Καλαθάκια

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
tarantules

Re: Καλαθάκια

Δημοσίευση από tarantules » Πέμ Αύγ 09, 2012 5:40 pm

Ok σε ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Καλαθάκια

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Αύγ 09, 2012 8:25 pm

tarantules έγραψε:... ενώ στο νέο καλαθάκι που αγόρασα (non-pressurized) , η χωρητικότητά του είναι πιο μικρή (14gr) και βάζω τόσο ακριβώς δηλαδή 14gr.
...
Το καλαθάκι το μανίσιο της Gaggia χωράει άνετα πάνω από 18g. Άρα ή δεν έχεις αγοράσει το σωστό ή δεν ζυγίζεις σωστά ή κόβεις πάρα πολύ χοντρά τον καφέ.
Για τα καλαθάκια της Gaggia δες και εδώ:
viewtopic.php?f=2&t=977#p12301
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

nikp81

Re: Καλαθάκια

Δημοσίευση από nikp81 » Πέμ Αύγ 09, 2012 8:41 pm

Εγω εβαζα απροβλιματιστα εως και 20 γρ στο διπλο παντως ...Κατι λαθος υπολογιζεις φιλε μου ...

tarantules

Re: Καλαθάκια

Δημοσίευση από tarantules » Πέμ Αύγ 09, 2012 11:51 pm

Χρήστο ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Το καλαθάκι που αγόρασα είναι από αυτό το site : http://www.gaggia.uk.com/gaggiaspeciali ... 50_0c.html και συγκεκριμένα αυτό που έχει κωδικό 00395. Αναφέρει οτι είναι για 14gr καφέ και παίρνει και 2πλό ese pod γι αυτό και το προτίμησα σε σχέση με το δίπλα με κωδικό 00396 που είναι για 16gr καφέ αλλά δεν αναφέρει κάτι για pod.Ίσως να έκανα λάθος αγορά.
Όσον αφορά την εκχύλιση , τελικά δοκίμασα με 17gr αυτή τη φορά στο κανονικό non-pressurized καλαθάκι και όντως στα περίπου 22 δευτερόλεπτα μου βγήκαν 50ml καφέ.Άρα ίσως να έφτεγε η ποσότητα.

Άβαταρ μέλους
spirgeor
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Δευ Μάιος 14, 2012 4:12 pm
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: Ascaso Dream Up
2η Μηχανή:: Bialetti moka
Μύλος:: Ascaso I Mini
Οι καφέδες μου:: Mrs Rose
Τοποθεσία: Γαλάτσι

Re: Καλαθάκια

Δημοσίευση από spirgeor » Τετ Αύγ 22, 2012 2:13 am

coffee lover έγραψε:Βαγγελη τα 27gr δε μου φαινονται πολλα οποτε σε αυτο κανενα προβλημα .... αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω το διπλο της asacaso το οποιο παιρνει 20+ αναλογως το καφε αλλα θελω να δοκιμασω πανω απο αυτο και αν φαω τα μουτρα μου ενα καλαθακι στο ντουλαπι θα εχω παραπανω μικρο το κακο.....
Δημήτρη βρίσκω πολύ περίεργο το ότι το διπλό σου καλαθάκι χωρά 20gr. Εμένα μετά βίας και tamping αλά κομπρεσέρ τα 15γρ με πιο σύνηθες τα 14gr!!!
Να λες πάντα το σωστό και όχι το ευχάριστο...

benelligr

Re: Καλαθάκια

Δημοσίευση από benelligr » Δευ Οκτ 01, 2012 11:30 pm

Καλησπερα. Εχει υποψιν του κανενας αν υπαρχουν καλαθακια με 53 mm διαμετρο σε μαγαζι για να αγορασω ενα ?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Καλαθάκια

Δημοσίευση από Christos » Τρί Οκτ 02, 2012 9:52 am

Γιώργο καλύτερα θα ήταν να αναφέρεις για ποια μηχανή το θέλεις μήπως και βρούμε κάτι έτσι.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Giorgio

Re: Καλαθάκια

Δημοσίευση από Giorgio » Τετ Οκτ 03, 2012 1:39 pm

To βαθύ καλαθάκι που λέτε για Silvia αλλά που χωράει στο κανονικό pf είναι αυτό?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Καλαθάκια

Δημοσίευση από Christos » Τετ Οκτ 03, 2012 1:58 pm

Καλύτερα να επικοινωνήσεις μαζί τους για να είσαι 100% σίγουρος. Ρώτησε άμα είναι το βαθύ διπλό (18+ g) με κωδικό
40100090
viewtopic.php?f=2&t=887#p10363
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Giorgio

Re: Καλαθάκια

Δημοσίευση από Giorgio » Τετ Οκτ 03, 2012 1:59 pm

OK θα το κάνω. Thanks. :oneup:

Απάντηση