Αγορά distributor 57 mm

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Αγορά distributor 57 mm

Δημοσίευση από BasilTh » Κυρ Ιαν 03, 2021 3:03 pm

Ιωάννη Καλή χρονιά.

Γενικά, όπου μπορώ να ξεφορτωθώ κάποια από τις πολλές παραμέτρους στην παρασκευή του καφέ, το κάνω με μεγάλη ανακούφιση. Ρύθμισα μια φορά το tamper ρυθμιζόμενου βάθους και ασχολούμαι μόνο με τα γραμμάρια καφέ που χρειάζονται για να γεμίσει το καλαθάκι.

master1992g
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2020 5:38 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Αγορά distributor 57 mm

Δημοσίευση από master1992g » Κυρ Ιαν 03, 2021 7:58 pm

Τα συγκεκριμένα βγαίνουν και 2σε1, παρήγγειλα το παρακάτω το οποιο είναι και leveler και tamper.
https://www.amazon.co.uk/Moligh-doll-Di ... B08R5W14WG

tziminhio
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 02, 2013 3:54 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Lelit PL41 Tem
Μύλος:: Eureka Mignon Inst.
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά distributor 57 mm

Δημοσίευση από tziminhio » Τετ Ιαν 06, 2021 8:55 pm

master1992g έγραψε:
Κυρ Ιαν 03, 2021 7:58 pm
Τα συγκεκριμένα βγαίνουν και 2σε1, παρήγγειλα το παρακάτω το οποιο είναι και leveler και tamper.
https://www.amazon.co.uk/Moligh-doll-Di ... B08R5W14WG
Αυτο ειναι 53mm

master1992g
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2020 5:38 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Αγορά distributor 57 mm

Δημοσίευση από master1992g » Τετ Ιαν 06, 2021 9:16 pm

tziminhio έγραψε:
Τετ Ιαν 06, 2021 8:55 pm
master1992g έγραψε:
Κυρ Ιαν 03, 2021 7:58 pm
Τα συγκεκριμένα βγαίνουν και 2σε1, παρήγγειλα το παρακάτω το οποιο είναι και leveler και tamper.
https://www.amazon.co.uk/Moligh-doll-Di ... B08R5W14WG
Αυτο ειναι 53mm
Για παράδειγμα το εδωσα, σε 57mm δεν υπάρχει κατι ανάλογο... το εχω βρει σε 51mm-53mm-54mm-58mm, λογικά θα βγάλουν και σε 57mm αφού είναι πάρα πολύ βολικό. Έχω πάρει το 58mm και δεν το αλλαζω με τιποτα.

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Αγορά distributor 57 mm

Δημοσίευση από Jousis » Πέμ Ιαν 07, 2021 11:26 pm

BasilTh έγραψε:
Κυρ Ιαν 03, 2021 3:03 pm
Γενικά, όπου μπορώ να ξεφορτωθώ κάποια από τις πολλές παραμέτρους στην παρασκευή του καφέ, το κάνω με μεγάλη ανακούφιση. Ρύθμισα μια φορά το tamper ρυθμιζόμενου βάθους και ασχολούμαι μόνο με τα γραμμάρια καφέ που χρειάζονται για να γεμίσει το καλαθάκι.
Έτσι όμως έχεις σαν παράμετρο της συνταγής του καφέ την "απόσταση απο το χείλος του filter".
Είναι λίγο παράλογο γιατί δεν παίζει κανένα ρόλο αυτή η παράμετρος.

Αντίθετα παραβιάζεις την "τυπική" συμβουλή "σταθερή δύναμη tamping" γιατί είναι σχεδόν αδύνατο να υπολογίσεις την δύναμη που ασκεί το έμβολο απο τον ένα καφέ στον άλλον. Ακόμα κι αν οι δύο συμπιεστούν στο ίδιο σημείο, ο ένας μπορεί να έχει ακόμα κι άλλο ενώ ο άλλος μπορεί να έχει συμπιεστεί με μεγάλη δύναμη.
Εκτός κι αν μου ξέφυγε κάτι.
Ωραίο είναι πάντως αυτό το τάμπερ, το χρησιμοποιώ κι εγώ για τους "σταθερούς" μου καφέδες (αν και τον 1ο της ημέρας το κάνω με το κλασσικό και τσεκάρω).

Δεν λέω οτι κάνεις το προπατορικό αμάρτωμα, απλά μια παρατήρηση κάνω :)

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Αγορά distributor 57 mm

Δημοσίευση από BasilTh » Παρ Ιαν 08, 2021 5:03 pm

Στην παρασκευή espresso, εκτός από την < τυπική συμβουλή > για σταθερή δύναμη tamping, υπάρχει και η < τυπική συμβουλή > για απόσταση 1mm του puck από την shower screen.

Αυτές οι δυο οδηγίες, μόνο από τύχη μπορούν να συν πέσουν.

Πρέπει λοιπόν να επιλέξουμε.

Προτιμώ την δεύτερη, γιατί περιορίζει το puck μέσα σε ένα στενό καλούπι και ή όποια διάβρωση από την τεράστια πίεση των 9bar είναι σχετικά ελεγχόμενη. Κατά την προεκχύλιση-διαβροχή το puck φουσκώνει ελάχιστα ( όσο του επιτρέπει η απόσταση του 1mm ) και όταν έρχονται τα 9bar κινδυνεύει λιγότερο από channeling.
Αντίστοιχα εφαρμόζοντας τη οδηγία για σταθερή πίεση tamping ( 15 kg ; ) δεν ξέρουμε αν το puck όταν κουμπώνουμε το pf ακουμπά στην shower screen ή αν έχει 3 ή 5 ή 7mm απόσταση. Αυτή η απόσταση, επιτρέπει στο puck να φουσκώσει, υπονομεύοντας την συνοχή του.

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Αγορά distributor 57 mm

Δημοσίευση από Jousis » Παρ Ιαν 08, 2021 6:47 pm

Έαν ισχύει οτι επηρεάζεται ο καφές εάν η απόσταση δεν είναι ακριβώς 2mm, με αυτό που κάνεις απλά ξεγελάς και αυτήν την παράμετρο όμως.
Η διατήρηση της απόστασης έχει νόημα αυξομειώνοντας την δόση, όχι την πίεση του tamping.

Για τα (ακριβώς) 2mm, πιο πρόσφατα είχα διαβάσει αυτό:
Espresso Headspace

Αναφέρει τα περισσότερα γύρω απο την θεωρία των (ακριβώς) 2mm.

Για να μην χαλάσω άλλο το θέμα, αν μετά απο το παραπάνω θες να το συνεχίσουμε, άνοιξε ένα θέμα να επέμβουν και πιο γνώστες απο εμένα.

Απάντηση