Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από Earendil » Κυρ Φεβ 28, 2021 6:30 pm

dasimo έγραψε:
Κυρ Φεβ 28, 2021 6:05 pm
η Classika κερδίζει απο το γεγονός οτι ειναι πρακτικά αδύνατο να βρείς στην Ελλάδα την Unica , αλλιως 400 ευρω καπέλο για την ECM oύτε για πλάκα.....
Έγραψε χθες μέλος του φόρουμ πως πήρε προσφορά από τον Έλληνα αντιπρόσωπο στα 1030 (πριν μερικούς μήνες κάποιοι ανέφεραν πολύ υψηλότερη τιμή)
Δεν είναι η τιμή που είχε το Kudu, αλλά είναι η τιμή που βρίσκεις αν την παραγγείλεις από το εξωτερικό. Επομένως φαίνεται πως βρίσκεις άκρη από Ελλάδα.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από johnsin » Κυρ Φεβ 28, 2021 7:17 pm

Λάθος κάνεις Δημήτρη υπάρχει αντιπρόσωπος https://www.lemor.gr/index.php/el/produ ... ines/unica

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από dasimo » Κυρ Φεβ 28, 2021 8:09 pm

Ναι ρε παιδιά, υπάρχει αλλα έχετε δεί καμία μηχανή να πωλείται στην Αθήνα ?

beto
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2016 11:45 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: lelit pl41em
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Compak k3,Eureka cro
Οι καφέδες μου:: ότι έχει οξύτητα. Q micro,Kudu, ,mokka..
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από beto » Δευ Μαρ 01, 2021 8:19 pm

Earendil έγραψε:
Κυρ Φεβ 28, 2021 10:57 am
Δημήτρη με το καλό να κάνεις την αγορά σου και να μας πεις εντυπώσεις.
Όπως έχουμε πει, είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με εσένα και έχω την Unica και Classica πολύ ψηλά στην λίστα μου.

Αν λοιπόν αφαιρούσαμε από τις σκέψεις σου τις HX & DB και έμενες να επιλέξεις από αυτές τις 2, το ερώτημα μου είναι γιατί καταλήγεις στην Classica;

Είναι περίπου 200€ ακριβότερη από την Unica, αλλά έχει ελαφρώς μεγαλύτερο boiler, timer, μόνωση στο μπόιλερ και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Είναι στοιχεία που δικαιολογούν λογικά τη διαφορά, αλλά αξίζει να δώσεις τα +200€;
Δημήτρη για εμένα προσωπικά αξίζουν τα 200 ευρώ παραπάνω της classica από την unica για τους εξής λόγους:
1. 50% μεγαλύτερο boiler
2. Mόνωση boiler( και το γεγονός ότι είναι ανοξείδωτο- δεν ξέρω τι είναι της unica)
3. Tο timer
4. Ποιότητα κατασκευής (ecm εγγύηση)
5. Ομορφιά και φινίρισμα
6. Για την εγγύηση του barista.gr και τις 6 άτοκες δόσεις που προσφέρει με πιστωτική.

beto
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2016 11:45 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: lelit pl41em
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Compak k3,Eureka cro
Οι καφέδες μου:: ότι έχει οξύτητα. Q micro,Kudu, ,mokka..
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από beto » Δευ Μαρ 01, 2021 8:22 pm

agpol07 έγραψε:
Κυρ Φεβ 28, 2021 11:33 am
Πρόσθεσε και τον αντιπρόσωπο που παίζει σημαντικό ρόλο.. Συν τη δυνατότητα για άτοκες δόσεις.
Για πολλούς από εμάς η ECM είναι end game, οπότε κι εγώ αυτήν θα διάλεγα.
+1

beto
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2016 11:45 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: lelit pl41em
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Compak k3,Eureka cro
Οι καφέδες μου:: ότι έχει οξύτητα. Q micro,Kudu, ,mokka..
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από beto » Δευ Μαρ 01, 2021 8:41 pm

dasimo έγραψε:
Κυρ Φεβ 28, 2021 6:05 pm
η Classika κερδίζει απο το γεγονός οτι ειναι πρακτικά αδύνατο να βρείς στην Ελλάδα την Unica , αλλιως 400 ευρω καπέλο για την ECM oύτε για πλάκα.....Το γεγονός οτι η Classika κάνει οσο μια Rocket apartamento με ξεπερνάει, αλλα σίγουρα πληρώνεις και το ECM. Με το καλό η παραλαβή να την χαρείτε! Προσοχή, η κριτική μου γίνεται με βάση οτι στήν Ελλάδα την βρίσκω μονο στα 1202 ευρω και με δεδομένο οτι παίζει η Sylvia Pro στα 1050 ευρω (αν ισχύει γιατι δεν υπάρχει πουθενα αυτη η τιμή στήν Ευρωπη) για μια μηχανή διπλού boiler και μάλιστα κατ επιλογήν, αυτοματισμών, διπλού pid, με δυνατότητες pre infusion αλλα όχι ιταλικής αισθητικής (πλήν αποδεδειγμένα όμορφη και λειτουργική). Τωρα απο εξωτερικό Rocket μονόδρομος , HX και ξερό ψωμί ακόμη και χωρίς PID (Δεν το χρειάζεται!).
Διόρθωση.....επανήλθε η τιμη της Pro στα σχεδόν 1500 ευρώ που είναι και το φυσιολογικό και αναρωτιέμαι αν παρέλαβε κανείς στα 1040 ευρώ, αν υπάρχει κάποιος απο εδω ας μας πεί απο περιέργεια!
Επαναλαμβάνω πάντως οτι το Barista έχει και την Lelit Elisabeth στα 1240 ευρω με απίστευτες λειτουργίες και φανταστικό φινίρισμα και design. Στό παρακάτω video, η Elizabeth σε κατάστημα αποδεικνύει την ισχύ της κάνοντας back to back καμιά 30 αριά καπουτσίνο.... και μάλιστα στήν πιο παλιά της έκδοση που ειναι χειρότερη απο την σημερινή σε πολλούς τομείς.
https://www.youtube.com/watch?v=FODor1Z ... litinsider
Dasimo είσαι ο τρίτος Δημήτρης της συζήτησης. Συμφωνώ μαζί σου ότι sylvia pro και elizabeth είναι πολύ τίμιες για τα λεφτά τους. Απλά ο έτερος Δημήτρης και εγώ είμαστε-αν κάτοχοι της lelit pl41em και είπαμε να πάμε σε μονού boiler μηχανή λόγω του ότι πίνουμε μόνο εσπρέσο. Για να γίνει και πιο ολοκληρωμένα η αναβάθμιση θελήσαμε να πάμε σε e61 group. Όλα αυτά κατόπιν συμβουλών και συζητήσεων συνεπάγονται bezzera unica και ecm classica. Μεταξύ των δύο διαλέγω classica για του λόγους που ανέφερα παραπάνω.
Επίσης, η διαφορά μεταξύ τους πλέον είναι 170 ευρώ, από την στιγμή που η πιο φθηνή unica από το εξωτερικό κοστίζει 1030 ευρώ.
Η rocket appartamento κοστίζει +300 ευρώ από την classica.

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από dasimo » Τρί Μαρ 02, 2021 9:16 am

Παιδια συμφωνώ απόλυτα με την λογική σας. Σε παρόμοια θέση ήμουν και εγω πριν απο μερικούς μήνες και θεώρησα επειδή κρατάω τις καφετιέρες μου για πολλά χρόνια αλλα και επειδή η καφετιέρα μπορεί να παἰξει και τον ρόλο της επαγγελματικής σε ενα ξενοδοχειάκι που ετοιμάζουμε με 15 δωμάτια να προβώ σε αγορά HX. Η capucci μου είναι 2 την ημέρα και οι americano/espresso απο 6 εως 10 . Στήν πορεία διαπίστωσα οτι τα παιδιά χρειάζονται και 2 εως 4 σοκολάτες, οπότε το steam wand έχει πάρει φωτια τωρα με την καραντινα. Τωρα απο εκει και πέρα σαν παρατήρηση έχω να πώ οτι η Bezzera εχει καταπλητική θερμική σταθερότητα και επιπρόσθετα ανεβάζει θερμοκρασία σαν F16 το πρωί και σε 12 λεπτά μπορώ να φτιάξω σχεδόν κανονικό καφέ.
Θεωρώ οτι η ECM είναι τουλάχιστον ενα σκαλί πάνω σε ποιότητα κατασκευής και οτι κάνατε καταπληκτική αγορά. Η αξία μιας single boiler με PID είναι αδιαμφησβήτητη ιδιαίτερα αν πίνεις πολλούς specialty arabica lightly roasted οι οποίοι "καίγονται" σε θερμοκρασίες άνω των 90 ,92 βαθμούς.
Καλά καφεδάκια!

beto
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2016 11:45 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: lelit pl41em
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Compak k3,Eureka cro
Οι καφέδες μου:: ότι έχει οξύτητα. Q micro,Kudu, ,mokka..
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από beto » Τρί Μαρ 30, 2021 4:00 pm

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ όλους.. τελικά λόγω της τεράστιας αναμονής για την classica ( την περιμένουν 3+ μήνες στο Barista) κατέληξα με μια μεταχειρισμένη rocket r58.
Από single boiler μέχρι 800€ κατέληξα με double boiler και αρκετά παραπάνω χρήματα.
Τελείως διαφορετική επιλογή απ' την classica αλλά είπα να δοκιμάσω επειδή μου δόθηκε η ευκαιρία.
Την επέλεξα παρόλο που με ενημέρωσαν ότι σε δύο βδομάδες θα είναι διαθέσιμη τελικά η classica.

Καλώς ή κακώς έπραξα ο χρόνος θα δείξει..

thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από thanos117 » Κυρ Οκτ 10, 2021 2:31 pm

Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα να μοιραστω κανα δυο σκέψεις σχετικά με αυτά που διαβάζω στην συζήτηση σας. Προτείνετε εφόσον πίνουμε καπουτσίνο να πάμε σε ΗΧ μηχανή παρά σε μόνου boiler. Εγώ στην 1η ενασχόληση μου με τον καφέ και 1η μου μηχανή έχω μια lelit pl41em με την οποια οκ.. είναι πολύ δύσκολο να φτιάξω καλό αφρόγαλο κυρίως λόγω του ακροφυσίου αλλά και της ποσότητας ατμού σίγουρα.. ωστόσο με λίγη προσπάθεια έχω ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα και πραγματικά δυσκολεύομαι να πιστέψω πως κάποιος που θα δώσει 1300€ για μια ECM classica θα έχει πρόβλημα να ανεβεί δυο σκαλιά και να φτιάξει super cappuccino. Επίσης σαν 2η παρατήρηση έχω να μοιραστώ μαζί σας τα λόγια ενός φίλου επαγγελματια μπαριστα ο οποίος κατάφερε μια μερα που είχε έρθει στο σπίτι να φτιάξει μια χαρά καπουτσίνο με τη δίκη μου μηχανή (όποτε σίγουρα παίζει ρόλο και το χέρι).. μου έλεγε λοιπόν ότι οκ αυτός στο σπίτι δεν έχει καμια όρεξη να κάνει ότι κάνει όλη μερα στη δουλειά και βολεύετε με κάψουλες, ωστόσο στο θέμα του αφρόγαλου έχει ένα σούπερ αποτέλεσμα με μια απο αυτές τις συσκευές του 50€ρου. Τώρα τι να πω.. δεν έχω προσωπική εμπειρία να παραθέσω ωστόσο εμπιστεύομαι αυτή την άποψη γιατί ότι άλλο μου έχει πει έχει αποδειχθεί σωστό, πάντως αν κάποια στιγμή βρεθώ μπροστά σε αναβάθμιση με σκοπό τον καλύτερο καπουτσίνο.. πριν χαλάσω 800€ για μηχανή θα χαλάσω ένα πενηντάρικο για αυτό το γκάτζετ να δω τι κάνει

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από Zen308 » Δευ Οκτ 11, 2021 10:14 am

thanos117 έγραψε:
Κυρ Οκτ 10, 2021 2:31 pm
Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα να μοιραστω κανα δυο σκέψεις σχετικά με αυτά που διαβάζω στην συζήτηση σας. Προτείνετε εφόσον πίνουμε καπουτσίνο να πάμε σε ΗΧ μηχανή παρά σε μόνου boiler. Εγώ στην 1η ενασχόληση μου με τον καφέ και 1η μου μηχανή έχω μια lelit pl41em με την οποια οκ.. είναι πολύ δύσκολο να φτιάξω καλό αφρόγαλο κυρίως λόγω του ακροφυσίου αλλά και της ποσότητας ατμού σίγουρα.. ωστόσο με λίγη προσπάθεια έχω ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα και πραγματικά δυσκολεύομαι να πιστέψω πως κάποιος που θα δώσει 1300€ για μια ECM classica θα έχει πρόβλημα να ανεβεί δυο σκαλιά και να φτιάξει super cappuccino. Επίσης σαν 2η παρατήρηση έχω να μοιραστώ μαζί σας τα λόγια ενός φίλου επαγγελματια μπαριστα ο οποίος κατάφερε μια μερα που είχε έρθει στο σπίτι να φτιάξει μια χαρά καπουτσίνο με τη δίκη μου μηχανή (όποτε σίγουρα παίζει ρόλο και το χέρι).. μου έλεγε λοιπόν ότι οκ αυτός στο σπίτι δεν έχει καμια όρεξη να κάνει ότι κάνει όλη μερα στη δουλειά και βολεύετε με κάψουλες, ωστόσο στο θέμα του αφρόγαλου έχει ένα σούπερ αποτέλεσμα με μια απο αυτές τις συσκευές του 50€ρου. Τώρα τι να πω.. δεν έχω προσωπική εμπειρία να παραθέσω ωστόσο εμπιστεύομαι αυτή την άποψη γιατί ότι άλλο μου έχει πει έχει αποδειχθεί σωστό, πάντως αν κάποια στιγμή βρεθώ μπροστά σε αναβάθμιση με σκοπό τον καλύτερο καπουτσίνο.. πριν χαλάσω 800€ για μηχανή θα χαλάσω ένα πενηντάρικο για αυτό το γκάτζετ να δω τι κάνει
Η HX επιλογή δεν είναι απαραίτητη,απλά σου κάνει την ζωή ευκολότερη γιατί παρέχει άπλετο ατμό.Οντως,αν κάποιος φτιάχνει καθημερινά γαλακτερα ροφήματα και σκέφτεται να αγοράσει μηχανή,καλό είναι να επιλέξει εξαρχής μια HX.Θα τον γλιτώσει σε βάθος χρόνων από χρόνο,κόπο και ίσως χρήματα διότι δεν θα χρειαστεί αναβάθμιση από το μόνο μποιλερ.
Το ότι μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα ρόφημα τύπου καπουτσίνο χωρίς καθόλου μηχανή,είναι γνωστό .Αρκεί ένα bialetti και μια πρέσα.
Αυτό δεν ακυρώνει φυσικά τις μηχανές εσπρέσσο.
Όσον αφορά τη γνώμη του φίλου barista,ok δεν ξέρω τη χρησιμότητα της, τουλάχιστον για έμας εδώ που ασχολούμαστε πολύ με τον εσπρέσσο και γενικά ψαχνομαστε για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα στο φλυτζάνι μας .
Κι εγώ έχω συγγενή που ήταν για πολλά χρόνια επαγγελματίας barista αλλά πίνει μόνο νες καφέ και μάλιστα με βραστό νερό.....το ότι κάποιος βγάζει τα προς το ζην φτιάχνοντας καφέδες δεν τον καθιστά αυτόματα ειδικό.

Απάντηση