Profitec Pro 600 - Αγορα απο εξωτερικό.

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
panos1988
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2016 7:50 pm
Μηχανή:: Ecm classika pid
Μύλος:: Rocket fausto
Οι καφέδες μου:: espresso
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Profitec Pro 600 - Αγορα απο εξωτερικό.

Δημοσίευση από panos1988 » Πέμ Ιούλ 16, 2020 8:00 pm

Δεν την πουλάω. :a038: :a038: . Νομίζω ότι η classica ποιοτικά είναι ανώτερη και τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα πιο όμορφη. Βέβαια έχουν μια διαφορά 300€, μιλώντας για καινούργιες πάντα. Για το σέρβις που αναφέρατε. Και σε εμένα έπαιξε καταλυτικό παράγοντα. Για αυτό και την αγόρασα από το γνωστό μαγαζί που διαφημίζει και το φόρουμ. Την rocket espresso apartamento την έχεις σκεφτεί; Από εταιρεία που φημίζεται για την ποιότητα της και το φινίρισμα. Πανέμορφη(πιο όμορφη από την classica) και την κοστίζει 50-100€ παραπάνω από την τιμή της clasicca, από το προαναφερόμενο μαγαζί. Είναι ταμάμ για κάποιον που φτιάχνει κυρίως καπουτσίνο και το μόνο αρνητικό είναι ότι θέλει λίγη εξοικείωση λόγο hx boiler.

a1san
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2020 9:12 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit Pl041 Plus PID
Μύλος:: Eureka Specialita
Οι καφέδες μου:: Ipannema-Segafreddo

Re: Profitec Pro 600 - Αγορα απο εξωτερικό.

Δημοσίευση από a1san » Πέμ Ιούλ 16, 2020 9:34 pm

@public domain! Η unica pid είναι μια πολύ καλή επιλογή και σταθερή αξία, μόνο που δεν έχει ενσωματωμένο χρονόμετρο το οποίο εγώ δεν έχω πρόβλημα αλλά το έχει σαν απαίτηση και προϋπόθεση η κυρά... :waf:

@ panos1988 η rocket πολύ όμορφη ναι, αλλά δυστυχώς είναι ΗΧ και γενικά θέλω να περάσω την ζωή μου και την οικογενειακή θαλπωρή με μια μηχανουλα που θα παράγει πανομοιότυπα εσπρεσακια/ (μερικά καπουτσινο), πολλά από τα οποία θα πίνει / Φ τ ι α χ ν ε ι η σύζυγος οπότε όλα πρέπει να είναι ιδανικά αλλιώς πέφτει καί λίγο γκρίνια.

Φαντάσου δηλαδή να έχεις σκάσει 1300/2000/2500€ ,εγώ να απολαμβάνω εσπρεσαρες και εκείνη να προσπαθεί να πιει σωστό εσπρέσσο ,να μην μπορεί να τον πετύχει και να σου λέει μετά, ουφ μου έχεις βαλει και στη κουζίνα αυτό εδώ το μπαούλο ,και να έφτιαχνε καλό καφέ?,αμ που δεν φτιαχνει,... :f010: μουρλα! :geek:

Αν και δεν μπορώ να αλλάξω τον τίτλο, τελικά εκεί έχω καταλήξει απλά περιμένω διαθεσιμότητες των προϊόντων.

ECM Classica και αν δεν την βρω διαθέσιμη κατά πάσα πιθανότητα υπέρβαση ορίου για ECM Synchronica.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Profitec Pro 600 - Αγορα απο εξωτερικό.

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Ιούλ 16, 2020 10:08 pm

a1san έγραψε:
Πέμ Ιούλ 16, 2020 9:34 pm
@public domain! Η unica pid είναι μια πολύ καλή επιλογή και σταθερή αξία, μόνο που δεν έχει ενσωματωμένο χρονόμετρο το οποίο εγώ δεν έχω πρόβλημα αλλά το έχει σαν απαίτηση και προϋπόθεση η κυρά... :waf:
σύμφωνοι, αλλά δεν θα βλέπει διακυμάνσεις στη θερμοκρασία και το πρόβλημα λύνεται με μια ζυγαριά-χρονόμετρο...

προσωπικά έχω σταματήσει να βλέπω το χρόνο, έχω απόλυτη επανηληψιμότητα και πιο πολύ κοιτάζω το βάρος και χρώμα-στάδια εκχύλισης στο συγκεκριμένο βάρος + γεύση!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

panos1988
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2016 7:50 pm
Μηχανή:: Ecm classika pid
Μύλος:: Rocket fausto
Οι καφέδες μου:: espresso
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Profitec Pro 600 - Αγορα απο εξωτερικό.

Δημοσίευση από panos1988 » Παρ Ιούλ 17, 2020 2:50 pm

Νομίζω είσαι σε καλό δρόμο, όποια και να πάρεις από τις δυο. Αν πίνεις κυρίως espresso, αγόρασε την classica. Θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημενος, όπως και εγώ.

jimlertas
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2020 12:07 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Δεν έχω αποφασίσει!
Μύλος:: Είμαι στο ψάξιμο!
Τοποθεσία: Αργυρούπολη

Re: Profitec Pro 600 - Αγορα απο εξωτερικό.

Δημοσίευση από jimlertas » Παρ Ιούλ 17, 2020 6:11 pm

Η Expobar Brewtus LEVA EB-61 1 GR 2 BOILERS PID τόσο χάλια είναι και δεν την προτείνει κανείς? Και είναι και άμεσα διαθέσιμη. Βέβαια δεν έχει τη δυνατότητα αυτόματης χρονομέτρησης, αλλά υπάρχουν πολλές εναλλακτικές για το χρόνο.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Profitec Pro 600 - Αγορα απο εξωτερικό.

Δημοσίευση από PublicDomain » Παρ Ιούλ 17, 2020 7:39 pm

jimlertas έγραψε:
Παρ Ιούλ 17, 2020 6:11 pm
Η Expobar Brewtus LEVA EB-61 1 GR 2 BOILERS PID τόσο χάλια είναι και δεν την προτείνει κανείς? Και είναι και άμεσα διαθέσιμη. Βέβαια δεν έχει τη δυνατότητα αυτόματης χρονομέτρησης, αλλά υπάρχουν πολλές εναλλακτικές για το χρόνο.
ψάξε λίγο στο φόρουμ θα βρεις περιγραφές :red:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Profitec Pro 600 - Αγορα απο εξωτερικό.

Δημοσίευση από Angeldust » Σάβ Ιούλ 18, 2020 2:29 am

La spaziale ,τίμιο μηχάνημα.
https://www.italiankitchenaids.com/coff ... ivaldi.Red

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Profitec Pro 600 - Αγορα απο εξωτερικό.

Δημοσίευση από Michalis_cy » Δευ Ιούλ 20, 2020 1:31 pm

jimlertas έγραψε:
Παρ Ιούλ 17, 2020 6:11 pm
Η Expobar Brewtus LEVA EB-61 1 GR 2 BOILERS PID τόσο χάλια είναι και δεν την προτείνει κανείς? Και είναι και άμεσα διαθέσιμη. Βέβαια δεν έχει τη δυνατότητα αυτόματης χρονομέτρησης, αλλά υπάρχουν πολλές εναλλακτικές για το χρόνο.
Πληροφοριακά, η Expobar Brewtus δεν είναι πλέον σε παραγωγή. Έχει αντικατασταθεί από την σειρά Crem One

https://www.creminternational.com/produ ... /?subcat=7

a1san
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2020 9:12 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit Pl041 Plus PID
Μύλος:: Eureka Specialita
Οι καφέδες μου:: Ipannema-Segafreddo

Re: Profitec Pro 600 - Αγορα απο εξωτερικό.

Δημοσίευση από a1san » Τετ Ιούλ 22, 2020 1:08 pm

Τελικά με τον κοροναϊο έχει επηρεαστεί και το εσπρεσακι.
Πολλά προϊόντα έχουν ελλείψεις λόγω μειωμένης παραγωγής...
Τελικά έχω παραγγείλει την ECM classika pid και περιμένω αρχές Αυγούστου την παραλαβή από Ελλάδα.
Εξωτερικο δεν υπάρχει ούτε για δείγμα και κάνα δυο που την έχουν στοκ τα μεταφορικά προς Ελλάδα είναι πολλά..
Εν αναμονή λοιπόν.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Profitec Pro 600 - Αγορα απο εξωτερικό.

Δημοσίευση από harryv » Σάβ Ιούλ 25, 2020 8:53 pm

Πολύ καλή επιλογή.
Με το καλό να έρθει και φυσικά καλά :coffee:

Απάντηση