Αγορά HX μηχανης

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
tz3s
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2018 4:39 pm
Όνομα: Φώτης
Μηχανή:: Lelit MaraX
Μύλος:: Eureka Mignon Spec
Οι καφέδες μου:: Στο ψαξιμο και παλι...

Αγορά HX μηχανης

Δημοσίευση από tz3s » Τρί Δεκ 29, 2020 3:16 pm

Λοιπον, εδω ειμαι παλι. Σε λιγο καιρο νιωθω πως τελειωνει το αγροτικο μου με την Lelit PL41TEM.
Απο αυτα που εκατασα και διαβασα εδω μεσα, κατεληξα πως σε ενα λογικο μπατζετ για μηχανη εσπρεσο σπιτιου, η καλυτερη επιλογη που μπορω να κανω ειναι μια μηχανη HX.

- Bezzera Magica S MN (ή και επιλογη με PID) , 1250 (1450)
- Bezzera BZ10 PM , 1050
- Rocket Appartamento , 1200
- Quickmill Rubino , 1200
- Lelit Mara PL62T PID
- Lelit Mara PL62X

Και τωρα θα ηθελα να ακουσω... Ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη επιλογη? Στο φαινεσθαι ολες εχουν πανω κατω τα ιδια χαρακτηριστικα (E61, εμφανιση) εκτος απο τα μεγεθη, μεγεθος μποιλερ και απο PID.
Διαβασα οτι στις HX το PID δεν ειναι απαραιτητο.. δεν προσφερει τιποτα ομως?

Παρακαλω για τις γνωσεις και τις αποψεις σας :a013:

Καλο 2021 ευχομαι!

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Αγορά HX μηχανης

Δημοσίευση από Michalis_cy » Δευ Ιαν 04, 2021 12:49 pm

Σε χαρακτηριστικά είναι περίπου οι ίδιες, δεν υπερτερεί κάποια σημαντικά έναντι των υπολοίπων.

Γνώμη μου, να πάρεις αυτή που θα έχεις την καλύτερη υποστήριξη (servis, ανταλλακτικά κλπ).

Πράγματι το PID στις ΗΧ δεν είναι απαραίτητο, καλό είναι να υπάρχει, αλλά η απουσία του δεν είναι ουσιώδης.

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Αγορά HX μηχανης

Δημοσίευση από Jousis » Τρί Ιαν 05, 2021 3:10 pm

Απλά μια παρατήρηση για το PID της mara X.
Εκτός απο το κλασσικό mode HX (PID με έλεγχο boiler) έχει και έλεγχο στο group (απο ότι κατάλαβα στην επιστροφή του group).

Οπότε, το PID με το "mode" Χ που έρχεται ρυθμισμένη, ελέγχει την θερμοκρασία του γκρουπ.
Διάβασε οτι μπορείς γύρω απο αυτήν και θα καταλάβεις την διαφορά (μην στην εξηγώ γιατί είμαι ημιμαθής).

κατέληξα σε μαρα Χ εγώ κυρίως γιατί Αλλά δεν σημαίνει οτι στην προτείνω, ακόμα δεν την έχω παραλάβει καν.

tz3s
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2018 4:39 pm
Όνομα: Φώτης
Μηχανή:: Lelit MaraX
Μύλος:: Eureka Mignon Spec
Οι καφέδες μου:: Στο ψαξιμο και παλι...

Re: Αγορά HX μηχανης

Δημοσίευση από tz3s » Τρί Ιαν 05, 2021 3:23 pm

Η αληθεια ειναι πως το εψαξα λιγο παραπανω χθες για την Mara Χ και εχει πολλα θετικα... Μεγεθος, πατεντες, PID, Lelit και τιμη να παιζει και κατω απο 1100. Σε ολα αυτα προσθετω οτι για την τελικη version της μηχανης εχουν στειλει και ακουσει feedback απο "ειδικους" του ειδους.

Δεν ξερω μονο ποσο αρνητικο ειναι το οτι η μηχανη ειναι νεα στην αγορα οποτε δεν υπαρχουν πολλα feedback, και ποσο θετικο/αρνητικο ειναι το ανοξειδωτο ατσαλι αντι του χαλκου.

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Αγορά HX μηχανης

Δημοσίευση από Jousis » Τρί Ιαν 05, 2021 3:53 pm

Το boiler τί κακό να έχει, διάβασες κάτι;
Μια χαρά είναι το stainless steel για αντοχή στον χρόνο.
Τώρα δεν ξέρω τί ποιότητας βάλανε βέβαια αλλά δεν νομίζω να τσιγκουνεύτηκαν.

Spoiler: show
Καλά μην σκας για τις πατέντες, όποιος θέλει κάνει αίτηση για πατέντα :D
Ένα PID είναι με 2 σένσορες και απλά στο Χ mode το target temp είναι στον σένσορα της επιστροφής.
Στην πράξη, μια χαρά και έχουν τίμια target temps με υποθέτω αρκετά σωστά finetuned παραμέτρους για το σύστημα.

Στην θεωρία, θα μπορούσαν να μας δώσουν και ένα ακόμα "custom" temp target με έναν αλγόριθμο autotune για το PID.
Το quadcopter που αγοράζεις με 50ευρώ απο κινέζο έχει πιο sophisticated PID, 2021 έχουμε.
Αλλά τώρα μιλάμε για εταιρίες που φτιάχνουν θερμοσίφωνες, θέλουν ακόμα χρόνια για να έρθουν στο 2021. :D

geotzo
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Δεκ 23, 2020 9:57 am
Μηχανή:: Lelit Mara X ver2
Μύλος:: Mignon Specialita
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά HX μηχανης

Δημοσίευση από geotzo » Τετ Ιαν 06, 2021 12:45 pm

Καλησπέρα, καλή χρονιά. Παρακολουθώ το post, μιας και με ενδιαφέρει και εμένα η αγορά HX, μιας και φτιάχνω κυρίως cappuccino. Στις επιλογές σου θα έβαζες και την Musica, που βλέπω γύρω στα 1150 σε κάοια μαγαζιά;
Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Αγορά HX μηχανης

Δημοσίευση από PublicDomain » Τετ Ιαν 06, 2021 12:55 pm

geotzo έγραψε:
Τετ Ιαν 06, 2021 12:45 pm
Καλησπέρα, καλή χρονιά. Παρακολουθώ το post, μιας και με ενδιαφέρει και εμένα η αγορά HX, μιας και φτιάχνω κυρίως cappuccino. Στις επιλογές σου θα έβαζες και την Musica, που βλέπω γύρω στα 1150 σε κάοια μαγαζιά;
Ευχαριστώ
η μόνη ΗΧ που έχει μια κάποια θερμοκρασιακή σταθερότητα είναι η ΜαραΧ στα ίδια λεφτά!

εκτός και αν είσαι τόσο έμπειρος χρήστης αλλά σε αυτή τη περίπτωση δε θα ρωτούσες!! και όταν λέμε για ΗΧ τότε χρειαζόμαστε πολλά απανωτά καπουτσίνο! - η γνώμη μου πάντα!!!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Αγορά HX μηχανης

Δημοσίευση από Jousis » Τετ Ιαν 06, 2021 1:20 pm

PublicDomain έγραψε:
Τετ Ιαν 06, 2021 12:55 pm
και όταν λέμε για ΗΧ τότε χρειαζόμαστε πολλά απανωτά καπουτσίνο! - η γνώμη μου πάντα!!!
Ζηλεύω τις αντοχές σου :D
Εγώ ούτε 2ο δεν είχα κουράγιο να φτιάξω με την SB.

Ακόμα μου έχει μείνει ένα ερώτημα σχετικά με τις HX που δεν έχω βρει απάντηση (ή μου ξέφυγε).

Το νερό για τον καφέ είναι πιο φρέσκο σε σχέση με μια μονού/διπλού boiler, οκ.
Το άλλο νερό στο καζάνι για τον ατμό, κάθε πότε πρέπει να το ανανεώνουμε*;

*χρησιμοποιώ θεόνη + softener μέχρι τώρα και ίσως 1 φορά στις 10 απο βρύση (φίλτρο)+ softener

geotzo
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Δεκ 23, 2020 9:57 am
Μηχανή:: Lelit Mara X ver2
Μύλος:: Mignon Specialita
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά HX μηχανης

Δημοσίευση από geotzo » Τετ Ιαν 06, 2021 1:24 pm

PublicDomain έγραψε:
Τετ Ιαν 06, 2021 12:55 pm
geotzo έγραψε:
Τετ Ιαν 06, 2021 12:45 pm
Καλησπέρα, καλή χρονιά. Παρακολουθώ το post, μιας και με ενδιαφέρει και εμένα η αγορά HX, μιας και φτιάχνω κυρίως cappuccino. Στις επιλογές σου θα έβαζες και την Musica, που βλέπω γύρω στα 1150 σε κάοια μαγαζιά;
Ευχαριστώ
η μόνη ΗΧ που έχει μια κάποια θερμοκρασιακή σταθερότητα είναι η ΜαραΧ στα ίδια λεφτά!

εκτός και αν είσαι τόσο έμπειρος χρήστης αλλά σε αυτή τη περίπτωση δε θα ρωτούσες!! και όταν λέμε για ΗΧ τότε χρειαζόμαστε πολλά απανωτά καπουτσίνο! - η γνώμη μου πάντα!!!
Καλησπέρα,
εγώ ρώτησα απλά για την musica στις πιθανές επιλογές του post...

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Αγορά HX μηχανης

Δημοσίευση από PublicDomain » Τετ Ιαν 06, 2021 1:24 pm

Jousis έγραψε:
Τετ Ιαν 06, 2021 1:20 pm
PublicDomain έγραψε:
Τετ Ιαν 06, 2021 12:55 pm
και όταν λέμε για ΗΧ τότε χρειαζόμαστε πολλά απανωτά καπουτσίνο! - η γνώμη μου πάντα!!!
Ζηλεύω τις αντοχές σου :D
Εγώ ούτε 2ο δεν είχα κουράγιο να φτιάξω με την SB.

Ακόμα μου έχει μείνει ένα ερώτημα σχετικά με τις HX που δεν έχω βρει απάντηση (ή μου ξέφυγε).

Το νερό για τον καφέ είναι πιο φρέσκο σε σχέση με μια μονού/διπλού boiler, οκ.
Το άλλο νερό στο καζάνι για τον ατμό, κάθε πότε πρέπει να το ανανεώνουμε*;

*χρησιμοποιώ θεόνη + softener μέχρι τώρα και ίσως 1 φορά στις 10 απο βρύση (φίλτρο)+ softener
ναι στις HX το νερό είναι πιο φρέσκο
τώρα πας τη συζήτηση στο νερό που είναι μεγάλο θέμα!!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Απάντηση