Μπρίκι espresso

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μπρίκι espresso

Δημοσίευση από Zen308 » Παρ Ιαν 22, 2021 4:04 pm

@Lazarus ωραίος :oneup:

Με φρέσκο καφέ, έναν χειροκίνητο hario κι ένα bialetti μπορείς να πιεις έναν πολύ γευστικό αλλά και δυνατό καφέ στο σπίτι με ελάχιστα χρήματα.
Για μένα χίλιες φορές καλύτερη λύση από τις καψουλες ή τις υπεραυτοματες μηχανες.

Jakis
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Δεκ 09, 2020 1:07 am

Re: Μπρίκι espresso

Δημοσίευση από Jakis » Παρ Ιαν 22, 2021 11:11 pm

Άλλος ένα υπερμαχος του τιμιου Bialetti σε συνδυασμό απαιραιτήτως όμως με μυλο και φρέσκο καφέ.

Ειμαι στην φάση της εκπαίδευσής μου στην αναγνώριση διαφορών ανάμεσα στους καφέδες και την επίτευξη επαναληψιμότητας εδώ και κατι λιγότερο από ένα χρόνο, πριν κανω τελικά το βήμα για σωστή μηχανή

Η αλήθεια είναι ομως ότι με ένα καλό φρεσκοκομμένο καφέ και τη σωστή μεθολογία παρασκευής, ο καφές ειναι αξιοπρεπέστατος και ο όγκος συντήρησης σε σχεση με τη μηχανή ειναι πολυ χαμηλότερος... Εχω βολευτεί :)

Και γω ακολουθώ τη μέθοδο του hoffman και το κόψιμο συνήθως ειναι στο άνω όριο που ο μύλος (Sette) ορίζει ως "Moka pot range"

Διαφορές άξιες λόγου ανάμεσα σε 3 Cup & 6 Cup μπρίκι δεν έχω προσέξει. Οι μεγάλες διαφορές κατ' εμέ ειναι το ποσο φρέσκος ειναι ο καφές, περισσότερο και απο τις διαφορές ανάμεσα σε ίδιας κατηγορίας roast...

jorge.bal
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Φεβ 22, 2021 5:58 pm

Re: Μπρίκι espresso

Δημοσίευση από jorge.bal » Δευ Φεβ 22, 2021 6:56 pm

Καλησπέρα, κάτοχος Graef CM702 και Bialetti brikka 2020. Θεωρώντας ότι η τεχνική εκχύλισης στο μπρίκι είναι σωστή, έχει νόημα να δοκιμάσω χαρμάνι τύπου Taf Pianeta Blue / Light Blue, ή να μείνω για στα εμπορικά blends Lavazza Roso / Oro, Buondi Premium κτλ;

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μπρίκι espresso

Δημοσίευση από Zen308 » Δευ Φεβ 22, 2021 9:25 pm

Από τη δίκη μου -πολυετή -εμπειρια με moka express και χειροκινητο μυλο,θεωρω οτι γευστικα δεν θα παρεις τιποτα το ιδιαιτερο αν χρησιμοποιησεις specialty/light roasted καφεδες.Δεν χανεις και τιποτα ομως να κανεις και μονος σου δοκιμες,μπορει να ανακαλυψεις καποιον καφε που να σου αρεσει.
Πολύ ωραίο ήταν στο μπρίκι το blend του Kudu,αλλα και παλι οχι κατι που να κανει τη διαφορα.
Με το bialetti θα εμένα σχεδόν αποκλειστικά σε illy & Lavazza.

jorge.bal
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Φεβ 22, 2021 5:58 pm

Re: Μπρίκι espresso

Δημοσίευση από jorge.bal » Δευ Φεβ 22, 2021 10:07 pm

Ευχαριστώ. Θα δοκιμάσω ίσως κάποιο καλύτερο blend καθαρά να μου φύγει η περιέργεια.

Έχεις να μου προτείνεις κάποιο χαρμάνι Illy ή Lavazza; Η χρήση blend με Robusta κάνει όντως διαφορά στην "κρέμα";

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μπρίκι espresso

Δημοσίευση από Zen308 » Δευ Φεβ 22, 2021 10:26 pm

jorge.bal έγραψε:
Δευ Φεβ 22, 2021 10:07 pm


Έχεις να μου προτείνεις κάποιο χαρμάνι Illy ή Lavazza; Η χρήση blend με Robusta κάνει όντως διαφορά στην "κρέμα";
Eμενα αυτός μου άρεσε αρκετά στο μπρίκι.

https://www.coffees.gr/espresso-lavazza ... ense-1000/

Ο Robusta κανει περισσοτερη κρεμα,αλλα στο μπρικι μη περιμενεις και πολλα πραγματα γιατι η πιεση ειναι πολυ χαμηλη.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Μπρίκι espresso

Δημοσίευση από PublicDomain » Δευ Φεβ 22, 2021 10:30 pm

ακριβώς η κρέμα δε λέει κάτι την κάνεις και με robusta....
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Μπρίκι espresso

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Φεβ 23, 2021 12:23 am

Με το τόσο καινούργιο μπρίκι καφέ δεν πίνεις όπως λέει και ο Coliandro !

https://youtu.be/iGIVmKaQius

jorge.bal
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Φεβ 22, 2021 5:58 pm

Re: Μπρίκι espresso

Δημοσίευση από jorge.bal » Τρί Φεβ 23, 2021 10:55 am

Zen308 έγραψε:
Δευ Φεβ 22, 2021 10:26 pm
jorge.bal έγραψε:
Δευ Φεβ 22, 2021 10:07 pm


Έχεις να μου προτείνεις κάποιο χαρμάνι Illy ή Lavazza; Η χρήση blend με Robusta κάνει όντως διαφορά στην "κρέμα";
Eμενα αυτός μου άρεσε αρκετά στο μπρίκι.

https://www.coffees.gr/espresso-lavazza ... ense-1000/

Ο Robusta κανει περισσοτερη κρεμα,αλλα στο μπρικι μη περιμενεις και πολλα πραγματα γιατι η πιεση ειναι πολυ χαμηλη.
Ευχαριστώ, θα τον δοκιμάσω!

jorge.bal
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Φεβ 22, 2021 5:58 pm

Re: Μπρίκι espresso

Δημοσίευση από jorge.bal » Τρί Φεβ 23, 2021 10:58 am

Zen308 έγραψε:
Δευ Φεβ 22, 2021 9:25 pm
Από τη δίκη μου -πολυετή -εμπειρια με moka express και χειροκινητο μυλο,θεωρω οτι γευστικα δεν θα παρεις τιποτα το ιδιαιτερο αν χρησιμοποιησεις specialty/light roasted καφεδες.Δεν χανεις και τιποτα ομως να κανεις και μονος σου δοκιμες,μπορει να ανακαλυψεις καποιον καφε που να σου αρεσει.
Πολύ ωραίο ήταν στο μπρίκι το blend του Kudu,αλλα και παλι οχι κατι που να κανει τη διαφορα.
Με το bialetti θα εμένα σχεδόν αποκλειστικά σε illy & Lavazza.
Άρα καταλαβαίνω ότι δύσκολα μπορείς να πετύχεις τις οξύτητες των μεσαίων / ελαφρών καβουρδισμένων κόκκων με το μπρίκι χωρίς μηχανή λόγω της χαμηλής πίεσης.

Θα κάνω δοκιμές.

Απάντηση