Βοηθεια για αγορα μηχανης εσπρεσσο

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Fokos
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 27, 2020 12:40 am

Re: Βοηθεια για αγορα μηχανης εσπρεσσο

Δημοσίευση από Fokos » Κυρ Μαρ 07, 2021 9:30 pm

Εγώ ειχα την krups για τρία χρόνια και ο καφές που έβγαζε ήταν ικανοποιητικός για μια τέτοια συσκευή. Αφού βούλωσε προτίμησα να αγοράσω την dedica διαβάζοντας όλες αυτές τις κριτικές. Δεν κατάφερα ΠΟΤΕ όμως να βγάλω καφέ που να πίνεται και άρχισα να παραγγέλνω απ'εξω. Η γυναίκα μου συνέχισε να φτιάχνει καφέ για 1 με 2 μήνες με την dedica μέχρι που κουράστηκε και αυτή και το έριξε επίσης στο delivery. Εκ των δύο λοιπόν,σίγουρα θα σου πρότεινα την krups. Για τις gaggia δεν μπορώ να απαντήσω, αλλά ξέρω ότι προέρχονται από μια εταιρεία με όνομα στο κόσμο του εσπρέσσο.
Μην κάνεις τα ίδια λάθη με εμένα όμως (να ξοδεύεις τα χρήματα σου σε τέτοιες συσκευές). Αν δεν γίνεται με τίποτα να διαθέσεις παραπάνω χρήματα,τότε εγώ στη θέση σου θα κοίταζα για καμιά πιο σοβαρή μεταχειρισμένη

Kourkounatos
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2021 10:35 pm

Re: Βοηθεια για αγορα μηχανης εσπρεσσο

Δημοσίευση από Kourkounatos » Κυρ Μαρ 07, 2021 9:59 pm

gespress έγραψε:
Σάβ Μαρ 06, 2021 7:19 pm
Kourkounatos έγραψε:
Σάβ Μαρ 06, 2021 3:17 pm
Την κοιταω και αυτη που λες ειναι ελαχιστα πιο ακριβη,απλως λενε οτι θελει να παρεις επιπλεον portafilter,και γενικα πολλες δοκιμες καφε για να καταληξεις,επειδη δεν ειναι αυτοματη,ρυθμιζεις θερμοκρασια,νερο και τα σχετικα.
Για πορταφιλτερ δεν το έχω ακούσει. Μήπως γράφουν ότι χρειάζεται να αλλάξεις το καλαθάκι της μάνας που είναι pressurized και να χρησιμοποιήσεις ένα κανονικό μη-pressurized; Το οποίο δε χρειάζεται να το κάνεις αν χρησιμοποιείς αλεσμένο. Όσον αφορά τις πολλές δοκιμές αυτό είναι χαρακτηριστικό όλων αυτών των (ημι-αυτόματων) μηχανών. Το κάνω και στη δική μου που είναι μια Gaggia Classic. Αποτελεί κομμάτι του όλου χόμπυ. Το οποίο βέβαια αν δεν έχεις έχεις μύλο δε χρειάζεται να το κάνεις σε μεγάλο βαθμό. Δες εδώ αν θέλεις ένα συγκριτικό της Delonghi με πιο ακριβές μηχανές:

https://www.youtube.com/watch?v=7HIGdYy5of4
Nαι για non pressurized γραφουνε που ελπιζω να βρω στο σκρουτζ γιατι εχω μπερδευτει και να μην περιμενω καιρο.Μαλλον σε αυτη καταληγω με εναν φτηνο ηλεκτρικο μυλο της bosch γυρω στα 20€ για αρχη.

Kourkounatos
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2021 10:35 pm

Re: Βοηθεια για αγορα μηχανης εσπρεσσο

Δημοσίευση από Kourkounatos » Κυρ Μαρ 07, 2021 10:01 pm

dasimo έγραψε:
Κυρ Μαρ 07, 2021 10:02 am
Σε αυτό το εύρος χρημάτων η dedica της delonghi είναι μονόδρομος. Φίλος μου τη πήρε και σε συνδυασμό με τον Gaggia MDF που του δώρισα , κάνει όνειρα!
Σε αυτην θα καταληξω αλλα οχι και στον μυλο 200€ :a049: .Για μυλο για αρχη θα παρω εναν παρα πολυ απλο που απλως πρεπει να βρω τον χρονο κοπη μονος μου:https://www.skroutz.gr/s/19862974/Bosch ... variations

Kourkounatos
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2021 10:35 pm

Re: Βοηθεια για αγορα μηχανης εσπρεσσο

Δημοσίευση από Kourkounatos » Κυρ Μαρ 07, 2021 10:28 pm

Επισης,αν μπορειτε να με βοηθησετε να βρω non-pressurized portafilter στην Ελλαδα στα 51mm λενε,γιατι εχω μπερδευτει και δε βρισκω,να ταιριαζει σε αυτη τη μηχανη....

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Βοηθεια για αγορα μηχανης εσπρεσσο

Δημοσίευση από giorgoscha » Κυρ Μαρ 07, 2021 10:46 pm

Kourkounatos έγραψε:
Κυρ Μαρ 07, 2021 10:01 pm
... αλλα οχι και στον μυλο 200€ :a049: .Για μυλο για αρχη θα παρω εναν παρα πολυ απλο που απλως πρεπει να βρω τον χρονο κοπη μονος μου:https://www.skroutz.gr/s/19862974/Bosch ... variations
Μην πάρεις τέτοιο μύλο για καφέ για κανέναν λόγο!

Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: Βοηθεια για αγορα μηχανης εσπρεσσο

Δημοσίευση από Earendil » Δευ Μαρ 08, 2021 12:29 am

Πραγματικά ΜΗΝ πάρεις τέτοιο μύλο. Θα πετάξεις τα λεφτά σου κυριολεκτικά.
Επειδή έχεις συγκεκριμένο budget, κάτι που είναι κατανοητό, προτείνω να δεις καλύτερα χειροκίνητο μύλο. Ναι δεν είναι αυτόματος, αλλά θα έχεις αποτέλεσμα. Αυτός που βλέπεις, απλά δεν κάνει.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Βοηθεια για αγορα μηχανης εσπρεσσο

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Μαρ 08, 2021 1:29 pm

Βασικά αυτό δεν θα έπρεπε καν να ονομάζεται "μύλος".
"Πετσοκόφτης" ίσως...

alex2468
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 4:49 pm
Μηχανή:: Flair Signature
Μύλος:: Mazzer SJ

Re: Βοηθεια για αγορα μηχανης εσπρεσσο

Δημοσίευση από alex2468 » Δευ Μαρ 08, 2021 2:35 pm

Kourkounatos έγραψε:
Κυρ Μαρ 07, 2021 10:01 pm
dasimo έγραψε:
Κυρ Μαρ 07, 2021 10:02 am
Σε αυτό το εύρος χρημάτων η dedica της delonghi είναι μονόδρομος. Φίλος μου τη πήρε και σε συνδυασμό με τον Gaggia MDF που του δώρισα , κάνει όνειρα!
Σε αυτην θα καταληξω αλλα οχι και στον μυλο 200€ :a049: .Για μυλο για αρχη θα παρω εναν παρα πολυ απλο που απλως πρεπει να βρω τον χρονο κοπη μονος μου:https://www.skroutz.gr/s/19862974/Bosch ... variations
Εγώ που είμαι στην θέση σου πριν κάνω ψαχτώ για μηχανή ψάχνομαι για μύλο και αυτό που αναφέρεις κάνει μόνο για τα σκουπίδια καλύτερα για αρχή να επενδύσεις σε έναν καλό μύλο παρά σε μια καλή μηχανή. Η πιο ακριβή μηχανή με έναν κακό μύλο δεν θα σου δώσει ποτέ καλό καφέ από όσο ξέρω.

Kourkounatos
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2021 10:35 pm

Re: Βοηθεια για αγορα μηχανης εσπρεσσο

Δημοσίευση από Kourkounatos » Δευ Μαρ 08, 2021 3:04 pm

Εεενταξει,απ΄οτι καταλαβαινω μαλλον δεν θα παω σε αυτον τον μυλο αλλα σε καποιον χειροκινητο στην ιδια τιμη.Απλως θα κανω την παραγγελια σημερα και θελω να βρω μυλο και το non pressurerized portafilter για να την ολοκληρωσω.Εχετε να προτεινεται τιποτα σε χειροκινητο μυλο και το φιλτρο?

Kourkounatos
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2021 10:35 pm

Re: Βοηθεια για αγορα μηχανης εσπρεσσο

Δημοσίευση από Kourkounatos » Δευ Μαρ 08, 2021 3:28 pm

Eπισης να επαναλαβω οτι προς το παρων πινω καφε απο dolce gusto που δεν πινεται.Ειπα να παρω εναν εντελως "αρχαριο" μυλο με σκοπο να παρω αλλον πολυ καλυτερο μετα.Σιγουρα δεν ειναι ο βελτιστος,αλλα σιγουρα θα πινω καλυτερο καφε απ οτι πινω τωρα.

Απάντηση