Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από DgSensei » Πέμ Απρ 29, 2021 12:09 am

g.tassop έγραψε:
Τετ Απρ 28, 2021 7:25 am
Παρελαβα κ εγω το μυλαρακι μου....τον crono , να σας ρωτησω, περιπου σε τι ρύθμιση κόβεται τον εσπρέσσο.... ?γιατί μόλις δοκίμασα κ πεταξα κανα 100 γρ χωρις να βγαλω ακρη...όπου κ να εκοβα ήταν χοντρό κ επειδη ειναι κ αεροπλανο σταματουσα κ ρυθμιζα κ νομιζω ειναι λαθος,
ας με διαφωτισει κάποιος για την σωστη διαδικασια ...(δεν εχω παρει κ εναν φθηνο καφε να δοκιμάσω κ λυπάμαι να πεταξω αυτον που πίνω καθημερινα .. )
Ευχαριστώ
Εγώ κόβω 0.4-0.6 τους καφέδες από mokka αλλά δε ξέρω αν έχουν όλοι το ίδιο μέτρημα ακριβώς.

AthanX
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2021 12:39 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
2η Μηχανή:: Not Yet
Μύλος:: Eureka Mignon Crono
Οι καφέδες μου:: Espresso - Freddo Espresso

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από AthanX » Τετ Μάιος 19, 2021 8:11 pm

Καλησπέρα παιδες.

Νέο θέμα με αφορμή την Crono μας..

viewtopic.php?f=6&t=7586


:a016:

spoke79
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 07, 2021 5:13 pm
Όνομα: konstantinos
Μηχανή:: Lelit Anna
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από spoke79 » Πέμ Μάιος 20, 2021 11:59 am

Καλησπερα.Εχει παρατηρήσει κανείς αλλαγες στο κοψιμο απο μέρα σε μερα ? μέχρι στιγμης ολα καλα ,σημερα σε εμπορικο καφε 1 ετους roast date (lavazza oro) ανοιγμένο 3 μερες ξέφυγε η ποσοτητα ,στα 27 δευτςερόλεπτα εβγαλε 50 γρ. με 17 μέσα. μεχρι χθες απόγευμα εβγαζα εως 35-38.τέτοιες διαφορες μπορεί να παίξουν και απο παραγωντες υγρασία π.χ ? το πατημα μου νομίζω είναι οκ . να πάει το μυαλό μου στο μύλο η οχι ?

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από Zen308 » Πέμ Μάιος 20, 2021 12:19 pm

spoke79 έγραψε:
Πέμ Μάιος 20, 2021 11:59 am
Καλησπερα.Εχει παρατηρήσει κανείς αλλαγες στο κοψιμο απο μέρα σε μερα ? μέχρι στιγμης ολα καλα ,σημερα σε εμπορικο καφε 1 ετους roast date (lavazza oro) ανοιγμένο 3 μερες ξέφυγε η ποσοτητα ,στα 27 δευτςερόλεπτα εβγαλε 50 γρ. με 17 μέσα. μεχρι χθες απόγευμα εβγαζα εως 35-38.τέτοιες διαφορες μπορεί να παίξουν και απο παραγωντες υγρασία π.χ ? το πατημα μου νομίζω είναι οκ . να πάει το μυαλό μου στο μύλο η οχι ?
Δεν φταίει ο μύλος φυσικά.
Μετά το 3ημερο—περίπου—είναι λογικό να "μπαγιατευει" ο κοκος και να πρέπει να προσαρμόσεις την αλεση ένα κλικ πιο fine. Εκτος κι αν σ αρέσει ο lungo :mrgreen:

spoke79
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 07, 2021 5:13 pm
Όνομα: konstantinos
Μηχανή:: Lelit Anna
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από spoke79 » Πέμ Μάιος 20, 2021 3:57 pm

Ευχαριστώ ρε φίλε για την απάντηση.τρόμαξα γιατί νομίζω ειχα διαβάσει οτι οι συσκευασμένοι-κομερσιαλ δεν εχουν τοσο μεγάλη αλλαγή.ουτε ενας φρέσκος που ειχα πριν δεν είχε τέτοια αλλαγή.ηταν περιπου στο 1,4 (στον filtrο) που εχω και το εφθασα στο σχεδόν 1. Για να δούμε ελπίζω να σταθεροποιηθεί :) Τώρα θα μου πεις σχετικο ειναιωκαι το "φρέσκος" και το κομερσιαλ. Τεσπα...

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από Zen308 » Πέμ Μάιος 20, 2021 6:31 pm

spoke79 έγραψε:
Πέμ Μάιος 20, 2021 3:57 pm
Ευχαριστώ ρε φίλε για την απάντηση.τρόμαξα γιατί νομίζω ειχα διαβάσει οτι οι συσκευασμένοι-κομερσιαλ δεν εχουν τοσο μεγάλη αλλαγή.ουτε ενας φρέσκος που ειχα πριν δεν είχε τέτοια αλλαγή.ηταν περιπου στο 1,4 (στον filtrο) που εχω και το εφθασα στο σχεδόν 1. Για να δούμε ελπίζω να σταθεροποιηθεί :) Τώρα θα μου πεις σχετικο ειναιωκαι το "φρέσκος" και το κομερσιαλ. Τεσπα...
Έχει να κάνει με τον καθε καφέ και το ψήσιμο του, πχ οι dark roasted μπαγιατευουν πιο γρηγορα.
Επίσης και με τους εξωτερικους παράγοντες πχ θερμοκρασία,υγρασια κλπ....

Salvatorium
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Μαρ 08, 2021 1:03 am
Όνομα: Σωτήρης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: EurekaMignon Manuale
Οι καφέδες μου:: Στο ψάξιμο ακόμα!
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από Salvatorium » Κυρ Μάιος 30, 2021 9:26 am

Παραθέτω από το Instagram της Eureka...
Μουλωχτή κίνηση από 3 Μαΐου και μετά.
Προσοχή σε όσους πάνε για Filtro/Crono


Eureka__grinders 🆕 We are happy to share today the recent introduction in our Mignon Filter Range offer of the 🌟 new 50 mm Filtro Pro burrs 🌟, with a specific design for filter grinding! 😎

🥳 Not only the Mignon Brew Pro with its 55 mm burrs so, the top of the range of the domestic family that Eureka has dedicated to his type of extraction, 💙 but also Mignon Filtro and Mignon Crono further specialize in their performances, equipped from today with burrs with a dedicated geometry which guarantees a more uniform distribution of the particulate and with fewer fines, for a better extraction and quality in the cup! 🤩🔝

#EurekaGrinders #MignonFilterRange #NewFilterBurrs #MignonLovers #MignonJourney #MignonLifestyle #HomeBarista #BaristaTime #CoffeeTime #CoffeeBreak #CoffeeArt #BaristaCorner #BaristaDaily #CoffeeHouse #BaristaHome #BaristaWorld #Coffeeholic
Συνημμένα
IMG_20210530_091336.jpg

Akala
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2021 11:56 am
Μηχανή:: flair classic
Μύλος:: eureka mignon filtro

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από Akala » Κυρ Μάιος 30, 2021 4:14 pm

Έχει κανείς καμία παραπάνω γνώση πάνω σε αυτήν την αλλαγή.
Σημαίνει σίγουρα αυτό που υποψιαζόμαστε?

Salvatorium
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Μαρ 08, 2021 1:03 am
Όνομα: Σωτήρης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: EurekaMignon Manuale
Οι καφέδες μου:: Στο ψάξιμο ακόμα!
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από Salvatorium » Κυρ Μάιος 30, 2021 4:28 pm

Μάλλον σημαίνει ότι με τα μαχαίρια που θα έρχονται τα καινούργια μοντέλα δε θα κόβεις αρκετά ψιλά για espresso; Που μάλλον επίσης σημαίνει ότι ψάχνεις για παλιό στοκ ή παίρνεις και έξτρα τα μαχαίρια της Eureka τα 50
mm για espresso; Μπάχαλο

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από dkstopo » Κυρ Μάιος 30, 2021 8:48 pm

Salvatorium έγραψε:
Κυρ Μάιος 30, 2021 9:26 am
Παραθέτω από το Instagram της Eureka...
Μουλωχτή κίνηση από 3 Μαΐου και μετά.
Προσοχή σε όσους πάνε για Filtro/Crono


Eureka__grinders 🆕 We are happy to share today the recent introduction in our Mignon Filter Range offer of the 🌟 new 50 mm Filtro Pro burrs 🌟, with a specific design for filter grinding! 😎

🥳 Not only the Mignon Brew Pro with its 55 mm burrs so, the top of the range of the domestic family that Eureka has dedicated to his type of extraction, 💙 but also Mignon Filtro and Mignon Crono further specialize in their performances, equipped from today with burrs with a dedicated geometry which guarantees a more uniform distribution of the particulate and with fewer fines, for a better extraction and quality in the cup! 🤩🔝

#EurekaGrinders #MignonFilterRange #NewFilterBurrs #MignonLovers #MignonJourney #MignonLifestyle #HomeBarista #BaristaTime #CoffeeTime #CoffeeBreak #CoffeeArt #BaristaCorner #BaristaDaily #CoffeeHouse #BaristaHome #BaristaWorld #Coffeeholic

και δεν σταματαει εκει αλλα συμπληρώνει

Don't miss this important innovation, which further embellishes the Eureka offer dedicated to the many coffee-lovers who are interested in this market segment!

H Eureka καλυπτει με αυτους τους 2 μυλους τους πελάτες της για καφε φιλτρου, τωρα εαν οι προηγούμενες εκδοσεις έκαναν και για espresso ή απλά οσοι τον πηραν ικανοποιουνται με το αποτελεσμα σύμφωνα με το ποσό που δαπάνησαν τότε είναι σε κέρδος τους. Θα ηταν κουτό εκ μερους της εξ αρχής εαν διέθετε εναν φτηνό μύλο που θα έκανε ότι και τα ακριβότερα μοντέλα της. Συνηθως δεν πυροβολούν τα πόδια τους.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Απάντηση