Gaggia new baby 06

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
minaspit7
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 11:54 am
Όνομα: Μηνάς
Μηχανή:: Gaggia new baby 06
Μύλος:: Baratza sette 270w
2ος Μύλος:: Kg79 modified
Οι καφέδες μου:: Cup10 Brazil, Cup10 Guatemala
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Gaggia new baby 06

Δημοσίευση από minaspit7 » Κυρ Μαρ 07, 2021 2:20 pm

Γειά σας σύντομα θα είμαστε κάτοχος μίας gaggia new baby 06, καταρχήν χρειάζομαι ταμπερ αλλά δεν ξέρω πόσα mm είναι τα καλαθάκια της (νομίζω 58), επίσης σκέφτομαι τι να κάνω για αναβάθμιση της,
να βάλω μια σιτα shower ims(αλλά δεν ξέρω αν βγαίνει για την συγκεκριμένη)?
Βγαίνει κάποιο καλύτερο καλαθάκι για την συγκεκριμένη μηχανή?
Και τέλος επειδή είναι η πρώτη μου μηχανή με non pressurised πειτε το άλλο να προσέξω.
Η μηχανή θα έρθει με ένα hario χειροκίνητο, αλλά κάποια στιγμή θα πάρω και ένα μύλο.

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Gaggia new baby 06

Δημοσίευση από giorgos.b » Δευ Μαρ 15, 2021 3:49 pm

minaspit7 έγραψε:
Κυρ Μαρ 07, 2021 2:20 pm
Γειά σας σύντομα θα είμαστε κάτοχος μίας gaggia new baby 06, καταρχήν χρειάζομαι ταμπερ αλλά δεν ξέρω πόσα mm είναι τα καλαθάκια της (νομίζω 58), επίσης σκέφτομαι τι να κάνω για αναβάθμιση της,
να βάλω μια σιτα shower ims(αλλά δεν ξέρω αν βγαίνει για την συγκεκριμένη)?
Βγαίνει κάποιο καλύτερο καλαθάκι για την συγκεκριμένη μηχανή?
Και τέλος επειδή είναι η πρώτη μου μηχανή με non pressurised πειτε το άλλο να προσέξω.
Η μηχανή θα έρθει με ένα hario χειροκίνητο, αλλά κάποια στιγμή θα πάρω και ένα μύλο.
Το πρώτο που θα σκεφτόμουν για αρχή είναι να πάρεις ένα naked portafilter, ώστε και
1) να μην σε απασχολεί το ύψος του κάθε basket αφού έτσι θα ταιριάζουν όλα τα 58αρια, και
2) βεβαίως για να επιβλέπεις τις εκχυλίσεις σου αφού όπως λες εδώ είναι η πρώτη σου μηχανή με non pressurised

(δες το παρόν και σαν απάντηση και στο άλλο θέμα που έχεις ανοίξει περί "αναβάθμισης" shower holder / shower screen εκτός αν όντως έχουν κάποιο θέμα και πρέπει να αλλαχτούν)

minaspit7
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 11:54 am
Όνομα: Μηνάς
Μηχανή:: Gaggia new baby 06
Μύλος:: Baratza sette 270w
2ος Μύλος:: Kg79 modified
Οι καφέδες μου:: Cup10 Brazil, Cup10 Guatemala
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Gaggia new baby 06

Δημοσίευση από minaspit7 » Δευ Μαρ 15, 2021 8:01 pm

Με το διπλό καλαθάκι της gaggia βάζω μέχρι 20γρ καφέ αλλά συνήθως βάζω 18,5γρ, και φαίνεται ελαφρώς το σημάδια από την βίδα του shower screen.
Εγώ σκεφτόμουν με τα λεφτά που είναι να δώσω να πάρω κάτι το οποιο θα αναβάθμισει την εκχύλιση και αυτό γίνεται με καλύτερη εκχυση από το shower screen και από ένα καλύτερο καλαθάκι. Επίσης όταν καθάρισα το shower screen είδα ότι το shower holder έχει κάνει αυτό το μαύρισμα που κάνει το αλουμίνιο, σκέφτηκα λοιπόν είτε να πάρω ένα καινούργιο αλουμινένιο, είτε ένα μπρούτζινο που έχει και θερμοκρασίακη σταθερότητα και να πάρω και ένα καλαθάκι που να παίρνει περίπου όσο και το εργοστασιακό καλαθάκι(δε με νοιάζει να βάλω 20-22γρ καφέ). Για αυτό ρώτησα το εργοστασιακό μέχρι τι ύψος καλαθάκι παίρνει.

minaspit7
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 11:54 am
Όνομα: Μηνάς
Μηχανή:: Gaggia new baby 06
Μύλος:: Baratza sette 270w
2ος Μύλος:: Kg79 modified
Οι καφέδες μου:: Cup10 Brazil, Cup10 Guatemala
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Gaggia new baby 06

Δημοσίευση από minaspit7 » Δευ Ιαν 03, 2022 11:28 am

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά, είμαι σε φάση αναζήτησης για νέο καλαθάκι για την gaggia new baby 06, έχω κλείσει το θέμα μυλου με τον baratza sette 270w και ψάχνω τρόπο να βελτιώσω την ήδη καλή εκχύλιση , είμαι ανάμεσα σε ims barista Pro(661 holes), ims Competition (641holes) και Vst Precision 17gr Ridged Branded La Marzocco.
Πιο λέτε να πάρω? Έχω το εργοστασιακό portafilter οπότε και το βάθος είναι ένα θέμα. Τι προτείνετε?

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Gaggia new baby 06

Δημοσίευση από DgSensei » Δευ Ιαν 03, 2022 12:11 pm

Το Vst Precision 17gr Ridged Branded La Marzocco το έχω και είναι καταπληκτικό καλαθάκι. Να ξέρεις απλά ότι σπάνια παίρνει πάνω από 17gr στους περισσότερους καφέδες.

Απάντηση