Αγορά HX μηχανης

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Αγορά HX μηχανης

Δημοσίευση από PublicDomain » Τετ Ιαν 06, 2021 1:26 pm

geotzo έγραψε:
Τετ Ιαν 06, 2021 1:24 pm
PublicDomain έγραψε:
Τετ Ιαν 06, 2021 12:55 pm
geotzo έγραψε:
Τετ Ιαν 06, 2021 12:45 pm
Καλησπέρα, καλή χρονιά. Παρακολουθώ το post, μιας και με ενδιαφέρει και εμένα η αγορά HX, μιας και φτιάχνω κυρίως cappuccino. Στις επιλογές σου θα έβαζες και την Musica, που βλέπω γύρω στα 1150 σε κάοια μαγαζιά;
Ευχαριστώ
η μόνη ΗΧ που έχει μια κάποια θερμοκρασιακή σταθερότητα είναι η ΜαραΧ στα ίδια λεφτά!

εκτός και αν είσαι τόσο έμπειρος χρήστης αλλά σε αυτή τη περίπτωση δε θα ρωτούσες!! και όταν λέμε για ΗΧ τότε χρειαζόμαστε πολλά απανωτά καπουτσίνο! - η γνώμη μου πάντα!!!
Καλησπέρα,
εγώ ρώτησα απλά για την musica στις πιθανές επιλογές του post...
ναι σωστά έχεις δίκιο, απλά δεν είμαι fun των simonelli!!!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Αγορά HX μηχανης

Δημοσίευση από Jousis » Τετ Ιαν 06, 2021 1:27 pm

PublicDomain έγραψε:
Τετ Ιαν 06, 2021 1:24 pm
τώρα πας τη συζήτηση στο νερό που είναι μεγάλο θέμα!!
Δεν διαφωνώ αλλά μετράει στην έρευνα αγοράς η συντήρηση και η κατανάλωση νερού (τουλάχιστον για εμένα).
Έχουμε κάποιο link με 239981 ποστ με 239982 απόψεις να ξεκινήσω διάβασμα; :D

Προσωπικά την έκανα την αγορά γιατί ξέμεινα απο μηχανή (που να φανταστώ οτι η plust θα φύγει σε 10 λεπτά) αλλά ακόμα θα με βασάνιζε η επιλογή λόγω αυτού.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Αγορά HX μηχανης

Δημοσίευση από PublicDomain » Τετ Ιαν 06, 2021 1:37 pm

Jousis έγραψε:
Τετ Ιαν 06, 2021 1:27 pm
PublicDomain έγραψε:
Τετ Ιαν 06, 2021 1:24 pm
τώρα πας τη συζήτηση στο νερό που είναι μεγάλο θέμα!!
Δεν διαφωνώ αλλά μετράει στην έρευνα αγοράς η συντήρηση και η κατανάλωση νερού (τουλάχιστον για εμένα).
Έχουμε κάποιο link με 239981 ποστ με 239982 απόψεις να ξεκινήσω διάβασμα; :D

Προσωπικά την έκανα την αγορά γιατί ξέμεινα απο μηχανή (που να φανταστώ οτι η plust θα φύγει σε 10 λεπτά) αλλά ακόμα θα με βασάνιζε η επιλογή λόγω αυτού.
η συντήρηση είναι ένα θέμα πολύ οδυνηρό και γιαυτό το αποφεύγουν άπαντες και ειδικά οι εταιρείες - ιδιοκτήτες καταστημάτων

για ΗΧ ακολουθείς τη διαδικασία αφαλάτωσης για ΗΧ μηχανές που σημαίνει πρέπει να αδειάσεις το νερό να τη γεμίσεις με αφαλατικό κλπ κλπ
και το νερό πρέπει να μετρήσεις τη σκληρότητα και να τη ρυθμίσεις ανάλογα με φίλτρα
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Απάντηση