Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Φεβ 26, 2021 11:01 am

Αν δεν πίνεις γάλα δεν χρειάζεται να πας σε hx, είναι απλά τα πράγματα. Κοιτάς μια single boiler που να σου εξασφαλίζει θερμοκρασιακή σταθερότητα δλδ μεγάλο boiler> 500ml, E61 και ποιοτικά υλικά κατασκευής όπως οι ecm & bezzera.

Τώρα, αν θες μια πιο τραβηγμένη πρόταση με περισσότερα καλούδια, πας σε μια double την οποία αν θες μπορείς εύκολα μετατρέψεις σε single κλείνοντας το boiler του ατμού όταν δεν το χρειάζεσαι (πχ εγώ το καλοκαίρι που πίνω μόνο φρέντο το απομονώνω) και να έχεις παράλληλα τα οφέλη μιας rotary όπως ησυχία, ομαλή πίεση κ σύνδεση στο δίκτυο χαρακτηριστικά τα οποία επηρεάζουν την εκχύλιση.

beto
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2016 11:45 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: lelit pl41em
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Compak k3,Eureka cro
Οι καφέδες μου:: ότι έχει οξύτητα. Q micro,Kudu, ,mokka..
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από beto » Παρ Φεβ 26, 2021 12:37 pm

Γιατί να πάω σε dual και να μην πάω για τα ίδια καλουδια που αναφέρεις σε hx; Θεωρείς ότι μια dual κάνει καλύτερο shot από μια hx; Και στις δύο περιπτώσεις ο ατμός άχρηστος θα μου είναι. Ποια η διαφορά;

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από johnsin » Παρ Φεβ 26, 2021 1:15 pm

Όλες οι μηχανές (καλής ποιότητας) βγαζουν καλό καφέ, μετά έχεις το κριτήριο πόσους καφέδες κάνω την μέρα η συνεχόμενους ,τι καφέ κάνω(εσπρέσο, καπουτσίνο)και ανάλογα αγοράζεις.
Αν κάνεις όλη μέρα 2 εσπρέσο δεν ηπαρχει λόγος να πας σε HX η dual boiler, εσύ κρίνεις τι μηχανή θες ανάλογα τις απαιτήσεις σου.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Φεβ 26, 2021 1:31 pm

Tην db την ανέφερα χαρακτηρίζοντάς την τραβηγμένη λύση γιατί έβαλες στο ερώτημά σου τη rotary, η οποία έχει τα πλεονεκτήματα που έγραψα πιο πάνω. Για κάποιον η σύνδεση στο δίκτυο που συνεπάγεται παιχνίδι με την πίεση κατά την εκχύλιση και κατ' επέκταση αλλαγές στη γεύση μπορεί να είναι σημαντική λεπτομέρεια, ενώ για κάποιον άλλο μπορεί να είναι η ήσυχη αντλία γιατί πχ το πρωί κοιμάται το μωρό και δεν θέλει φασαρία κλπ. Εγώ παραθέτω χαρακτηριστικά, αλλά εσύ επιλέγεις σύμφωνα με τις ανάγκες και τις προτεραιότητές σου.
Οι hx έχουν προσανατολισμό προς τους γαλακτερούς καφέδες με πιο πολύ και πιο ποιοτικό ατμό. Αν λοιπόν δεν σε ενδιαφέρει το γάλα, πηγαίνεις σε sb με μεγάλο boiler+Ε61 και είσαι μια χαρά.

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από georgevag » Παρ Φεβ 26, 2021 4:20 pm

Στις ΗΧ το PID ελέγχει τη θερμοκρασία του ατμού (.. τουλάχιστον αυτό γνωριζα έως τώρα). Ένας κοινός πρεσσοστατης ελέγχει την πίεση του ατμού. Ουσιαστικά το PID αντικαθιστά τον πρεσσοστατη για πιο γρήγορο άνοιξε/κλείσε της αντίστασης! Όπως είπα, αυτό γνωριζα έως τώρα. Δε ξέρω εάν στη ECM κατάφεραν και βάλανε PID για το νερό της εκχυλισης. Αλλά και πάλι, τεχνικά να το δεις, το θεωρώ πολύ δύσκολο να έγινε κάτι τέτοιο. Στις sb και db το νερό της εκχυλισης είναι μέσα σε boiler και μπορείς να του δώσεις τη θερμοκρασία που θες με PID, στις ΗΧ δεν μπορεί να συμβεί αυτό, τουλάχιστον όχι με τέτοια ακρίβεια. Φανταζομαι ότι το PID στην ΗΧ ECM ρυθμίζοντας τον ατμό με ακρίβεια θα ρυθμίζει αρκετά καλά και την αρχική θερμοκρασία του νερού εκχυλισης, αλλά όχι όπως σε μια sb/db. Τέρας θερμοκρασιακης σταθερότητας ειναι, δεν το συζητώ, αλλά άμα έχεις "κολλήσει" τόσο πολύ με την ΑΡΧΙΚΗ θερμοκρασία τότε απέφυγε την ΗΧ, μη σε πάρουμε στο λαιμό μας. :f010:

beto
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2016 11:45 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: lelit pl41em
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Compak k3,Eureka cro
Οι καφέδες μου:: ότι έχει οξύτητα. Q micro,Kudu, ,mokka..
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από beto » Παρ Φεβ 26, 2021 6:46 pm

johnsin έγραψε:
Παρ Φεβ 26, 2021 1:15 pm
Όλες οι μηχανές (καλής ποιότητας) βγαζουν καλό καφέ, μετά έχεις το κριτήριο πόσους καφέδες κάνω την μέρα η συνεχόμενους ,τι καφέ κάνω(εσπρέσο, καπουτσίνο)και ανάλογα αγοράζεις.
Αν κάνεις όλη μέρα 2 εσπρέσο δεν ηπαρχει λόγος να πας σε HX η dual boiler, εσύ κρίνεις τι μηχανή θες ανάλογα τις απαιτήσεις σου.
Ακριβώς δύο espresso την μέρα κάνω.. οπότε classica και πολύ μου είναι.

beto
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2016 11:45 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: lelit pl41em
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Compak k3,Eureka cro
Οι καφέδες μου:: ότι έχει οξύτητα. Q micro,Kudu, ,mokka..
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από beto » Παρ Φεβ 26, 2021 6:49 pm

Luckees έγραψε:
Παρ Φεβ 26, 2021 1:31 pm
Tην db την ανέφερα χαρακτηρίζοντάς την τραβηγμένη λύση γιατί έβαλες στο ερώτημά σου τη rotary, η οποία έχει τα πλεονεκτήματα που έγραψα πιο πάνω. Για κάποιον η σύνδεση στο δίκτυο που συνεπάγεται παιχνίδι με την πίεση κατά την εκχύλιση και κατ' επέκταση αλλαγές στη γεύση μπορεί να είναι σημαντική λεπτομέρεια, ενώ για κάποιον άλλο μπορεί να είναι η ήσυχη αντλία γιατί πχ το πρωί κοιμάται το μωρό και δεν θέλει φασαρία κλπ. Εγώ παραθέτω χαρακτηριστικά, αλλά εσύ επιλέγεις σύμφωνα με τις ανάγκες και τις προτεραιότητές σου.
Οι hx έχουν προσανατολισμό προς τους γαλακτερούς καφέδες με πιο πολύ και πιο ποιοτικό ατμό. Αν λοιπόν δεν σε ενδιαφέρει το γάλα, πηγαίνεις σε sb με μεγάλο boiler+Ε61 και είσαι μια χαρά.
Η αλήθεια είναι ότι την rotary θα την ήθελα αλλά εφόσον δεν υπάρχει σε single boiler (τουλάχιστον απ' όσο γνωρίζω) δεν θα ανέβω 800€ μόνο για αυτό. Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να βάλω rotary σε μεταγενέστερο στάδιο;

beto
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2016 11:45 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: lelit pl41em
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Compak k3,Eureka cro
Οι καφέδες μου:: ότι έχει οξύτητα. Q micro,Kudu, ,mokka..
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από beto » Παρ Φεβ 26, 2021 6:50 pm

georgevag έγραψε:
Παρ Φεβ 26, 2021 4:20 pm
Στις ΗΧ το PID ελέγχει τη θερμοκρασία του ατμού (.. τουλάχιστον αυτό γνωριζα έως τώρα). Ένας κοινός πρεσσοστατης ελέγχει την πίεση του ατμού. Ουσιαστικά το PID αντικαθιστά τον πρεσσοστατη για πιο γρήγορο άνοιξε/κλείσε της αντίστασης! Όπως είπα, αυτό γνωριζα έως τώρα. Δε ξέρω εάν στη ECM κατάφεραν και βάλανε PID για το νερό της εκχυλισης. Αλλά και πάλι, τεχνικά να το δεις, το θεωρώ πολύ δύσκολο να έγινε κάτι τέτοιο. Στις sb και db το νερό της εκχυλισης είναι μέσα σε boiler και μπορείς να του δώσεις τη θερμοκρασία που θες με PID, στις ΗΧ δεν μπορεί να συμβεί αυτό, τουλάχιστον όχι με τέτοια ακρίβεια. Φανταζομαι ότι το PID στην ΗΧ ECM ρυθμίζοντας τον ατμό με ακρίβεια θα ρυθμίζει αρκετά καλά και την αρχική θερμοκρασία του νερού εκχυλισης, αλλά όχι όπως σε μια sb/db. Τέρας θερμοκρασιακης σταθερότητας ειναι, δεν το συζητώ, αλλά άμα έχεις "κολλήσει" τόσο πολύ με την ΑΡΧΙΚΗ θερμοκρασία τότε απέφυγε την ΗΧ, μη σε πάρουμε στο λαιμό μας. :f010:
Θα παω πάσο για hx. Σκέψεις έκανα μόνο.. αυτο που χρειάζομαι είναι single boiler

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από georgevag » Παρ Φεβ 26, 2021 7:17 pm

Εχθρός του καλού υπάρχει πάντα το καλύτερο..... Κάνε μια αγορά με βάση τις τωρινές ανάγκες σου. Πρόσεχε γιατί το σπορ δεν έχει ταβάνι. Πάρε μία καλή single boiler εφόσον σε καλύπτει, μάθε την καλά και αργότερα επένδυσε σε καλό μύλο.... όσο βαστάει το πορτοφόλι σου! Όταν πλεον θα έχουν περάσει τα χρόνια και θα βγουν νέες τεχνολογίες ..το ξαναβλεπεις...

beto
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2016 11:45 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: lelit pl41em
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Compak k3,Eureka cro
Οι καφέδες μου:: ότι έχει οξύτητα. Q micro,Kudu, ,mokka..
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από beto » Παρ Φεβ 26, 2021 9:15 pm

Ναι φίλε Γιώργο αυτό θα κάνω. Κατέληξα σε ecm classica.

Απάντηση