Αγορά LELIT PL41EM/Anna

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Αγορά LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από brexei » Παρ Μαρ 19, 2021 7:06 pm

Μάλλον εγώ θα έγραφα για ξινίλες και ατμούς κτλ... :)

Η αλήθεια είναι ότι θα παίρνεις αρκετά καλό καφέ, και ότι το μεγαλύτερο σου πρόβλημα θα είναι η έλειψη εμπειρίας στην αρχή, αλλά πάντα θα αναρωτιέσαι αν φταίει η θερμοκρασία... Επίσης με το θερμοστάτη έχεις πάντα λίγο overshoot της θερμοκρασίας και ίσως λίγο ατμό μαζί με το νερό καμία φορά γιατί όταν δουλεύει φουλ μέχρι τους 95 C και μετά σβήνει ο θερμοστάτης τότε ανεβαίνει μέχρι 98 C... Εγώ καθόμουν και μετρούσα με ένα θερμοζεύγος και είχε αρκετή απόκλιση και δε μπορούσα να ησυχάσω. Αλλά σε αυτό φταίει και η παραξενιά μου με τα μηχανήματα, χαχαχα.

Προσωπικά, αν διαβάσεις τα ποστ μου θα δεις ότι δεν έβγαζα άκρη και τελικά εγκατέστησα ένα pid και ησυχασα. Κι εγώ είχα λυπηθεί τα έξτρα χρήματα που κόστιζε αλλά τελικά το έβαλα εκ των υστέρων. Αν μπορείς να μαζέψεις τα έξτρα 100 ευρώ (και αν δεν είσαι παντρεμένος :) ) θα σου πρότεινα να αγοράσεις το μοντέλο με pid. Μπορείς να κόψεις χρήματα από άλλα παρελκόμενα όπως για παράδειγμα το knock box (δε χρειάζεται), να πάρεις μια φτηνή ζυγαριά ακριβειας με 10 ευρώ (σε πρώτη φάση μετράει μια χαρά) και να πάρεις μόνο ένα tamper μεταλλικό (δες αντίστοιχο ποστ για 57 mm portafilter).

Επίσης σου προτείνω κι εγώ να την αγοράσεις από barista.gr Είναι πολύ καλό μαγαζί και πολύ συννενοήσιμοι και εξυπηρετικοί. Επίσης μπορείς να τη στέλνεις για σέρβις εκεί στο μέλλον αν χρειαστεί.

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Αγορά LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από spyros12 » Παρ Μαρ 19, 2021 7:21 pm

PublicDomain έγραψε:
Σάβ Νοέμ 21, 2020 1:44 pm
δυστυχώς δεν το στέλνουν εκτός Γαλλίας! τα μεταφορικά ήταν μόνο 10€ για Lelit....
Γνωριζει κανενας καμμια μεταφορικη-η αλλο τροπο για να μπορεσει να γινει η αγορα απο Γαλλια???
Υ.Γ. Οταν προκειται για καινουργιο προιον η χρεωση αποστολης για μυλο ειναι στα 10€κ για μηχανης εσπρεσσο κοντα στα 60 € και η αποστολη γινεται κανονικα κ χωρις προβλημα.
Το προβλημα ειναι στα προιοντα (μυλος-μηχανη) προσφορας-ανακατασκευης,σε αυτα η αποστολη ειναι μονο για Γαλλια.

spoke79
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 07, 2021 5:13 pm
Όνομα: konstantinos
Μηχανή:: Lelit Anna
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Re: Αγορά LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από spoke79 » Σάβ Μαρ 20, 2021 12:23 am

Κατάλαβα τι λες.απ την άλλη σκέφτομαι και την αξιοπιστία.παλι διάβασα σε ενα ποστ οτι δεν έχει και το καλύτερο ποιοτικά pid σύστημα κατι για τους αισθητήρες οτι είναι λιγο "στουρναρια" ειχε γράψει συγκεκριμένα ενας συμφορουμιτης :) ..(δεν ξέρω αν εχει χαλάσει σε κάποιον το pid και ποσα θέλει μετα για να φτιαχτεί)
Οπότε αν κάνει καλό καφεδάκι με λιγότερα ηλεκτρονικά νομίζω είμαι οκ .
98 νομΊζω είναι πολύ ε? Είδες τόσο στο νερό που έβγαινε ? Είναι αξιόπιστο το θερμοζευγος στη μέτρηση ?
Δεν εχω διαβάσει ολες τις σελίδες για την plust που είναι ανω απο 100 :)λογικά εκει έχεις γράψει ? Για την απλή την Άννα μονο αυτό το θεμα βρήκα.

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Αγορά LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από mantraxalos » Σάβ Μαρ 20, 2021 9:29 am

spoke79 έγραψε:
Σάβ Μαρ 20, 2021 12:23 am
Οπότε αν κάνει καλό καφεδάκι με λιγότερα ηλεκτρονικά νομίζω είμαι οκ
98 νομΊζω είναι πολύ ε? Είδες τόσο στο νερό που έβγαινε ?
Πριν λίγο είπα να πιω έναν tigrato λίγο γρήγορα γιατί βιαζόμουν να φύγω για το μαγαζί, στην πρώτη γουλιά κατάλαβα ότι κάτι δεν ήταν ίδιο με χτες το απόγευμα... είχα παντελή έλλειψη φρούτων στο στόμα μου (οξύτητες), μπαααα λέω τι γίνετε εδώ πέρα....κοιτάω το PID ήταν στο 96 από χτες όταν έφτιαξα έναν comercial latte στη γυναίκα μου....

Φαντάσου λέω τώρα να μην είχα PID ,θα έλεγα τι στο καλό δεν έκανα καλά? τα γραμμάρια, το distributiuon, To tamping ? ούτε που θα έβγαζα συμπέρασμα τι έκανα λάθος έτσι ξαφνικά από το ένα shot στο άλλο και στις επόμενες  εκχυλίσεις σίγουρα θα πείραζα κάτι ενώ δεν θα έπρεπε και θα πέταγα στο κουβά 4-5 καφέδες τσάμπα...

Μόνο που υπήρξε η ένδειξη 96 έφτασε να καταλάβω τι έκανα στραβά στον tigrato μου...

Το pid για μένα είναι το πιο σημαντικό εργαλείο πάνω σε μια καφετιέρα άσχετα πόσο καλό respοnse έχει ,την δουλεία του θα την κάνει έστω και σαν μέτρο σύγκρισης!
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Αγορά LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από brexei » Σάβ Μαρ 20, 2021 9:29 pm

Ναι είναι πολύ βασικό να ελέγχεις τη θερμοκρασία και να ξέρεις πόση είναι. Επειδή τώρα έχει περάσει καιρός και δε θυμάμαι λεπτομέρειες σε παρακαλώ ψάξε τα ποστ μου και εκεί είχα αναφέρει αναλυτικά και τις μετρήσεις με το θερμοζεύγος και τον τρόπο που τις έκανα.

Το βασικό που πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας είναι ότι οι θερμοστάτες έχουν υστέρηση, δηλαδή ανάβουν την αντίσταση στους 92-93 C και το νερό θερμαίνεται μέχρι τους 97-98. Το ίδιο συμβαίνει και με το φούρνο της κουζίνας και με όσες συσκευές χρησιμοποιούν θερμοστάτη.

Απάντηση