Αναζήτηση αγοράς μύλου και μηχανής

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Αναζήτηση αγοράς μύλου και μηχανής

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Ιούλ 30, 2020 2:20 pm

Spacof έγραψε:
Πέμ Ιούλ 30, 2020 1:32 pm


Γενικά αν βγάζεις 2 cappuccino στη σειρά με καλύπτει για την χρήση που θέλω, τώρα αν πέσω στην περίπτωση που έχω επισκέψεις και πρέπει να φτιάξω παραπάνω, πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να μεσολαβήσει για να φτιάξω άλλο ένα σετ των δύο, κανά 4λεπτο μέχρι να ζεσταθεί το νερό στο boiler εκ νέου και να πιασει θερμοκρασία το group (φαντάζομαι θα έχει πτώση στην θερμοκρασία ή παραμένει σταθερή;)

Κάτι άλλο που παρατήρησα στην Bezzera είναι ότι δεν έχει αυτόματη αναπλήρωση το boiler, πέρα από ότι θα πρέπει να φροντίζω εγώ να το γεμίζω, επηρεάζει κάτι αρνητικά ή θετικά;
το πρόβλημα είναι το εξής, περιμένεις 40 λεπτά να ισορροπήσει το σύστημα πχ στους 95 βαθμούς και κάνεις τα 2 εσπρέσο σου

στην συνέχεια ζητάς θερμοκρασία ατμού πχ 120 βαθμούς και έχεις ατμό για 2 καπουτσίνο περίπου

μετά είτε το γεμίζεις λίγο το boiler και φτιάχνεις 2 χ αφρόγαλα είτε το γυρνάς πάλι πίσω σε καφέ κάνεις και εκτόνωση και όταν πιάσεις ξανά τους 95 με΄τα φτιάχνεις αφρόγαλα κλπ

στο ίντερνετ υπάρχουν πολλά βίντεο ρίξε μια ματιά...

πρέπει να είσαι σίγουρος για το τι θες να κάνεις και όλα αυτά κοστίζουν αρκετά και αν κολλήσεις σε μία μηχανή μετά δύσκολα αλλάζεις!

αν σου φαίνεται μια μηχανή ακριβή τώρα φαντάσου πόσο ακριβή θα γίνει εάν πάρεις λάθος μηχανή πας να την πουλήσεις και μετά να πάρεις αυτή που θες! χώρια που η λάθος μηχανή θα σε οδηγήσει σε λάθος μονοπάτια κλπ κλπ

δες τα βιντεο στο youtube

ναι στη bezzera όταν είσαι σε ατμό πρέπει μετά να γεμίσεις το boiler εσύ και να έχεις πάντα την αίσθηση του που βρίσκεσαι...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Αναζήτηση αγοράς μύλου και μηχανής

Δημοσίευση από Gespresso » Πέμ Ιούλ 30, 2020 2:46 pm

Αν δεν είναι ο κανόνας να φτιάχνεις και εσπρέσο και και cappuccino σε ποσότητες (πχ 3 και 3) τότε οι μηχανές με μονό μποιλερ θα σε καλύψουν. Μια στο τόσο που θα έχεις επισκέπτες και ποικιλία "παραγγελιών" θα δεις ότι δεν είναι πρακτικές. Αλλά θα αυτό θα είναι η εξαίρεση.
Όλες οι αλλαγές από ατμό σε νερό και πίσω επηρεάζουν τη θερμοκρασιακη σταθερότητα (ή ισορροπία) της μηχανής (με μονό μποιλερ μιλάμε) και έχουν αντίκτυπο στο φλυτζανι. Αν η μηχανή διαθέτει pid έλεγχο είναι πιο απλά τα πράγματα.

Άβαταρ μέλους
Algebar
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 21, 2018 4:04 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: NS Oscar II
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Ascaso i2 Steel
Τοποθεσία: Παλλήνη

Re: Αναζήτηση αγοράς μύλου και μηχανής

Δημοσίευση από Algebar » Πέμ Ιούλ 30, 2020 9:04 pm

H Oscar είναι εξαιρετική επιλογή γενικά και όχι μόνο για καπουτσίνο, πρώτη μου μηχανή εδώ και 4 μήνες και είμαι υπερευχαριστημένος. Ο καπουτσίνο είναι μακράν καλύτερος από τις καφετέριες και την ποιότητα του ατμού απλά δεν μπορούν να την πιάσουν οι SB με 250-300 ml μποιλερ αλλά και ο εσπρέσο επίσης εξαιρετικός. Πριν την επιλέξω είχα ενδοιασμούς αν θα μπορούσα να τη δουλέψω λόγω έλλειψης ελέγχου θερμοκρασίας αλλά διαβάζοντας εδώ https://www.home-barista.com/hx-love.html και εδώ https://www.home-barista.com/espresso-m ... 26490.html (αφορά την Oscar I αλλά πρακτικά είναι ίδια με την ΙΙ ) το αποφάσισα.
Κατά τη γνώμη μου έχει πολύ καλύτερο VFM από τις Lelit :coffee:

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Αναζήτηση αγοράς μύλου και μηχανής

Δημοσίευση από georgevag » Παρ Ιούλ 31, 2020 10:26 am

Θα συμφωνήσω με τον Algebar. Ήμουν στην ίδια ακριβώς φάση με τη δική σου πριν 2 μηνες περίπου. Τελικά κατέληξα στην oscar2 αγορασμένη από barista.gr με μπαρομετρο και ρυθμιζόμενη opv με δυνατότητα αλλαγής από πίσω στα bar εκχύλισης που επιθυμείς! Η μηχανή τα σπάει απλά! Το μόνο που με ξενέρωσε λίγο είναι ότι τα προγράμματα μονου/διπλού espresso δεν είναι και τόσο "ακριβείας" με αποτέλεσμα κάθε φορά να βγάζει διαφορετική ποσότητα ροφήματος. Αυτό βέβαια λύνεται αφού μπορείς να ρυθμίσεις το χρόνο του διπλου προγράμματος πάνω από ένα λεπτό κ να το σταματήσεις χειροκίνητα.
Συνημμένα
received_337165800635908.jpeg

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αναζήτηση αγοράς μύλου και μηχανής

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Ιούλ 31, 2020 10:29 am

Η oscar είναι μηχανάρα! Τέτοια ποσότητα και δύναμη στον ατμό δεν έχω με τη db.

Ghost_
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 14, 2020 4:03 am

Re: Αναζήτηση αγοράς μύλου και μηχανής

Δημοσίευση από Ghost_ » Παρ Ιούλ 31, 2020 11:21 am

Καλημέρα! Να πω κι εγώ τη γνώμη μου! Ήμουν στην ίδια φάση πριν ακριβώς 1 μήνα. Τελικά κατέληξα στην ECM Classika PID.

Δεν πίνω γαλακτερά ροφήματα βέβαια, αλλά 2-3 φορές που έχω πιεί δεν με έχει απογοητεύσει. Φτιάχνεις το καφεδάκι και μετά το αφρόγαλα
κι είναι μια χαρά. Για παραπάνω βέβαια από 1-2 στη σειρά δεν θα είσαι καλά, αλλά τελικά σκέψου ότι τη μηχανή τη παίρνεις πρώτα για εσάς και
μετά για τους υπόλοιπους. Οπότε αν συμβαίνει καμιά εξαίρεση μια στο τόσο δεν έγινε και κάτι.

Τώρα τα περί μηχανής, εγώ την αφήνω μισάωρο και κάνω κι ένα flush πριν κάνω καφεδάκι και το γκρούπ πραγματικά ζεματάει!

Προσωπικά την έχω κατευχαριστηθεί έχει ρυθμιζόμενη OPV πανεύκολα με ένα κατσαβιδάκι χωρίς να χρειαστεί να βγάλεις τίποτα.

Γενικότερα κατέληξα στη συγκεκριμένη γιατί για εμένα που δεν πίνω γαλακτερά αλλά εσπρεσάκια και μια τόσο ενα καπουτσίνο ήταν μια πολύ καλή λύση και με την προσφορά του barista πήρα και καλαθάκια IMS, VST και διάφορα άλλα παρελκόμενα που διαφορετικά θα τα πλήρωνα.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Αναζήτηση αγοράς μύλου και μηχανής

Δημοσίευση από PublicDomain » Παρ Ιούλ 31, 2020 12:25 pm

Βέβαια η διαφορά της Classika σε σχέση με την Unica είναι στα 300€ τα οποία μπορείς να τα επενδύσεις σε μύλο!

αν το barista.gr έφερνε την Bezzera θα είχαν λυθεί πάρα πολλά προβλήματα...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Spacof
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:15 am
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: Classika pid
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αναζήτηση αγοράς μύλου και μηχανής

Δημοσίευση από Spacof » Παρ Ιούλ 31, 2020 5:10 pm

Καλησπέρα,

για την oscar δεν ξέρω, έχω την κλασική φοβία του ότι θα έχω αλλη μία παράμετρο,λόγω απώλειας του pid, την οποία θα πρέπει να προσέχω, βέβαια δεν πρόλαβα να μελετήσω ολόκληρα τα παραπάνω άρθρα ( θα προσπαθήσω πάλι να τα δω), ούτε είδα αναλυτικά κάποιο video για να κατάλάβω κατα πόσο είναι δύσκολο, αλλα και πάλι σκέφτομαι ότι επειδή θα πρέπει να την δουλεύει και η σύζυγος  μήπως δυσκολευτεί, έχετε κάποιο βίντεο σαν οδηγό που θεωρείτε ότι είναι σωστό ως προς αυτά που δείχνει, για να έχουμε μια εικόνα;

Ποιά θα ήταν μία πρόταση για μύλο με +300€ από την τιμή του Niche Zero?

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Αναζήτηση αγοράς μύλου και μηχανής

Δημοσίευση από johnsin » Παρ Ιούλ 31, 2020 5:20 pm

Πάρα πολύ καλή κριτική έχουν και οι CEADO https://www.barista.gr/el/ceado-e6p-mylos-alesis-kafe αλλά και ο niche zero είναι κορυφαίος.

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Αναζήτηση αγοράς μύλου και μηχανής

Δημοσίευση από georgevag » Παρ Ιούλ 31, 2020 7:04 pm

Spacof έγραψε:
Παρ Ιούλ 31, 2020 5:10 pm
Καλησπέρα,

για την oscar δεν ξέρω, έχω την κλασική φοβία του ότι θα έχω αλλη μία παράμετρο,λόγω απώλειας του pid, την οποία θα πρέπει να προσέχω...
Μιλώντας για τις δικές μου ανάγκες και έχοντας σαν πρωταρχική παράμετρο την θερμοκρασιακή σταθερότητα κατέληξα στην oscar2! Τι να το κάνω εάν σε μία εκχύλιση 35-40 sec ένα μικρό boiler έχει χάσει 4-5 βαθμούς! Προτιμώ να μη γνωρίζω επ' ακριβώς εάν η εκχύλισή μου ξεκινά στους 92 ή 93 βαθμούς αλλά να κρατιέται σε αυτές τις θερμοκρασίες καθ' όλη τη διάρκεια χωρίς καμία πτώση. Άραγε θα καταλάβεις διαφορά σε ένα καφέ έχοντας αρχική διαφορά ένα βαθμό; Μάλλον όχι. Σχεδόν πάντα, το πιο πιθανό είναι να έχει πάει στραβά το tamping/leveling/κόψιμο/μπαγιάτικος καφές κτλ! Σε αυτή τη τιμή λοιπόν (περί τα 800ε) δεν υπάρχει αντίπαλος όσο αναφορά τη θερμοκρασιακή σταθερότητα. Και ας μη μιλήσουμε για ατμό! Ζεσταίνει νερό βρύσης μέσα σε μότα/μπρίκι σε 5 sec εάν θες να κάνεις americano! Για αφρόγαλο θα χρειαστείς είτε μικρή μότα σε κατάψυξη είτε μεγαλύτερη με πιο πολύ γάλα διότι το ζεσταίνει πολύ γρήγορα! Οι HX μηχανές θέλουν πριν κουμπώσεις το portafilter να κάνεις ένα flushακι μέχρι να σταματήσεις να ακούς το φιςςςς του ατμού σε περίπτωση που την έχεις ανοιχτή πάνω από μισή ώρα! Κουμπώνεις, περιμένεις 5-10 sec για recovery, και κουμπί! Τόσο απλό!! :D Μετά αφήνεις τη μηχανή να κάνει τα μαγικά της! :priest:
Συνοψίζοντας, σε αυτή τη τιμή πάντα, δεν υπάρχει αντίπαλος. Ίσως η unica αλλά εκεί ενώ έχεις pid χάνεις κάποιες ευκολίες της oscar2! Και εννοείται, άμα την πάρεις από barista.gr βάλε ρυθμιζόμενη opv, μπαρόμετρο και προαιρετικά Sirai pressurestat.
Υ/Γ: Και για τη δική μου γυναίκα η μετάβαση από το παιχνίδι (delonghi) στο κτήνος (oscar2) φαινόταν να είναι δύσκολη.. αλλά τζίφος! Σε δύο μέρες έμαθε να κάνει και backflush με cafiza!

Απάντηση