Μετά την Gaggia Baby τί...;

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
Μύλος:: Niche Zero

Re: Μετά την Gaggia Baby τί...;

Δημοσίευση από agpol07 » Πέμ Δεκ 24, 2020 2:51 am

crs13 έγραψε:
Πέμ Δεκ 24, 2020 12:48 am
Για παράδειγμα η Lelit PL41 Plust PID έχει επιπλέον PID και μανόμετρο (που θα προσθέσω), αυτά τα δύο χαρακτηριστικά δεν είναι αρκετά έτσι ώστε να αποφέρουνε ένα καλύτερο αποτέλεσμα;
Η δική μου λογική (του αρχάριου) λέει πως αυτά τα χαρακτηριστικά θα με βοηθήσουν για να έχω ένα πιο σταθερό αποτέλεσμα, και δεν θα παρασκευάζω ένα καφέ στα τυφλά όπως τώρα με την Gaggia Baby.
Δηλαδή όταν με την Lelit βγάλω ένα καλό αποτέλεσμα γνωρίζοντας την πίεση (μέσω του μανόμετρου) και την θερμοκρασία (μέσω του PID), τότε μπορώ να το κάνω ξανά. Ενώ μέχρι τώρα με τη Gaggia δεν είχα αυτά τα στοιχεία και ίσως δεν μπορούσα να ξαναβγάλω το ίδιο αποτέλεσμα.
Επειδή κι εγώ θεωρώ ότι είμαι αρχάριος ακόμα, η άποψή μου είναι ότι δεν ξέρω αν θα καταλάβεις καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά αυτό που κι εσύ λες, θα είναι σίγουρα πιο σταθερό το αποτέλεσμα.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ότι θα βοηθήσει για καλύτερο αποτέλεσμα, είναι το μεγαλύτερο boiler που λογικά θα έχει η plust σε σχέση με την baby, με αποτέλεσμα να είναι πιο σταθερή στη θερμοκρασία κατά την εκχύλιση.

Οπότε η δικιά μου άποψη είναι ότι, ναι αξίζει η αναβάθμιση.

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Μετά την Gaggia Baby τί...;

Δημοσίευση από giorgos.b » Πέμ Δεκ 24, 2020 10:54 am

crs13 έγραψε:
Πέμ Δεκ 24, 2020 12:48 am
Ναι ένας επιπλέον λόγος είναι και η ανανέωση, αλλά φυσικά θα ήθελα και ένα καλύτερο αποτέλεσμα.
Για εμάς τους αρχάριους θεωρώ πως είναι πολύ λογική η ερώτηση:
Κάνοντας την ίδια προσπάθεια(την οποία περιέγραψα στο πρώτο μου ποστ), μπορώ να έχω ένα καλύτερο αποτέλεσμα με μια καλύτερη μηχανή?

Για παράδειγμα η Lelit PL41 Plust PID έχει επιπλέον PID και μανόμετρο (που θα προσθέσω), αυτά τα δύο χαρακτηριστικά δεν είναι αρκετά έτσι ώστε να αποφέρουνε ένα καλύτερο αποτέλεσμα;
Η δική μου λογική (του αρχάριου) λέει πως αυτά τα χαρακτηριστικά θα με βοηθήσουν για να έχω ένα πιο σταθερό αποτέλεσμα, και δεν θα παρασκευάζω ένα καφέ στα τυφλά όπως τώρα με την Gaggia Baby.
Δηλαδή όταν με την Lelit βγάλω ένα καλό αποτέλεσμα γνωρίζοντας την πίεση (μέσω του μανόμετρου) και την θερμοκρασία (μέσω του PID), τότε μπορώ να το κάνω ξανά. Ενώ μέχρι τώρα με τη Gaggia δεν είχα αυτά τα στοιχεία και ίσως δεν μπορούσα να ξαναβγάλω το ίδιο αποτέλεσμα.

Άρα η δική σου άποψη είναι πως όχι δεν μπορώ να έχω καλύτερο αποτέλεσμα με την ίδια προσπάθεια.
Ευχαριστώ πολύ! Για αυτό το λόγο άλλωστε άνοιξα το ποστ, για να ακούσω τις απόψεις έμπειρων ανθρώπων και να μην προχωρήσω σε ένα επιπλέον έξοδο χωρίς λόγο.
Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είπα ότι δεν θα βγάλεις καλύτερο αποτέλεσμα (άλλωστε δεν είχα ποτέ τη συγκεκριμένη μηχανή για να πω), απλά σχολίασα κάποια πράγματα που έγραψες για το πόσο θες να ασχοληθείς ή όχι

Τώρα, από τα χαρακτηριστικά:
1) το μανόμετρο δεν κάνει καλύτερο τον καφέ - απλά σου δείχνει την πίεση. Χρειάζεται βέβαια αν θες να αλλάξεις την πίεση (φαντάζομαι η μηχανή έχει ρυθμιζόμενη OPV αν την ανοίξεις-δεν ξέρω), αλλά αυτό σημαίνει πειραματισμός
2) το PID και ο μεγαλύτερος boiler λογικά δίνουν καλύτερη θερμοκρασιακή σταθερότητα και άρα καλύτερο καφέ. Επιπλέον σου δίνει τη δυνατότητα να αλλάξεις τη θερμοκρασία, που σημαίνει πάλι πειραματισμός

(κάποιος που έχει 6 χρόνια την Baby, αρχάριος δεν λέγεται πάντως)

Άβαταρ μέλους
crs13
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 6:00 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit Anna PL41TEM
Μύλος:: Mazzer supper jolly
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Μετά την Gaggia Baby τί...;

Δημοσίευση από crs13 » Πέμ Δεκ 24, 2020 11:34 am

giorgos.b έγραψε:
Πέμ Δεκ 24, 2020 10:54 am
crs13 έγραψε:
Πέμ Δεκ 24, 2020 12:48 am
Ναι ένας επιπλέον λόγος είναι και η ανανέωση, αλλά φυσικά θα ήθελα και ένα καλύτερο αποτέλεσμα.
Για εμάς τους αρχάριους θεωρώ πως είναι πολύ λογική η ερώτηση:
Κάνοντας την ίδια προσπάθεια(την οποία περιέγραψα στο πρώτο μου ποστ), μπορώ να έχω ένα καλύτερο αποτέλεσμα με μια καλύτερη μηχανή?

Για παράδειγμα η Lelit PL41 Plust PID έχει επιπλέον PID και μανόμετρο (που θα προσθέσω), αυτά τα δύο χαρακτηριστικά δεν είναι αρκετά έτσι ώστε να αποφέρουνε ένα καλύτερο αποτέλεσμα;
Η δική μου λογική (του αρχάριου) λέει πως αυτά τα χαρακτηριστικά θα με βοηθήσουν για να έχω ένα πιο σταθερό αποτέλεσμα, και δεν θα παρασκευάζω ένα καφέ στα τυφλά όπως τώρα με την Gaggia Baby.
Δηλαδή όταν με την Lelit βγάλω ένα καλό αποτέλεσμα γνωρίζοντας την πίεση (μέσω του μανόμετρου) και την θερμοκρασία (μέσω του PID), τότε μπορώ να το κάνω ξανά. Ενώ μέχρι τώρα με τη Gaggia δεν είχα αυτά τα στοιχεία και ίσως δεν μπορούσα να ξαναβγάλω το ίδιο αποτέλεσμα.

Άρα η δική σου άποψη είναι πως όχι δεν μπορώ να έχω καλύτερο αποτέλεσμα με την ίδια προσπάθεια.
Ευχαριστώ πολύ! Για αυτό το λόγο άλλωστε άνοιξα το ποστ, για να ακούσω τις απόψεις έμπειρων ανθρώπων και να μην προχωρήσω σε ένα επιπλέον έξοδο χωρίς λόγο.
Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είπα ότι δεν θα βγάλεις καλύτερο αποτέλεσμα (άλλωστε δεν είχα ποτέ τη συγκεκριμένη μηχανή για να πω), απλά σχολίασα κάποια πράγματα που έγραψες για το πόσο θες να ασχοληθείς ή όχι

Τώρα, από τα χαρακτηριστικά:
1) το μανόμετρο δεν κάνει καλύτερο τον καφέ - απλά σου δείχνει την πίεση. Χρειάζεται βέβαια αν θες να αλλάξεις την πίεση (φαντάζομαι η μηχανή έχει ρυθμιζόμενη OPV αν την ανοίξεις-δεν ξέρω), αλλά αυτό σημαίνει πειραματισμός
2) το PID και ο μεγαλύτερος boiler λογικά δίνουν καλύτερη θερμοκρασιακή σταθερότητα και άρα καλύτερο καφέ. Επιπλέον σου δίνει τη δυνατότητα να αλλάξεις τη θερμοκρασία, που σημαίνει πάλι πειραματισμός

(κάποιος που έχει 6 χρόνια την Baby, αρχάριος δεν λέγεται πάντως)
Επειδή έχω το γνώθι σαυτόν, μπορώ να πω ότι ναι είμαι ακόμα αρχάριος, ασχέτως αν έχω την μηχανή 6 χρόνια.
Από τη στιγμή που πολλά ποστ εδώ πέρα δεν μπορώ να τα καταλάβω τότε ναι είμαι αρχάριος.

Νομίζω είμαι ξεκάθαρος στο αρχικό μου ποστ, με το πόσο ασχολούμαι με την παρασκευή καφέ.
Έχοντας ως γνώμονα τα ποστ των υπόλοιπων μελών που είναι πολύ έμπειροι και για πολλούς ίσως είναι η δουλειά τους αυτή, λέω ότι δεν μπορώ να ασχοληθώ με πολύ λεπτομέρεια πέραν αυτών που αναφέρω ότι ήδη κάνω.
Δεν ανέφερα σε κανένα σημείο ότι δεν κάνω πειραματισμούς.

Άβαταρ μέλους
crs13
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 6:00 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit Anna PL41TEM
Μύλος:: Mazzer supper jolly
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Μετά την Gaggia Baby τί...;

Δημοσίευση από crs13 » Κυρ Δεκ 27, 2020 11:17 am

Καλημέρα και χρόνια πολλά,

σχετικά με τις δύο παρακάτω μηχανές οι οποίες μου αρέσουν πιο πολύ εξωτερικά,
ποιές οι διαφορές με την PL41 PLUST PID ? το PID? Ποια θα επιλέγατε?

1. Rancilio Silvia E V6
2. Oscar II 2015, Nuova Simonelli

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μετά την Gaggia Baby τί...;

Δημοσίευση από Zen308 » Κυρ Δεκ 27, 2020 12:36 pm

crs13 έγραψε:
Κυρ Δεκ 27, 2020 11:17 am
Καλημέρα και χρόνια πολλά,

σχετικά με τις δύο παρακάτω μηχανές οι οποίες μου αρέσουν πιο πολύ εξωτερικά,
ποιές οι διαφορές με την PL41 PLUST PID ? το PID? Ποια θα επιλέγατε?

1. Rancilio Silvia E V6
2. Oscar II 2015, Nuova Simonelli
Είναι διαφορετικής φιλοσοφίας μηχανές.
Η μία HX η άλλη single boiler.
Αν πίνεις cappuccino ή latte σίγουρα την Oscar.

Άβαταρ μέλους
crs13
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 6:00 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit Anna PL41TEM
Μύλος:: Mazzer supper jolly
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Μετά την Gaggia Baby τί...;

Δημοσίευση από crs13 » Κυρ Δεκ 27, 2020 12:39 pm

Zen308 έγραψε:
Κυρ Δεκ 27, 2020 12:36 pm
Είναι διαφορετικής φιλοσοφίας μηχανές.
Η μία HX η άλλη single boiler.
Αν πίνεις cappuccino ή latte σίγουρα την Oscar.
Μόνο διπλό espresso κάνω.

Άβαταρ μέλους
madnifestah
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2018 2:07 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Sculptor 078s
2ος Μύλος:: KINGrinder k4
Οι καφέδες μου:: roasters-kolektiva.com
Τοποθεσία: Σέρρες
Επικοινωνία:

Re: Μετά την Gaggia Baby τί...;

Δημοσίευση από madnifestah » Κυρ Δεκ 27, 2020 12:53 pm

προσωπικά θα (ξανά) έκανα το ίδιο που έκανα στην classic μου ώστε να δώσω παράταση μερικά χρόνια.
pid / χρονόμετρο / μανόμετρο (με ρύθμιση στα 9) ims σίτα / διανεμητή / καλάθι..
με περίπου 100 ευρώ για όλα, η μηχανή βγάζει εκπληκτικά καφεδάκια.
Αν έδινα 600 ευρώ θα τα έδινα για αγορά ενός niche zero.
Η baby είναι πολύ καλή για ένα-δύο εσπρεσσάκια την μέρα. τα 600 ευρώ πιστεύω δεν δικαιολογούν την (μικρή) διαφορά που θα υπάρχει στο φλιτζάνι.


Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μετά την Gaggia Baby τί...;

Δημοσίευση από Zen308 » Κυρ Δεκ 27, 2020 1:01 pm

madnifestah έγραψε:
Κυρ Δεκ 27, 2020 12:53 pm

Αν έδινα 600 ευρώ θα τα έδινα για αγορά ενός niche zero.
Η baby είναι πολύ καλή για ένα-δύο εσπρεσσάκια την μέρα. τα 600 ευρώ πιστεύω δεν δικαιολογούν την (μικρή) διαφορά που θα υπάρχει στο φλιτζάνι.
Απ ότι βλέπω έχει ήδη τον mazzer sj οπότε δε θα δει ιδιαίτερη διαφορά στο φλιτζάνι, μόνο στο workflow με τον Niche λόγω single dosing.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μετά την Gaggia Baby τί...;

Δημοσίευση από Zen308 » Κυρ Δεκ 27, 2020 1:06 pm

crs13 έγραψε:
Κυρ Δεκ 27, 2020 12:39 pm

Μόνο διπλό espresso κάνω.
Είναι και οι δύο εξαιρετικες στο είδος τους.
Η silvia είναι φθηνότερη αλλά το pid είναι must κατά τη γνώμη μου, ανέβαζει τη μηχανή σε άλλο επίπεδο καθώς και την τελική τιμή της.
Ψαξε τα υπέρ και τα κατά της κάθε μίας και δες ποια σου ταιριάζει καλύτερα.

Άβαταρ μέλους
crs13
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 6:00 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit Anna PL41TEM
Μύλος:: Mazzer supper jolly
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Μετά την Gaggia Baby τί...;

Δημοσίευση από crs13 » Κυρ Δεκ 27, 2020 1:53 pm

madnifestah έγραψε:
Κυρ Δεκ 27, 2020 12:53 pm
προσωπικά θα (ξανά) έκανα το ίδιο που έκανα στην classic μου ώστε να δώσω παράταση μερικά χρόνια.
pid / χρονόμετρο / μανόμετρο (με ρύθμιση στα 9) ims σίτα / διανεμητή / καλάθι..
με περίπου 100 ευρώ για όλα, η μηχανή βγάζει εκπληκτικά καφεδάκια.
Αν έδινα 600 ευρώ θα τα έδινα για αγορά ενός niche zero.
Η baby είναι πολύ καλή για ένα-δύο εσπρεσσάκια την μέρα. τα 600 ευρώ πιστεύω δεν δικαιολογούν την (μικρή) διαφορά που θα υπάρχει στο φλιτζάνι.
Καλή ιδέα, μου είχε περάσει και εμένα από το μυαλό να κάνω κάτι ανάλογο,
αλλά η αλήθεια είναι πως θα ήθελα και μια ανανέωση :a013:
Zen308 έγραψε:
Κυρ Δεκ 27, 2020 1:01 pm

Απ ότι βλέπω έχει ήδη τον mazzer sj οπότε δε θα δει ιδιαίτερη διαφορά στο φλιτζάνι, μόνο στο workflow με τον Niche λόγω single dosing.
Ναι σωστά έχω τον Mazzer SJ όπως γράφω στην υπογραφή μου.

Οπότε παραμένω ανάμεσα σε PL41 PLUST PID και Rancilio Silvia E V6 με το PID να είναι ένα πλεονέκτημα.
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να βάλω PID στην Rancilio Silvia και αν έχει εξουσιοδοτημένο service,
δεν θα ήθελα να κάνω μόνος μου πειραματισμούς σε καινούρια μηχανή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος crs13 την Κυρ Δεκ 27, 2020 2:22 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση