Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
gaper
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2019 10:06 am
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Lelit PL041em
Μύλος:: Eureka Filtro
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από gaper » Παρ Απρ 09, 2021 12:48 pm

DgSensei έγραψε:
Παρ Απρ 09, 2021 12:23 pm
gaper έγραψε:
Παρ Απρ 09, 2021 12:15 pm
DgSensei έγραψε:
Παρ Απρ 09, 2021 12:00 pm


Πρακτικά καμία έχω την εντύπωση.
Μόλις την παρήγγειλα! Τιμή 197,06 ευρώ! Δεν νομίζω σε αυτά τα χρήματα να υπάρχει κάτι καλύτερο. Είδομεν.
Τον filtro πήρες; Τον crono τον έχουμε αρκετοί εδώ μέσα και όλοι είμαστε ευχαριστημένοι από όσο γνωρίζω.
Ναι τον filtro πήρα. Ο crono μάλλον ξεπούλησε γιατί δεν σου δίνει την επιλογή να το βάλεις στο καλάθι, και αφού είναι σχεδόν ίδιοι (δεν έχει χρονόμετρο) είναι πολύ καλή τιμή για να πάει χαμένος. Στο youtube εχει αφιέρωμα στο filtro ο olive coffee και κάνει και αυτός εσπρεσσο. Άλλωστε η ίδια η eureka λέει ότι είναι ίδιοι εκτός του χρονόμετρου.

gaper
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2019 10:06 am
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Lelit PL041em
Μύλος:: Eureka Filtro
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από gaper » Παρ Απρ 09, 2021 12:52 pm

Πάντως με το που έκανα την παραγγελία η espressocoffeeshop.com έδωσε το τηλέφωνό μου σε εταιρεία προώθησης προϊόντων και με πήραν τηλ από Ιταλία για χρηματιστηριακά προϊόντα. Μαφιόζοι Ιταλιάνοι. Una fatsa una ratsa.

Sky1312
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Φεβ 14, 2020 10:05 am
Όνομα: Κωστής
Μηχανή:: Delonghi DedicaEC685
Μύλος:: Eureka Mignon Crono
2ος Μύλος:: Graef CM800
Τοποθεσία: Κως

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από Sky1312 » Παρ Απρ 09, 2021 1:45 pm

Με το καλό να παραλάβεις, να μας πεις εντυπώσεις.

Fokos
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 27, 2020 12:40 am

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από Fokos » Παρ Απρ 09, 2021 6:13 pm

Για όποιον προτιμάει το Crono έναντι του filtro υπάρχει στην Γερμανία, σε τρία χρώματα. Τον παράγγειλα την Τρίτη εγώ στα 220€ τελική τιμή με μεταφορικά από εδώ : https://shop.mokaconsorten.com/

LakisSim
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Μαρ 23, 2021 6:12 pm
Όνομα: Lakis
Μηχανή:: Breville MiniBarista
2η Μηχανή:: Cecotec PowerMatic
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Axioupoli

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από LakisSim » Σάβ Απρ 10, 2021 9:35 pm

Γνωρίζει κάποιος απο που μπορώ να αγοράσω το tamping mat kit που ανέφερε και ο φίλος desimo?

g.tassop
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Απρ 25, 2017 8:48 pm
Όνομα: Georgia
Μηχανή:: Lelit mara x v2
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από g.tassop » Κυρ Απρ 11, 2021 2:54 pm

Fokos έγραψε:
Παρ Απρ 09, 2021 6:13 pm
Για όποιον προτιμάει το Crono έναντι του filtro υπάρχει στην Γερμανία, σε τρία χρώματα. Τον παράγγειλα την Τρίτη εγώ στα 220€ τελική τιμή με μεταφορικά από εδώ : https://shop.mokaconsorten.com/

Εριξα κ εγω μόλις την παραγγελία μου,ευχαριστω για την επισημανση του σαιτ ...σε γκρί χρωμα, να ταιριαζει με την lelit που θα πάρω τον άλλο μήνα. Να πετάξω επιτελους τον σάπιο delonghi kg79(ντρεπομαι που τον έχω) ,θα είναι ο πρώτος αξιοπρεπες μυλος που θα πάρω. :a013: :a013:

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από DgSensei » Τετ Απρ 14, 2021 9:06 am

Μιας που φαίνεται ότι εδώ είναι το επίσημο θέμα των ιδιοκτητών Crono (δεν υπάρχει και moderation άλλωστε, οπότε ο καθένας γράφει ότι θέλει όπου θέλει), αφήνω αυτό εδώ. https://www.youtube.com/watch?v=OZJnfMWaXeE
Ένα καταπληκτικό homemade mod για single dosing με το οποίο ασκείται και βάρος που προσομοιώνει το γεμάτο hopper στους κόκκους.

Salvatorium
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Μαρ 08, 2021 1:03 am
Όνομα: Σωτήρης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: EurekaMignon Manuale
Οι καφέδες μου:: Στο ψάξιμο ακόμα!
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από Salvatorium » Πέμ Απρ 15, 2021 1:10 pm

Αν κάποιος ενδιαφέρεται, εγώ παρήγγειλα τον Manuale (ζητήστε κουπόνι για ακριβότερο, π.χ. Specialita και θα μπορεί να εφαρμοστεί και στον Manuale, είχα ζητήσει και για τους 2 αλλά ενώ το κουπόνι για τον Manuale έβγαινε -10€ το αντίστοιχο για Specialita ήταν πάνω από 20€ έκπτωση) ως την πιο entry level (και απλή) έκδοση που σίγουρα κάνει espresso και είναι πραγματικά φοβερός... έκοψα μέχρι ελληνικού κόψιμο και πήγαινε ακόμα πιο ψιλά. Τελική 253 με μεταφορικά. Λάθος thread μάλλον, αλλά σε περίπτωση που βοηθήσει κάποιον. (Από espressocoffeeshop εννοώ)

gaper
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2019 10:06 am
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Lelit PL041em
Μύλος:: Eureka Filtro
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από gaper » Πέμ Απρ 15, 2021 6:22 pm

Καλησπέρα σας. Μόλις παρέλαβα την filtro. Η διαφορά με την crono είναι το χρονόμετρο και ότι για να λειτουργήσει πρέπει να πατάς ένα μπουτόν δίπλα από τον κεντρικό διακόπτη. Από ότι φαίνεται όλες οι Eureka mignon είναι ίδιες, όσο αφορά την άλεση του καφέ. Μέχρι άλεση ελληνικού καφέ μπορεί να κάνει. Οπότε μην ξοδεύετε παραπάνω ευρώ για άλλο μοντέλο αλλά κρατήστε τα για να πάρετε ένα mod για το hopper για να βγάζετε όσο μπορείτε τον καφέ που μένει μέσα.

gaper
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2019 10:06 am
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Lelit PL041em
Μύλος:: Eureka Filtro
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Eureka Mignon Crono με ούτε 200€!

Δημοσίευση από gaper » Πέμ Απρ 15, 2021 6:25 pm

Ξέχασα να αναφέρω το σημαντικότερο. Πιάνει πολύ λίγο χώρο στη κουζίνα, κάτι που είναι ανεκτίμητο για όσους είναι παντρεμένοι :waf:

Απάντηση