Μπρίκι espresso

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Marmos
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 21, 2021 2:35 pm

Μπρίκι espresso

Δημοσίευση από Marmos » Πέμ Ιαν 21, 2021 2:45 pm

Καλησπέρα!
Είμαι ολοκαίνουρια στον κόσμο του εσπρέσσο από όλες τις απόψεις καθώς μέχρι και πριν τέσσερα χρόνια νόμιζα ότι καφές σημαίνει να έχω λίγο καφέ μέσα στο ζαχαρογαλα μου. Ευτυχώς οι γευστικοί μ κάλυκες συμμορφώθηκαν και αποφάσισα να δοκιμάσω μόνη μ την παρασκευή καφέ. Σε αυτό το σημείο να πω ότι δυστυχώς τα οικονομικά μου δεν μ επιτρέπουν την αγορά μηχανής τύπου gaggia που πολύ θα ήθελα να γίνει μέλος της οικογένειας μου , και απο ο,τι έχω καταφέρει να διαβάσω δεν αξίζει η αγορά κάποιας κοινής θνητής με μπάτζετ γύρω στα εκατό ευρώ. Δεδομένου ότι η οικογένεια μου μετά την κηδεία μιας παλιάς izzy που ανάθεμα αν εφτιαχνε καφέ, αποφάσισε να πάρει καψουλομηχανη κι εγώ αποφάσισα να πάρω ένα μπρίκι. Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει κάποιο για γκαζακι καθώς και ένα κόψιμο καφέ με το οποίο θα μπορούσα να ξεκινήσω τις δοκιμές μου. Πολύ θα ήθελα να αγοράσω μύλο αλλά αυτή τη στιγμή μόνο το αδελφακι του με "η" μπορώ! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μπρίκι espresso

Δημοσίευση από Zen308 » Πέμ Ιαν 21, 2021 4:08 pm

Καλωσόρισες.
Για πολλά χρόνια πριν πάρω μηχανή έπινα καφέ σε μπρίκι bialetti.
Ακόμη και τώρα έχω σπίτι μου 3 μπρίκια, το μονό,τριπλό και εξαπλο και φτιάχνω κάνα ΣΚ.
Δεν ειναι εύκολο να βγάλεις σταθερά ωραίο καφέ, αλλά αν αποφασίσεις να ασχοληθείς σοβαρά θα πάρεις νόστιμο και αρωματικό καφέ.
Για μένα χρειάζεται ένας χειροκίνητο μύλος και φρέσκος κοκος οπωσδήποτε.. Το μπρικακι εννοείται bialetti.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Μπρίκι espresso

Δημοσίευση από nkout » Πέμ Ιαν 21, 2021 4:57 pm

Νομιζω το μυστικο με το μπρικι ειναι να αφησεις οσο το δυνατο λιγοτερο τον καφε μεσα να μην καει. Εγω βαζω το μπρικι με νερο μονο μεσα, χωρις το καλαθακι του καφε, στο ματι της κουζινας να ζεσταθει. Παραλληλα ετοιμαζω τον καφε τστο καλαθακι, το βαζω, βιδωνω (προσεχτικα γιατι καιει) κ αναβω τη φωτια στο φουλ. Οποτε σε μισο λεπτο εχω καφε μετα κ εχει εχει ελαχιστη πικρα συγκριτικα με το να εβαζα τον καφε εξ αρχης

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μπρίκι espresso

Δημοσίευση από Zen308 » Πέμ Ιαν 21, 2021 5:14 pm

Κι εγώ κάνω το ίδιο με τη διαφορά ότι ζεσταινω το νερό στο βραστήρα χωρίς φυσικα να το βράζω. Με λίγα λόγια αυτό που κάνει ο Hoffman στο ανάλογο βίντεο για moka pot.Σε σιγανή φωτιά για να μη γίνει γρήγορα η εκχύλιση.
Επίσης με το πού ολοκληρωθεί σχεδόν η εκχύλιση αμέσως τραβάω το μπρίκι από τη φωτιά και βρέχω το κάτω μέρος του για να σταματήσει εντελώς η εκχύλιση.
Το κλειδί κι εδώ όμως είναι φρέσκος κοκος και μύλος.

Marmos
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 21, 2021 2:35 pm

Re: Μπρίκι espresso

Δημοσίευση από Marmos » Πέμ Ιαν 21, 2021 5:50 pm

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα προμηθευτώ το μπρίκι και θα ξεκινήσω με φρεσκοκομμένο από καφεκοπτειο μέχρι να καταφερω να πάρω δικό μου! Είστε πολύ βοηθητικοί θα πίνω στην υγειά σας :)

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Μπρίκι espresso

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Ιαν 21, 2021 8:46 pm

Όπως εδώ ΑΛΛΑ μην πάρεις αλουμινένιο μπρίκι όπως αυτό που δείχνει.
Ο μύλος αυτός κάποτε είχε 35 ευρώ τώρα δεν ξέρω.

https://youtu.be/A5pPgIegHUo

Κυκλοφορούν inox σαν αυτό.

https://youtu.be/x9u1yjPjwFs

Marmos
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 21, 2021 2:35 pm

Re: Μπρίκι espresso

Δημοσίευση από Marmos » Πέμ Ιαν 21, 2021 9:23 pm

Φαντάζομαι πρπει να πάρω inox για να μην σκουριάζει ? Α ο χειροκίνητος μύλος είναι μια επιλογή που δεν είχα σκεφτεί! Ευχαριστώ πάρα πολύ :)

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μπρίκι espresso

Δημοσίευση από Zen308 » Παρ Ιαν 22, 2021 12:16 am

Marmos έγραψε:
Πέμ Ιαν 21, 2021 9:23 pm
Φαντάζομαι πρπει να πάρω inox για να μην σκουριάζει ?
Υπάρχουν stainless steel και αλουμινίου.
Έχοντας δοκιμάσει παλιότερα και τα δύο, προτιμώ τα αλουμινένια λόγω εμφάνισης,θερμοαγωγιμοτητας, και για μένα ίσως και κάπως καλύτερης γευσης.
Αλλά τα αλουμινίου απαιτούν περισσότερη φροντίδα, πλύσιμο μόνο με νερό & στέγνωμα σχολαστικό μετά τη χρηση και όχι απορυπαντικα ή πλυντήριο πιάτων.
Τα stainless τα κάνεις ο, τι θες....
Εννοείται να πάρεις έναν χειροκίνητο μυλο....

Marmos
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 21, 2021 2:35 pm

Re: Μπρίκι espresso

Δημοσίευση από Marmos » Παρ Ιαν 22, 2021 12:50 am

Ωραία άρα το αλουμινένιο υπερέχει ίσως σε ποιότητα αλλά θέλει περισσότερη προσοχή! Πραγματικά ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια !!

Lazarus
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ Απρ 26, 2020 8:29 am
Όνομα: ΛΑΖΑΡΟΣ
Μηχανή:: bialetti brikka
Μύλος:: Hario Ceramic Mini-S
Οι καφέδες μου:: EXELSIOR gold, EXELSIOR spirit of india
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Μπρίκι espresso

Δημοσίευση από Lazarus » Παρ Ιαν 22, 2021 12:24 pm

Δυο χρόνια τώρα φτιάχνω καφέ με το brikka της bialetti
https://www.skroutz.gr/s/7157134/Bialet ... 2cups.html
και μύλο τον hario slim pro
https://www.skroutz.gr/s/22841459/Hario ... CF%82.html
Το μπρίκι σε σχέση με το απλό 2cup moka είναι σαφώς καλύτερο και χωρίς αλχημείες. Απλά βάζεις κρυο νερό και φρεσκοαλεσμένο καφέ και βαζεις σε μετρια προς δυνατή φωτιά.
Τώρα αν δεν θές να δώσεις τα παραπάνω λεφτά, πάρε το 2πλό μοκα της bialetti και τον hario smart g (ίδιος μηχανισμός),
https://www.skroutz.gr/s/22842300/Hario ... CF%82.html
και όλα καλά.
Βέβαια μην δωσσεις πολλά λεφτά για premium light roast καφέδες γιατί απλά το μπρίκι δεν τα υποστιρίζει.
Δοκίμασε και την παρασκευή με v60.

Απάντηση