Αναβάθμιη εξοπλισμού

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
evoman
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2020 3:50 pm
Όνομα: Άρης
Μηχανή:: VBM Domobar Super HX
2η Μηχανή:: Lelit Kate PL82T

Re: Αναβάθμιη εξοπλισμού

Δημοσίευση από evoman » Παρ Ιαν 15, 2021 10:41 am

Zen308 έγραψε:
Τρί Νοέμ 24, 2020 1:19 pm
taks έγραψε:
Τρί Νοέμ 24, 2020 12:51 pm
Αν βρω οδηγίες και Kit ειδικά για baby, θα το κάνω.
Τλκ, από τις δύο μηχανές που ανέφερα αρχικά ποιά θεωρείται καλύτερη?
Είπαμε όχι μηχανή με ενσωματωμένο μύλο :a038:
Φίλε Luckees, υπάρχουν κάθετες απόψεις (τις οποίες είχα διαβάσει πολλές φορές στο site) και γι'αυτό ακριβώς έγραψα την δική μου εμπειρία.

Μπορεί να είμαι λάθος, αλλά θεωρώ ότι αν ο μύλος πάθει κάτι, κατά πάσα πιθανότητα θα τον φτιάξω μόνος σε αντίθεση με την μηχανή που θα την στείλω σέρβις και θα την βγάλω ένα διάστημα με bialetti και χειροκίνητο μύλο. Θα ξέρεις φυσικά ότι ο μύλος της Kate δεν είναι κάτι εξωφρενικό (πρακτικά είναι ο Lelit Fred PL044MMT) αλλά η μηχανή είναι κλάσεις πάνω από την entry level της Lelit. Όσο για το ζέσταμα των κόκκων, αποφεύγω έτσι κ αλλιώς να αποθηκεύω τους φρέσκους κόκκους μου στον μύλο γιατί μπαγιατεύουν.

Δεν λέω πάρτε όλοι μηχανή με ενσωματωμένο μύλο, απλώς συστήνω ψυχραιμία και ανοχή σε πράγματα που δεν έχουμε δοκιμάσει αλλά παρόλ' αυτα λέμε μακρυά.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αναβάθμιη εξοπλισμού

Δημοσίευση από Nimrodel » Παρ Ιαν 15, 2021 11:37 am

Δεν είναι μόνο το θεμα της επισκευης. Ειναι και το θεμα της αναβαθμισης. Δλδ οταν έχεις μηχανή με ενσωματωμενο μυλο, μπορει να σε καλυπτει η μηχανη αλλα να μην σε καλυπτει πχ ο μυλος. Δεν μπορεις να αναβαθμίσεις μεμονωμένα το ενα εκ των δυο μερων σε αυτήν την περιπτωση.

master1992g
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2020 5:38 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Αναβάθμιη εξοπλισμού

Δημοσίευση από master1992g » Παρ Ιαν 15, 2021 11:38 am

evoman έγραψε:
Παρ Ιαν 15, 2021 10:41 am
Zen308 έγραψε:
Τρί Νοέμ 24, 2020 1:19 pm
taks έγραψε:
Τρί Νοέμ 24, 2020 12:51 pm
Αν βρω οδηγίες και Kit ειδικά για baby, θα το κάνω.
Τλκ, από τις δύο μηχανές που ανέφερα αρχικά ποιά θεωρείται καλύτερη?
Είπαμε όχι μηχανή με ενσωματωμένο μύλο :a038:
Φίλε Luckees, υπάρχουν κάθετες απόψεις (τις οποίες είχα διαβάσει πολλές φορές στο site) και γι'αυτό ακριβώς έγραψα την δική μου εμπειρία.

Μπορεί να είμαι λάθος, αλλά θεωρώ ότι αν ο μύλος πάθει κάτι, κατά πάσα πιθανότητα θα τον φτιάξω μόνος σε αντίθεση με την μηχανή που θα την στείλω σέρβις και θα την βγάλω ένα διάστημα με bialetti και χειροκίνητο μύλο. Θα ξέρεις φυσικά ότι ο μύλος της Kate δεν είναι κάτι εξωφρενικό (πρακτικά είναι ο Lelit Fred PL044MMT) αλλά η μηχανή είναι κλάσεις πάνω από την entry level της Lelit. Όσο για το ζέσταμα των κόκκων, αποφεύγω έτσι κ αλλιώς να αποθηκεύω τους φρέσκους κόκκους μου στον μύλο γιατί μπαγιατεύουν.

Δεν λέω πάρτε όλοι μηχανή με ενσωματωμένο μύλο, απλώς συστήνω ψυχραιμία και ανοχή σε πράγματα που δεν έχουμε δοκιμάσει αλλά παρόλ' αυτα λέμε μακρυά.
Βλέπω την pl81t στα 640€ και την pl82t στα 992€. Αυτό που νομίζω ότι σου λένε τα παιδιά εδώ είναι ότι με 1050€ έχεις την pl81t που έιναι η ίδια μηχανή και έναν πολύ καλύτερο μύλο σε σχέση με τον fred π.χ. mignon specialita.

evoman
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2020 3:50 pm
Όνομα: Άρης
Μηχανή:: VBM Domobar Super HX
2η Μηχανή:: Lelit Kate PL82T

Re: Αναβάθμιη εξοπλισμού

Δημοσίευση από evoman » Παρ Ιαν 15, 2021 11:53 am

H PL81T έχει 57αρι porta ενώ η PL82T έχει 58αρι. Κοινώς η Kate έχει τα χαρακτηριστικά της Victoria (PL91T).
Και συμφωνώ ότι σε αυτή την τιμή δεν θα αγόραζα. Το amazon την έχει 835 και την έχω βρει μέχρι και 650.
Αλλά η κουβέντα ήταν για μηχανές 2 σε 1 γενικά και απλώς ήθελα να πω την καλή (ως τώρα) εμπειρία μου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος evoman την Παρ Ιαν 15, 2021 12:20 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αναβάθμιη εξοπλισμού

Δημοσίευση από Zen308 » Παρ Ιαν 15, 2021 11:54 am

Καλημέρα!
Επειδή έγινε quote της δικής μου "απόλυτης άποψής" οφείλω να παραδεχτώ ότι δεν θα πρότεινα ποτέ λύση 2σε1,εκτος κι αν μιλάμε για συνηδητοποιημενη επιλογή, δλδ ο ενδιαφερόμενος ξέρει που πάει να μπλέξει.
Κι επαναλαμβάνω, όχι με την έννοια του ότι δεν θα πιει έναν ωραίο εσπρέσο, αλλά απλά με το ξεχωριστό σετ απ υπάρχει δυνατότητα για μεγαλύτερη ευελιξία και καλύτερο φλυτζανι στην τελική, που αυτό είναι και το ζητούμενο για μας εδώ τους πυροβολημενους.

master1992g
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2020 5:38 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Αναβάθμιη εξοπλισμού

Δημοσίευση από master1992g » Παρ Ιαν 15, 2021 11:55 am

evoman έγραψε:
Παρ Ιαν 15, 2021 11:53 am
H PL81T έχει 57αρι porta ενώ η PL82T έχει 58αρι.
Και συμφωνώ ότι σε αυτή την τιμή δεν θα αγόραζα. Το amazon την έχει 835 και την έχω βρει μέχρι και 650.
Αλλά η κουβέντα ήταν για μηχανές 2 σε 1 γενικά και απλώς ήθελα να πω την καλή (ως τώρα) εμπειρία μου.
Βασικός παράγοντας η τιμή, σίγουρα στα 650 θα άξιζε την αγορά.

evoman
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2020 3:50 pm
Όνομα: Άρης
Μηχανή:: VBM Domobar Super HX
2η Μηχανή:: Lelit Kate PL82T

Re: Αναβάθμιη εξοπλισμού

Δημοσίευση από evoman » Παρ Ιαν 15, 2021 12:11 pm

Nimrodel έγραψε:
Παρ Ιαν 15, 2021 11:37 am
Δεν είναι μόνο το θεμα της επισκευης. Ειναι και το θεμα της αναβαθμισης. Δλδ οταν έχεις μηχανή με ενσωματωμενο μυλο, μπορει να σε καλυπτει η μηχανη αλλα να μην σε καλυπτει πχ ο μυλος. Δεν μπορεις να αναβαθμίσεις μεμονωμένα το ενα εκ των δυο μερων σε αυτήν την περιπτωση.
Εννοείται Αναστασία, συμφωνώ. Αναγκαστικά θα αναβαθμίσεις μηχανή και μύλο αλλά θα ξεκινάς με μια καλή βάση, έχοντας εμπειρία από έναν καλό συνδυασμό, θα ξέρεις τι ψάχνεις και θα έχεις να πουλήσεις τον παλιό σου εξοπλισμό.
Αλλά όταν κάποιος έχει budget 500-600 δεν γίνεται να του προτείνουμε να πάρει NZ μύλο, δηλαδή να αγνοούμε το budget του εντελώς. Για κάποιον που ξεκινάει τώρα, το να γλιτώσει 200 ευρώ είναι τεράστια υπόθεση κ ας τα χάσει μετά επειδή θα πρέπει να αγοράσει εκ νέου μηχανή και μύλο. Είναι σχεδόν σίγουρο ότι οι περισσότεροι που αγοράζουν πρώτη φορά δεν κοιτάνε παρά entry level εξοπλισμό, οπότε σε 3-5 χρόνια θα θέλουν να ανέβουν κατηγορία.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αναβάθμιη εξοπλισμού

Δημοσίευση από Nimrodel » Παρ Ιαν 15, 2021 12:37 pm

Μα ολα ειναι θεμα του τι θελεις να κανεις και τι διαθετεις γι αυτον τον σκοπο. Πχ αν πεις οτι θες να κάνεις εσπρέσο και εχεις και μια πρεσα η ενα v60 και να κοβεις και φιλτρου, οκ δεν θα πει κανεις παρε 2σε1. Αν θες κατι μαζεμενο με ενα καλο μυλαρακι οπως ο φρεντ, τοτε μια χαρα ειναι κι αυτη. Αν μαλιστα πιανει το χέρι σου και μπορεις να την μαστορεψεις κιολας αμα κατι χαλασει, ενα παραπάνω. Απ το να πας σε baby με graef ειναι πιο καλη επιλογη. Την ειχαμε συζητησει αυτην την λελιτ και στη δουλεια που η κουζινα ειναι μικρη, για κατι πιο κομπακτ. Δεν ειναι για ολους ομως. Γενικα δλδ δεν θα την προτεινα, κυρίως γιατι ειναι κατι που δεν θα το επελεγα εγω λογω του οτι στανταρ θα μου γυαλισει κατι καινουριο και θα θελω αναβαθμιση.
Και παλι ομως, επαναλαμβανω, εχει να κανει με το τι ψσχνει ο καθενας. Δεν ειανι δλδ οτι δεν θα πιεις καλο καφε με αυτην.

evoman
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2020 3:50 pm
Όνομα: Άρης
Μηχανή:: VBM Domobar Super HX
2η Μηχανή:: Lelit Kate PL82T

Re: Αναβάθμιη εξοπλισμού

Δημοσίευση από evoman » Παρ Ιαν 15, 2021 9:05 pm

Nimrodel έγραψε:
Παρ Ιαν 15, 2021 12:37 pm
Απ το να πας σε baby με graef ειναι πιο καλη επιλογη.
Καλά δεν συγκρίνεται η Lelit Kate/Victoria με την Baby, μην τρελαθούμε. Είναι πολλά επίπεδα πάνω και ποιοτικά και σαν τιμή προφανώς. Οι καφέδες που πίνω είναι σε κοντινά αν όχι στα ίδια επίπεδα με φίλου μου που πίνει από ECM Classica (που είναι συγκλονιστική μηχανή).
Κατά τ'άλλα συμφωνώ απολύτως μαζί σου.

thanos9999
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Δευ Ιουν 29, 2020 1:11 am
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Lelit pl042 temd pid
Μύλος:: Eureka mignon specia
2ος Μύλος:: Lelit pl043 mmi
Οι καφέδες μου:: Taresso tigrato, taf (hacienda blend)

Re: Αναβάθμιη εξοπλισμού

Δημοσίευση από thanos9999 » Κυρ Ιαν 17, 2021 12:58 am

evoman έγραψε:
Παρ Ιαν 15, 2021 10:41 am
Zen308 έγραψε:
Τρί Νοέμ 24, 2020 1:19 pm
taks έγραψε:
Τρί Νοέμ 24, 2020 12:51 pm
Αν βρω οδηγίες και Kit ειδικά για baby, θα το κάνω.
Τλκ, από τις δύο μηχανές που ανέφερα αρχικά ποιά θεωρείται καλύτερη?
Είπαμε όχι μηχανή με ενσωματωμένο μύλο :a038:
Φίλε Luckees, υπάρχουν κάθετες απόψεις (τις οποίες είχα διαβάσει πολλές φορές στο site) και γι'αυτό ακριβώς έγραψα την δική μου εμπειρία.

Μπορεί να είμαι λάθος, αλλά θεωρώ ότι αν ο μύλος πάθει κάτι, κατά πάσα πιθανότητα θα τον φτιάξω μόνος σε αντίθεση με την μηχανή που θα την στείλω σέρβις και θα την βγάλω ένα διάστημα με bialetti και χειροκίνητο μύλο. Θα ξέρεις φυσικά ότι ο μύλος της Kate δεν είναι κάτι εξωφρενικό (πρακτικά είναι ο Lelit Fred PL044MMT) αλλά η μηχανή είναι κλάσεις πάνω από την entry level της Lelit. Όσο για το ζέσταμα των κόκκων, αποφεύγω έτσι κ αλλιώς να αποθηκεύω τους φρέσκους κόκκους μου στον μύλο γιατί μπαγιατεύουν.

Δεν λέω πάρτε όλοι μηχανή με ενσωματωμένο μύλο, απλώς συστήνω ψυχραιμία και ανοχή σε πράγματα που δεν έχουμε δοκιμάσει αλλά παρόλ' αυτα λέμε μακρυά.
Στην δικη μου περίπτωση να αναφέρω οτι ειχα ενα graef 702 και εψαψνα μεταχειρισμένη pl41plusT λογω budget... Μετα ειπα καλυτερα καινούρια και ας θυσιάσω το 58mm pf για το 57mm (το boiler δεν με τρομαζε τοσο τα - 50ml) κοινός για την pl41tem pid, τελικα απο μελος του forum αγορασα σχεδων καινουρια (1ος μηνα) την pl42temd (δηλαδη την pl41temd με τον fred) και πουλησα και τον graef. Δεν θα μιλησω για το κοστος σαν μεταχειρισμένη αλλα το οτι απο το site εξωτερικου αγοράστηκε καινουρια απο τον πρωτο κατα 10 και κατι ευρω πιο ακριβα απο οτι η pl41temd απο Ελλάδα. Δηλαδη σαν να λεμε δωρο ο fred πιθανον προσφορα (ιδια τιμη εχει ακομα) λογω της δεσμευσης 2 σε 1 μηχανης. Ναι ειμαι ευχαριστημένος, πιο σταθερος ο fred απο τον graef και ειλικρινά λογω της τιμης ισως στο μελλον να παρω και ενα ακομα καλύτερο μήλο ετσι για να πω οτι το αναβάθμισα και ας πιανει και λιγο χωρο ακομα, ή ισως να πουληθεί για πληρη αναβάθμιση. Προς το παρόν απλα την χαίρομαι. Δεν εχει πολλα ειδη για αναβάθμιση της μηχανης και του pf χωρις να σημαινει ότι δεν υπάρχουν... Οσο δε για τον μήλο και την ζεστη λογω μηχανής... Παντα single dose τον δουλεύω και νομίζω οτι και οι πιο πολλοί εδω μεσα graef και ascaso ως single dose τους δουλεύουν και δεν ξερω και αν θα δούλευα ποτε ολοκληρω το hopper αν ειχα αλλο. Οι πιο πολλοι πατε σε niche δλδ πάλι single dose. Αυτα απο εμενα sorry για το offtopic δεν θελω να το παιξω εξυπνος ουτε να προσβάλω κάποιον, πάντα φιλικα! απλα ηθελα να πω την αποψη μου... Ισως να βοηθήσω κάποιον...

Απάντηση