Μετά την Gaggia Baby τί...;

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
crs13
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 6:00 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit Anna PL41TEM
Μύλος:: Mazzer supper jolly
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Μετά την Gaggia Baby τί...;

Δημοσίευση από crs13 » Τρί Δεκ 22, 2020 10:33 am

Καλημέρα στην παρέα,
μετά από 6 χρόνια πορείας με Gaggia Baby Class και μύλο Mazzer supper jolly, ήρθε η ώρα νομίζω για την αγορά μιας νέας μηχανής.
Η χρήση είναι περίπου στα 2 διπλά espresso (ή fr. espresso) την ημέρα, δεν κάνω καθόλου cappuccino και ούτε πρόκειται.
Θέλω μια μηχανή εύκολη στη χρήση (καθάρισμα και παρασκευή καφέ).

Για να σας δώσω να καταλάβετε πως χρησιμοποιώ την μηχανή, προσπαθώ να βγάλω ένα διπλό εσπρέσσο στους χρόνους που πρέπει,
τους χρόνους τους αντιλαμβάνομαι συνήθως από αυτά που διαβάζω στο φόρουμ, από ερωτήσεις σε barista, ανάλογα με τον καφέ που έχω, έτσι ώστε να με καλύπτει η γεύση του, αλλά δεν είμαι ο άνθρωπος που θα ασχοληθεί πολύ παραπάνω, δηλαδή με τη θερμοκρασία του boiler τη θερμοκρασία του group της εκχύλισης κλπ.
Αντιλαμβάνομαι ότι όσο περισσότερο ασχολείσαι με τη λεπτομέρεια τόσο καλύτερο αποτέλεσμα πετυχαίνεις αλλά δεν είναι κάτι που θα το κάνω. Επίσης μου αρέσει να αλλάζω και γεύσεις καφέ κατά καιρούς. Οπότε ξανά από την αρχή προσπαθώ να βρω το κατάλληλο κόψιμο κλπ.

Θα κινηθώ στα 600-850€.

Σας παρακαλώ την βοήθεια σας.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια.

Άβαταρ μέλους
knight_77
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2015 5:53 pm
Όνομα: Βάιος
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: Eureka Mignon
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10, Taf
Τοποθεσία: Κηφισιά

Re: Μετά την Gaggia Baby τί...;

Δημοσίευση από knight_77 » Τρί Δεκ 22, 2020 11:20 am

Νομίζω πως σε αυτό το budget που διαθέτεις και με τη χρήση που θέλεις να κάνεις,
μια πολύ καλή και δοκιμασμένη επιλογή από πολλά μέλη εδώ, συμπεριλαμβανομένου και εμένα
είναι η Lelit PL41 Plust PID.
300ml ορειχάλκινο boiler, 58mm portafilter, ορειχάλκινο group, και (σημαντικό) PID για ρύθμιση θερμοκρασίας.
Πλήρης μεταλλική κατασκευή με μόνη εξαίρεση το εσωτερικό tray της αποχέτευσης νερού το οποίο είναι πλαστικό.

Είναι μια πολύ καλή αναβάθμιση με κόστος περίπου 600€, ενώ θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις και τα ήδη υπάρχοντα αξεσουάρ που
έχεις (tamper, καλαθάκια, κλπ), χωρίς να αγοράσεις νέα λόγω ίδιας διαμέτρου portafilter με τη Baby.

Με ένα έξτρα κόστος μπορείς να προσθέσεις και μανόμετρο για ένδειξη της πίεσης εκχείλυσης και να έχεις πλήρη έλεγχο των εκχειλίσεων σου.

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μετά την Gaggia Baby τί...;

Δημοσίευση από dasimo » Τρί Δεκ 22, 2020 12:08 pm

Καλημέρα!
Το ερώτημα το απάντησα και εγώ πρίν απο 2 μήνες! Προχώρησα στήν αγορά της Bezzera BZ-10. Μεχρι στιγμής κατευχαριστημένος, εύκολη, απλή, υπέροχη εμφάνιση και δυνατότητα παρασκευής καφέ σε 12 με 15 λεπτά το πολύ μιάς και έχει το ηλεκτρικα θερμαινόμενο grouphead A3 της Elektra. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που την αγόρασα μιας και θεωρώ οτι το Ε61 στίς μικρές μηχανές παίρνει ώρα να θερμανθεί (μπορεί βεβαια να κάνω και λάθος, απλά την εντύπωση μου σας μεταφέρω).Απο εκεί και πέρα κάτι πολύ υποκειμενικό είναι η εμφάνιση, εμενα με τραβάει πολύ η διαχρονική κλασσικότητα της Bezzera και αν δεν κάνω λάθος το ίδιο σχεδόν μοντέλο βγαίνει 10 χρόνια και για αυτο απέκλεισα τις επιλογές που θα σου προτείνω!
Επιλογή 1η η Lelit Mara X , έχω αμφιβολίες για κάποιες "καινούργιες" τεχνολογίες που χρησιμοποιεί όπως ας πούμε την ρυθμιζόμενη θερμοκρασία (δυο settings ) , τουλάχιστον όχι ως PID τεχνολογία. To PID δεν με ενδιέφερε για μηχανη Heat Exchange μιας και το θεωρώ "ακυρο"-προσοχή αυτές είναι προσωπικές απόψεις, μην διαφωνήσουμε τετοιες μέρες!-. Επίσης με προβλημάτισε ο διακόπτης που απομονωνει το boiler ατμού σε μια μηχανή HX που νομίζω είναι επιλογή στην Mara X. Απο εκεί και πέρα το πακέτο με το tamper και ολα τα καθαριστικά για αρχή κάνουν την αγορά πολύ tempting όπως και το brushed steel για καποιους που δεν θέλουν το mirror finish των πιο παραδοσιακών μηχανών. Η επόμενη επιλογή που με πόνο δεν έκανα είναι η μικρή dual boiler της Lelit η Elizabeth v3......Τα έχει όλα! Dual Boiler, PID (ακρως απαραίτητο σε μια Dual Boiler), auto on/off, pre infusion ....μπορώ να γράφω για ώρες.....Στήν τιμή της είναι αχτύπητη, δεν νομίζω να υπάρχει πιο features μηχανή στην κατηγορία των 1300 ευρώ. Είπα όχι , γιατι δεν με ενθουσιάζει πια η μοντέρνα εμφάνιση και οι ηλεκτρονικοι διακόπτες αλλα πάνω απ όλα δεν ένιωθα έτοιμος να αναλάβω το αυτξημένο κόστος (περισσότερο ψυχολογικό) συντήρησης μιας dual boiler μηχανής(π.χ. dexcaling μονο απο επαγγελματίες αν και στο βιντεο της Lelit δείχνει πανεύκολο!). Επίσης με προβλημάτισε το μικρό boiler, που ίσως να μην έκανε για τις ανάγκες μου.
Μέχρι στιγμής η Bezzera BZ-10 έχει αποδειχθεί καταπληκτική και είναι ενα κόσμημα στήν κουζίνα κλέβοντας την παράσταση (απο την ομολογουμένος ομορφ κουζίνα μου!). Η τιμή ήταν πολύ καλή στα 1,100 ευρώ παραδομένη με εναν μύλο που πούλησα στα 170 ευρώ , αρα τελική τιμή στα 900 ευρω περίπου, είναι ταχύτατη και πραγματικο τέρας. Για παράδειγμα σήμερα το πρωί σε 10 λεπτα έφτιαξα 3 καπουτσίνο και 3 σοκολάτες και η πίεση στο boiler έμεινε ακούνητη στα 1.5 bar. Καλη αγορά και αναζἠτηση !
edit....τωρα είδα το budget, θα έλεγα η να ανέβεις πρός το 1000 άρικο για κάτι που θα σου κάνει διαφορά, η να περιμένεις....δεν πρόκειται να κερδίσεις κάτι πολύ διαφορετικό στα 650 με 800 ευρώ εκτός αν πάς ηια γάποιο πακέτο του coffeeitalia ας πούμε και πουλήσεις τον μύλο. Επίσης απέφυγε τον ορείχαλκο σαν επιλογή, προτίμησε χαλκό η ατσάλι . παλαιό υλικό πλεον ο ορείχαλκος και ευτελές, ο χαλκός παραμένει κλασσικός στις premium επιλογές, το ατσάλι τωρα γίνεται της μόδας αλλα είναι απραδοσιακά αξιόπιστο και πραγματικα(?) ανοξείδωτο. Τουλάχιστον με τον χαλκό ξέρεις οτι αν οξειδωθεί δεν θα πάθεις δηλητηρίαση και ανίθετα κιόλας θα κερδίσεις και μερικά σημαντικά και πούτιμα μέταλλα στην διατροφή σου!

Άβαταρ μέλους
crs13
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 6:00 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit Anna PL41TEM
Μύλος:: Mazzer supper jolly
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Μετά την Gaggia Baby τί...;

Δημοσίευση από crs13 » Τρί Δεκ 22, 2020 1:24 pm

knight_77 έγραψε:
Τρί Δεκ 22, 2020 11:20 am
Νομίζω πως σε αυτό το budget που διαθέτεις και με τη χρήση που θέλεις να κάνεις,
μια πολύ καλή και δοκιμασμένη επιλογή από πολλά μέλη εδώ, συμπεριλαμβανομένου και εμένα
είναι η Lelit PL41 Plust PID.
300ml ορειχάλκινο boiler, 58mm portafilter, ορειχάλκινο group, και (σημαντικό) PID για ρύθμιση θερμοκρασίας.
Πλήρης μεταλλική κατασκευή με μόνη εξαίρεση το εσωτερικό tray της αποχέτευσης νερού το οποίο είναι πλαστικό.

Είναι μια πολύ καλή αναβάθμιση με κόστος περίπου 600€, ενώ θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις και τα ήδη υπάρχοντα αξεσουάρ που
έχεις (tamper, καλαθάκια, κλπ), χωρίς να αγοράσεις νέα λόγω ίδιας διαμέτρου portafilter με τη Baby.

Με ένα έξτρα κόστος μπορείς να προσθέσεις και μανόμετρο για ένδειξη της πίεσης εκχείλυσης και να έχεις πλήρη έλεγχο των εκχειλίσεων σου.
Αυτήν τη μηχανή είχα και γω στο μυαλό μου διαβάζοντας διάφορα post, όπου βέβαια διαβάζω και απόψεις που λένε ότι δεν είναι ιδιαίτερη αναβάθμιση από gaggia baby σε Lelit PL41 Plust PID και ότι ίσως θα πρέπει να πάω σε κάτι καλύτερο (π.χ. BEZZERA)
Η αλήθεια όμως είναι ότι ήθελα να κινηθώ σε αυτό το ποσό 600+
Βεβαίως και θα προσθέσω το μανόμετρο που αναφέρεις.

Άβαταρ μέλους
crs13
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 6:00 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit Anna PL41TEM
Μύλος:: Mazzer supper jolly
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Μετά την Gaggia Baby τί...;

Δημοσίευση από crs13 » Τρί Δεκ 22, 2020 1:33 pm

dasimo έγραψε:
Τρί Δεκ 22, 2020 12:08 pm
Επίσης απέφυγε τον ορείχαλκο σαν επιλογή, προτίμησε χαλκό η ατσάλι . παλαιό υλικό πλεον ο ορείχαλκος και ευτελές, ο χαλκός παραμένει κλασσικός στις premium επιλογές, το ατσάλι τωρα γίνεται της μόδας αλλα είναι απραδοσιακά αξιόπιστο και πραγματικα(?) ανοξείδωτο. Τουλάχιστον με τον χαλκό ξέρεις οτι αν οξειδωθεί δεν θα πάθεις δηλητηρίαση και ανίθετα κιόλας θα κερδίσεις και μερικά σημαντικά και πούτιμα μέταλλα στην διατροφή σου!
Η αλήθεια είναι ότι στο χιλιάρικο ανεβαίνω πολύ για τα δεδομένα μου.
Βέβαια αν οι διαφορές είναι τόσο μεγάλες τότε ίσως αξίζει, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα φανούνε οι διαφορές σε εμένα,
καθώς δεν μπορώ να πω ότι είμαι τόσο ψαγμένος στην παρασκευή espresso,
για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι δεν ασχολούμαι καθόλου με τη μηχανή και την παρασκευή espresso αλλά συγκρίνοντας με πολλά παιδιά εδώ μέσα που βλέπω ότι ξοδεύουνε πολλές ώρες και πραγματικά το προσπαθούνε πολύ, τότε εγώ μπορώ να πω ότι είμαι λίγο πιο πάνω από αρχάριος :a030:

Η Lelit PL41 Plust PID είναι από ορείχαλκο; οπότε δεν την συστήνεις;
edit.. άκυρη η ερώτηση, έχει απαντηθεί πιο πάνω. :OOPS:

Άβαταρ μέλους
knight_77
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2015 5:53 pm
Όνομα: Βάιος
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: Eureka Mignon
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10, Taf
Τοποθεσία: Κηφισιά

Re: Μετά την Gaggia Baby τί...;

Δημοσίευση από knight_77 » Τρί Δεκ 22, 2020 3:57 pm

crs13 έγραψε:
Τρί Δεκ 22, 2020 1:24 pm
knight_77 έγραψε:
Τρί Δεκ 22, 2020 11:20 am
Νομίζω πως σε αυτό το budget που διαθέτεις και με τη χρήση που θέλεις να κάνεις,
μια πολύ καλή και δοκιμασμένη επιλογή από πολλά μέλη εδώ, συμπεριλαμβανομένου και εμένα
είναι η Lelit PL41 Plust PID.
300ml ορειχάλκινο boiler, 58mm portafilter, ορειχάλκινο group, και (σημαντικό) PID για ρύθμιση θερμοκρασίας.
Πλήρης μεταλλική κατασκευή με μόνη εξαίρεση το εσωτερικό tray της αποχέτευσης νερού το οποίο είναι πλαστικό.

Είναι μια πολύ καλή αναβάθμιση με κόστος περίπου 600€, ενώ θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις και τα ήδη υπάρχοντα αξεσουάρ που
έχεις (tamper, καλαθάκια, κλπ), χωρίς να αγοράσεις νέα λόγω ίδιας διαμέτρου portafilter με τη Baby.

Με ένα έξτρα κόστος μπορείς να προσθέσεις και μανόμετρο για ένδειξη της πίεσης εκχείλυσης και να έχεις πλήρη έλεγχο των εκχειλίσεων σου.
Αυτήν τη μηχανή είχα και γω στο μυαλό μου διαβάζοντας διάφορα post, όπου βέβαια διαβάζω και απόψεις που λένε ότι δεν είναι ιδιαίτερη αναβάθμιση από gaggia baby σε Lelit PL41 Plust PID και ότι ίσως θα πρέπει να πάω σε κάτι καλύτερο (π.χ. BEZZERA)
Η αλήθεια όμως είναι ότι ήθελα να κινηθώ σε αυτό το ποσό 600+
Βεβαίως και θα προσθέσω το μανόμετρο που αναφέρεις.

Gaggia Baby είχα και εγώ πριν και για τέσσερα χρόνια με την οποία έκανα το "αγροτικό" μου. Είδα διαφορά στο φλυτζανι εξαρχής προς το καλύτερο με την μετάβαση στην Lelit.
Επισης έχει εύκολη συντήρηση εν αντίθεσή με τις ακριβότερες HX και Dual Boiler μηχανές.

Σίγουρα υπάρχουν καλύτερες επιλογές, όμως ανεβαίνει το κόστος.

Σε αυτή τη κατηγορία τιμής και με αυτά που προσφέρει, νομίζω πως είναι μονόδρομος.

Άβαταρ μέλους
crs13
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 6:00 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit Anna PL41TEM
Μύλος:: Mazzer supper jolly
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Μετά την Gaggia Baby τί...;

Δημοσίευση από crs13 » Τετ Δεκ 23, 2020 9:46 am

knight_77 έγραψε:
Τρί Δεκ 22, 2020 11:20 am



Gaggia Baby είχα και εγώ πριν και για τέσσερα χρόνια με την οποία έκανα το "αγροτικό" μου. Είδα διαφορά στο φλυτζανι εξαρχής προς το καλύτερο με την μετάβαση στην Lelit.
Επισης έχει εύκολη συντήρηση εν αντίθεσή με τις ακριβότερες HX και Dual Boiler μηχανές.

Σίγουρα υπάρχουν καλύτερες επιλογές, όμως ανεβαίνει το κόστος.

Σε αυτή τη κατηγορία τιμής και με αυτά που προσφέρει, νομίζω πως είναι μονόδρομος.
σε ευχαριστώ πολύ, είναι πολύ σημαντικό που είχες και εσύ την Gaggia Baby και μου λες ότι όντως είδε διαφορά με την Lelit.
θέλω να είμαι σίγουρος ότι θα δω καλύτερο αποτέλεσμα στον καφέ μου και να μην πάνε "χαμένα" τα 600+€

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Μετά την Gaggia Baby τί...;

Δημοσίευση από giorgos.b » Τετ Δεκ 23, 2020 7:58 pm

crs13 έγραψε:
Τρί Δεκ 22, 2020 10:33 am
δεν είμαι ο άνθρωπος που θα ασχοληθεί πολύ παραπάνω, δηλαδή με τη θερμοκρασία του boiler τη θερμοκρασία του group της εκχύλισης κλπ.
Αντιλαμβάνομαι ότι όσο περισσότερο ασχολείσαι με τη λεπτομέρεια τόσο καλύτερο αποτέλεσμα πετυχαίνεις αλλά δεν είναι κάτι που θα το κάνω.
Εγώ πάλι θα ρώταγα και το εξής: γιατί θες να αλλάξεις μηχανή; τι δεν σου αρέσει απο την Baby? ή απλά την βαρέθηκες και θες μια ανανέωση;
Το λέω γιατί η αγορά μιας νέας μηχανής με το να λες "δεν θέλω να ασχοληθώ παραπάνω" δεν συνάδουν. Συνήθως είναι και η αγορά που σε κάνει να το ψάχνεις περισσότερο
crs13 έγραψε:
Τετ Δεκ 23, 2020 9:46 am
θέλω να είμαι σίγουρος ότι θα δω καλύτερο αποτέλεσμα στον καφέ μου και να μην πάνε "χαμένα" τα 600+€
Θέλω να πω ότι χωρίς να το δεις λίγο πιο ζεστά δεν είναι απίθανο να συμβεί κι αυτό. Δεν μιλάμε και για διαφορετικής κατηγορίας μηχανές.

Είχα κι εγώ την Baby για 8 χρόνια. Είναι καλύτερος ο καφές με τη νέα μου μηχανή; Σίγουρα! Είναι μόνο η μηχανή που κάνει τη διαφορά; Όχι.
Ίσως επειδή είχα βαρεθεί την Baby δεν ασχολιόμουν και πολύ, να φανταστείς ότι έπαιρνα αρκετά συχνά και καφέ από σούπερ μάρκετ. :lol:
Παίρνοντας μία νέα μηχανή, σου δίνεται μια ώθηση, αλλά πρέπει να ασχοληθείς και περισσότερο.
(Τουλάχιστον αυτή είναι η άποψή μου)

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μετά την Gaggia Baby τί...;

Δημοσίευση από Zen308 » Τετ Δεκ 23, 2020 8:39 pm

giorgos.b έγραψε:
Τετ Δεκ 23, 2020 7:58 pm

Το λέω γιατί η αγορά μιας νέας μηχανής με το να λες "δεν θέλω να ασχοληθώ παραπάνω" δεν συνάδουν. Συνήθως είναι και η αγορά που σε κάνει να το ψάχνεις περισσότερο


Παίρνοντας μία νέα μηχανή, σου δίνεται μια ώθηση, αλλά πρέπει να ασχοληθείς και περισσότερο.
(Τουλάχιστον αυτή είναι η άποψή μου)
Σωστός :oneup:

Άβαταρ μέλους
crs13
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 6:00 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit Anna PL41TEM
Μύλος:: Mazzer supper jolly
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Μετά την Gaggia Baby τί...;

Δημοσίευση από crs13 » Πέμ Δεκ 24, 2020 12:48 am

giorgos.b έγραψε:
Τετ Δεκ 23, 2020 7:58 pm

Εγώ πάλι θα ρώταγα και το εξής: γιατί θες να αλλάξεις μηχανή; τι δεν σου αρέσει απο την Baby? ή απλά την βαρέθηκες και θες μια ανανέωση;
Το λέω γιατί η αγορά μιας νέας μηχανής με το να λες "δεν θέλω να ασχοληθώ παραπάνω" δεν συνάδουν. Συνήθως είναι και η αγορά που σε κάνει να το ψάχνεις περισσότερο
Ναι ένας επιπλέον λόγος είναι και η ανανέωση, αλλά φυσικά θα ήθελα και ένα καλύτερο αποτέλεσμα.
Για εμάς τους αρχάριους θεωρώ πως είναι πολύ λογική η ερώτηση:
Κάνοντας την ίδια προσπάθεια(την οποία περιέγραψα στο πρώτο μου ποστ), μπορώ να έχω ένα καλύτερο αποτέλεσμα με μια καλύτερη μηχανή?

Για παράδειγμα η Lelit PL41 Plust PID έχει επιπλέον PID και μανόμετρο (που θα προσθέσω), αυτά τα δύο χαρακτηριστικά δεν είναι αρκετά έτσι ώστε να αποφέρουνε ένα καλύτερο αποτέλεσμα;
Η δική μου λογική (του αρχάριου) λέει πως αυτά τα χαρακτηριστικά θα με βοηθήσουν για να έχω ένα πιο σταθερό αποτέλεσμα, και δεν θα παρασκευάζω ένα καφέ στα τυφλά όπως τώρα με την Gaggia Baby.
Δηλαδή όταν με την Lelit βγάλω ένα καλό αποτέλεσμα γνωρίζοντας την πίεση (μέσω του μανόμετρου) και την θερμοκρασία (μέσω του PID), τότε μπορώ να το κάνω ξανά. Ενώ μέχρι τώρα με τη Gaggia δεν είχα αυτά τα στοιχεία και ίσως δεν μπορούσα να ξαναβγάλω το ίδιο αποτέλεσμα.

Άρα η δική σου άποψη είναι πως όχι δεν μπορώ να έχω καλύτερο αποτέλεσμα με την ίδια προσπάθεια.
Ευχαριστώ πολύ! Για αυτό το λόγο άλλωστε άνοιξα το ποστ, για να ακούσω τις απόψεις έμπειρων ανθρώπων και να μην προχωρήσω σε ένα επιπλέον έξοδο χωρίς λόγο.

Απάντηση