Αναζήτηση αγοράς μύλου και μηχανής

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Spacof
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:15 am
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: Classika pid
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Αναζήτηση αγοράς μύλου και μηχανής

Δημοσίευση από Spacof » Τρί Ιούλ 28, 2020 7:07 pm

Καλησπέρα στο forum,

Εδώ και λίγες μέρες ψάχνομαι για αγορά καφετιέρας, η αναζήτηση ξεκίνησε από μηχανή nespresso που αυτό το καιρό είναι σε προσφορά, ξεκίνησα την σύγκριση στις καψουλομηχανές προσπαθώντας να καταλάβω αν έχουν ουσιαστικές διαφορές μεταξύ τους και αν αξίζει να διαθέσω λίγα χρήματα παραπάνω για κάποιο μοντέλο.

Όσο ανέβαινε το bugjet φυσικό επακόλουθο ήταν να φτάσω στις entry level μηχανές για espresso. Αυτό με την σειρά του με έβαλε σε μία διαδικασία σκέψης για το αν μπορεί να φτάσει ο σπιτικός καφές σε επίπεδο καφετέριας ... Για να μην τα πολυλογώ ψάχνω τράπεζα με χαμηλό επιτόκιο για να πάρω δάνειο ... 🤪🤪

Πέρα από το αστείο της υπόθεσης που πήγα και βρήκα καινούργιο ακριβό "άθλημα", τουλάχιστον είναι κάτι που κάνεις απόσβεση χρημάτων.

Γενικά δεν θα με χαρακτήριζα fan του καφέ, χωρίς να σημαίνει αυτό ότι δεν απολαμβάνω έναν καλό καφέ. Παρόλαυτα δεν μπορώ να πω ότι απ'έξω βρίσκω παντα καφέ που να μου αρέσει αλλά ακόμα και αυτός που με ευχαριστεί φαντάζομαι δεν θα είναι και αξιόλογος για κάποιον γευσιγνώστη.
Προσωπικά από τις μάρκες μου αρεσουν ο hausbrandt και ο portioli σε freddo capuccino που πίνω τα τελευταία χρόνια, σαν κοινό μεταξύ τους έβρισκα την κρεμώδη υφή τους και επειδή κάποια φορά αυτό το κρεμώδες το πέτυχα και σε μία καφετέρια που είχε illy σκέφτομαι ότι έχει να κάνει με τον τρόπο παρασκευής, σωστά?

Επίσης έχω και τη σύζυγο που πίνει καφέ χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις. Η κατανάλωση  που κάνουμε είναι 1 - 2 καφέδες την ημέρα, βέβαια αν πάρουμε μηχανη θα ανέβουμε τουλάχιστον στους 3 - 4 την ημέρα, συνεπώς ναι μεν θα αργήσει η απόσβεση αλλά θα πίνουμε παραπάνω καφέδες συν ότι θα έχω και εγώ να ασχολούμε με κάτι καινούργιο 🤪 .

Στο δια ταύτα  ενώ σκεφτόμουνα για ένα bugjet καπου γύρω στα 600 ευρώ για φοβερά αποτελέσματα, πλέον βλέπω ότι στην πραγματικότητα θα είμουν τέλεια στα 3000+ με μία μηχανή Db αλλά είναι κάτι το οποίο δεν πρόκειται να ακολουθήσω, συνεπώς κοιτάω για ποιο φθηνό εξοπλισμό.

Αυτή τη στιμγή κοιτάω μία ECM Classika PID και μύλο Zero niche, όμως πάλι το κόστος ανεβαίνει αρκετά και δεν ξέρω αν λόγο μύλου θα αξιοποιηθεί η μηχανή, μήπως θα ήταν καλύτερα για μία ποιο οικονομική μηχανή? Ας πούμε μία  lelit PL41 PLUST PID ή Lelit PL91T Victoria PID ? Βέβαια έχουν σχεδόν το μισό boiler και φαντάζομαι αυτό επηρεάζει στην σταθερότητα της θερμοκρασίας όταν φτιάχνουμε κάποιους καφέδες στην σειρά σωστά? Σε τι άλλο υπερτερεί η Ecm? Ο Μύλος είναι οκ ή θα πρέπει να δώ κάτι άλλο μιας και δεν έχει πολύ καιρό στην αγορά ?

Θεωρητικά με ένα σετ lelit και μύλο κάπου στα 500 ευρω, θα μπορώ να έχω καλύτερο αποτέλεσμα από καφέ του στυλ γρηγόρης;



Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, δεν ξέρω αν ήταν καλύτερα να τις κάνω λίγες λίγες!

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Αναζήτηση αγοράς μύλου και μηχανής

Δημοσίευση από johnsin » Τρί Ιούλ 28, 2020 7:29 pm

Με το χρήμα που διαθέτεις έχεις πάρα πολλές επιλογές. Κράτα τον ΝZ σαν δεδομένο και πάρε ότι μηχανή γουστάρεις δεν έχεις περιορισμούς
https://www.barista.gr/el/lelit-bianca- ... ow-control
https://www.barista.gr/el/ecm-synchroni ... boiler-pid
https://www.barista.gr/el/ecm-classica-pid-mixani-kafe
https://www.barista.gr/el/lelit-mara-pl62t-hx-pid

Και πάρα πολλές άλλες ....μόνο να θες. :oneup:

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Αναζήτηση αγοράς μύλου και μηχανής

Δημοσίευση από panos0121 » Τρί Ιούλ 28, 2020 8:23 pm

Με λίγη εξάσκηση, αν μάθεις τα βασικα, τον γρήγορη τον έχεις για πλάκα.. Εγώ θα σου έλεγα ξεκινά με την lelit που έχεις δει(PLUST pid) και τον niche.. Είναι ένα σετ που δεν θα σε απογοητεύσει.. Και έχει 2 καλά.. Δεν ξεφεύγεις πολύ στα χρηματα(με βάση πάντα τα λεγόμενα σου, γτ 1300 είναι πάντα ένα σεβαστό πόσο).. Και αν δε σου αρέσει το σπορ η σου αρέσει υπερβολικά και θες αναβάθμιση, θα βρεις να τα πουλήσεις πολύ εύκολα και σε καλή τιμη.. Με 4 καφέδες την ημέρα θα σου πάρει τουλάχιστον 2 χρόνια να πεις "οκ, την τερμάτισα, δε με καλύπτει πλέον".. Και κάτι άλλο.. Για να βγάλεις καφέδες εμπορικούς σαν αυτούς που ανεφερες το σετ αυτό είναι υπεραρκετό.. Όσους βλέπεις εδώ μέσα και ψάχνονται για αναβαθμίσεις η είναι ήδη αναβαθμισμενοι, δεν το κάνουν για να πιουν πορτιολι.. Το κάνουν για να πιουν φρέσκους καφέδες περίπλοκους με οξυτητες και περίεργα αρώματα.. Οπότε έχεις δρόμο..

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Αναζήτηση αγοράς μύλου και μηχανής

Δημοσίευση από Gespresso » Τρί Ιούλ 28, 2020 11:10 pm

Συμφωνώ με τους προλαλησαντες. Εσπρέσο μόνο ή καπουτσίνο πίνετε;

Spacof
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:15 am
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: Classika pid
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αναζήτηση αγοράς μύλου και μηχανής

Δημοσίευση από Spacof » Τετ Ιούλ 29, 2020 2:28 am

johnsin έγραψε:
Τρί Ιούλ 28, 2020 7:29 pm
Με το χρήμα που διαθέτεις έχεις πάρα πολλές επιλογές. Κράτα τον ΝZ σαν δεδομένο και πάρε ότι μηχανή γουστάρεις δεν έχεις περιορισμούς
https://www.barista.gr/el/lelit-bianca- ... ow-control
https://www.barista.gr/el/ecm-synchroni ... boiler-pid

https://www.barista.gr/el/ecm-classica-pid-mixani-kafe
https://www.barista.gr/el/lelit-mara-pl62t-hx-pid

Και πάρα πολλές άλλες ....μόνο να θες. :oneup:
Κάποιες από αυτές ξεφεύγουν αρκετά!!!
Εδώ για τις άλλες το σκέφτομαι καθώς αν βάλεις και το μύλο συν τα περιφεριακά ανεβαίνει το κόστος...
panos0121 έγραψε:
Τρί Ιούλ 28, 2020 8:23 pm
Με λίγη εξάσκηση, αν μάθεις τα βασικα, τον γρήγορη τον έχεις για πλάκα.. Εγώ θα σου έλεγα ξεκινά με την lelit που έχεις δει(PLUST pid) και τον niche.. Είναι ένα σετ που δεν θα σε απογοητεύσει.. Και έχει 2 καλά.. Δεν ξεφεύγεις πολύ στα χρηματα(με βάση πάντα τα λεγόμενα σου, γτ 1300 είναι πάντα ένα σεβαστό πόσο).. Και αν δε σου αρέσει το σπορ η σου αρέσει υπερβολικά και θες αναβάθμιση, θα βρεις να τα πουλήσεις πολύ εύκολα και σε καλή τιμη.. Με 4 καφέδες την ημέρα θα σου πάρει τουλάχιστον 2 χρόνια να πεις "οκ, την τερμάτισα, δε με καλύπτει πλέον".. Και κάτι άλλο.. Για να βγάλεις καφέδες εμπορικούς σαν αυτούς που ανεφερες το σετ αυτό είναι υπεραρκετό.. Όσους βλέπεις εδώ μέσα και ψάχνονται για αναβαθμίσεις η είναι ήδη αναβαθμισμενοι, δεν το κάνουν για να πιουν πορτιολι.. Το κάνουν για να πιουν φρέσκους καφέδες περίπλοκους με οξυτητες και περίεργα αρώματα.. Οπότε έχεις δρόμο..
Ακούγετε λογική η πρόταση σου, αν πάω σε αναβάθμιση θα πρέπει να αλλάξω και μύλο ή είναι οκ αυτός για το επόμενο σκαλί?
Gespresso έγραψε:
Τρί Ιούλ 28, 2020 11:10 pm
Συμφωνώ με τους προλαλησαντες. Εσπρέσο μόνο ή καπουτσίνο πίνετε;
Καταρχάς η προτίμηση ήτανε σε κρύο καφέ, στην αρχή έπινα freddo espresso και το γύρισα σε freddo cappuccino μιας και μου κάνει πιο ρόφημα, επίσης νομίζω ότι κάπως βοηθάει στους κακούς καφέδες, αλλά από την άλλη πάντα μου άρεσε ο ζεστός cappuccino, τώρα ο espresso είναι αυτός που έχω πιει λιγότερο, λόγο μικρής ποσότητας αν και επειδή δεν καπνίζω πλέον, δεν είναι κάτι το οποίο με απασχολεί, ίσα ίσα ακόμα και το freddo τον τελειώνω στο 10 λεπτο...

Θα έλεγα ότι απλά θα ήθελα να μπορώ να έχω επιλογή να μπορώ να φτιαξω 1-2 ικανοποιητικoύς cappuccino στη σειρά.

Αν μπορείτε να μου δώσετε ένα μπούσουλα χονδρικά σχετικά με το χρόνο καθυστέρησης για να φτιάξεις cappuccino σε single boiler, πόσος μπορεί να είναι ; δηλαδή πόσο χρόνο θέλει το νερό στο μποιλερ να έρθει στην κατάλληλη θερμοκρασία για να μπορέσεις να φτιάξεις σε δεύτερο χρόνο τον espresso ή το αφρόγαλα, για έναν cappuccino και πόσο για 2? Φαντάζομαι έχει να κάνει και με το μέγεθος του boiler οπότε για ποιο γρήγορα θα βοηθάει το μεγάλο;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Αναζήτηση αγοράς μύλου και μηχανής

Δημοσίευση από PublicDomain » Τετ Ιούλ 29, 2020 11:49 am

για 1-2 καπουτσίνο θα είσαι μια χαρά και με single boiler! ώσπου να ετοιμάσεις τα γάλατα να καθαρίσεις λίγο το καλαθάκι η θερμοκρασία θα είναι έτοιμη.

η Bezzera Unica έχει την χρυσή τομή ούτε μεγάλο boiler αλλά ούτε και μικρό ώστε να έχει πρόβλημα σταθερότητας για 1-2 εσπρέσσο και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα έχεις πολύ ατμό και σε ποσότητα και σε δύναμη

όμως και πάλι με ένα μύλο ότι μηχανή και να έχεις ο καφές θα είναι καλός, γιαυτό και προτείνω τον Niche Zero. Βέβαια το ταβάνι είναι κοτά στο άπειρο και εγώ μιλώ για λύσεις για τον μέσο Έλληνα
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Spacof
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:15 am
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: Classika pid
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αναζήτηση αγοράς μύλου και μηχανής

Δημοσίευση από Spacof » Τετ Ιούλ 29, 2020 4:58 pm

PublicDomain έγραψε:
Τετ Ιούλ 29, 2020 11:49 am
για 1-2 καπουτσίνο θα είσαι μια χαρά και με single boiler! ώσπου να ετοιμάσεις τα γάλατα να καθαρίσεις λίγο το καλαθάκι η θερμοκρασία θα είναι έτοιμη.

η Bezzera Unica έχει την χρυσή τομή ούτε μεγάλο boiler αλλά ούτε και μικρό ώστε να έχει πρόβλημα σταθερότητας για 1-2 εσπρέσσο και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα έχεις πολύ ατμό και σε ποσότητα και σε δύναμη

όμως και πάλι με ένα μύλο ότι μηχανή και να έχεις ο καφές θα είναι καλός, γιαυτό και προτείνω τον Niche Zero. Βέβαια το ταβάνι είναι κοτά στο άπειρο και εγώ μιλώ για λύσεις για τον μέσο Έλληνα
Ωραία η bezzera unica, όπως μαρτυράει και η τιμή της νομίζω ότι είναι μεταξύ lelit PL41 PLUST PID και Εcm classika pid.
Εξωτερικά είναι πιο κοντά στην Ecm, επίσης είδα ότι έχει μικρότερο boiler με μεγαλύτερη αντίσταση, λογικά αυτό σημαίνει ότι ζεσταίνετε ποιο γρήγορα?

Σε σύγκριση μεταξύ των άλλων 2 μήπως γνωρίζει κανείς που υστερεί ή που υπερτερεί στο "πεδίο μάχης" ? Π.χ. τι θα μπορούσε να ανακαλύψει ένας αρχάριος σε βάθος χρόνου που μπορεί να το προσφέρει η ecm... ή αντίστοιχα να πει ότι θα μπορούσα να μείνω και στην lelit?

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Αναζήτηση αγοράς μύλου και μηχανής

Δημοσίευση από PublicDomain » Τετ Ιούλ 29, 2020 7:25 pm

Spacof έγραψε:
Τετ Ιούλ 29, 2020 4:58 pm
PublicDomain έγραψε:
Τετ Ιούλ 29, 2020 11:49 am
για 1-2 καπουτσίνο θα είσαι μια χαρά και με single boiler! ώσπου να ετοιμάσεις τα γάλατα να καθαρίσεις λίγο το καλαθάκι η θερμοκρασία θα είναι έτοιμη.

η Bezzera Unica έχει την χρυσή τομή ούτε μεγάλο boiler αλλά ούτε και μικρό ώστε να έχει πρόβλημα σταθερότητας για 1-2 εσπρέσσο και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα έχεις πολύ ατμό και σε ποσότητα και σε δύναμη

όμως και πάλι με ένα μύλο ότι μηχανή και να έχεις ο καφές θα είναι καλός, γιαυτό και προτείνω τον Niche Zero. Βέβαια το ταβάνι είναι κοτά στο άπειρο και εγώ μιλώ για λύσεις για τον μέσο Έλληνα
Ωραία η bezzera unica, όπως μαρτυράει και η τιμή της νομίζω ότι είναι μεταξύ lelit PL41 PLUST PID και Εcm classika pid.
Εξωτερικά είναι πιο κοντά στην Ecm, επίσης είδα ότι έχει μικρότερο boiler με μεγαλύτερη αντίσταση, λογικά αυτό σημαίνει ότι ζεσταίνετε ποιο γρήγορα?
ναι ζεσταίνεται αρκετά γρήγορα και ο ατμός είναι πολύ δυνατός

επειδή όμως όσον αφορά τον καφέ πρέπει να ζεσταθεί συνολικά θα πρέπει να περιμένεις περίπου ένα 40λεπτο λόγω Ε61 group το οποίο όμως σου δίνει έξτρα θερμοκρασιακή σταθερότητα.

για ατμό μπορείς να κάνεις σχετικά αμέσως αλλά δεν έχει νόημα χωρίς τον καφέ...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Αναζήτηση αγοράς μύλου και μηχανής

Δημοσίευση από Gespresso » Πέμ Ιούλ 30, 2020 9:37 am

Για 1 με 2 cappuccino είναι ΟΚ. Προσωπικά με κριτήριο τη δική μου μηχανή, πάνω από 2 cappuccino γίνεται αντιπρακτικη η κατάσταση.

Spacof
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:15 am
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: Classika pid
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αναζήτηση αγοράς μύλου και μηχανής

Δημοσίευση από Spacof » Πέμ Ιούλ 30, 2020 1:32 pm

Καλησπέρα,

κατάλαβα αφού θέλει να ζεσταθεί όλο το group, η μεγαλύτερη αντίσταση και αυτό το μέγεθος boiler θα δώσει ένα boost ~5% και αν το e61 θέλει 40 λεπτά, τότε θα γλυτώσω κοντά 2 λεπτά.
Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Γενικά αν βγάζεις 2 cappuccino στη σειρά με καλύπτει για την χρήση που θέλω, τώρα αν πέσω στην περίπτωση που έχω επισκέψεις και πρέπει να φτιάξω παραπάνω, πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να μεσολαβήσει για να φτιάξω άλλο ένα σετ των δύο, κανά 4λεπτο μέχρι να ζεσταθεί το νερό στο boiler εκ νέου και να πιασει θερμοκρασία το group (φαντάζομαι θα έχει πτώση στην θερμοκρασία ή παραμένει σταθερή;)

Κάτι άλλο που παρατήρησα στην Bezzera είναι ότι δεν έχει αυτόματη αναπλήρωση το boiler, πέρα από ότι θα πρέπει να φροντίζω εγώ να το γεμίζω, επηρεάζει κάτι αρνητικά ή θετικά;

Απάντηση