lelit PL41 PLUST PID vs Lelit PL81T Pid

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
spiritclay
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 24, 2018 6:43 pm

lelit PL41 PLUST PID vs Lelit PL81T Pid

Δημοσίευση από spiritclay » Κυρ Νοέμ 01, 2020 8:47 pm

καλησπέρα. θα είναι η πρώτη μου μηχανή και μετα απο κανα 2μηνο μολις μαζεψω χρηματα θα πάρω και μύλο.
για αρχή λεω να βολευτώ με μια απο τις 2 και καφε απο καλα καφεκοπτ τις περιοχης μου.
το θεμα ειναι οτι η τιμη τους ειναι πολύ κοντα στα λεφτα που έχω. δεν θελω να ξεφυγω προς το παρον.
η πρωτη αποτι εχω καταλαβει μου δινει 58mm portafilter αλλά ειναι χωρις νανομετρο, ενω η δεύτερη μου δινει 57mm αλλα με νανομετρο κ ειναι κ λιγο πιο καινουρια.
μιλαμε παντα για μηχανες του κουτιου κ οχι μεταχειρισμενες. τις βρισκω στο γνωστο σαιτ γυρω στα 640 ευρω.
ειναι για χρηση σπιτιου, μόνο διπλα εσπρεσσο, περιπου 2-3 καφεδες την ημέρα.
τι μου προτεινετε? λόγω covid θα ειμαι με αναστολη εκτος της εργασιας μου οποτε λεω να την αγοράσω σχετικα αμεσα τωρα που εχω χρόνο.
ευχαριστω για τον χρόνο σας

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: lelit PL41 PLUST PID vs Lelit PL81T Pid

Δημοσίευση από NiPi » Κυρ Νοέμ 01, 2020 9:34 pm

Αναμφισβήτητα την lelit PL41 PLUST PID. Αν σε απασχολεί η υπόθεση μανόμετρο, μπορείς να ζητήσεις (barista.gr) να σου εγκαταστήσουν ένα, ήδη πριν σου παραδώσουν τη μηχανή, με κόστος 60 -70 ευρώ επιπλέον. To 57 σου δένει τα χέρια και επιπλέον το pid που έχουν τα νεότερα μοντέλα της lelit (LCC) δεν δείχνουν την τρέχουσα θερμοκρασία στο Boiler, αλλά μόνο την προρυθμισμένη θερμοκρασία, κάτι που είναι μεγάλο μείον. Το μόνο μειονέκτημα που έχω να παρατηρήσω ως προς την είναι ότι είναι κάπως χαμηλή και σε περιορίζει ως προς τι μπορείς να βάλεις κάτω από το pf.

spiritclay
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 24, 2018 6:43 pm

Re: lelit PL41 PLUST PID vs Lelit PL81T Pid

Δημοσίευση από spiritclay » Κυρ Νοέμ 01, 2020 9:38 pm

ξέρω οτι ξεφευγω σε τιμή αλλά σκεφτομαι οτι με 150 ευρω επιπλέον μπορώ να πάω στην Lelit PL91T PID και η αγορά του μύλου να πάει ακόμα ενα μηνα πίσω. αν ειναι να γινει κάτι ας γινει καλά. αξίζει πιστευετε τα τόσα λεφτά η σαν ιδέα όχι?

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: lelit PL41 PLUST PID vs Lelit PL81T Pid

Δημοσίευση από NiPi » Δευ Νοέμ 02, 2020 8:35 am

Κατά την άποψή μου, η χρηματική διαφορά δεν αξίζει αυτά που προσφέρει η PL91T έναντι της PL41 PLUST, και επιπλέον, όπως έχει ξανασυζητηθεί και όπως έγραψα πιο πάνω η PL91T παίζει να είναι και χειρότερη λόγω PID. H PL41 PLUST PID είναι δοκιμασμένη από πολύ κόσμο (εδώ μέσα), με την προσθήκη του μανόμετρου είναι η πιο φτηνή ολοκληρωμένη λύση και αν θες να πας παραπάνω από τα χρήματά της θα σου έλεγα να αρχίσεις να κοιτάς άλλες επιλογές π.χ. OSCAR II.

Απάντηση