Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από nkout » Τετ Φεβ 17, 2021 5:19 pm

beto έγραψε:
Τετ Φεβ 17, 2021 5:14 pm
Σαν να σε βλέπω για αναβάθμιση σιγά σιγά.. :D :D
Ο μονος τροπος αναβαθμισης αυτη τη στιγμη ειναι "ζητειται να μου χαρισουν....." :D

beto
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2016 11:45 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: lelit pl41em
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Compak k3,Eureka cro
Οι καφέδες μου:: ότι έχει οξύτητα. Q micro,Kudu, ,mokka..
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από beto » Τετ Φεβ 17, 2021 8:13 pm

Πλάκα κάνω. Έχεις κάνει ίσως το πιο vfm set σε μηχανή κ μύλο! Εύγε!

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από dasimo » Τετ Φεβ 17, 2021 9:04 pm

johnsin έγραψε:
Τετ Φεβ 17, 2021 8:17 am
Δυστυχώς πουθενά δεν υπάρχει διαθεσιμότητα της unica και ο αντιπρόσωπος στο Ρέθυμνο την δίνει 1150 ευρώ και την παραδίνει σε 10 μέρες. Αυτά μου είχε πει παλιότερα όταν είχα επικοινωνήσει μαζί του https://www.lemor.gr/index.php/el/produ ... ines/unica.
Στο Ιταλικό https://www.coffeeitalia.it/bezzera-bz10.html υπάρχει η BZ10 σε πολύ καλή τιμή.
Α ρε KIUDU σε τι προβλήματα μας έβαλες.....(παλιός μεταπωλητής με καλές τιμές).
Προσοχή, προσοχή η Bezzera ΒΖ-10 βγαίνει πιο οικονομικά σαν σετ με μύλο. αν δεν σας κάνει ο μύλος τον σκοτώνεται και μειώνεται την τιμή που πληρώαατε αν ψωνίσετε απο το συγκεκριμένο κατάστημα απο το οποίο και εγ ω την πήρα. Προσοχή νούμερο 2.....ρωτήστε τους πρίν τους πληρώετε και πρίν βάλετε την παραγγελία ΑΝ ΕΧΟΥΝ οτι έχετε επιλέξει. Εγω ´.αλλη μηχανή ήθελα αλλα ΕΥΤΥΧΩΣ βρέθηκα με την Bezzera!
Tην ΒΖ-10 την δουλεύω κάθε μέρα εδω και 3 μήνες για 6 εως 10 καφέδες την ημέρα.......Η μηχανή είναι ΤΑΝΚ....νομίζω οτι και βομβα να πέσει θα βγεί αλώβητη. Το πρωί ζεσταίνεται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σε 10 λεπτά, καμία Ε61 δεν μπορεί να φτιάξει καφέ σε 10 λεπτα. Κατα συνέπεια αν ΔΕΝ εχεται την πολυτέλεια της αναμονής η δεν θέλετε να ζεσταίνεται η μηχανή ενω κοιμάστε η δεν είστε εκεί (γιατι αν δεν έχετε πρόβλημα υπάρχουν λύσεις) η αγορά Bezzera με το Group της Elektra το Α3 είναι μονόδρομος. Επίσης να πώ οτι η μηχανή χρειάζεται μηδαμινό σέρβις πέρα απο backflushing με και χωρίς Cafizza που επιβάλλεται. Το φινίρισμα της μηχανής παραμένει καινούργιο με γρατζουνιές αναπόφευκτα μόνο στο dip tray. Εγω τις προσέθεσα ένα γυμνό, μια φλάντζα σιλικόνης και μόλις παρήγγειλα το IMS nano shower και αντίστοιχα καλαθάκια.
Καταπληκτική αγορἀ και τη συστήνω ανεπιφύλακτα . Τωρα έχω πεί και το ξαναλέω......η Rancilio Sylvia Pro στα 1068 ευρω απο το taf είναι μονόδρομος κατα την γνώμη μου αυτή τη περίοδο. Dual Boiler, διπλο PID σε boiler ατμού και νερού , αυτοματο οn/off με timer, pre infusion features, tamper μεταλλικό, κλπ,κλπ.......μην την κοιτάτε αν υπάρχει διαθέσιμη. Συμφωνώ όμως σε ενα πράγμα .....αλλιώς είναι να έχεις την inox Bezzera στον πάγκο σου και αλλιώς το ιndustrial appliance της Rancilio. Πραξτε οτι νομίζετε!

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από georgevag » Τετ Φεβ 17, 2021 11:12 pm

Έχω να σου προτείνω μία ιδέα και πιστεύω ότι θα σου αρέσει.. Οι ΗΧ μηχανές όπως γνωρίζεις είναι μια κατηγορία επάνω σε σχέση με τις single boiler γιατί προσφέρουν έξτρα καλουδια.. Εσύ όμως θέλεις και PID για να ρυθμίζεις την αρχική θερμοκρασία εκχυλισης! Μπορείς λοιπόν στο Ε61 group μιας ΗΧ να χρησιμοποιήσεις ένα ηλεκτρονικό θερμόμετρο και με flush μπορείς να φέρεις ό,τι θερμοκρασία νερού θες on the fly!
Ενδεικτικά : https://youtube.com/watch?v=ouEBmELvaPI&feature=share.
Επίσης, δες πού βρίσκεται η τρύπα της βίδας στο Ε61: https://youtube.com/watch?v=2jn28YTS3OQ&feature=share.

Κάτι παρόμοιο θα κάνω τους επόμενους μήνες στην Oscar μου, με τρύπα στο γκρουπ, τοποθέτηση Μ4 βίδας με ενσωματωμένο καλώδιο PT100 και ψηφιακό θερμόμετρο στο case της μηχανής. Ήδη έχω παραγγείλει ο,τι χρειάζεται και εννοείται πως όταν ολοκληρωθεί το mod θα σας το δείξω..

beto
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2016 11:45 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: lelit pl41em
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Compak k3,Eureka cro
Οι καφέδες μου:: ότι έχει οξύτητα. Q micro,Kudu, ,mokka..
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από beto » Πέμ Φεβ 18, 2021 3:59 pm

Φαίνεται πολύ καλό και κατεβαίνει μόνο ένα βαθμό η θερμοκρασία αλλά να πω την αλήθεια δεν θα το προτιμούσα στην περίπτωση μου. Πολύ καλές οι hx και πολύ σταθερές θερμοκρασιακά αλλά εφόσον δεν κάνω αφρογαλα δεν αξίζει για εμένα να δώσω παραπάνω χρήματα. Νομίζω με μια τύπου unica ή classica όπως πρότεινες θα είμαι καλυμμένος από άποψη θερμοκρασιακης σταθερότητας.
Πάντος φαίνεται πολύ καλή η πρόταση σου για τους λάτρεις των hx .. :oneup:

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από georgevag » Πέμ Φεβ 18, 2021 6:19 pm

Οκ εσύ ξέρεις καλύτερα τις ανάγκες σου! Μόλις βλέπω ότι το barista.gr έφερε ένα κομμάτι ECM.. Εάν έχεις πιστωτική μπορείς να αγοράσεις και με δόσεις από εκεί..

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από dasimo » Πέμ Φεβ 18, 2021 7:45 pm

Πάντως , οταν τρέχει η προσφορά για την Sylvia Pro απο το Taf, σκέψου το καλα πρίν παρεις αλλη μηχανή!

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από giorgos.b » Παρ Φεβ 19, 2021 4:55 pm

Rallakias έγραψε:
Τετ Φεβ 17, 2021 4:05 pm
Ποτέ δεν την έφερνε το KUDU - μην τρελένεστε.
Ειχε μια τιμή στο site του η οποία δεν ειχε διαθεσιμότητα ποτέ. Οταν τελικά αποφάσιζε κάποιος να την αγοράσει έπρεπε να την πληρώσει , να την παραγγείλει το kudu στο εργοστάσιο στην Ιταλία και ΑΝ υπηρχε εκει διαθεσιμότητα και ΟΤΑΝ ερχοταν η μηχανή. Δηλαδή μνημόσυνο με ξένα κόλυβα!

Και κάπως έτσι η Bezzera αποφάσισε να αλλάξει αντιπρόσωπο στην Ελλάδα , γιατι αντιπρόσωπος χωρίς στόκ στη ΜΙΑ μηχανή που αποφάσισε να φέρνει απο ολόκληρη τη γκάμα της Bezzera ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ! Καλύτερα μάλιστα αφού βγάζει κάποιος πολλά λεφτά απο τους καφέδες να αφήσει τις καφετιέρες να φάει ψωμάκι και κανενας άλλος που θέλει να το κυνηγήσει περισσότερο.
όχι ότι έχει πολύ σημασία πια (και σίγουρα δεν βοηθά το φίλο που ψάχνει μηχανή) , και χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ το kudu, αλλά επειδή κι εγώ την πήρα από κει, κάποια από τα παραπάνω δεν ισχύουν

1) Απ' όσο ξέρω η bezzera δεν άλλαξε αντιπρόσωπο, απλά απέκτησε αντιπρόσωπο- το kudu δεν ήταν ποτέ αντιπρόσωπος. Πήγα κι εγώ και παρέλαβα από κει, μου είπαν ότι είχαν διαλέξει αυτό το μοντέλο για κάποιους λόγους και το μεταπωλούσαν - δεν έφερναν κάτι άλλο.

2) Υπήρχε κάποιο min κομματιών στην παραγγελία που έκαναν - δεν θυμάμαι το ακριβές νούμερο μηχανών (4 ή 6 ή κάτι τέτοιο) , όταν έρχονταν την είχε - άλλωστε έγραφε και το ακριβές στοκ - φαντάζομαι όταν τελείωναν αργούσε το επόμενο batch

3) όπως και να το κάνουμε η τιμή ήταν με διαφορά η καλύτερη της Ευρώπης

4) επίσης με τις τιμές που φέρνει ο τωρινός αντιπρόσωπος, αμφιβάλω αν κανείς θα πάρει από Ελλάδα (βλέπω και κάτι τιμές σε άλλα μαγαζιά που είναι ακόμη πιο ακριβές - δεν ξέρω αν παίρνουν από τον αντιπρόσωπο)

dasimo έγραψε:
Πέμ Φεβ 18, 2021 7:45 pm
Πάντως , οταν τρέχει η προσφορά για την Sylvia Pro απο το Taf, σκέψου το καλα πρίν παρεις αλλη μηχανή!
ΗΧ να το καταλάβω, αλλά διπλό boiler για κάποιο που λέει ότι κάνει μόνο εσπρέσσο, τι νόημα έχει; Η double boiler δεν ειναι παρά 2 μηχανές σε ένα κουτί

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από dkstopo » Παρ Φεβ 19, 2021 5:33 pm

giorgos.b έγραψε:
Παρ Φεβ 19, 2021 4:55 pm
dasimo έγραψε:
Πέμ Φεβ 18, 2021 7:45 pm
Πάντως , οταν τρέχει η προσφορά για την Sylvia Pro απο το Taf, σκέψου το καλα πρίν παρεις αλλη μηχανή!
ΗΧ να το καταλάβω, αλλά διπλό boiler για κάποιο που λέει ότι κάνει μόνο εσπρέσσο, τι νόημα έχει; Η double boiler δεν ειναι παρά 2 μηχανές σε ένα κουτί
πάνε εδώ τότε για να τερματίσεις
https://www.quickmill.it/en/products/gr ... -mod-0960/
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

beto
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2016 11:45 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: lelit pl41em
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Compak k3,Eureka cro
Οι καφέδες μου:: ότι έχει οξύτητα. Q micro,Kudu, ,mokka..
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από beto » Παρ Φεβ 26, 2021 10:30 am

Καλημέρα σε όλους.
Επανέρχομαι στο post καθώς αποφάσισα να αυξήσω το budget και να πάω σε μια πιο "premium" ας πούμε επιλογή.
Λοιπόν όσο διαβάζω τόσο.. οι προβληματισμοί μου αυξάνονται ως προς τις hx μηχανές. Ενώ τις είχα αποκλείσει λόγω του ότι δεν θέλω να ασχοληθώ με ρύθμιση θερμοκρασίας πριν την εκχύλιση, ξαναμπήκαν στο προσκήνιο. Καταρχήν, θεωρούνται θερμοκρασιακά πιο σταθερές από μια single boiler με μεγάλο boiler όπως η ecm classica κατά την εκχύλιση? Δηλαδή αν πάμε σε μια hx με pid και λύσουμε το θέμα της ρύθμισης θερμοκρασίας πριν την εκχύλιση, θα έχουμε καλύτερο shot κατά την εκχύλιση στην hx; Αν ναι σκέφτομαι μήπως παρόλο που δεν πίνω καφέδες με αφρογαλα είναι καλύτερη επιλογή μια hx λόγω καλύτερου shot (αν ισχύει ότι είναι θερμοκρασιακά πιο σταθερές) και κάποιων χαρακτηριστικών που δεν προσφέρονται στις single boiler όπως rotary pump. Στην ουσία ρωτάω ότι αν υποθέσουμε ότι δεν θα πιω ποτέ καφέ με αφρογαλα θα πιω καλύτερο shot με την ECM Technica V Profi απ' ότι με την ecm classica διατηρώντας όλους τους υπόλοιπους παράγοντες ίδιους; Και αξίζει αυτή η διαφορά 800€; Θέλω να καταλήξω σε μια επιλογή όπου δεν θα ξαναασχοληθω με το κεφάλαιο της μηχανής.

Απάντηση