Αγορά μηχανής για γραφείο

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μηχανής για γραφείο

Δημοσίευση από geathana » Δευ Σεπ 21, 2020 9:47 pm

Αφού το θέτεις έτσι μπορείς να πάρεις με 500€ την lelit pl41 tem pid ή ακόμα και με 600 και κάτι την plus t. Να την χρησιμοποιείς με το pressurized καλαθάκι που περιέχεται στη συσκευασία και με κομμένο καφέ που ήδη αγοράζεις. Specialty η commercial ένα και το αυτό. Έτσι κι αλλιώς δεν γίνεται σωστή εκχείλιση. Βέβαια θα ξέρεις μέσα σου, οτι με ένα μύλο και λίγο διάβασμα και πειραματισμό θα μπορείς να πάρεις καφεδάρες.

stasta
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 18, 2017 11:50 am
Όνομα: Σταύρος
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μηχανής για γραφείο

Δημοσίευση από stasta » Δευ Σεπ 21, 2020 10:35 pm

Εγώ πάντως δεν μπορώ να σκεφτώ μηχανή των 600 ευρώ που να μπορεί να βγάλει μαζεμένους 10 εσπρέσο σε λίγη ώρα.Αν μιλάμε και για καπουτσίνο τότε βάζουμε πολύ δύσκολα.Ας βρεθεί πρώτα κάτι αξιόλογο ως μηχανή και μετά ας δείτε για μύλο και specialty καφέδες.
Εγώ θα στηρίξω καψουλομηχανή πάντως

xenos
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 9:35 am
Όνομα: Xenophon
Μηχανή:: Lelit Plust
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
2ος Μύλος:: Graef cm702

Re: Αγορά μηχανής για γραφείο

Δημοσίευση από xenos » Τρί Σεπ 22, 2020 10:16 am

Και εγώ πιστεύω ότι δεν θα είναι ποιος θα φτιάξει τον καλύτερο καφέ αλλά ποιος θα φτιάξει έναν που να πίνεται. Θα πηγαίνουν τα ξύδια σύννεφο και θα παίρνετε απ έξω στο τέλος. Εδώ μέσα βλέπουμε ανθρώπουν που προσπαθούν και πάλι δεν.... φαντάσου εκεί τι θα γίνεται. :a058: :a049:

Άβαταρ μέλους
edifis
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:52 pm
Όνομα: Κοσμάς
Μηχανή:: Lelit MaraX
2η Μηχανή:: Nespresso
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: σε αναζήτηση...

Re: Αγορά μηχανής για γραφείο

Δημοσίευση από edifis » Τρί Σεπ 22, 2020 9:27 pm

Ωραία φάση, θα πέφτουν τα στοιχήματα σαν τη βροχή: όποιος κάνει το χειρότερο ξύδ.... εεε, καφέ, θα πλένει τα ποτήρια και άλλα πολλά :a080:

peolinio
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 03, 2015 11:38 am
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Gaggia Baby Class
Μύλος:: Προσεχώς
Τοποθεσία: Κιλκίς

Re: Αγορά μηχανής για γραφείο

Δημοσίευση από peolinio » Τετ Σεπ 23, 2020 9:32 am

Μια μικρή προσθήκη : οι 10 καφέδες που θα φτιάχνονται την ημέρα θα είναι το μέγιστο 10 και δεν θα είναι ο ένας πίσω από τον άλλο άρα καταρρέει το επιχείρημα ότι δεν θα μπορεί να ανταπεξέλθει μια μηχανή των 600€. Αυτό με τα ξίδια έσκασα στα γέλια πραγματικά :a049: φαρμάκι!
Πραγματικά μπερδεύτηκα περισσότερο και όπως το βλέπω δειλιάζω να πάρω την lelit γιατί μπορεί να μου γυρίσει μπούμερανγκ, κάποιοι συνάδελφοι που δεν έχουν γνώσεις παρασκευής καφέ θα πιστέψουν ότι η νέα μηχανή θα κάνει καφεδάρες

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά μηχανής για γραφείο

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Σεπ 23, 2020 1:03 pm

peolinio έγραψε:
Δευ Σεπ 21, 2020 9:35 pm
... Στην τελική το πρώτο βήμα είναι μια καλή μηχανή κ στο μέλλον έναν καλό μύλο κ κλείσαμε..
Δεν πάει έτσι. Εξίσωση χωρίς την ύπαρξη μύλου + μηχανής + ποιοτικού καφέ δεν θα βγάλει ποτέ καλό αποτέλεσμα. Την καλύτερη μηχανή να πάρεις, χωρίς μύλο: 1) θα δυσκολευτείς πάρα πολύ να βρεις τη σωστή άλεση (που θα είναι έτοιμη απ' το καφεκοπτείο) και 2) όταν τη βρεις (αν τη βρεις) μετά απο μερικές μέρες ο καφές θα έχει μπαγιατέψει και θα έχει χάσει σχεδόν όλο το άρωμα και τη γεύση.

To καταλαβαίνω οτι σε ένα γραφειακό χώρο είναι δυσκίνητη μια τέτοια διάταξη, αλλά πρέπει να μαζευτείτε όλοι οι συνάδελφοι και να αποφασίσετε ποιο είναι το βασικό κριτήριό σας. Αν είναι η γεύση, θέλετε μηχανή και μύλο. Αυτομάτως αυτό σημαίνει οτι 1) πρέπει να μάθετε όλοι τα βασικά μέχρι να πιείτε κάτι καλό, 2) να κάνετε τακτική συντήρηση και να την προσέχετε γιατί όσες φορές υπάρχει κάτι κοινόχρηστο σε χώρο δουλειάς, μετά από λίγο καταστρέφεται γιατί κανένας δε το νοιάζεται σα να ήταν δικό του και 3)να αφιερώνετε λίγο χρόνο για την καθαριότητα μετά.

Η νέα μηχανή δεν θα κάνει "καφεδάρες" απ' την αρχή, ειδικά αν κανένας στο παρελθόν δεν είχε επαφή με το αντικείμενο. Ο εσπρέσο θέλει λίγη υπομονή στην αρχή, ενδιαφέρον και αγάπη για να αποδώσει. Όπως άλλωστε όλα τα χόμπυ.

Κατά συνέπεια για να σε βοηθήσω, αν ψάχνετε γεύση αυτή έρχεται με μηχανή,μύλο,ποιοτικό καφέ και δυστυχώς με παρελκόμενα την υπομονή στην αρχή μέχρι να μάθετε τη διαδικασία, τακτική συντήρηση και καθαριότητα.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Αγορά μηχανής για γραφείο

Δημοσίευση από harryv » Τετ Σεπ 23, 2020 6:06 pm

peolinio έγραψε:
Δευ Σεπ 21, 2020 10:12 am
Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας καθώς έχω αναλάβει το project αγοράς μηχανής espresso για το γραφείο. Αυτή την στιγμή στον χώρο υπάρχει μια Delonghi Dedica στην οποία χρησιμοποιούμε αλεσμένο Specialty coffee. Δεν έχω παράπονο κάνει αξιοπρεπέστατο καφέ αλλά θα ήθελα μια αναβάθμιση. Στο γραφείο δεν κάνουμε περισσότερους από 10 καφέδες την ημέρα και η αλήθεια είναι ότι προσανατολιζόμουν για μηχανή υπεραυτόματη (γρήγορη παρασκευή καφέ ,αλέθει, δεν λερώνει τον χώρο κτλ) αλλά μετά από αυτά που διάβασα για την ποιότητα του καφέ που φτιάχνει το ξέχασα. Το budget μου είναι μέχρι 600€ με γνώμονα να συνεχίσουμε να παίρνουμε αλεσμένο καφέ. Έχω στο μυαλό μου να πάρω μια lelit :coffee: τι έχετε να μου προτείνετε ;
Delonghi ESAM 3200 ή 4200. Τα κάνει όλα και τα κάνει σχετικά καλά.
Ξέχνα μύλο + μηχανή. Το δοκιμάσαμε και καταλήξαμε στο να ψάχνουμε ποιος δε καθάρισε τη μηχανή μετα την παρασκευή του καφέ του.

peolinio
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 03, 2015 11:38 am
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Gaggia Baby Class
Μύλος:: Προσεχώς
Τοποθεσία: Κιλκίς

Re: Αγορά μηχανής για γραφείο

Δημοσίευση από peolinio » Παρ Σεπ 25, 2020 8:18 am

Θα συμφωνήσω, δυστυχώς στον βωμό της καθαριότητας και ευκολίας αναγκάζεσαι να θυσιάσεις την ποιότητα του καφέ. Μιλάω πάντα για επαγγελματικούς χώρους όπου γίνεται καθημερινή χρήση από διαφορετικούς ανθρώπους. Άρα επιστρέφω στην επιλογή μιας αυτόματης μηχανής :down:

Απάντηση