Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Salvatorium
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Μαρ 08, 2021 1:03 am
Όνομα: Σωτήρης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: EurekaMignon Manuale
Οι καφέδες μου:: Στο ψάξιμο ακόμα!
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από Salvatorium » Σάβ Απρ 17, 2021 8:51 am

Αν θες στείλε μου ένα mail στο sotirisdelakas@gmail.com γιατί δε μπορώ να στείλω pm ακόμη. Θα το έβαζα κι εδώ αλλά δεν ξέρω μήπως θεωρείται διαφήμιση και δεν επιτρέπεται. Οι Ιταλοί λένε ότι ισχύει μόνο για 1 μέρα αλλά σιγά...

Όσο αφορά στη μικρομετρικη διαβάθμιση είναι ακριβώς η ίδια , επιβεβαιωμένο από Eureka. Οπότε , αν είναι και τα μαχαίρια ίδια...

Σου παραθέτω από τα mail σε συνέχεια της συνομιλίας για το θέμα Manuale-Crono-Filtro

Hi Sotiris,



More than welcome. I confirm the design is different amon these grinders. For example, Manuale has been conceived just for espresso coffee.



Then, the stepless adjustment is the same for all.



At your disposal,

Edoardo



Edoardo Zipoli

Eureka – Sales Manager

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από DgSensei » Σάβ Απρ 17, 2021 10:20 am

spoke79 έγραψε:
Σάβ Απρ 17, 2021 1:56 am
Salvatorium έγραψε:
Παρ Απρ 16, 2021 9:00 am
gaper έγραψε:
Πέμ Απρ 15, 2021 6:22 pm
Καλησπέρα σας. Μόλις παρέλαβα την filtro. Η διαφορά με την crono είναι το χρονόμετρο και ότι για να λειτουργήσει πρέπει να πατάς ένα μπουτόν δίπλα από τον κεντρικό διακόπτη. Από ότι φαίνεται όλες οι Eureka mignon είναι ίδιες, όσο αφορά την άλεση του καφέ. Μέχρι άλεση ελληνικού καφέ μπορεί να κάνει. Οπότε μην ξοδεύετε παραπάνω ευρώ για άλλο μοντέλο αλλά κρατήστε τα για να πάρετε ένα mod για το hopper για να βγάζετε όσο μπορείτε τον καφέ που μένει μέσα.
Μεγιές! Για την ιστορία...έστειλα mail και στους Ιταλούς και στη Eureka για να έχω μια όσο γίνεται πιο καθαρή απάντηση αν ο Filtro και ο Manuale είναι ουσιαστικά ο ίδιος μύλος.
Πάντως, με κουπόνι Specialita που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στη Filtro (παρά την υπάρχουσα έκπτωση) φτάνει κάτω από 190€ με μεταφορικά. Όποιος θέλει του στέλνω, τους ζήτησα για να το τσεκάρω.
Καλησπέρα.ενδιαφερομαι για τον filtro. αν θες στειλε μου μιας που δεν μπορώ να στείλω π.μ
Διάβασα ολο το νημα και οτι μπορει να κοψει εως και για ελληνικο.Η διαβάθμησή του ομως ειναι αρκετα μικρομετρικη?ειδα ενα βιντεο στο τουμπ του wholelattelove και ελεγε οτι μπορεί να κοψει για εσπρεσο αλλα θα σε δυσκολεψει και καλα..
Παιδιά, πρέπει κάπως να παίξει κι ένα μάρκετινγκ... η eureka έχει αποφασίσει να πλασάρει έναν "διαφορετικό" μύλο για κάθε μέθοδο παρασκευής και ο τρόπος να το κάνει είναι με διαφορετικά ψιψιψονια γύρω γύρω. Η μικρομετρικη-stepless ρύθμιση είναι απόλυτα κατάλληλη για εσπρεσο και δεν έχει καμια απολυτως διαφορα αναμεσα στα διαφορα μοντελα. Τα μαχαίρια σε όλους τους μύλους που φερουν τα 50αρια είναι τα ίδια και η απόδειξη είναι ότι σαν ανταλλακτικό υπάρχει ενας και μονο κωδικος κι οχι διαφορετικο 50αρι μαχαιρι για τον crono ,διαφορετικο για τον filtro, διαφορετικο για τον manuale.
Τώρα οποιος δεν θελει να πιστεψει τα τοσα ατομα απο αυτο το φορουμ αλλα και τα ατομα απο γνωστα φορουμ του εξωτερικου που αγορασαν τον crono και ειναι 100% ευχαριστημενοι, μπορουν να βαλουν το χερι 2-3 κατοσταρικα πιο βαθια στην τσεπη και να παρουν αλλο μυλο.

panais7
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Απρ 17, 2021 11:50 am
Όνομα: Panagiotis
Μηχανή:: Delonghi Dedica 685
Μύλος:: Eureka Mignon Crono
2ος Μύλος:: Hario Ceramic

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από panais7 » Σάβ Απρ 17, 2021 12:07 pm

Καλησπέρα,
Προσπαθώ να παραγγείλω τον crono από Ιταλία αλλά δε με αφήνει. Λέει ότι πρέπει να επιλέξεις χρώμα / voltage, αλλά δε σου δίνει τη δυνατότητα.
Ξέρει κάποιος από που αλλού μπορούμε να την αγοράσουμε?
Ευχαριστώ

gaper
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2019 10:06 am
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Lelit PL041em
Μύλος:: Eureka Filtro
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από gaper » Σάβ Απρ 17, 2021 12:54 pm

O crono μας τελείωσε, μόνο ο filtro έχει μείνει.
Όσο για τον φίλο που θέλει να τον αγοράσει η σελίδα είναι: https://www.espressocoffeeshop.com/

Salvatorium
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Μαρ 08, 2021 1:03 am
Όνομα: Σωτήρης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: EurekaMignon Manuale
Οι καφέδες μου:: Στο ψάξιμο ακόμα!
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από Salvatorium » Σάβ Απρ 17, 2021 1:00 pm

Λοιπόν, το γράφω εδώ για όποιον ενδιαφέρεται για Filtro από το link του φίλου από πάνω.

Κουπόνι 3332 για έκπτωση 14.60 (προ Φ.Π.Α.)

Αν λήξει, ζητήστε τους κουπόνι για Specialita μέσα από τη φόρμα τους και χρησιμοποιήστε το στο Filtro. Νομίζω έρχεται στα 187.15€ με μεταφορικά...
IMG_20210417_130155.jpg

spoke79
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 07, 2021 5:13 pm
Όνομα: konstantinos
Μηχανή:: Lelit Anna
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από spoke79 » Σάβ Απρ 17, 2021 2:03 pm

Tην έβαλα την παραγγελία.για να δούμε :clap: 187 τελική.
ευχαριστώ για τα infos.

spoke79
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 07, 2021 5:13 pm
Όνομα: konstantinos
Μηχανή:: Lelit Anna
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από spoke79 » Σάβ Απρ 17, 2021 11:46 pm

Ημουν ετοιμος να πάρω τον Lelit fred και φρενάρισα τελευταία στιγμή διότι διαβασα οτι υστερει λίγο σε μοτερακι και οτι με κάποια χαρμανια πιο light roast κολλάει λίγο..Οι μινιον απ οσο καταλαβαίνω απο τα specs δεν εχουν τέτοιο θέμα ετσι ?

gaper
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2019 10:06 am
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Lelit PL041em
Μύλος:: Eureka Filtro
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από gaper » Κυρ Απρ 18, 2021 10:14 am

spoke79 έγραψε:
Σάβ Απρ 17, 2021 2:03 pm
Tην έβαλα την παραγγελία.για να δούμε :clap: 187 τελική.
ευχαριστώ για τα infos.
Σε εμένα έκανε 6 μέρες να 'ρθει. Με το καλό!

Salvatorium
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Μαρ 08, 2021 1:03 am
Όνομα: Σωτήρης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: EurekaMignon Manuale
Οι καφέδες μου:: Στο ψάξιμο ακόμα!
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από Salvatorium » Κυρ Απρ 18, 2021 12:29 pm

spoke79 έγραψε:
Σάβ Απρ 17, 2021 2:03 pm
Tην έβαλα την παραγγελία.για να δούμε :clap: 187 τελική.
ευχαριστώ για τα infos.
Άντε με το καλό!
6 μέρες και για μένα έκανε να έρθει

anez
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Αύγ 22, 2017 12:23 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: DelonghiDedica EC685
Μύλος:: GRAEF 702
Οι καφέδες μου:: ΣΤΟ ΨΑΞΙΜΟ

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από anez » Πέμ Απρ 22, 2021 9:02 pm

Καλησπέρα στην παρέα......Ενώ παρακολουθώ το forum καιρό, πρώτη φορά γράφω. Με την επιείκειά σας ως νέος στον καφέ και ειδικά στον εσπρέσσο να ρωτήσω για τoν Crono που με ενδιαφέρει γιατί να πάρω αυτόν και όχι τον Filtro, που από ότι κατάλαβα από τα σχόλιά σας κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά; Η διαφορά τους είναι μόνο στο χρονόμετρο? Αν μπορούν οι κάτοχοι να μου ξεθολώσουν το τοπίο...ευχαριστώ.

ΥΓ έχω τον Graef 702 (τον Οκτώβρη τον πήρα) και κατάφερα και τον έβγαλα off, αφού ήθελα να τον καθαρίσω και πιο μέσα. Παρότι μου τον φτιάξανε, δεν μπορώ να κόψω παρα μόνο στο πιο χοντρό κόψιμο (έχω παίξει με ροδέλες κτλ ... ). Κάπως έτσι οδηγήθηκα εδώ....

Απάντηση