Ζυγαρια 0.1g

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Miltos
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2010 11:05 pm
Όνομα: Miltos Eleftheriadis
Μηχανή:: Expobar Leva
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Οι καφέδες μου:: Espresso Seedz
Τοποθεσία: Drama
Επικοινωνία:

Re: Ζυγαρια 0.1g

Δημοσίευση από Miltos » Τετ Μαρ 23, 2011 2:39 pm

Παιδία επείδη βλέπω ότι δεν έχει αναφερθει παραπάνω
απο ότι γνωρίζω όλες οι ζυγαριες που ζυγίζουν απο 0.1g έχουν απαγορευτεί απο το εμπόριο
και πρέπει να έχεις άδεια κανονικά για να χρησιμοποιεί μια τέτοια ζυγαρια.
Πλέον αυτές που υπάρχουν στο εμπόριο ξεκινάνε απο 0.2g.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Ζυγαρια 0.1g

Δημοσίευση από Christos » Τετ Μαρ 23, 2011 3:03 pm

Μίλτο η αλήθεια είναι ότι όταν τις αγοράσαμε μας πήγε το μυαλό στο αστείο ότι μας φακέλωσαν
viewtopic.php?f=4&t=48#p231

Πάντως ελληνικά μαγαζιά τις εμπορεύονται κανονικά.
http://www.elektronik.gr/eshop/index.ph ... 1%F1%E9%E1
Πόσο σίγουρος είσαι για αυτό που γράφεις;

ΥΓ Πάντως εάν όντως ισχύει, θα είναι ένα από τα πιο γελοία πράγματα που θα έχω ακούσει στην ζωή μου. Αλλά στην Ελλάδα είμαστε, σε μια ΜΙΚΡΗ χώρα που κατάφερε να έχει χρέος κοντά στο τρις, οπότε ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι αδύνατο.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Miltos
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2010 11:05 pm
Όνομα: Miltos Eleftheriadis
Μηχανή:: Expobar Leva
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Οι καφέδες μου:: Espresso Seedz
Τοποθεσία: Drama
Επικοινωνία:

Re: Ζυγαρια 0.1g

Δημοσίευση από Miltos » Τετ Μαρ 23, 2011 3:19 pm

Το ελληνικό μαγαζί που μου έχεις γράψει παραπάνω μάλλον έχει ακόμα stock κομμάτια και θέλει να τα δώσει.

Αυτο ειναι 100% σίγουρο και είναι όντως γελοίο, λες και αυτή που θέλουν να χρήσιμοποιησουν μία τέτοια ζυγαριά για το θέμα των ναρκωτικών δεν μπορούν να βρουν απο το εξωτερικό.

Αρά προτείνω σε όλους μας να πάρουμε ζυγαριές που να ξεκινάνε απο 0.2g που στην Ελλάδα επιτρέπονται αν και δεν ξέρω για πόσο έτσι οπως το πάνε αυτή.

smoothbore

Re: Ζυγαρια 0.1g

Δημοσίευση από smoothbore » Τετ Μαρ 23, 2011 7:09 pm

Αυτο -προσωπικά - το αποκλειω να ισχυει εαν δεν ειναι σε ισχύ για ολη την Ε.Ε.
Βέβαια στην Ελλάδα μπορει να τα περιμένεις ολα :lol: :lol: μπορεί λογο ανεργιας να το εχει ριξει ο κοσμος στο παρε δωσε με τα Drugs αρα να εχει αυξηση και η ζήτηση στις ζυγαριες , οποτε κανενα λαμογιο να διπλάρωσε τον υπουργό και να του ειπε το και το.....και αφου εφερε τις 0.2 , πουλάει και τις 0.1 στην μαυρη και ειμαστε ολοι μια αγαπημένη οικογένια.
Χωρια οτι μπορει να πηρε και επιδότηση να τις αποσυρει (και καλά ) απο την αγορά :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Ζυγαρια 0.1g

Δημοσίευση από After » Πέμ Μαρ 24, 2011 10:19 am

Αυτο για την απαγορευση ζυγαριας που μετραει 0.1γ ειναι οτι πιο γελειο εχω ακουσει σε αυτην την χωρα
Δεν εννοω απο τον Μιλτο φυσικα, αλλα απο αυτον που εβγαλε τον νομο

Δεν θελω να μετατρεψω το φορουμ σε πολιτικο, αλλα πραγματικα, η Ελλαδα ειναι η πιο ομορφη χωρα με τους ηλιθιους κατοικους
Μετα τον Παπαθεμελη που καταστρεψε τον Ελληνικο τουρισμο, ακους και κατι τετοια...

Θυμαμαι που διαβαζα σε ξενα φορουμ(οταν απαγορευτηκαν τα ηλεκτρονικα παιχνιδια), ρωταγαν οι υποψηφιοι τουριστες(ξενοι) ''Αν ερθω στην Ελλαδα και το κινητο μου εχει παιχνιδια, θα με συλλαβουν?''
Χιλιαδες ειχαν την ιδια απορεια....

Σορρυ για το οφ τοπικ
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

smoothbore

Re: Ζυγαρια 0.1g

Δημοσίευση από smoothbore » Πέμ Μαρ 24, 2011 11:54 am

Αλλο ενα φρένο απο τις ξένες δυνάμεις στο δρόμο του καλού barista.
Οχι κυριοι, η χουντα των 0.2 γραμαρίων δεν θα σας περάσει :lol: :lol: :lol:

anepro

Re: Ζυγαρια 0.1g

Δημοσίευση από anepro » Πέμ Μαρ 24, 2011 2:32 pm

Άλλο πάλι και τούτο...! Το ακούσαμε κι αυτό. Σ' αυτή τη χώρα, όλα να τα περιμένει κανείς. Ο Θεός να μας φυλάει από τέτοιους νομοθέτες.

woodsman43

Re: Ζυγαρια 0.1g

Δημοσίευση από woodsman43 » Πέμ Μαρ 24, 2011 8:15 pm

Επιτελους παρελαβα μεταξυ αλλων απο κινα αυτην τη ζυγαρια http://www.dealextreme.com/p/portable-p ... 52541.Ομως ειναι 0.01gr και τα εχω κανει πανω μου με αυτα που λετε και τρομοκρατειτε ολους εμας τους αθωους πολιτες. :lol:
Ωστοσο αν και τα πλαστικα της δεν εμπνεουν εμπιστοσυνη ειναι αμεση σε ανταποκριση και εχει καλη ακριβεια και σταθεροτητα.Σηκωνω βαρος 18,35 gr και το ξαναφηνω και δειχνει αμεσως την ιδια μετρηση 4 στις 5 φορες με την μια που τις ξεφευγει να ειναι 18,30.

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Ζυγαρια 0.1g

Δημοσίευση από focus » Κυρ Μαρ 27, 2011 5:29 pm

Πολύ Κυριακή σήμερα, ησυχία στο forum, οπότε να ένα βιντεάκι που φαίνεται η χρήση της ζυγαριάς 0,1gr και ο Macap M4. :a048:



Σημείωση: Η συγκεριμένη ποσότητα καφέ είναι υπερβολική για το συγκεκριμένο καλαθάκι, καθώς ακουμπά στη ντουζιέρα. Το ξυλάκι που βλέπετε να χρησιμοποιώ είναι ένα πινελάκι που χρησιμεύει και στο καθάρισμα του doser του μύλου. Η μουσική ό,τι να'ναι! :D

konn4312

Re: Ζυγαρια 0.1g

Δημοσίευση από konn4312 » Τρί Απρ 05, 2011 11:38 am

focus έγραψε:Πολύ Κυριακή σήμερα, ησυχία στο forum, οπότε να ένα βιντεάκι που φαίνεται η χρήση της ζυγαριάς 0,1gr και ο Macap M4. :a048:



Σημείωση: Η συγκεριμένη ποσότητα καφέ είναι υπερβολική για το συγκεκριμένο καλαθάκι, καθώς ακουμπά στη ντουζιέρα. Το ξυλάκι που βλέπετε να χρησιμοποιώ είναι ένα πινελάκι που χρησιμεύει και στο καθάρισμα του doser του μύλου. Η μουσική ό,τι να'ναι! :D
Παρελαβα και εγω χθες την ιδια ζυγαρια και οντως μου αρεσει πολυ.Τωρα ειμαι στη φαση κατασκευης βασης για να ακουμπαω το portafilter

Απάντηση