Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
spirosninja
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2013 1:30 pm
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: Lelit pl41
Μύλος:: Eureka manual
Οι καφέδες μου:: Speciality

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από spirosninja » Πέμ Ιούλ 01, 2021 1:41 am

livadaki έγραψε:
Παρ Ιουν 25, 2021 9:07 am
Σας ευχαριστώ όλους!
Fokos έγραψε:
Πέμ Ιουν 24, 2021 10:46 pm
livadaki έγραψε:
Πέμ Ιουν 24, 2021 9:13 pm
Καλησπέρα,

αν έχω καταλάβει καλά αν παραλάβω τον Crono και στην περίπτωση που έρθει με τα νέα μαχαίρια, τότες αρκεί μόνο η αντικατάστασή τους με τα μαχαίρια που κάνουν για espresso.
Ναι, αποκλείεται να έχουν αλλάξει όλο το σχέδιο του μυλου (δεν τους συμφέρει οικονομικά)
Το θέμα είναι πως θα το καταλάβεις αν έχει τα νέα μαχαίρια...;
Θα τον ανοίξω.
Τελικα τι συμπερασμα βγηκε?

livadaki
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2010 9:54 am
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: La Pavoni
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από livadaki » Σάβ Ιούλ 17, 2021 11:23 am

spirosninja έγραψε:
Πέμ Ιούλ 01, 2021 1:41 am
livadaki έγραψε:
Παρ Ιουν 25, 2021 9:07 am
Σας ευχαριστώ όλους!
Fokos έγραψε:
Πέμ Ιουν 24, 2021 10:46 pm

Ναι, αποκλείεται να έχουν αλλάξει όλο το σχέδιο του μυλου (δεν τους συμφέρει οικονομικά)
Το θέμα είναι πως θα το καταλάβεις αν έχει τα νέα μαχαίρια...;
Θα τον ανοίξω.
Τελικα τι συμπερασμα βγηκε?
Ο μύλος ήρθε με τα παλιά μαχαίρια. Τον άνοιξα και είναι ίδια με το έξτρα σετ που παρήγγειλα.

muchaos
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 18, 2020 12:40 am

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από muchaos » Κυρ Αύγ 29, 2021 3:06 am

Καλησπέρα παιδιά,

Αφού διάβασα όλο το thread και μιας και ξανά είναι σε αποθεμα ο mignon crono, πήγα μα προχωρήσω στην αγορά του από το ιταλικό κατάστημα που αναφέρεται..

Τελική τιμή με φόρους βγαίνει 226,62€, Επισης αναφέρεστε σε κάποιο κουπόνι που ζητάτε από το μαγαζί;

Και με την αγορά του θέλω και ένα σετ μαχαίρια όπου βρήκα αυτά στα προτεινόμενα EUREKA 50 MM HARDENED STEEL BURRS, ενώ ο μύλος γράφει ότι έχει flat burrs..
Είναι τα σωστά, αυτά που ανέφερα;

Πως εσεις τον αγοράζατε με 187€ στο σύνολο του;

Σας ευχαριστω πολύ!

muchaos
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 18, 2020 12:40 am

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από muchaos » Τρί Σεπ 07, 2021 12:59 am

Επικοινώνησα με το κατάστημα espresso coffee shop και μου διαβεβαίωσαν ότι ο μύλος θα έρθει με τα καινούργια μαχαίρια..ρώτησα αν αυτά που πουλάνε ξεχωριστά στο site είναι τα παλιά η τα καινούργια και είπαν ότι είναι τα καινούργια..
Εσεις από που προμηθευτήκατε έξτρα σετ μαχαίρια παλιά;;
Θέλω πολύ να τν αγοράσω και Δν ξέρω τι να κάνω με αυτά τα μαχαίρια.

Fokos
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 27, 2020 12:40 am

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από Fokos » Τρί Σεπ 07, 2021 8:20 pm

Όταν τον αγόρασα εγώ δεν είχαν αλλάξει τα μαχαίρια. Γιατί δεν ρωτάς και σε άλλα καταστήματα μήπως υπάρχουν τα παλιά;

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από DgSensei » Πέμ Σεπ 09, 2021 8:25 pm

muchaos έγραψε:
Τρί Σεπ 07, 2021 12:59 am
Επικοινώνησα με το κατάστημα espresso coffee shop και μου διαβεβαίωσαν ότι ο μύλος θα έρθει με τα καινούργια μαχαίρια..ρώτησα αν αυτά που πουλάνε ξεχωριστά στο site είναι τα παλιά η τα καινούργια και είπαν ότι είναι τα καινούργια..
Εσεις από που προμηθευτήκατε έξτρα σετ μαχαίρια παλιά;;
Θέλω πολύ να τν αγοράσω και Δν ξέρω τι να κάνω με αυτά τα μαχαίρια.
Ψάξε ζητώντας ή τα παλιά μαχαίρια ή ίσως και μαχαίρια για τον silenzio ο οποίος αν δεν κάνω λάθος παίρνει τα ίδια μαχαίρια (50αρια). Παράδειγμα εδώ αναφέρει ότι είναι 50αρια μαχαίρια ανταλλακτικά για silenzio. Γενικά μόνο ρωτώντας θα βρεις άκρη τώρα ή αλλιώς ζητώντας να δείς φωτογραφίες ώστε να συγκρίνεις τα μαχαίρια που θα έχει ήδη ο μύλος σου που θα είναι με "χοντρές" αυλακιές ενώ αυτά που ψάχνεις έχουν πιο λεπτές αυλακιές.
https://machina-coffee.com/products/eur ... burrs-50mm

Εναλλακτικά στείλτον μύλο πίσω και ζήτα να τον αλλάξεις με αυτόν https://www.espressocoffeeshop.com/en/e ... tage-220_v ο οποίος απ'ότι λέει και στο site της eureka κάνει για espresso και έχει τα κλασσικά 50αρια μαχαίρια.

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως.

ErmisP
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 14, 2021 12:59 pm

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από ErmisP » Τρί Νοέμ 02, 2021 11:05 pm

Καλησπέρα σε όλους,

Παρέλαβα χθες τον eureka mignon crono που είχα παραγγείλει την περασμένη εβδομάδα από Ιταλία (espresso coffee shop) μαζί με τα μαχαίρια EUREKA 50 MM HARDENED STEEL BURRS.
Από το μαγαζί μου είπαν ότι τα μαχαίρια του mignon crono δεν είναι για espresso (δε μου διευκρίνισαν αν πρόκειται για τα καινουρια) ενώ αυτά που πουλάνε κάνουν για espresso και ταιριάζουν με τον crono. Δοκίμασα τον μύλο με τα μαχαίρια που ήρθε και κόβουν τόσο για espresso, όσο και πιο λεπτά με αποτέλεσμα να μην τον ανοίξω, καθώς ενώ η διαδικασία ανοίγματος και αλλαγής δε φαίνεται δύσκολη, δε γνωρίζω αν χρειάζονται κάποιο καλιμπραρισμα-ευθυγράμμιση τα μαχαίρια στη συνέχεια (είναι ο πρώτος μου ηλεκτρικός μύλος και είμαι άσχετος με αυτές τις έννοιες).
Επίσης στο manual εξακολουθεί να αναφέρει ότι το συγκεκριμένο μοντέλο κάνει για espresso, ενώ το μόνο που είναι μόνο για γαλλικό είναι αυτό με τα 55αρια μαχαιρια.

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από DgSensei » Τετ Νοέμ 03, 2021 12:42 pm

Καλημέρα,

άνοιξε το μύλο (είναι πανεύκολο βγάζεις όλες κι όλες 4 βίδες, ψάξε στο youtube how to clean eureka mignon), βγάλε το πάνω μαχαίρι και σύγκρινε το με το έξτρα μαχαίρι που αγόρασες. Αν έχει πιο χοντρές αυλακιές τότε η μύλος ήρθε με τα καινούρια μαχαίρια που είναι προσανατολισμένα στον καφέ φίλτρου κλπ. Αν οι αυλακιές είναι ίδιες, τότε σου στείλανε τον crono όπως ήτανε πριν την άλλαγη και δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα.
Αν έχει όντως τα καινούρια μαχαίρια με τις χοντρές αυλακιές, τότε ενδεχομένως ακόμη κι αν φτάνει να κόψει αρκετά λεπτά για εσπρεσσο, πιθανότατα δε θα κόβει το ίδιο ομοιόμορφα με τα μαχαίρια με τις λεπτές αυλακιές που όπως λέει και η εταιρία κάνουν για εσπρέσο.

ErmisP
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 14, 2021 12:59 pm

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από ErmisP » Τετ Νοέμ 03, 2021 3:34 pm

Καλησπέρα,

Σ’ευχαριστω πολύ για την απάντηση.Το βάλε βγάλε όντως φαίνεται πολύ εύκολο, απλά φοβόμουν μήπως θέλουν κάποια ευθυγράμμιση μετά τα μαχαιρια (που θα κάτσουν πχ οι αυλακιές από τα μαχαιρια) Άρα βγάζω το πανω και το κουμπώνω ξανά χωρις κάτι άλλο. Θα το κοιτάξω λογικά μέσα στο ΣΚ

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από DgSensei » Κυρ Νοέμ 07, 2021 12:00 pm

Όχι, εφόσον βγάζεις μόνο το πάνω μαχαίρι δε χρειάζεται κάποια διαδικασία ευθυγράμμισης.

Απάντηση