Lelit Elizabeth vs Lelit Mara hx

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
manos0013
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 9:53 am
Όνομα: Manos
Μηχανή:: Lelit Elizabeth
Μύλος:: Baratza sette 270wi
Οι καφέδες μου:: Jacobs prof,hacienda blend,cup 10
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Lelit Elizabeth vs Lelit Mara hx

Δημοσίευση από manos0013 » Σάβ Ιαν 09, 2021 8:48 pm

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη !
Είμαι ανάμεσα στις δύο μηχανές που αναφέρει ο τίτλος.
Αυτή τη στιγμή είμαι κάτοχος μιας lelit pl41 plust pid και επειδή συνήθως πίνουμε 2 καπουτσινο μαζί με χαλάει που καθυστερεί. Δηλαδή κάνω το πρώτο εσπρέσο,πρέπει να περιμένω 2-3 λεπτά να ξανά ανέβει η θερμοκρασία,μετά τον δεύτερο εσπρέσο και μετά ανοίγω τον ατμό και περιμένω να πάει γύρω στους 140 και να ξεκινήσω την διαδικασία για το αφρογαλο.
Αυτή τη στιγμή γερνω πιο πολύ προς την Elisabeth γτ
μου φαίνεται ότι έχει καλύτερο ακροφυσιο για καπουτσινο, ζεσταίνεται πιο γρήγορα από την Μάρα και νομίζω πως είναι πιο εύκολη για ένα αρχάριο. Από την άλλη με την Μάρα ίσως μπορείς να πετύχεις καλύτερη εκχυλιση αλλά θέλει περίπου 25 λεπτά προθερμανση,έχει 3 στάνταρ θέσεις για θερμοκρασία (όχι ότι ψηνω στους 89 αλλά λέμε τώρα) και επίσης μου φαίνεται ότι έχει παραπάνω πατέντες -ηλεκτρονικά σε σχέση με την Elizabeth κάτι που με φοβίζει ως προς την αξιοπιστία.
Με 2-3 μέλη που συζητήσαμε και με διάφορα βίντεο που έχω δει στο YouTube αυτές είναι οι εντυπώσεις που έχω για τις 2 μηχανές χωρίς να σημαίνει ότι είναι και σωστές !
Θα ήθελα να ακούσω τις συμβουλές σας!
Ειδικά οποίος είναι κάτοχος των συγκεκριμενων μηχανών ας μας πει 🙂
Ευχαριστώ!

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Lelit Elizabeth vs Lelit Mara hx

Δημοσίευση από Jousis » Σάβ Ιαν 09, 2021 10:01 pm

manos0013 έγραψε:
Σάβ Ιαν 09, 2021 8:48 pm
μου φαίνεται ότι έχει παραπάνω πατέντες -ηλεκτρονικά σε σχέση με την Elizabeth κάτι που με φοβίζει ως προς την αξιοπιστία.
H MaraX έχει 1 PID loop με 2 σένσορες.
Η elisabeth μάλλον έχει 2 PID loops με 1 σενσορα ο καθε ένας + ένα logic που συνδυάζει και τα δύο για το preinfusion.
H οποία λειτουργία αυτή έχει ενδιαφέρον.
https://www.youtube.com/watch?v=Nx-wfG5lRgA
https://sway.office.com/S5J4d9Jp4Y9LdVFx


Καμμία απο τις δύο δεν έχει ηλεκτρονικά που ρισκάρουν την αξιοπιστία, μην σκας.
Παιδάκια σχεδιάζουν τέτοια ηλεκτρονικά και αν χαλάσει το PID τους απλά το αλλάζεις (1 συσκευή είναι) :)
Για το μηχανικό complexity των μηχανών, πάσο.

manos0013
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 9:53 am
Όνομα: Manos
Μηχανή:: Lelit Elizabeth
Μύλος:: Baratza sette 270wi
Οι καφέδες μου:: Jacobs prof,hacienda blend,cup 10
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Lelit Elizabeth vs Lelit Mara hx

Δημοσίευση από manos0013 » Κυρ Ιαν 10, 2021 12:26 am

Το preinfusion χρησιμεύει μόνο σε εκχυλισεις με light roast καφέδες? Η γενικά αν το χρησιμοποιήσουμε κάνουμε την εκχυλιση καλύτερη ανεξαρτήτου καφέ?

Joeynzxt93
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2020 9:55 pm

Re: Lelit Elizabeth vs Lelit Mara hx

Δημοσίευση από Joeynzxt93 » Κυρ Ιαν 10, 2021 5:27 pm

Φιλε μου αν μπορείς στείλε μου ένα μήνυμα μιας και είμαι σε παρόμοια θέση με εσένα και με ενδιαφέρει η λειτουργία της plust όπως ακριβώς το γράφεις..

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Elizabeth vs Lelit Mara hx

Δημοσίευση από Zen308 » Δευ Ιαν 11, 2021 11:47 am

Δεν έχω εμπειρία με τις συγκεκριμένες, προσωπικά όμως θα πήγαινα σε διπλό boiler άρα Elisabeth από τις επιλογές που έβαλες.
Απλά και τακτοποιημενα. Ένα boiler για τον εσπρέσο μου κι ένα για τον ατμό. Και με εύκολη συντήρηση, δυνατότητα απενεργοποιησης του μεγάλου boiler κλπ.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit Elizabeth vs Lelit Mara hx

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Ιαν 11, 2021 12:25 pm

manos0013 έγραψε:
Κυρ Ιαν 10, 2021 12:26 am
Το preinfusion χρησιμεύει μόνο σε εκχυλισεις με light roast καφέδες? Η γενικά αν το χρησιμοποιήσουμε κάνουμε την εκχυλιση καλύτερη ανεξαρτήτου καφέ?
Και σε medium κάνει διαφορά. Τα λίγα δευτερόλεπτα που διαβρέχεται ο καφές μπορούν να αλλάξουν την εκχύλιση.

Άβαταρ μέλους
edifis
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:52 pm
Όνομα: Κοσμάς
Μηχανή:: Lelit MaraX
2η Μηχανή:: Nespresso
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: σε αναζήτηση...

Re: Lelit Elizabeth vs Lelit Mara hx

Δημοσίευση από edifis » Δευ Ιαν 11, 2021 3:07 pm

Εγώ να σας πω την αλήθεια πήγα στη MaraX για το design. Όχι ότι δεν είναι καλή μηχανή, κάθε άλλο. Αλλά απέκλεισα την Elisabeth για την "οικιακή" ας το πω αισθητική της.

Και για να τα λέμε όλα η αρχική μου επιλογή ήταν η Rocket Appartamento. Έπεσα στην περίοδο όμως που είχε έλλειψη το εργοστάσιο (είχε σημειωθεί κάποια κλοπή από ό,τι έμαθα) και προχώρησα στην αγορά της Lelit για να μην κάθομαι και χαζεύω τον Niche Zero άπραγο στον πάγκο της κουζίνας.

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Lelit Elizabeth vs Lelit Mara hx

Δημοσίευση από Jousis » Δευ Ιαν 11, 2021 3:36 pm

Επίσης
marax , boiler απο ανοξείδωτο ατσάλι + μόνωση
elizabeth, boiler καφέ απο brass (περιέχει ; όχι; μόλυβδο )

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Elizabeth vs Lelit Mara hx

Δημοσίευση από Zen308 » Δευ Ιαν 11, 2021 4:30 pm

Jousis έγραψε:
Δευ Ιαν 11, 2021 3:36 pm

elizabeth, boiler καφέ απο brass (περιέχει ; όχι; μόλυβδο )
Δε νομίζω να υπάρχει λόγος ανησυχίας,οι περισσότεροι ευρωπαιοι κατασκευαστές συμμορφώνονται με την ευρωπαϊκή ντιρεκτίβα και χρησιμοποιούν lead free brass εδω και χρονια.Εδω εχει η δικη μου Silvia v6 που κοστιζει λιγοτερο απο τα μισα της Elizabeth.
Aπο την άλλη το ανοξείδωτο ατσάλι είναι το πιο καθαρό και ακόμη πιο ανθεκτικό στη διαβρωση,αλλα από θερμοαγωγιμοτητα έχει θέμα.

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Lelit Elizabeth vs Lelit Mara hx

Δημοσίευση από Jousis » Δευ Ιαν 11, 2021 8:30 pm

Zen308 έγραψε:
Δευ Ιαν 11, 2021 4:30 pm
Δε νομίζω να υπάρχει λόγος ανησυχίας,οι περισσότεροι ευρωπαιοι κατασκευαστές συμμορφώνονται με την ευρωπαϊκή ντιρεκτίβα και χρησιμοποιούν lead free brass εδω και χρονια.Εδω εχει η δικη μου Silvia v6 που κοστιζει λιγοτερο απο τα μισα της Elizabeth.
Aπο την άλλη το ανοξείδωτο ατσάλι είναι το πιο καθαρό και ακόμη πιο ανθεκτικό στη διαβρωση,αλλα από θερμοαγωγιμοτητα έχει θέμα.
Δεν θέλω να τρομάξω κάποιον, είμαι σίγουρος οτι η lelit είναι νόμιμη, δεν ρισκάρει να κάνει κάτι παράνομο.
Απλά το είπα σαν έξτρα παρατήρηση περισσότερο γιατί το brass σε boiler είναι λίγο...last year.
Στην elizabeth ίσως έχει lead free.

Όμως, η RoHS έχει exceptions ειδικά για brass alloys.
Με ένα πρόχειρο search βρίσκω το ποσοστό αλλά για να μην κάνω speculation μιας και άσχετος, δεν το γράφω εδώ.

Η lelit δεν μου είχε απαντήσει ξεκάθαρα (για την plust) αν χρησιμοποιεί lead-free brass (ecobrass ή όπως το λένε).
Απλά δεν ασχολήθηκα και πολύ γιατί η κόλληση της προτίμησής μου περιέχει πιο πολύ μόλυβδο απο όλο το brass που βγάζει η lelit σε 1 χρόνο (αν και την αποφεύγω). :D

Απάντηση