Kelmann CRM-3605

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
koliniol
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 21, 2020 12:13 pm

Kelmann CRM-3605

Δημοσίευση από koliniol » Πέμ Ιαν 21, 2021 2:30 pm

Καλησπέρα στην κοινότητα
Έχει κανείς άποψη για την παρακάτω μηχανή
https://e-coffeeshop.gr/%CE%BC%CE%B7%CF ... F%83%CE%BF
Ευχαριστώ
Μάνος

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Kelmann CRM-3605

Δημοσίευση από Zen308 » Παρ Ιαν 22, 2021 12:31 am

Είναι κινεζικές αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες.
Ψαξε στο νετ για Gemilai.

DimK
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 6:19 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: lelit pl042temp
2η Μηχανή:: gaggia pure
Μύλος:: DF64P
2ος Μύλος:: Lelit PL43
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt,New York,Moka efti,TAF
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Kelmann CRM-3605

Δημοσίευση από DimK » Παρ Ιαν 22, 2021 1:02 am

...αρκετα διαδεδομενη στην Iνδια και Kινα. Εχει εναλλάκτη thermoblock, τρίοδη (solenoid), μάλλον έχει και opv...αλλα όχι σιγουρα. Απο banggood και αποθηκη τσεχιας αρα χωρις τελωνιο ειχε 115€ black friday. Νομιζω τωρα εχει 140€ και και 2-3€ μεταφορικα. Νομιζω αντι για μηχανη τυπου delonghi dediga....ειναι σαφως καλυτερη επιλογη. Φυσικα εγγυηση και ανταλλακτικα....θα κανεις το Μαγκαϊβερ. Στο τσακ ειμουν να την παραγγειλω απο περιεργεια. Ενα παλιοτερο μοντελο της ιδιας εταιριας...gemilai....με ανοξειδωτο περιβλημα αντι πλαστικο κυκλοφορει ακομα στην ευρωπη με επωνυμια solis και τιμη...>>300€.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Kelmann CRM-3605

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Φεβ 07, 2021 1:40 pm

Ή "Τζεμιλέ" κυκλοφορεί και με άλλα όνομα όπως το παραπάνω .
Κινεζούρα και με ελάχιστες πληροφορίες τί έχει μέσα .
Δεν αναφέρει χωρητικότητα boiler οπότε πρέπει να έχει thermoblock .
Aντιγράφει σαφώς το αυστραλιανό design που τους το έδωσαν να το κατασκευάσουν και καλά να πάθουν οι Αυστραλοί .
Να δώσεις 300 για αυτήν ενώ παίρνεις Lelit είναι ανέκδοτο αλλά και 160 από Τσεχία αν έχει thermoblock είναι πεταμένα λεφτά ούτε mod δεν σηκώνει.

[260,93€ 17% OFF]Gemilai CRM3605 Coffee Maker Machine Stainless Steel Coffee Machine 15 Bars Semi-automatic Commercial Italian Coffee Maker Kitchen Appliances from Home Appliances on banggood
https://banggood.app.link/5qCyaLdhGdb


Τελικά βρήκα μία εικόνα από τον εσωτερικό της κόσμο:

https://pictr.com/image/5MvQS5

koliniol
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 21, 2020 12:13 pm

Re: Kelmann CRM-3605

Δημοσίευση από koliniol » Σάβ Φεβ 20, 2021 3:02 pm

Καλησπέρα
Μόλις την παρέλαβα σήμερα απο banggood 147 ευρώ μαζί με τα έξοδα αποστολής από τσεχία.
Η πρώτη εντύπωση είναι θετική. Αρκετό πλαστικό και πολύ ελαφριά. Έχει μόνο 1 διπλο Non pressurized portafilter 58mm (δεν θέλω κάτι άλλο).
Λόγω έλειψης μύλου έκοψα στο coffei island ethiopia σε 4 κοψίμιματα (1,2 - 1,4 - 1,6 & 1,8) για δοκιμές
Η πρώτη δοκιμή πήγε σχετικά κάλα. 17 γραμμαρια κομμένα στο 1,4. Το τρέξιμο ήταν καλό και η ποσότητα του καφέ αρκετά σωστή (θέλει μάλλον λιγο περισσότερο πάτημα).
Δυστυχώς δεν προσεξα το μανομετρο για να δω τι πίεση ανέβασε .
Ο καφές πάντως ήταν πολύ καλός (ωραίες οξύτητες και αρώματα με μέτριο σωμα και μέτρια κρέμα όπως τον περίμενα) .
1η εμπειρία θετική.
Επίσης να πω ότι εχει μόνο κινέζικο manual.
Αν βρει κανεις αγγλικό ας το στείλει

DimK
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 6:19 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: lelit pl042temp
2η Μηχανή:: gaggia pure
Μύλος:: DF64P
2ος Μύλος:: Lelit PL43
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt,New York,Moka efti,TAF
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Kelmann CRM-3605

Δημοσίευση από DimK » Σάβ Φεβ 20, 2021 9:30 pm

Με γειες!!! Πιστεύω να αποδειχθεί ότι δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από αρκετά πιο ακριβές μηχανές εκτός του περιβλήματος...που για τα χρήματά της....δεν ενοχλεί. Manual δεν είχα βρει...αλλά έχει παααρα πολλά βιντεάκια στο youtube για τη χρήση της, και με διαφορετικές επωνυμίες. Μέχρι και πως γινεται reset είχα βρει σε ένα, με συνδυασμό πατήματος κουμπιών σε περίπτωση που μουλαρώσει.
Άντε και με ένα μύλο...!! (δες το post για eureka chrono...καλη τιμή-ποιότητα, ή για έναν καινούριο που έφερε το kudu στα 250. )
Καλά καφεδάκια.....και αν θυμηθείς...κάνε κανένα review σε κανα δίμηνο....είναι μια αγορά που συνεχίζω να την έχω στο μυαλό μου για το γραφείο.

koliniol
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 21, 2020 12:13 pm

Re: Kelmann CRM-3605

Δημοσίευση από koliniol » Κυρ Φεβ 21, 2021 10:20 am

Ευχαριστώ θα ψαξω τα βίντεο.
Πάντω νομίζω ότι για τα λεφτά της (από banggood πάντοτε) είναι VFM
Σίγουρα ο μύλος είναι το επόμενο βήμα.
Προς το παρόν ψάχνω να βρω πως να απενεργοποιήσω το αυτόματο κλείσιμο της μηχανής μετά από μερικά λεπτά.
Δεν προλαβαίνει ούτε να ζεσταθεί καλά καλά και σβηνει αν δεν την πατήσω καθόλου να βγάλει νερό.
Εγω έχω μάθει να αφήνω την μηχανή σίγουρα 15 λεπτά πριν φτιάξω καφέ.
Επίσης παρακλολούθησα την πίεση . ανεβαίνει αρχικά γύρω στα 13-14 και σταδιακά πέφτει και παραμένει σταθερή μέχρι το τέλος στα 10.
Είναι αυτές οι επιθυμητές τιμες ;
Επίσης θέλω να ρωτήσω εάν ξέρετε αν μπορώ να αγοράσω άλλο Portafilter ποιο στιβαρό γιατι το δικό της είναι πολύ ελαφρύ. Είναι όλα ίδια ;

Απάντηση