiPi » Πέμ Απρ 22, 2021 11:50 pm

Πάρε πρώτα το Niche και μετά τη Lelit, και αφού αποκτήσεις εμπειρία και προσωπική άποψη, αν εκτιμήσεις ότι χρειάζεσαι κάτι παραπάνω, μπορείς να πουλήσεις τη lelit σε καλή τιμή και να πάρεις ό,τι τότε θα εκτιμήσεις ότι σου χρειάζεται και σου αρέσει. Μην κοιτάς τις Ascaso και τις Sage. Όσον αφορά στο μοντέλο της Bezzera που έχεις επιλέξει, οι αυτοματισμοί της είναι κάτι μάλον ανεπιθύμητο για τους περισσότερους από εμάς, καθώς το ζητούμενο είναι συνήθως ο όσο πιο μεγάλος έλεγχος στη διαδικασία της παρασκευής. Σε αυτά τα λεφτά, προσωπικά, θα κοιτούσα κάτι άλλο. Ανάμεσα στη Lelit και τη Bz13 προφανώς και υπάρχουν πολλές επιλογές NS Oscar2, Bezzera Unica, ECM CLassica, Lelit Mara κλπ., ανάλλογα τις αμάγκες σου (πόσους καφέδες πίνεις, τι καφέδες πίνεις, αν είσαι διατεθειμένος να συντηρήσεις ένα μανιτάρι (Ε61) ή/και μια ΗΧ μηχανή κλπ.)

lucky13
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2018 10:06 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Delonghi DedicaEc685
Μύλος:: SAGE SmartGrinderPro

Re: lelit pl41 plust pid vs Bezzera Bz13 DE vs ??

Δημοσίευση από lucky13 » Παρ Απρ 23, 2021 12:25 am

Τους αυτοματισμούς τους θέλω και για τη γυναίκα μπας και φτιάχνει καφέ μόνη της.γιατί δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να κάτσει με χρονόμετρο και ζυγαριά να φτιάξει καφέ ουτε μια στο εκατομμύριο .
Βέβαια η bz13 έχει και κουμπί για manual εκχυληση.
Χαίρομαι που έδωσες αρκετά παραδείγματα να μπω να δω...


3 με 4 καφεδάκια θα τα βάλω για μένα σίγουρα με το ένα εξ αυτών να μετατρέπεται σε φρεντο για να περάσω και την ώρα μ..
Τώρα για 1-2 cappuccino που μπορεί να κάνω ή και παραπάνω (όχι σε καθημερινή βάση, όταν έχω κόσμο) δεν με προδιαθέτουν να πληρώσω DUAL Boiler machine...νομιζω ότι και με κάτι σε μόνο ή με σύστημα HX αν το λέω σωστά θα είμαι απόλυτα καλυμμένος!


Πρέπει να μπω να διαβάσω για την συντήρηση του e61 γκρουπ πρώτη φορά διαβάζω κάτι τέτοιο δεν το έχω στο μυαλό μ ότι θέλει κάτι ξεχωριστό!!

lucky13
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2018 10:06 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Delonghi DedicaEc685
Μύλος:: SAGE SmartGrinderPro

Re: lelit pl41 plust pid vs Bezzera Bz13 DE vs ??

Δημοσίευση από lucky13 » Παρ Απρ 23, 2021 12:28 am

Νομίζω πως το να μείνω με την dedica και να πάρω έναν ακόμα καλύτερο grinder μιας και πιστεύω πως οκ δεν είναι σούπερ ο smart grinder PRo αλλά κάνει τη δουλειά... Είναι λάθος τακτική.. Γιατί δεν είναι ότι κόβω τον καφέ με κάνα μύλο του 50αρικου!!


Άποψη για Nuova simonelli música?

dimm
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 04, 2012 12:32 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Linea Mini
Μύλος:: Eureka Atom 75

Re: lelit pl41 plust pid vs Bezzera Bz13 DE vs ??

Δημοσίευση από dimm » Πέμ Απρ 29, 2021 1:26 am

1. Χέρια και τεχνική, σταθερά πάτηματα, σωστή κατανομή
2. Μύλος, ένας καλός μύλος… δώστε λεφτά στο μύλο στην αρχή
3. Μηχανή
4. Καλός καφές
5. Συντήρηση μύλου & μηχανης
6. Νερό (μικρές διάφορες αλλά συμαντικος παραγωντας)

Με μια Gaggia classic + μύλο, όπως ceado e5p δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάτι άλλο για αρχή!

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: lelit pl41 plust pid vs Bezzera Bz13 DE vs ??

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Απρ 29, 2021 3:32 pm

Φυσικά και χρειάζεται αφού η classic δεν έχει pid και θα κλαίει τα λεφτά του στο νεροχύτη..
Και στα λεφτά του Ceado υπάρχουν και άλλες επιλογές περισσότερο δοκιμασμένες.
Όσο για τον ΝΖ θεωρώ προσωπικά την τιμή του απαράδεκτη σε σχέση με το βιομηχανικό του κόστος.
Ήταν καλή η τιμή του στα 500€ που ξεκίνησε και με το ρίσκο του μελλοντικού support και την έλλειψη του τοπικού αντιπροσώπου αλλά τώρα στα 800+ είναι σκέτη εκμετάλλευση και αυτό το κενό στη αγορά θα καλυφθεί από τον ανταγωνισμό στο άμεσο μέλλον.

dimm
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 04, 2012 12:32 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Linea Mini
Μύλος:: Eureka Atom 75

Re: lelit pl41 plust pid vs Bezzera Bz13 DE vs ??

Δημοσίευση από dimm » Πέμ Απρ 29, 2021 7:25 pm

Αυτό που ήθελα να πω είναι, ότι δεν χρειάζεται να δώσεις πολλά λεφτά στην αρχή μέχρι να μάθεις και να συνηθίσεις την τεχνική.

Απάντηση