Μπέρδεμα με αναβάθμιση μηχανής

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Joeynzxt93
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2020 9:55 pm

Μπέρδεμα με αναβάθμιση μηχανής

Δημοσίευση από Joeynzxt93 » Σάβ Ιαν 09, 2021 5:26 pm

Καλησπέρα στην ομάδα. Ύστερα από ποολυ διάβασμα μέσα στο φόρουμ, ατελείωτα βίντεο και ψάξιμο νομίζω ότι είμαι περισσότερο μπερδεμένος από ποτέ.
Η χρήση που θα κάνω προορίζεται για 4 καφεδάκια την ημέρα και σε σπάνιες περιπτώσεις έως 7-8.σε τεραστιο ποσοστό τα καφεδάκια θα είναι Freddο espresso, δίπλα espresso και ίσως 1-2 καπουτσίνο την ημέρα τον χειμώνα.
Το χρηματικό καλά είναι να κρατηθεί κοντά στα 800-1000 αλλά αν είναι να αξίζει αισθητά μπορεί να γίνει υπέρβαση.
Η αρχική ιδεα ήταν αγορά μιας lelit pl41 pid και για μύλο τον fredd και πάλι της ίδιας εταιρίας.

Γρήγορα κατέληξα πως αξίζει η διαφορά τιμής για την pl41 plust pid με το έξτρα μανόμετρο. Με την επιλογή αυτή κερδίζω 50ml στο boiler αλλά και 58αρι portafilter. Αφού λοιπόν το ματζετ ανεβαίνει αποφάσισα να περάσω και σε μύλο στον eureka mignon specialita μιας και ο μύλος είναι που κάνει τον καφέ.

Ύστερα από πολυ ψάξιμο και διάβασμα δεν σας κρύβω ότι έχω αρχίσει να γλυκοκοιτάζω ιδιαίτερα και κάποια πολυ ακριβότερα και άλλης φιλοσοφίας μοντέλα όπως η lelit Marax με το e61.


Οι προβληματισμοί μου είναι:
1) Αξίζει ο συγκεκριμένος μύλος; Βλέπω διαφορά θέματα με single dosing και πατέντες που δεν θα ήθελα να μπλέξω.είναι ουσιαστική αναβάθμιση από αυτόν που είχα επιλέξει αρχικα;
2)Η lelit plust pid θα με καλύψει στο θέμα ατμού για την χρήση που θέλω; Περίπου ποσο χρόνο θέλει για να παράγει σωστό ατμό;μιας και άλλου διαβάζω 15sec άλλου 2 min.
3)αξίζει να δώσω σχεδόν τα δίπλα χρήματα εξαρχής για να περάσω σε ένα μοντέλο σαν την lelit Mara x?
Ποια τα υπέρ και ποια τα κατά μιας τέτοιας απόφασης;

Όλες οι προτάσεις εννοείται πως είναι δεκτές μιας και πραγματικά έχω μπερδευτεί πολυ.

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Μπέρδεμα με αναβάθμιση μηχανής

Δημοσίευση από giorgos.b » Σάβ Ιαν 09, 2021 7:35 pm

Λογικότατοι όλοι οι προβληματισμοί σου, άλλωστε αν μπλέξεις με το σπορ, πάντα θα θες κάτι καλύτερο, πάντα κάτι θα σου φταίει με αυτά που έχεις κλπ κλπ

Σχετικά με τα ερωτήματα περί μηχανής - δεν θα αναφερθώ σε συγκεκριμένα μοντέλα αλλά περισσότερο σε κάποια στάνταρ χαρακτηριστικά:

1) το E61 είναι ένα είδος group, υπάρχουν θερμοί υποστηρικτές και πολέμιοι του, δεν σημαίνει ότι σώνει και καλά κάνει καλύτερο καφέ. Είναι ένα παλιό και δοκιμασμένο γκρουπ, το οποίο εξομαλύνει τις όποιες θερμοκρασιακές διαφορές στο νερό που έρχεται από το μπόιλερ μέσω της συνεχούς ροής (ζεστού) νερού από μέσα του και της θερμότητας που κρατά το συμπαγές brass υλικό από το οποίο αποτελείται.

Να μη γελιόμαστε, να μην αγνοούμε το αισθητικό κομμάτι, αφού πολλοί πάνε προς τα εκεί (και) για το αισθητικό κομμάτι

2) το τι είδους boilers έχει μία μηχανή είναι κάτι άλλο: υπάρχουν οι single boiler, οι ΗΧ και οι double boiler

α) Single boiler: έχεις ένα boiler σε θερμοκρασία για brew και όταν θες κάνεις αφρόγαλα, αλλάζεις τη θερμοκρασία του νερού σε πολύ υψηλότερη, αδειάζεις λίγο και το boiler για να κάνει expand ο ατμός, βγάζεις λίγο ατμό μέχρι να γίνει όσο περισσότερο στεγνός γίνεται. Όταν τελειώσεις, κάνεις το ανάποδο. Αλλάξεις το mode (άρα κατεβάζεις θερμοκρασία, ξαναγεμίζεις το boilerμε κρύο νερό για να είναι έτοιμος για την επόμενη φορά).
Με λίγα λόγια, για καπουτσίνο, όχι ότι δεν κάνεις τη δουλειά σου, απλά πρέπει να σχεδιάζεις από πριν τι θες, κι έχει λίγη παραπάνω ταλαιπωρία αφού πρέπει να ακολουθήσεις συγκριμένη διαδικασία
Αν θες να κάνεις π.χ. 2 capuccino, κάνεις τα 2 εσπρέσο πρώτα, μετά πας σε ατμό και κάνεις το αφρόγαλα. Δεν μπορείς δηλαδή να τα κάνεις εύκολα εναλλάξ (καφέ-γάλα-καφέ-γάλα
Εννοείται ότι δεν μπορείς να κάνεις καφέ και ατμό την ίδια στιγμή - και ο ατμός ποτέ δεν θα είναι τόσο στεγνός όσο στις παρακάτω κατηγορίες

Αν έχεις E61 και single boiler, επειδή σε αυτές τις μηχανές το νερό στην αυξημένη θερμοκρασία (π.χ. από 93 σε 120) περνάει και από το group, ανεβαίνει πολύ η θερμοκρασία του E61 οπότε για να να ξαναπέσει η θερμοκρασία στο γκρουπ πρέπει να περιμένεις αρκετά (αν θες να ξανακάνεις καφέ μετά από καπουτσίνο)

β) Double boiler: εδώ, απλά έχεις 2 boilers, ο καθένας κάνει τη δουλειά του και είναι στη θερμοκρασία που απαιτείται, και τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά. Μπορείς να κλείσεις και το steam boiler όποτε θες, αν δεν σκοπεύεις να κάνεις αφρόγαλα τη δεδομένη στιγμή, και oυσιαστικά, στιγμιαία να τη μετατρέψεις σε "single boiler"
Προφανώς μπορείς να κάνεις καφέ και αφρόγαλα την ίδια στιγμή

γ) HX: Ένας υβριδικός σχεδιασμός που θέλει και την περισσότερη ανάλυση, αφού υπάρχει ένα μόνο boiler (ατμού) μέσα από τον οποίο περνά ένας σωλήνας (Heat Exchanger) με κρύο νερό από το δοχείο, το οποίο όταν περνά θερμαίνεται για να πάρει τη θερμοκρασία που απαιτείται για την παραγωγή καφέ. Εδώ ξεκινάνε και τα όποια θέματα, αφού ουσιαστικά η θερμοκρασία για τον καφέ προκύπτει έμμεσα από τη θερμοκρασία στον steam boiler. Αν θες να αλλάξεις τη θερμοκρασία του νερού εκχύλισης, το κάνεις μόνο αλλάζοντας τη θερμοκρασία του boiler ατμού. Κι εδώ λόγω σχεδίασης υπάρχουν διάφορα θετικά και αρνητικά.
(Η MaraX που ανέφερες έχει κάποιες καινοτομίες σε σχέση με τις κλασικές HX, μπορείς να διαβάσεις γι' αυτές αν ψάξεις λίγο, π.χ. έχει αισθητήρα θερμοκρασίας στο heat exhanger και ελέγχει τη θερμοκρασία του νερού εκχύλισης όταν επιστέφει από το E61 και πράττει ανάλογα - δηλαδή ανεβάζει ή κατεβάζει τη θερμοκρασία στον steam boiler αφού ως HX αυτό είναι το μόνο που μπορείς να κάνει τελικά)

Κι εδώ προφανώς μπορείς να κάνεις καφέ και αφρόγαλα την ίδια στιγμή

Οι αποφάσεις δικές σου ανάλογα με τα βαλάντια που διαθέτεις και το πόσο σε ενδιαφέρει το σπορ...

(προφανώς πάρα πολύ σημαντικό και το θέμα του μύλου στο οποίο δεν αναφέρθηκα καθόλου)

Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: Μπέρδεμα με αναβάθμιση μηχανής

Δημοσίευση από Earendil » Σάβ Ιαν 09, 2021 7:57 pm

@giorgos.b φανταστική ανάλυση. Κρατάω σημειώσεις.

Να προσθέσω 2 πράγματα για τον Specialita:
Για το σημείο που σε προβληματίζει. Τον έχω περίπου 1 μήνα και παρατηρώ κατακράτηση κάτω του 1γρ. Και με βάση αυτό δηλώνω ικανοποιημένος. Άλλοι συμφορουμίτες έχουν παρατηρήσει λίγο παραπάνω ωστόσο. Αν είσαι ΟΚ με αυτό, ο μύλος είναι super κατά τα λοιπά και VFM. Στην ίδια κατηγορία μπορείς να δεις τον Sette.

Προφανώς η απόλυτη επιλογή για single dosing είναι ο Niche Zero, όμως είναι αρκετά πιο ακριβός και πλέον με το Brexit φαίνεται πως θα αγγίξει τα 800€ (με δασμούς και ΦΠΑ). Το αν αξίζει να ανέβεις εκεί είναι δική σου απόφαση.

Joeynzxt93
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2020 9:55 pm

Re: Μπέρδεμα με αναβάθμιση μηχανής

Δημοσίευση από Joeynzxt93 » Σάβ Ιαν 09, 2021 8:35 pm

@giorgos.b άψογη η ανάλυση σου και σε ευχαριστώ πολυ!
Για τις single boiler και συγκεκριμένα για αυτή που ενδιαφέρομαι περισσότερο με προβληματίζει η απόδοση της σε ατμό και ο χρόνος που χρειάζεται για να τον παρασκευάσει. Το να βγάζω 2-3 δώσεις καφέ μαζί και μετά το γάλα είναι κάτι που όπως και να έχει θα έκανα!
Η mara x μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον έχοντας οντως ψάξει την θερμοκρασία της μιας και φαίνεται με αυτόν τον τρόπο να έχει αρκετό έλεγχο στη θερμοκρασία πραγματικά πάνω στο γκρουπ. Το θέμα της εμφάνισης δυστυχώς ή ευτυχώς είναι μεγάλο και ισχύει. Ειδικά με λεπτομέρειες από ξύλο μου φαίνονται ιδιαίτερα ελκυστικές. Βέβαια ξεφεύγει πολυ η τιμή και αναρωτιέμαι αν αξίζει για την περίπτωση και την χρήση μου να φτάσω τόσο ψηλά..

@earendil
Για τέτοια επίπεδα κατακράτησης δεν θα είχα απολύτως κανένα θέμα. Απλώς προβληματίζομαι γιατί διαβάζω για popcorning, ανομοιόμορφο κόψιμο στο τέλος κλπ κλπ.
Για niche zero δεν το σκέφτομαι μιας και η τιμή ξεφεύγει αρκετά.
Όσο για τον sette τον είχα στο νου μου αλλά διαβάζω διαφορά περί αξιοπιστίας κλπ.( βέβαια με τόσο μικρή χρήση που θα του κάνω ποσα προβλήματα να βγάλει) Επισης κατασκευαστικά με γεμίζει περισσότερο ο eureka .
Το θέμα βέβαια είναι ποιος μπορεί να δώσει καλύτερα αποτελέσματα..
Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Μπέρδεμα με αναβάθμιση μηχανής

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Ιαν 10, 2021 8:53 am

H plusT για δύο καφέδες με γάλα την ημέρα είναι ΟΚ .
Αν θέλεις καλύτερο αποτέλεσμα κοιτάς για καλύτερο μύλο αν δώσεις διπλά και τριπλά για καφετιέρα μην περιμένεις καλύτερο καφέ με αυτό το μύλο μόνο κέρδος στη εμφάνιση θα έχεις.
Αν θέλεις να δώσεις παραπάνω λεφτά και να πιάσουν τόπο ρίξε τα σε μύλο.

Joeynzxt93
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2020 9:55 pm

Re: Μπέρδεμα με αναβάθμιση μηχανής

Δημοσίευση από Joeynzxt93 » Κυρ Ιαν 10, 2021 11:34 am

Ευχαριστώ για την απάντηση. Για μύλο τι θα πρότεινες;
Ο αρχικός που σκεφτόμουν ο Fred της lelit δεν με καλύπτει καθόλου; Από την άλλη ο eureka specialita αξίζει σαν επένδυση ή να κινηθώ άλλου;

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Μπέρδεμα με αναβάθμιση μηχανής

Δημοσίευση από johnsin » Κυρ Ιαν 10, 2021 12:25 pm

EureKa είναι πολύ καλύτερος δεν το συζητάμε.

Joeynzxt93
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2020 9:55 pm

Re: Μπέρδεμα με αναβάθμιση μηχανής

Δημοσίευση από Joeynzxt93 » Κυρ Ιαν 10, 2021 12:58 pm

Εναλλακτικά έχουμε κάτι άλλο με τα θετικά και τα αρνητικά του σε ίδιο εύρος τιμής;

Απάντηση