Συμβουλές για αγορά μηχανής και μύλου έως 1500€

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Dimitris690
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 16, 2020 12:16 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia classic 2012
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Οι καφέδες μου:: Taf sweet blue - la minita

Συμβουλές για αγορά μηχανής και μύλου έως 1500€

Δημοσίευση από Dimitris690 » Κυρ Αύγ 16, 2020 7:35 pm

Καλησπέρα σε όλους,

ύστερα από 8 χρόνια με την gaggia classic και τον ascaso i-mini i2, έχω μπει σε διαδικασία αναζήτησης νέας μηχανής και μύλου άλεσης.Θα ήθελα την γνώμη σας για 2 μηχανές που νομίζω ότι ταιριάζουν καλύτερα στις ανάγκες μου και να μου προτείνετε κάποιο μύλο στο μπάτζετ που μπορώ να διαθέσω.

Η χρήση που κάνω στη μηχανή είναι για 2 freddo espresso την ημέρα, ένα το πρωί και ένα το απόγευμα.Θα προτιμούσα δηλαδή μια μηχανή με καλή θερμοκρασιακή σταθερότητα.Δεν με ενδιαφέρει η επαναληψημότητα, ούτε χρησιμοποιώ τον ατμό.Για αυτούς τους λόγους έχω εστιάσει σε 2 single boiler μηχανές, οι οποίες έχουν και pid μιας και το θεωρώ αρκετά σημαντικό.Είμαι ανάμεσα στις bezzera unica pid και ecm clasika pid.Το κακό με την δεύτερη είναι ότι η τιμή της είναι 300€ πιο ακριβή (νομίζετε αξίζει αυτή τη διαφορά?) οπότε μικραίνει το μπάτζετ για μύλο.Φυσικά δέχομαι και συζητάω οποιαδήποτε άλλη πρόταση.Θεωρώ πως λόγο της χρήσης που θα κάνω δεν υπάρχει λόγος αναζήτησης κάποιας hx ή διπλού μπόιλερ.

Θεωρείται ότι θα είναι τεράστια η αναβάθμιση από την gaggia classic μου,η οποία έχει pid,ρυθμισμένη opv στα 9 bar,ims καλαθάκι και σίτα και brass shower plate?

Στην επιλογή μύλου δεν έχω βρει κάτι να προτείνω.Θα ήθελα κάποιον που να μην κρατάει πολύ καφέ αν γίνεται,να μην είναι πολύ ογκώδης λόγω έλλειψης χώρου και να μπορεί να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις κοψίματος μιας μηχανής όπως αυτές παραπάνω.Έχω δει ότι έχει προταθεί αρκετά ο niche zero και είναι μέσα στα χρήματα που μπορώ να διαθέσω.Ποια είναι η γνώμη σας?

Ποιόν άλλον θα προτείνατε με τιμή γύρο στα 500€ για παρασκευή καφέδων με σοκολατένια χαρακτηριστικά και όχι τόσο για οξύτητες.Να προτιμήσω κωνικά ή επίπεδα μαχαίρια?Θα έχω σημαντική αναβάθμιση σε σχέση με τον ascaso i-mini i2 που χρησιμοποιώ τώρα?

Περιμένω τις προτάσεις σας και θέλω να πω ένα ευχαριστώ στο φόρουμ γιατί με έχει βοηθήσει σε όλες τις επιλογές μου μέχρι τώρα.

Άβαταρ μέλους
knight_77
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2015 5:53 pm
Όνομα: Βάιος
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: Eureka Mignon
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10, Taf
Τοποθεσία: Κηφισιά

Re: Συμβουλές για αγορά μηχανής και μύλου έως 1500€

Δημοσίευση από knight_77 » Κυρ Αύγ 16, 2020 7:55 pm

Kαλησπέρα.
Τόσο η Βezzera Unica pid, όσο και η Εcm Classika pid είναι πολύ καλές επιλογές σε SB μηχανή.
Προσωπικά και αν το κόστος μπαίνει σε δεύτερο πλάνο, θα επέλεγα την ECM, κυρίως λόγω του μεγαλύτερου boiler
σε σχέση με την Unica (750ml έναντι 500ml της Unica), αλλά και της υποστήριξης σε service και ανταλλακτικά από το barista.gr
σε περίπτωση που τη πάρεις από εκεί. Επίσης και κατά γενική ομολογία, τόσο το φινίρισμα όσο και το εσωτερικό των ECM είναι σε
πολύ υψηλά επίπεδα.
Ο Νiche Zero θεωρείται από πολλούς ως ένας από τους καλύτερους οικιακούς μύλους αυτή τη στιγμή και θα σε καλύψει απόλυτα.
Εναλλακτικά μπορείς να δεις και τον Εureka Mignon Specialita, με επίπεδα μαχαίρια που θεωρητικά σε σοκολατένια προφιλ καφέδων
αποδίδουν καλύτερα σε σχέση με τα κωνικά του Niche.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Συμβουλές για αγορά μηχανής και μύλου έως 1500€

Δημοσίευση από nkout » Δευ Αύγ 17, 2020 3:43 pm

Θα σου πω κ εγω την εμπειρία μου με τη unica κ τον specialita.

Η unica ειναι μια απλη μηχανη ολο μεταλο που δεν μπορω να τη φανταστώ να χαλάει ευκολα. Το μονο κακο με το τοσο μεταλο ειναι πως καποια κομματια συντονίζουν κ κανει θόρυβο οταν φτιαχνεις καφε. Φανταζομαι πως λυνεται ευκολα βαζοντας 2-3 κομματακια σιλικόνης εκει που πατάνε οι σχαρες κτλ.

Ακομη κ να χαλασει κατι, υπαρχουν γενικα ανταλλακτικά. Η εταιρία έχει διάγραμμα με ολα τα κομματια της μηχανης, το καθενα με τον κωδικό του κ μπορεις να το παραγγείλεις. Μιλαμε για μια φοβερά απλη κατασκευή γενικα. Τα μονα ευαίσθητα σημεια της μηχανής οπως έχει αναφερθεί κ απο αλλους ειναι ο αισθητήρας θερμοκρασίας κ η αντλια της, αλλα κανει 30€ έκαστο.

Το kudu που τη φέρνει Ελλάδα, έχει συνεργασία με τεχνικο που γνωριζει τη μηχανη. Οποτε ακομη κ αν δεν θες να βαλεις χερι εσυ, υπαρχει καποια υποστήριξη.

Σχετικα με τον specialita, ειναι πολυ καλος μυλος, με τρομερη επαναληψιμότητα στις εκχυλισεις, δυνατότητα μικρορυθμισης, αλλα δεν είναι ευκολη η μετάβαση απο τον ενα καφε στον αλλο κ κυριως η μεταβαση απο πιο χοντρά κοψίματα σε εσπρέσσο (με την εννοια οτι δεν θα επιστρέψεις ακριβως εκει που ησουν αλλα θα πεταξεις 1-2 καφεδες μεχρι να το βρεις ξανα). Αν απλα πινεις ενα καφε κ μονο όταν τελειωσει πας στον επομενο, ειναι μια χαρα για εσενα.

Προσφατα αναβάθμισα σε niche zero για αυτο κ μονο το λογο (θελω το πρωι να φτιαχνω φίλτρου κ το απόγευμα εσπρέσσο) αλλα παρελαβα μια μέρα πριν φυγω διακοπες κ δεν τον εχω δοκιμασει για να εχω προσωπικη γνωμη.

Αν παντως το μπατζετ σου δεν σε αφηνει κ για clasica κ για niche, θα σου ελεγα προτίμησε τον niche.

Dimitris690
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 16, 2020 12:16 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia classic 2012
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Οι καφέδες μου:: Taf sweet blue - la minita

Re: Συμβουλές για αγορά μηχανής και μύλου έως 1500€

Δημοσίευση από Dimitris690 » Τρί Αύγ 18, 2020 11:28 am

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις και συμβουλές σας.

Ύστερα από επικοινωνία με την Kudu, με ενημέρωσαν ότι δεν ξαναφέρνουν την Bezzera unica pid.

Αλλού που κοίταξα (εξωτερικό, στην Ελλάδα δεν την είδα κάπου) η τιμή της ανεβαίνει από 1.000€ και πάνω, οπότε μικραίνει η ψαλίδα σε σχέση με την ecm classika pid, η οποία θεωρώ ότι είναι μια κλάση ανώτερη από την bezzera.

Δεν έχω βρει κάποια άλλη με παρόμοια χαρακτηριστικά ( SB, pid, E61 ) στην τιμή των 800-1100 για να συγκρίνω

Όσο αφορά την επιλογή μύλου όντως ο Εureka Mignon Specialita που προτείνει ο knight_77 μοιάζει μια καλή επιλογή. Τόσο για το αρκετά ποιοτικό άλεσμα που κάνει για την τιμή της αλλά και για το ψηφιακό χρονόμετρο που διαθέτει. Επίσης είναι αθόρυβη και σε πολύ καλό μέγεθος για το χώρο που διαθέτω

nkout η μετάβαση από τον ένα καφέ στον άλλο δεν με προβληματίζει γιατί έτσι κάνω κάθε φορά που θέλω να αλλάξω καφέ. Τελειώνει κάποιος και μετά ξεκινάω κάποιον καινούργιο. Μιας και πήρες τον niche, όταν μπορέσεις πες μας την γνώμη σου για την επιλογή σου. Νομίζω ο συγκεκριμένος μύλος μπορεί να αγοραστεί μόνο από το site της εταιρείας και υπάρχει και αρκετή αναμονή. Σε πόσο καιρό ήρθε ο δικός σου από την στιγμή που τον παρήγγειλες? Μπήκα τώρα και βλέπω estimated shipping Νοέμβριο.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Συμβουλές για αγορά μηχανής και μύλου έως 1500€

Δημοσίευση από johnsin » Τρί Αύγ 18, 2020 1:08 pm

Γιατι βγαζεις απο το καδρο την oscar ειναι πολυ καλη και οικονομικη.https://www.barista.gr/el/oscar-ii-2015 ... so-machine

Dimitris690
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 16, 2020 12:16 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia classic 2012
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Οι καφέδες μου:: Taf sweet blue - la minita

Re: Συμβουλές για αγορά μηχανής και μύλου έως 1500€

Δημοσίευση από Dimitris690 » Τρί Αύγ 18, 2020 4:13 pm

Από οικονομικής άποψης σίγουρα υπάρχει μεγάλη διαφορά, αφού άλλο τα 1200€ της ecm και άλλο τα 740€ της oscar.

Νομίζω όμως ότι δεν είναι η πιο κατάλληλη για την χρήση που θέλω, λόγω του heat exchange boiler. Ένα καφεδάκι το πρωί και ένα το απόγευμα φτιάχνω. Έχω την αίσθηση ότι η συγκεκριμένη μηχανή είναι φτιαγμένη για να μπορεί να φτιάχνει παραπάνω από ένα καφεδάκια τη φορά. Θα ήθελα να έχει και pid και απ ότι βλέπω η συγκεκριμένη δεν έχει. Έχω pid στην gaggia classic που χρησιμοποιώ τώρα και το βρίσκω πολύ σημαντικό εργαλείο.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Συμβουλές για αγορά μηχανής και μύλου έως 1500€

Δημοσίευση από johnsin » Τρί Αύγ 18, 2020 5:41 pm

Πάντως όσοι την έχουν την εγκωμιάζουν...είναι σίγουρα μειονέκτημα η έλλειψη του PID αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα, οικονομική είναι και η Βικτόρια της Lelit https://www.barista.gr/el/lelit-pl91-coffee-machine δεν έχει e61 αλλά για μένα ίσος είναι καλύτερα γιατί δεν χρειάζεται να λύνεις τα μηχανικά μέρη για λίπανση.

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Συμβουλές για αγορά μηχανής και μύλου έως 1500€

Δημοσίευση από giorgos.b » Τρί Αύγ 18, 2020 11:16 pm

Dimitris690 έγραψε:
Τρί Αύγ 18, 2020 11:28 am
Ύστερα από επικοινωνία με την Kudu, με ενημέρωσαν ότι δεν ξαναφέρνουν την Bezzera unica pid.
Ενδιαφέρον αυτό με το Kudu και την Unica, όντως δεν υπάρχει πια στο site τους, σου είπαν γιατί δεν την φέρνουν πια;

Πάντως είναι δύσκολες εποχές, και στο elektros που κοιτάω, σχεδόν καμία δεν είναι διαθέσιμη, οπότε το τι είναι διαθέσιμο παίζει ρόλο.

Με τιμή εξωτερικού για τη unica όντως είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα εφόσον οι τιμές είναι πολύ πιο κοντά (πριν η ECM πήγαινε σχεδόν 50% πάνω σε τιμή - αν βάλεις και κάποια δώρα που έδιναν σε καφέδες από το kudu). Δεν ξέρω αν είναι καλύτερη η ECM ή όχι και αν ναι πόσο, εσύ θα κρίνεις αν θες να δώσεις τόσα για μια single boiler μηχανή (σε τρόπο χρήσης είναι ακριβώς ίδιες πάντως).

Πάντως (και αυτό είναι προσωπικό βέβαια), με την παλιά gaggia ποτέ δεν είχα ασχoληθεί σοβαρά με capuccino, δεν μου άρεσε κιόλας, εδώ το προσπάθησα, και όταν άρχισα να βάζω καλό αποτέλεσμα μου άρεσε, και τώρα πια ο ένας από τους 2-3 καφέδες της ημέρας είναι capuccino. (όχι ότι με single boiler δεν κάνεις capuccino αλλά όπως και να το κάνουμε είναι σπαστική αυτή η εναλλαγή)

O χρόνο παραλαβής του καθενός για τον Niche δεν νομίζω ότι έχει σημασία. Σημασία έχει πότε λέει ότι θα έχει παραλαβή, εφόσον λέει shipping Νοέμβριο, ισχύει...

Κι εγώ πάντως από Gaggia baby/ascaso i2-mini πήγα σε unica/niche και σίγουρα πίνω καλύτερους καφέδες (και με επαναληψιμότητα)

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Συμβουλές για αγορά μηχανής και μύλου έως 1500€

Δημοσίευση από PublicDomain » Τετ Αύγ 19, 2020 10:33 am

μερικές σύντομες παρατηρήσεις:

αν δε τη φέρνει το KUDU τότε καλύτερη επιλογή είναι το elektros.it σχετικά με το support

για καπουτσίνο η unica κάνει πολύ δυνατό ατμό.
το μέγεθος του boiler είναι η χρυσή τομή για τους απαιτούμενους χρόνους και καμία σχέση με τα 250ρια boiler.
η μηχανή θέλει καλό μύλο για να τη δουλέψεις αλλιώς δεν έχει αξία.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Dimitris690
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 16, 2020 12:16 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia classic 2012
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Οι καφέδες μου:: Taf sweet blue - la minita

Re: Συμβουλές για αγορά μηχανής και μύλου έως 1500€

Δημοσίευση από Dimitris690 » Τετ Αύγ 19, 2020 10:43 am

johnsin έγραψε:
Τρί Αύγ 18, 2020 5:41 pm
Πάντως όσοι την έχουν την εγκωμιάζουν...είναι σίγουρα μειονέκτημα η έλλειψη του PID αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα, οικονομική είναι και η Βικτόρια της Lelit https://www.barista.gr/el/lelit-pl91-coffee-machine δεν έχει e61 αλλά για μένα ίσος είναι καλύτερα γιατί δεν χρειάζεται να λύνεις τα μηχανικά μέρη για λίπανση.
Διάβασα και εγώ καλά σχόλια για την oscar είναι η αλήθεια.Αν είχε pid σίγουρα θα ψηνόμουν. Και η lelit-pl91 φαίνεται μία καλή πρόταση αλλά η έλλειψη e61 νομίζω είναι σημαντική. H λίπανση των μηχανικών μερών δεν με προβληματίζει ιδιαίτερα γιατί πιάνουν τα χέρια μου και μου αρέσει να ασχολούμαι είναι η αλήθεια. Στην gaggia classic που έχω έβαλα μόνος μου το pid και τον μετρητή πίεσης. Σαν ποιότητα υλικών η ECM φαίνεται να είναι σε άλλο επίπεδο πάντως.

Απάντηση