Bezzera BZ09 γνώμες

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
jkanaks
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2020 10:13 am

Bezzera BZ09 γνώμες

Δημοσίευση από jkanaks » Τρί Οκτ 20, 2020 1:37 pm

Καλησπέρα σας,

ενδιαφέρομαι για την BZ09 σαν πρώτη μηχανή espresso. Δεν πινω γαλακτερούς οπότε κυρίως για εσπρεσάκια την θέλω.

Υπάρχει μεταχειρισμένη γύρω στα 450 με μεταφορικά. είναι μια μηχανή που αξίζει τα παραπάνω χρήματα ή να πάω αλλού;

Σας ευχαριστώ πολυ!!

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Bezzera BZ09 γνώμες

Δημοσίευση από Michalis_cy » Τετ Οκτ 21, 2020 9:48 pm

Είναι single boiler χωρίς PID.

Νομίζω, εν έτει 2020, το PID σε μία single boiler είναι εκ των ων ουκ άνευ.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Bezzera BZ09 γνώμες

Δημοσίευση από harryv » Πέμ Οκτ 22, 2020 9:52 am

Εξαιρετική επιλογή σε αυτά τα λεφτά. 500 ml boiler και θερμαινόμενο group. Τι να το κάνει το PID ?
Αρκεί να είναι αξιόπιστος ο πωλητής.

panoskdgr
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Σεπ 28, 2021 4:29 pm
Όνομα: Παναγιώτης

Re: Bezzera BZ09 γνώμες

Δημοσίευση από panoskdgr » Τρί Φεβ 28, 2023 11:16 am

Εξαιρετική μηχανή η οποία είναι έτοιμη για παρασκευή καφέ σε 10 λεπτά λόγω της αντίστασης την οποία έχει πάνω στο γκρουπ και στο Boiler. Η μηχανή κρατάει σταθερή θερμοκρασία και σύμφωνα με τα γραφόμενά σου(την θέλεις κυρίως για εσπρεσάκια) δεν θεωρώ ότι θα χρειαστείς κάποια άλλη μηχανή. Νομίζω ότι η συγκεκριμένη θα σε καλύψει πλήρως.

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Bezzera BZ09 γνώμες

Δημοσίευση από dasimo » Τρί Φεβ 28, 2023 6:48 pm

Θα συμφωνήσω για το PID, επειδή είμαι κάτοχος της bz-10 της οποίας η αξιοπιστία και ποιότητα είναι απίστευτη θα σου πώ οτι αν θέλεις να πάρεις single boiler και Bezzera η Unica είναι καλυτερη επιλογή. Εγω δεν θα έπαιρνα καμία απο αυτές βεβαια και θα σου πρότεινα αν πρέπει να πας σε single boiler την Profitec Go. Βεβαιως για να είμαστε σωστοί ΚΑΜΙΑ δεν ειναι σοφή επιλογή με δεδομένο οτι σε μερικά χρόνια θα την. πουλήσεις για να αναβαθμιστείς και τότε στα ίδια λεφτα το καλύτερο θα ήταν η μια HX με Pid functionality (Lelit Mara X), Η μια dual boiler όπως η Lelit Elizabeth V3

Απάντηση