Αναβάθμιη εξοπλισμού

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αναβάθμιη εξοπλισμού

Δημοσίευση από Zen308 » Τρί Νοέμ 24, 2020 1:19 pm

taks έγραψε:
Τρί Νοέμ 24, 2020 12:51 pm
Αν βρω οδηγίες και Kit ειδικά για baby, θα το κάνω.
Τλκ, από τις δύο μηχανές που ανέφερα αρχικά ποιά θεωρείται καλύτερη?
Είπαμε όχι μηχανή με ενσωματωμένο μύλο :a038:

Βάλε PID στη Gaggia οπως σωστα σου προταθηκε,ισως αν θελεις να τα σκασεις να τα δωσεις για μυλο που θα κανει τη διαφορα πχ Ceado,Mazzer κλπ.

Μη ξεχνάς ότι έχεις Gaggia & Ascaso,δυο brands που ασχολουνται σχεδον αποκλειστικα με τον καφε και ξερουν πώς να βγαζουν σωστο καφε.Απλα θελει λιγη παραπανω δουλεια για να παρεις αυτο που θες.Λογικο για την κατηγορια τιμης τους.

taks
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 22, 2020 5:56 pm

Re: Αναβάθμιη εξοπλισμού

Δημοσίευση από taks » Τρί Νοέμ 24, 2020 2:55 pm

Εντάξει, από περιέργεια ρώτησα!... Χαχαχα! :)

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Αναβάθμιη εξοπλισμού

Δημοσίευση από nkout » Τρί Νοέμ 24, 2020 3:20 pm

taks έγραψε:
Τρί Νοέμ 24, 2020 12:51 pm
Αν βρω οδηγίες και Kit ειδικά για baby, θα το κάνω.
https://www.aliexpress.com/item/32431995668.html

Βαλε ενα να ερχεται :D
Ειναι τοσο φτηνο που ακομη κ να σου μεινει, δεν χαθηκε ο κοσμος. Το περνας ειτε εσυ ή το δινεις σε κανενα τεχνικο να το βαλει.
Θες pid, θερμοζευγος κ SSR, νομιζω ειναι η 2η επιλογη

taks
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 22, 2020 5:56 pm

Re: Αναβάθμιη εξοπλισμού

Δημοσίευση από taks » Τρί Νοέμ 24, 2020 4:08 pm

Θεωρητικά δλδ θα μπορούσα να εγκαταστήσω αυτό? Διότι βλέπω ότι τα PID kits για gaggia clasic παίζουν 100-150 ευρώ σε μαγαζιά κ ebay.
Από τα λίγα που πρόλαβα να διαβάσω υπάρχουν κάποια προβλήματα συμβατότητας καθώς η διάταξη είναι λίγο διαφορετική μεταξύ classic και baby.
Γνωρίζεται κάποιο νήμα από κάποιον που έχει εγκαταστήσει επιτυχημένα σε gaggia new baby?
Ευχαριστώ, πολύ χρήσιμες και ενδιαφέρουσες οι πληροφόριες που μου έχετε δώσει...

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αναβάθμιη εξοπλισμού

Δημοσίευση από Zen308 » Τρί Νοέμ 24, 2020 4:37 pm

Θα βρεις άπειρο υλικό για gaggia/pid στο νετ.
Όρεξή να χεις να μαθαίνεις.

evoman
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2020 3:50 pm
Όνομα: Άρης
Μηχανή:: VBM Domobar Super HX
2η Μηχανή:: Lelit Kate PL82T

Re: Αναβάθμιη εξοπλισμού

Δημοσίευση από evoman » Τετ Ιαν 13, 2021 5:48 pm

Ελαφρώς καθυστερημένη απάντηση, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πολλοί δεν προτείνουν μηχανές με ενσωματωμένο μύλο.
Δεν θεωρώ ότι πρέπει να παντρευτούμε τις μηχανές μας.
Όπως ο taks αποφάσισε να αλλάξει την Gaggia του και να μην ξοδέψει ένα σημαντικό ποσό για να βάλει pid, έτσι θα μπορούσε σε 5 χρόνια να ξανά αλλάξει την νέα του μηχανή.
Τα γράφω αυτά όντας φοβερά ικανοποιημένος με μια Lelit Kate που χωρίς να έχει έναν μύλο επιπέδου Niche Zero, μου κόστισε περίπου το ίδιο για όλο το σετ. Ο μύλος της είναι εξαιρετικός για εσπρέσσο (όχι όμως για εναλλαγές εσπρεσσο-φίλτρου), η ίδια η μηχανή επίσης εξαιρετική.
Θέλω να πω, καταλαβαίνω πολύ καλά πως κάποιος δεν είναι ψυχολογικά έτοιμος να δώσει 500-600 για εναν μύλο και αρκείται σε ένα πακέτο των 600-700 συνολικά. Ούτε νομίζω ότι όποιος πάρει τώρα NZ δεν θα ψάξει αναβάθμιση σε 5 χρόνια. Πάντα υπάρχει ένα επίπεδο πάνω.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αναβάθμιη εξοπλισμού

Δημοσίευση από Zen308 » Τετ Ιαν 13, 2021 8:55 pm

evoman έγραψε:
Τετ Ιαν 13, 2021 5:48 pm

Τα γράφω αυτά όντας φοβερά ικανοποιημένος με μια Lelit Kate που χωρίς να έχει έναν μύλο επιπέδου Niche Zero, μου κόστισε περίπου το ίδιο για όλο το σετ. Ο μύλος της είναι εξαιρετικός για εσπρέσσο (όχι όμως για εναλλαγές εσπρεσσο-φίλτρου), η ίδια η μηχανή επίσης εξαιρετική.
Δεν λέμε ότι δεν δουλεύει το 2 σε 1,απλα έχει προφανείς περιορισμούς.
Αν κάποιος τους λάβει υπόψιν και αποφασίσει ότι δεν έχει θέμα,ολα ΟΚ.

evoman
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2020 3:50 pm
Όνομα: Άρης
Μηχανή:: VBM Domobar Super HX
2η Μηχανή:: Lelit Kate PL82T

Re: Αναβάθμιη εξοπλισμού

Δημοσίευση από evoman » Τετ Ιαν 13, 2021 9:27 pm

Μωρέ, ναι, μαζί σου. Εννοείται ότι υπάρχουν αρνητικά σε κάθε λύση. Αν θες να αναβαθμίσεις μόνο τον μύλο ή μόνο την μηχανή σου δεν γίνεται. Αν όμως έχεις γλιτώσει χώρο και χρήμα (τα 2 βασικά πλεονεκτήματα) μπορείς να αναβαθμίσεις και τα 2 σε κάποια χρόνια.
Ο λόγος που έγραψα είναι ότι επικρατεί κάθετα η αντίθετη άποψη και ήθελα να εκφέρω και την οπτική ενός κατόχου.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αναβάθμιη εξοπλισμού

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Ιαν 14, 2021 10:27 am

evoman έγραψε:
Τετ Ιαν 13, 2021 9:27 pm
...Ο λόγος που έγραψα είναι ότι επικρατεί κάθετα η αντίθετη άποψη και ήθελα να εκφέρω και την οπτική ενός κατόχου.
Δεν υπάρχουν κάθετες απόψεις φίλε μου, για κάποιον που ρωτάει με τι εξοπλισμό να ξεκινήσει υπάρχουν προτάσεις με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα και ο χρήστης επιλέγει σύμφωνα με τις ανάγκες του, τις προτεραιότητές και τους περιορισμούς του. Όποιος εισέρχεται στο χώρο δεν γνωρίζει τι θα συναντήσει, αν θα του αρέσει η διαδικασία, αν θα έχει τα λεφτά κλπ και η οποιαδήποτε αναβάθμιση φαντάζει στο πολύ μακρινό μέλλον. Πολλές φορές όμως η πραγματικότητα τον διαψεύδει και η αναζήτηση για κάτι καλύτερο έρχεται σχετικά σύντομα διότι βλέπει ότι η γεύση βελτιώνεται κατακόρυφα με βελτιωμένο εξοπλισμό. Συνεπώς ένας αρχάριος είναι καλό να γνωρίζει εξαρχής ότι με μια λύση 2 σε 1 θα πάρει μεν αξιοπρεπέστατο καφέ, αλλά αν σε 6 μήνες ή 2 χρόνια θέλει να αλλάξει το ένα από αυτά δεν θα μπορεί.

Επίσης αν πχ ο μύλος χρειαστεί ένα σέρβις μένεις χωρίς καφέ, ενώ σε αντίθετη περίπτωση τη βγάζεις έστω και με ένα χειροκίνητο των 30 ευρώ.
Είναι σεβαστό οτι η δικιά σου προτεραιότητα είναι ο χώρος και η εξοικονόμηση χρημάτων, αλλά για κάποιον άλλο μπορεί να είναι κάτι διαφορετικό επομένως πρέπει το μειονέκτημα της πρότασης 2 σε 1 να επισημανθεί.

Το αδύνατο σημείο σε αυτές τις λύσεις είναι πάντα ο μύλος, μια entry level μηχανή τύπου lelit μπορεί να σταθεί για πολλά χρόνια ίσως και για πάντα αν έχει δίπλα της ένα καλό μύλο.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αναβάθμιη εξοπλισμού

Δημοσίευση από Zen308 » Πέμ Ιαν 14, 2021 11:05 am

Luckees έγραψε:
Πέμ Ιαν 14, 2021 10:27 am


Το αδύνατο σημείο σε αυτές τις λύσεις είναι πάντα ο μύλος, μια entry level μηχανή τύπου lelit μπορεί να σταθεί για πολλά χρόνια ίσως και για πάντα αν έχει δίπλα της ένα καλό μύλο.
Βασικά αυτό.

Επίσης το γεγονός ότι ο μύλος είναι εντός της μηχανής σημαίνει αυξημενη θερμότητα που αλλοιώνει τη φρεσκάδα και τη γεύση του κόκκου.

Απάντηση