Οικιακη μηχανη με καλο αποτεσλεμα με μικρο μπατζετ ?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
davel
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Απρ 15, 2020 6:07 pm

Οικιακη μηχανη με καλο αποτεσλεμα με μικρο μπατζετ ?

Δημοσίευση από davel » Παρ Οκτ 30, 2020 10:00 pm

Καλησπερα θελω να κανω μια αγορα μας μηχανης και ενος μυλου. Αυτη τη στιγμη εχω μια της κακιας ωρας ...

ο μυλος που εχω δει ειναι αυτος
https://www.skroutz.gr/s/4664810/Graef-CM-702.html

τωρα για την μηχανη θελω να παρω μια οπου να μην δωσω παρα πολλαχ χρηματα , να βγαζει ενα καλο αποτελεσμα καφε και τιμιο.
αυτην ειδα.

https://www.baristatools.gr/el/-espress ... resso.html

εχετε να μου προτεινετε καποια αλλη σε αυτα τα επιπεδα?

Grisos
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 01, 2020 11:42 pm
Όνομα: Στάθης
Μηχανή:: Lelit PL41 TEM PID
2η Μηχανή:: Delonghi EC155
Μύλος:: 1zpresso JX-PRO
Οι καφέδες μου:: Moka Brazil, Samba Colombia

Re: Οικιακη μηχανη με καλο αποτεσλεμα με μικρο μπατζετ ?

Δημοσίευση από Grisos » Τρί Νοέμ 03, 2020 8:56 pm

Καλησπέρα,

Ο μύλος που παραθέτεις είναι entry level και δοκιμασμένος από πάρα πολύ κόσμο οπότε αξιοπρεπής λύση για πρώτος μύλος.

Το θέμα είναι με την μηχανή. Αν έχεις ήδη μηχανή, χωρίς κάψουλες, για να δεις διαφορά θα πρέπει να ανέβεις αρκετά στο budget σου. Προσωπικά στην θέση σου θα αγόραζα τον μύλο και θα βελτίωνα όσο γίνεται τους καφέδες που ήδη φτιάχνω, πίστεψε με ακόμα και στις τελευταίες μηχανές ο φρεσκοτριμμένος από τον μπαγιάτικο θα έχει διαφορά, μέχρι να έχω το budget για κάτι καλύτερο.

Δυστυχώς στον κόσμο του καφέ το "να μην δωσω παρα πολλαχ χρηματα , να βγαζει ενα καλο αποτελεσμα καφε και τιμιο." είναι οξύμωρο. Ξεκίνα με μύλο μάθε την λογική, ακόμα και με ότι έχεις από μηχανή, και σιγά σιγά μετακομίζεις σε καλύτερη. Επίσης ρίχνε ματιές και στα μεταχειρισμένα που βγαίνουν κατά καιρούς στο forum.

davel
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Απρ 15, 2020 6:07 pm

Re: Οικιακη μηχανη με καλο αποτεσλεμα με μικρο μπατζετ ?

Δημοσίευση από davel » Τετ Νοέμ 04, 2020 7:03 pm

ευχαριστω για την απαντηση.

εγω αυτη τη στιγμη εχω μια αριελι της κακιας ωρας που την ειχα παρει πριν χρονια στα 30 ευρω, θελω να να κανω μια αλλαγη σε μια καπως καλυτερη.
πιστευεις δεν θα δω διαφορα αν παω σε μια των 80 - 150 ευρω ?

stasta
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 18, 2017 11:50 am
Όνομα: Σταύρος
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οικιακη μηχανη με καλο αποτεσλεμα με μικρο μπατζετ ?

Δημοσίευση από stasta » Τετ Νοέμ 04, 2020 10:11 pm

Μπρίκι και χειροκίνητος μύλος για αρχή με περίπου 50 ευρώ και όταν μαζέψεις ένα καλό ποσό για αξιόπιστο εξοπλισμό προχωράς σε αναβάθμισή και κρατάς τον αρχικό εξοπλισμό για διακοπές και λοιπές εξορμήσεις

vvitorakis
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Δεκ 18, 2019 11:05 am

Re: Οικιακη μηχανη με καλο αποτεσλεμα με μικρο μπατζετ ?

Δημοσίευση από vvitorakis » Σάβ Νοέμ 21, 2020 6:19 am

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις τον graef και να βρεις μια τίμια μεταχειρισμένη όπως οι gaggia classic -με τρίοδη- να τη δουλέψεις μέχρι να μάθεις τα μονοπάτια και να ευχαριστηθείς καφέδες. Και στο τέλος, δεν ειναι και απαγορευτικό να την κρατήσεις. Αξιοπρεπέστατη επιλογή αν δε θες τη συνεχή βελτίωση αλλα ένα decent αποτέλεσμα. Σου το λέω επειδή κι εγώ σε αριελι ήμουν κάποτε και η αναβαθμιση σε gaggia classic & μυλο είναι mindblowing experience. πλεον στις καφετεριες πίνω τσάι με το φόβο μη μου φέρουν καμιά πικρή σαπουνάδα

Απάντηση