Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Fokos
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 27, 2020 12:40 am

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από Fokos » Πέμ Απρ 22, 2021 10:27 pm

anez έγραψε:
Πέμ Απρ 22, 2021 9:02 pm
Καλησπέρα στην παρέα......Ενώ παρακολουθώ το forum καιρό, πρώτη φορά γράφω. Με την επιείκειά σας ως νέος στον καφέ και ειδικά στον εσπρέσσο να ρωτήσω για τoν Crono που με ενδιαφέρει γιατί να πάρω αυτόν και όχι τον Filtro, που από ότι κατάλαβα από τα σχόλιά σας κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά; Η διαφορά τους είναι μόνο στο χρονόμετρο? Αν μπορούν οι κάτοχοι να μου ξεθολώσουν το τοπίο...ευχαριστώ.
Κάπου διάβασα ότι εκτός από την απουσία του χρονόμετρου, ο filtro δεν έχει και τα συρματακια που σπάνε τους σβώλους του καφέ κατά την έξοδο, στην "τσουλήθρα". Ας το επιβεβαιώσουν οι κάτοχοι αυτό.. Δεν νομίζω να είναι ιδιαίτερα σημαντικό αυτό. Καλύτερη δουλειά μπορείς να κάνεις με τρεις - τέσσερις βελόνες καρφωμενες σε ένα φελλό. Πάρε όποιον προτιμάς εσύ. Εγώ πχ διάλεξα το Crono λόγω του ότι έχει το κουμπί ενεργοποίησης μπροστά και το πατάς με το portafilter, ενώ στον filtro (που βρίσκεται στα δεξιά) θα δυσκολευομουν να το φτάσω, καθώς σχεδόν κόλλησα το μύλο αριστερά της μηχανής.

Fokos
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 27, 2020 12:40 am

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από Fokos » Πέμ Απρ 22, 2021 10:33 pm

panais7 έγραψε:
Σάβ Απρ 17, 2021 12:07 pm
Καλησπέρα,
Προσπαθώ να παραγγείλω τον crono από Ιταλία αλλά δε με αφήνει. Λέει ότι πρέπει να επιλέξεις χρώμα / voltage, αλλά δε σου δίνει τη δυνατότητα.
Ξέρει κάποιος από που αλλού μπορούμε να την αγοράσουμε?
Ευχαριστώ
Διάβασε πιο πίσω το post μου. Υπάρχει διαθέσιμο σε Γερμανικό site. Έχω παραθέσει και link.

anez
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Αύγ 22, 2017 12:23 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: DelonghiDedica EC685
Μύλος:: GRAEF 702
Οι καφέδες μου:: ΣΤΟ ΨΑΞΙΜΟ

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από anez » Παρ Απρ 23, 2021 10:59 pm

Fokos έγραψε:
Πέμ Απρ 22, 2021 10:27 pm
anez έγραψε:
Πέμ Απρ 22, 2021 9:02 pm
Καλησπέρα στην παρέα......Ενώ παρακολουθώ το forum καιρό, πρώτη φορά γράφω. Με την επιείκειά σας ως νέος στον καφέ και ειδικά στον εσπρέσσο να ρωτήσω για τoν Crono που με ενδιαφέρει γιατί να πάρω αυτόν και όχι τον Filtro, που από ότι κατάλαβα από τα σχόλιά σας κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά; Η διαφορά τους είναι μόνο στο χρονόμετρο? Αν μπορούν οι κάτοχοι να μου ξεθολώσουν το τοπίο...ευχαριστώ.
Κάπου διάβασα ότι εκτός από την απουσία του χρονόμετρου, ο filtro δεν έχει και τα συρματακια που σπάνε τους σβώλους του καφέ κατά την έξοδο, στην "τσουλήθρα". Ας το επιβεβαιώσουν οι κάτοχοι αυτό.. Δεν νομίζω να είναι ιδιαίτερα σημαντικό αυτό. Καλύτερη δουλειά μπορείς να κάνεις με τρεις - τέσσερις βελόνες καρφωμενες σε ένα φελλό. Πάρε όποιον προτιμάς εσύ. Εγώ πχ διάλεξα το Crono λόγω του ότι έχει το κουμπί ενεργοποίησης μπροστά και το πατάς με το portafilter, ενώ στον filtro (που βρίσκεται στα δεξιά) θα δυσκολευομουν να το φτάσω, καθώς σχεδόν κόλλησα το μύλο αριστερά της μηχανής.
Τον παρρήγγειλα (τον Crono) από το Ιταλικό μαγαζί χθες. Είναι πάλι διαθέσιμος. Για όσους είπαν ότι είχε εξαντληθεί...

panais7
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Απρ 17, 2021 11:50 am
Όνομα: Panagiotis
Μηχανή:: Delonghi Dedica 685
Μύλος:: Eureka Mignon Crono
2ος Μύλος:: Hario Ceramic

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από panais7 » Δευ Απρ 26, 2021 8:03 pm

Fokos έγραψε:
Πέμ Απρ 22, 2021 10:33 pm
panais7 έγραψε:
Σάβ Απρ 17, 2021 12:07 pm
Καλησπέρα,
Προσπαθώ να παραγγείλω τον crono από Ιταλία αλλά δε με αφήνει. Λέει ότι πρέπει να επιλέξεις χρώμα / voltage, αλλά δε σου δίνει τη δυνατότητα.
Ξέρει κάποιος από που αλλού μπορούμε να την αγοράσουμε?
Ευχαριστώ
Διάβασε πιο πίσω το post μου. Υπάρχει διαθέσιμο σε Γερμανικό site. Έχω παραθέσει και link.
Καλσηπέρα, τον παρήγγειλα από τη Γερμανία, όπως μου είπες, και περιμένω την παραλαβή!

gaper
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2019 10:06 am
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Lelit PL041em
Μύλος:: Eureka Filtro
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από gaper » Δευ Απρ 26, 2021 8:24 pm

Fokos έγραψε:
Πέμ Απρ 22, 2021 10:27 pm
anez έγραψε:
Πέμ Απρ 22, 2021 9:02 pm
Καλησπέρα στην παρέα......Ενώ παρακολουθώ το forum καιρό, πρώτη φορά γράφω. Με την επιείκειά σας ως νέος στον καφέ και ειδικά στον εσπρέσσο να ρωτήσω για τoν Crono που με ενδιαφέρει γιατί να πάρω αυτόν και όχι τον Filtro, που από ότι κατάλαβα από τα σχόλιά σας κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά; Η διαφορά τους είναι μόνο στο χρονόμετρο? Αν μπορούν οι κάτοχοι να μου ξεθολώσουν το τοπίο...ευχαριστώ.
Κάπου διάβασα ότι εκτός από την απουσία του χρονόμετρου, ο filtro δεν έχει και τα συρματακια που σπάνε τους σβώλους του καφέ κατά την έξοδο, στην "τσουλήθρα". Ας το επιβεβαιώσουν οι κάτοχοι αυτό.. Δεν νομίζω να είναι ιδιαίτερα σημαντικό αυτό. Καλύτερη δουλειά μπορείς να κάνεις με τρεις - τέσσερις βελόνες καρφωμενες σε ένα φελλό. Πάρε όποιον προτιμάς εσύ. Εγώ πχ διάλεξα το Crono λόγω του ότι έχει το κουμπί ενεργοποίησης μπροστά και το πατάς με το portafilter, ενώ στον filtro (που βρίσκεται στα δεξιά) θα δυσκολευομουν να το φτάσω, καθώς σχεδόν κόλλησα το μύλο αριστερά της μηχανής.
Τα "συρματάκια" για να σπάνε τους σβώλους τα έχει και ο filtro.

spoke79
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 07, 2021 5:13 pm
Όνομα: konstantinos
Μηχανή:: Lelit Anna
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από spoke79 » Τετ Απρ 28, 2021 1:55 am

Καλησπέρα στην ομάδα σήμερα έκανα unboxing τον filtro . Πρίν κανω την πρώτη χρήση μια χαζη ερώτηση..είχα διαβασει οτι πρέπει να δουλεύει για να ρυθμίσουμε ετσι? πρέπει να έχει και καφέ μεσα να αλέθει η απλά να δουλευει? :) .στο youtube είδα ενα βιντεο που το βαζει μπροστα και το παει fine μεχρι να ακουστουν που ακουμπανε μεταξι τους είναι σωστό αυτο?

g.tassop
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Απρ 25, 2017 8:48 pm
Όνομα: Georgia
Μηχανή:: Lelit mara x v2
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από g.tassop » Τετ Απρ 28, 2021 7:25 am

Παρελαβα κ εγω το μυλαρακι μου....τον crono , να σας ρωτησω, περιπου σε τι ρύθμιση κόβεται τον εσπρέσσο.... ?γιατί μόλις δοκίμασα κ πεταξα κανα 100 γρ χωρις να βγαλω ακρη...όπου κ να εκοβα ήταν χοντρό κ επειδη ειναι κ αεροπλανο σταματουσα κ ρυθμιζα κ νομιζω ειναι λαθος,
ας με διαφωτισει κάποιος για την σωστη διαδικασια ...(δεν εχω παρει κ εναν φθηνο καφε να δοκιμάσω κ λυπάμαι να πεταξω αυτον που πίνω καθημερινα .. )
Ευχαριστώ

spoke79
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 07, 2021 5:13 pm
Όνομα: konstantinos
Μηχανή:: Lelit Anna
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από spoke79 » Τετ Απρ 28, 2021 9:20 pm

Καλησπέρα αν οντως είναι ιδιος με τον φιλτρο που έχω εγω πηρα κοντα στη ρυθμιση 2 16,5 ιν 38 out σε 30 secs μετα απο 3 προσπαθειες. δεν πεταω αλλους στην πορεια θα πειραματιστω κι αλλο.μπορείς και στο χέρι σου να ριχνεις καφέ μέχρι να δεις οτι εχει διαφορά απο πριονιδι εως να είναι λιγο μικρότερο απο αλάτι.όσο πας πιο λεπτοκομμενο πρέπει να δουλευει ο μύλος.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από todoornot » Τετ Απρ 28, 2021 9:34 pm

spoke79 έγραψε:
Τετ Απρ 28, 2021 1:55 am
στο youtube είδα ενα βιντεο που το βαζει μπροστα και το παει fine μεχρι να ακουστουν που ακουμπανε μεταξι τους είναι σωστό αυτο?
Χωρίς να είμαι ειδικός, εγώ δεν θα το έκανα αν δεν ήταν ανάγκη. Και δεν μπορώ να φανταστώ ποια μπορεί να είναι η ανάγκη εκτός κι αν δεν κόβει αρκετά ψιλά για εσπρέσσο και πας ψάχνοντας όλο και ψιλότερα, μέχρι το ... τρακάρισμα.
Για το να δουλεύει όταν ρυθμίζεις, όπως είπε ο φίλος. Μόνο όταν πας ψιλότερα και μόνο σε μεγάλη μεταβολή είναι ανάγκη. Έχει γραφτεί πολλές φορές, η λογική είναι να μην έχει μείνει κάποιο κομμάτι ανάμεσα στα μαχαίρια ίσα-ίσα στο μέγεθος και φέρνοντάς τα κοντά πιεστεί πάνω τους και γίνει ζημιά. Σε μικρορυθμίσεις δεν χρειάζεται. Καλούς καφέδες!

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από dkstopo » Τετ Απρ 28, 2021 9:40 pm

spoke79 έγραψε:
Τετ Απρ 28, 2021 1:55 am
Καλησπέρα στην ομάδα σήμερα έκανα unboxing τον filtro . Πρίν κανω την πρώτη χρήση μια χαζη ερώτηση..είχα διαβασει οτι πρέπει να δουλεύει για να ρυθμίσουμε ετσι? πρέπει να έχει και καφέ μεσα να αλέθει η απλά να δουλευει? :) .στο youtube είδα ενα βιντεο που το βαζει μπροστα και το παει fine μεχρι να ακουστουν που ακουμπανε μεταξι τους είναι σωστό αυτο?
1. ρυθμιζουμε οταν δουλεύει
2. οταν έχει καφέ
3. Σωστό είναι
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Απάντηση