Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Salvatorium
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Μαρ 08, 2021 1:03 am
Όνομα: Σωτήρης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: EurekaMignon Manuale
Οι καφέδες μου:: Στο ψάξιμο ακόμα!
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από Salvatorium » Κυρ Μάιος 30, 2021 11:20 pm

https://www.eureka.co.it/en/news/id/146.aspx

Και από το επίσημο site.

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από DgSensei » Δευ Μάιος 31, 2021 10:41 am

Προφανώς κατάλαβαν ότι ένα σωρό κόσμος αντί να πάει στον specialita για espresso πήγε στον crono οπότε αποφάσισαν να του αλλάξουν μαχαίρια για να σπρώξουν τον κόσμο στον specialita.

Salvatorium
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Μαρ 08, 2021 1:03 am
Όνομα: Σωτήρης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: EurekaMignon Manuale
Οι καφέδες μου:: Στο ψάξιμο ακόμα!
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από Salvatorium » Δευ Μάιος 31, 2021 11:41 am

Και πάλι ο Filtro με τα 15€ μαχαίρια για espresso θα είναι πιο συμφέρουσα αγορά. Εκτός κι αν αλλάξουν τις τιμές και στα μαχαίρια του espresso. Ή αν δεν είναι συμβατά;

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από DgSensei » Δευ Μάιος 31, 2021 3:55 pm

Δεν βλέπω λόγο να μην είναι συμβατά εφόσον είναι στο ίδιο μέγεθος.

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από dkstopo » Δευ Μάιος 31, 2021 8:09 pm

DgSensei έγραψε:
Δευ Μάιος 31, 2021 10:41 am
Προφανώς κατάλαβαν ότι ένα σωρό κόσμος αντί να πάει στον specialita για espresso πήγε στον crono οπότε αποφάσισαν να του αλλάξουν μαχαίρια για να σπρώξουν τον κόσμο στον specialita.
οι διαφοροποιήσεις δεν πρέπει να είναι μόνο στα μαχαίρια αλλά και στο βήμα του μικρομετρικού. Πρέπει να εχει κάποιος και τους 2 για να συγκρίνει.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Fokos
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 27, 2020 12:40 am

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από Fokos » Δευ Μάιος 31, 2021 11:36 pm

Salvatorium έγραψε:
Δευ Μάιος 31, 2021 11:41 am
Και πάλι ο Filtro με τα 15€ μαχαίρια για espresso θα είναι πιο συμφέρουσα αγορά. Εκτός κι αν αλλάξουν τις τιμές και στα μαχαίρια του espresso. Ή αν δεν είναι συμβατά;
Αν όντως θέλουν να σπρώξουν όσους ψάχνουν μύλο για εσπρέσο προς τον σπετσιαλιτα, λογικά θα καταργηθούν τα 50άρια μαχαίρια που φοράνε οι δικοί μας μύλοι..

Salvatorium
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Μαρ 08, 2021 1:03 am
Όνομα: Σωτήρης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: EurekaMignon Manuale
Οι καφέδες μου:: Στο ψάξιμο ακόμα!
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από Salvatorium » Δευ Μάιος 31, 2021 11:49 pm

Fokos έγραψε:
Δευ Μάιος 31, 2021 11:36 pm
Salvatorium έγραψε:
Δευ Μάιος 31, 2021 11:41 am
Και πάλι ο Filtro με τα 15€ μαχαίρια για espresso θα είναι πιο συμφέρουσα αγορά. Εκτός κι αν αλλάξουν τις τιμές και στα μαχαίρια του espresso. Ή αν δεν είναι συμβατά;
Αν όντως θέλουν να σπρώξουν όσους ψάχνουν μύλο για εσπρέσο προς τον σπετσιαλιτα, λογικά θα καταργηθούν τα 50άρια μαχαίρια που φοράνε οι δικοί μας μύλοι..
Δε νομίζω, θα συνεχίσουν να βγάζουν π.χ. τον Manuale που ανέκαθεν τον προωθούσαν σαν τον πιο φτηνό για espresso αν δεν κάνω και λάθος ή έστω να τον υποστηρίζουν με μαχαίρια , όπως και όλους τους παλιότερους με 50ρια μαχαίρια για espresso.
Πιστεύω ότι όλοι οι παλιοί Crono και Filtro μια χαρά θα είναι. στο μέλλον. Απλά οι καινούργιες εκδόσεις λογικά δε θα κάνουν για πολύ ψιλό κόψιμο.

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από DgSensei » Τρί Ιουν 01, 2021 12:37 pm

Θεωρώ πως η eureka κατάλαβε ότι έβαλε τεράστιο αυτογκολ με τους crono-filtro οπότε τώρα θα μπορεί όντως να πει "δεν κόβει αρκετά ψιλά για εσπρεσσο οπότε πάρτε τον specialita".
Όσο για τους δικούς μας, αν συνεχίσουν να βγάζουν τα 50αρια μαχαίρια τα κλασικά τότε απλά αγοράζουμε ανταλλακτικό. Αν όχι, δεδομένου ότι ούτως ή άλλως τα μαχαίρια έχουν χρόνο ζωής τουλάχιστον καμιά 80αρια κιλά (ίσως και παραπάνω), τότε θα έχουμε έναν πάμφτηνο μύλο στη διάθεση μας για τουλάχιστον 6-7 χρόνια. Χαμένος δεν πάει δηλαδή.

Fokos
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 27, 2020 12:40 am

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από Fokos » Τρί Ιουν 01, 2021 10:22 pm

DgSensei έγραψε:
Τρί Ιουν 01, 2021 12:37 pm
Αν όχι, δεδομένου ότι ούτως ή άλλως τα μαχαίρια έχουν χρόνο ζωής τουλάχιστον καμιά 80αρια κιλά (ίσως και παραπάνω), τότε θα έχουμε έναν πάμφτηνο μύλο στη διάθεση μας για τουλάχιστον 6-7 χρόνια. Χαμένος δεν πάει δηλαδή.
Εμένα ένα κιλό μου βγάζει μια βδομάδα περίπου, οπότε τα 80 κιλά θα τα φάω πολύ πιο σύντομα. Θα παραγγείλω ένα σετακι μαχαίρια για καλό και για κακό..

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από DgSensei » Τετ Ιουν 02, 2021 12:05 pm

Fokos έγραψε:
Τρί Ιουν 01, 2021 10:22 pm
DgSensei έγραψε:
Τρί Ιουν 01, 2021 12:37 pm
Αν όχι, δεδομένου ότι ούτως ή άλλως τα μαχαίρια έχουν χρόνο ζωής τουλάχιστον καμιά 80αρια κιλά (ίσως και παραπάνω), τότε θα έχουμε έναν πάμφτηνο μύλο στη διάθεση μας για τουλάχιστον 6-7 χρόνια. Χαμένος δεν πάει δηλαδή.
Εμένα ένα κιλό μου βγάζει μια βδομάδα περίπου, οπότε τα 80 κιλά θα τα φάω πολύ πιο σύντομα. Θα παραγγείλω ένα σετακι μαχαίρια για καλό και για κακό..
Τα 80 τα είπα σαν ελάχιστο. Άλλοι λένε ότι κρατάνε και 250 κιλά. Όπως και να έχει για οικιακή χρήση νομίζω ότι βγάζεις άνετα 7-8 χρόνια και μέχρι τότε λογικά θα θες να αγοράσεις καινούριο μύλο :a013:
Εξάλλου, ο manuale που υποτίθεται είναι για εσπρεσσο θα συνεχίσει να φοράει αυτά τα ίδια 50αρια μαχαίρια οπότε αν χρειαστούμε ποτέ στο μέλλον απλά θα αγοράσουμε 50αρια για αυτόν.

Απάντηση