Αγορά lelit pl41 plust pid ή lelit pl81t

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Αγορά lelit pl41 plust pid ή lelit pl81t

Δημοσίευση από Hatori » Κυρ Μαρ 28, 2021 8:39 am

Tasos.p έγραψε:
Κυρ Μαρ 28, 2021 1:53 am
nkout έγραψε:
Σάβ Μαρ 27, 2021 10:58 pm
PublicDomain έγραψε:
Σάβ Μαρ 27, 2021 5:58 pm
4 bar η γεύση πάει προς γαλλικό μπορείς άνετα να τη πετύχεις και με άλλα μηχανήματα!
Το τεσταρα πριν λιγο για πλακα. 4 bar ειναι οντως πολύ λιγα, βγηκε κατι αρκετά νερωμενο. Θες 6-7 το λιγότερο για εσπρέσσο.
Ακόμα και με πιο ψιλο κόψιμο λες να βγαινει έτσι;
Δεν εχω ιδεα γιατι δεν εχω το κατάλληλο μηχανημα να πειραματιστώ...

Παντως απο αυτα τα δυο ή αν υπάρχει καμια αλλη προταση εως τα 600 ευρώ τι προτείνετε εσεις; ποια θα αξιζε περισσότερο. Η μια εχει 300ml boiler και η αλλη 250ml. Ωστόσο σε ενα βιντεο στο youtube απ οτι ειδα και η lelit pl81t κραταει πολυ σταθερή θερμοκρασία παρ ολοπου εχει μικρότερο μποιλερ. Τι λετε κι εσεις;
Γιατί δε κοιτάς κι αυτή την αγγελία;
viewtopic.php?f=17&t=7470

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αγορά lelit pl41 plust pid ή lelit pl81t

Δημοσίευση από dkstopo » Κυρ Μαρ 28, 2021 8:44 am

ποια μηχανη εχεις τώρα?
καλυτερα μην μπλέξεις με 57pf κανονισε να εχει ενσωματωμένο μανόμετρο για να πετυχεις αυτό που θές δοκιμάζοντας πρώτα με το ακροφύσιο του ατμου, κάτω από τα 6 δυσκολα θα βρεις καφέ που θα σε ικανοποιεί
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Αγορά lelit pl41 plust pid ή lelit pl81t

Δημοσίευση από Zabou » Κυρ Μαρ 28, 2021 12:17 pm

Πραγματικά αν δεν είχα μηχανή αυτή τη στιγμή η αγορά της bezzera θα ήταν ότι καλυτερο. Πάντως τσέκαρε λίγο και το section με τις χειροκινητες μηχανές. Η αγορά μιας cafelat robot είναι αρκετά ενδιαφέρουσα και σου δίνει φανταστικό αποτέλεσμα, ευελιξία στα γρμ λόγω μεγάλου basket και δυνατότητα preinfusion. Επιπλέον γλιτώνεις και από τις συνεχείς συντηρήσεις.

Tasos.p
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2019 8:47 pm

Re: Αγορά lelit pl41 plust pid ή lelit pl81t

Δημοσίευση από Tasos.p » Κυρ Μαρ 28, 2021 4:15 pm

dkstopo έγραψε:
Κυρ Μαρ 28, 2021 8:44 am
ποια μηχανη εχεις τώρα?
καλυτερα μην μπλέξεις με 57pf κανονισε να εχει ενσωματωμένο μανόμετρο για να πετυχεις αυτό που θές δοκιμάζοντας πρώτα με το ακροφύσιο του ατμου, κάτω από τα 6 δυσκολα θα βρεις καφέ που θα σε ικανοποιεί
Τωρα εχω μια delonghi της πλάκας! Την ειχα παρει καποια στιγμη μονο και μονο για να δω εαν μ αρεσει η διαδικασία και εαν θα θελω να ασχοληθώ, κι όταν βλέπεις οτι σ αρεσει η όλη διαδικασια καταλαβαίνεις οτι μολις εχεις πεταξει 150 ευρω στα σκουπίδια :D
Ενταξει υπερβαλω απο μια μερια γιατι ακομα κι ετσι η μηχανη εκανε απόσβεση τα λεφτα της το πρωτο δίμηνο κιολας! Τωρα ομως ειμαστε σε φαση αναβάθμισης. Πιο πολύ για την plust κλείνω και το μανομετρο θα μπει στην πορεία, 58 pf 300ml boiler, θεωρω οτι ειναι πιο ολοκληρωμένη σαν μηχανή!
Zabou έγραψε:
Κυρ Μαρ 28, 2021 12:17 pm
Πραγματικά αν δεν είχα μηχανή αυτή τη στιγμή η αγορά της bezzera θα ήταν ότι καλυτερο. Πάντως τσέκαρε λίγο και το section με τις χειροκινητες μηχανές. Η αγορά μιας cafelat robot είναι αρκετά ενδιαφέρουσα και σου δίνει φανταστικό αποτέλεσμα, ευελιξία στα γρμ λόγω μεγάλου basket και δυνατότητα preinfusion. Επιπλέον γλιτώνεις και από τις συνεχείς συντηρήσεις.
Η bezzera μολις πουλήθηκε, ειναι μηχαναρα ξερω, απλως εγω σαν ατομο πιο πολυ ειμαι του καινουργιου :c034:

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Αγορά lelit pl41 plust pid ή lelit pl81t

Δημοσίευση από Hatori » Κυρ Μαρ 28, 2021 6:00 pm

H plust pid είναι πολύ καλή κι εύκολη μηχανή, απλά όποια και να πάρεις ο καλός ο μύλος κάνει τη διαφορά. Εγώ σαν κάτοχος της μηχανής σου λέω παρτην με κλειστά τα μάτια

Tasos.p
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2019 8:47 pm

Re: Αγορά lelit pl41 plust pid ή lelit pl81t

Δημοσίευση από Tasos.p » Κυρ Μαρ 28, 2021 7:06 pm

Hatori έγραψε:
Κυρ Μαρ 28, 2021 6:00 pm
H plust pid είναι πολύ καλή κι εύκολη μηχανή, απλά όποια και να πάρεις ο καλός ο μύλος κάνει τη διαφορά. Εγώ σαν κάτοχος της μηχανής σου λέω παρτην με κλειστά τα μάτια
Τωρα εστειλα μηνυμα στο barista να δω γιατι ειναι σε ελλειψη.
Στη δική μου περίπτωση η μηχανη κανει τη διαφορά, γιατι με delonghi και τον καλυτερο μυλο να εχω δεν... :a013:
Μύλο εχω τον graef cm802, ξερω οτι δεν ειναι οτι καλύτερο αλλα προέχει η ανανέωση της μηχανής. Μετα θα γίνει αλλαγει κι αυτος με τον Eureka Mignon Specialita!

Fokos
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 27, 2020 12:40 am

Re: Αγορά lelit pl41 plust pid ή lelit pl81t

Δημοσίευση από Fokos » Κυρ Μαρ 28, 2021 11:50 pm

Έχω στείλει και εγώ πριν αρκετές ημέρες και μου απάντησε ότι αναμένεται παραλαβή στο τέλος του μήνα

Tasos.p
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2019 8:47 pm

Re: Αγορά lelit pl41 plust pid ή lelit pl81t

Δημοσίευση από Tasos.p » Δευ Μαρ 29, 2021 8:06 am

Fokos έγραψε:
Κυρ Μαρ 28, 2021 11:50 pm
Έχω στείλει και εγώ πριν αρκετές ημέρες και μου απάντησε ότι αναμένεται παραλαβή στο τέλος του μήνα
Τέλεια :clap:
Μηπως ξερετε εαν τρεχει και κανενας κωδικος για το barista αυτη τη στιγμη ήε την πρωτη παραγγελία; Όπως στο baristatools βλεπω αυτη τη στιγμη τρεχει ενας με 10%. :lick:

Tasos.p
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2019 8:47 pm

Re: Αγορά lelit pl41 plust pid ή lelit pl81t

Δημοσίευση από Tasos.p » Τετ Απρ 07, 2021 8:40 am

Παιδιά αν και περιμένω να φέρουν στο barista την lelit pl41 plust ώστε να γίνει η παραγγελία κι όσο καιρό καθυστερεί αλλο τόσο μου μπαίνει το μικρόβιο και ψάχνομαι, τι γνώμη έχετε και για την nuova simonelli oscar 2? Αξίζει σαν μηχανή; και συγκριτικά με την lelit ποια η γνωμη σας; Επειδη η μια εχει PID και η αλλη οχι, την έχει καποιος απο εδω; κρατάει σταθερή θερμοκρασία;

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Αγορά lelit pl41 plust pid ή lelit pl81t

Δημοσίευση από Hatori » Τετ Απρ 07, 2021 9:06 am

Αν σ ενδιαφέρουν τα cappuccino τότε την Oscar θα πάρεις. Αν είσαι εσπρεσσακιας τότε και με τη lelit θα πιείς καλά καφεδάκια. Η αλήθεια είναι ότι η Oscar πρέπει να είναι πιο καλή σε θερμοκρασιακή σταθερότητα και υπάρχει και η professional pack που είναι το καλύτερο

Απάντηση